Connect with us

BiH

Cvijanović u UN optuživala strane zvaničnike, tvrdi da joj je Schmidt prijetio, RS nazvala državom

Published

on

Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović posvetila je svoj govor u Vijeću sigurnosti UN-a kritikovanju, optuživanju i degradiranju funkcije visokog predstavnika, ali uloge stranih zvaničnika u našoj zemlji. Ponovila je svoje tumačenje Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH te navela kako se Republika Srpska ne može optuživati za razne stvari i secesionizam s obzirom da “poziva strane zvaničnike da poštuju međunarodno pravo i ustavno-demokratska prava građana BiH”. Cvijanović je očito zaboravila na izjave svog stranačkog šefa i drugih zvaničnika koji već godinama, a učestalije u posljednjem periodu govore o otcjepljenju RS, javlja N1.

Optužbe na račun stranih zvaničnika

“Jedini realan put je poštivanje Dejtonskog sporazuma, uključujući Ustav BiH”, kazala je Cvijanović i potom krenula s optužbama i tumačenjima.

Navela je kako Ustav BiH sadrži decentralizaciju vlasti i štiti narode tako da nijedan narod ne vlada drugim, navodeći i to kako ti narodi imaju dugotrajnu istoriju sukoba.

“U decenijama nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, BiH je izvitoperena u znatno centralizovaniji sistem zahvaljujući stranim intervencijama, a ne pravnim demokratskim putem”, kazala je Cvijanović.

Cvijanović tvrdi: BiH nije bure baruta, sigurnosna situacija stabilna

Savjetovala je Vijeće sigurnosti da, ako žele pomoći očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH, mogu podržati riječima i djelom Dejtonski sporazum i “osude postupke kojim bi ovaj sistem bio uništen”.

“Uprkos žustroj retorici, sigurnosna situacija u BiH je sasvim stabilna, što je nedavno potvrdio i EUFOR. BiH nije bure baruta kakvom je prikazuje oni oni koji traže veću stranu intervenciju. Tačno je da se nalazi u stanju političkih tenzija, ali to je slučaj i u drugim demokratskim zemljama. Prijetnje ne dolaze od oštrih političkih izjava već nedosljednog praćenja Dejtonskog sporazuma. Ako se Dejtonski sporazum ne bude poštovao, nema nade da će BiH uspjeti”, kazala je Cvijanović.

Degradiranje OHR-a i visokih predstavnika

Navela je kako se Dejton ne poštuje na “dva posebno opasna načina”, pa je počela sa degradiranjem visokog predstavnika kazavši kako je njegova uloga “modifikovana iz posrednika u autokratu sa neograničenim, despotskim ovlaštenjima”.

Navela je kako su njihove “diktatorske mjere imale poplavu nepromišljenih, ishitrenih i ponižavajućih odluka”, a da se Schmidt sa najnovijim izmjenama krivičnih zakona entiteta u BiH “iznova izrugava vladavini prava”. Tvrdi i da joj je zaprijetio.

“Neposredno prije mog dolaska ovdje Schmidt, čije imenovanje nije odobreno u Vijeću sigurnosti, je zaprijetio da ću ako se budem drznula da dovodem u pitanje njegov legitimitet pred ovim Vijećem dobiti odgovor koji mi se neće svidjeti. Odnos koji Schmidt pokazuje prema zvaničnicima BiH je tipičan stav stranih zvaničnika koji prolaze kroz moju zemlju. Nepromišljeno uplitanje OHR-a češće stvara nego rješava probleme”, rekla je Cvijanović pa se osvrnula na “problem javne imovine”.

Strane zvaničnike optužila je za “podrivanje Ustava BiH”.

“Izvitroperenost BiH je uzrokovala institucija koja je formirana da je štiti – Ustavni sud BiH”, kazala je.

RS nazvala “državom”

Istakla je kako “zvanična politika RS ostaje kakva je i bila – opredijeljenost za suverenitet i teritorijalni integritet BiH prema Dejtonu i posvećenost miru”.

“Ali, nije spremna prihvatiti despotsku vlast visokih predstavnika i Ustavnog suda niti da se njena ustavna demokratska prava gaze, niti da se tretia kao kolonijalni posjed stranih sila”, rekla je i potom nazvala RS državom: “RS se ne može optužiti da je neka odmetnička država samo zato što poziva strane zvničnike da poštuju međunarodno pravo i ustavno-demokratska prava građana BiH.”

Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović kazao je kako Predsjedništvo BiH nije donijelo zvanični stav o odlasku Cvijanović u UN te da stavovi koje je izrekla predstavljaju isključivo njeno mišljenje. O ovome obavijestio pismeno članice Vijeća sigurnosti UN.

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

BiH

Vlada RS pisala Vijeću sigurnosti UN: Usvajanje rezolucije u Srebrenici izazvalo bi unutrašnje sukobe, nastoji se ukinuti RS

Published

on

By

Usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda “ugrozilo bi dugotrajan poslijeratni proces zacjeljenja Bosne i Hercegovine i izazvalo unutrašnje sukobe”, navodi se u izvještaju Vlade Republike Srpske koji je dostavljen Vijeću sigurnosti UN.

“Za RS je krajnje neprihvatljivo pokretanje ovakve antisrpske rezolucije u Generalnoj skupštini UN koja ima destabilizirajuće nastojanje da delegitimiše i vjerovatno ukine RS”, navodi se uz izvještaju, prenosi RTRS.

Mnoge druge zemlje, kako se navodi, “podržavaju njemačku rezoluciju jer ih je ambasador BiH u UN prevarom naveo da vjeruju da je BiH podržava”.

U izvještaju se naglašava da Predsjedništvo BiH nikada nikome nije dalo dozvolu da se zalaže za tu rezoluciju.

“Ni nosilac rotirajuće funkcije predsjedavajućeg Predsjedništva, niti ijedan član samostalno ili dva zajedno, ni ministar vanjskih poslova u Vijeću ministara prema Ustavu nemaju ovlaštenje da odlučuju o vanjskoj politici BiH.

O njoj odlučuje samo kolektivno Predsjedništvo BiH, koje djeluje kao institucija”, tvrdi Vlada RS u izvještaju.

 

 

“Ambasador BiH u UN Zlatko Lagumdžija sponzorstvom rezolucije bez odobrenja tročlanog Predsjedništva BiH teško i bezobzirno narušava Ustav BiH”, piše u izvještaju.

U Vladi RS tvrde da će “rezolucija biti jednostran i izrazito antisrpski dokument koji ne priznaje da su sva tri konstitutivna naroda u BiH – srpski, hrvatski i bošnjački – pretrpjela užasna stradanja usljed ratnih zločina”.

U izvještaju se, između ostalog, navodi da “ukoliko bi rezolucija bila usvojena, bošnjački političari i njihove pristalice koristili bi je kao političko oružje da Srbe označe kao genocidne i prikažu da su navodno samo Bošnjaci jedina grupa koja je teško postradala tokom rata”.

Nastavi čitati

Najčitanije