Connect with us

BiH

Kako je borac Armije RBiH izbačen iz stana? “Postavili su tri securityja, jeli su ćevape preda mnom”

Published

on

Iza borca Armije RBiH Predraga Kekovića vrlo su teški dani. Keković je izbačen iz stana u Logavinoj ulici u Sarajevu, a kupac koji je od banke kupio stan promijenio je bravu i postavio dva securityja.

Kako za Raport priča Kekovićev advokat Sulejman Hadžibegović, njegov klijent je kasnije “pribjegao samopomoći, na šta ima zakonsko pravo” i vratio se u svoj stan.

Boravio u haustoru

“Ne znam da li je to uradio uz nečiju pomoć. Uglavnom, on je sada u stanu”, kaže nam Hadžibegović.

Objašnjava da je njegov klijent nekoliko sati proveo u haustoru gdje su mu komšije donosile hranu i piće.

“Najtužnije od svega je što su mu u stanu ostali lijekovi, a on je srčani bolesnik. To je tužno i žalosno”, objašnjava nam Hadžibegović.

Kaže da je njegov klijent rođen u tom stanu u Logavinoj ulici 1953. godine, a da su njegovi roditelji 1961. godine dobili stanarsko pravo.

Raport

“Očekujem da će država donijeti zakon o stanovima koji su u privatnom vlasništvu. To je problem, što tog zakona nema. U tome kasnimo za susjednim državama kao što su Hrvatska i Srbija.

Bilo je pitanje samo dobre volje da se taj problem riješi i nikada ni jedan borac Armije RBiH ni bilo koji drugi čovjek ne bi bio izbačen iz stana”.

Hadžibegović nam objašnjava da novi vlasnik koji je stan kupio od banke sada može ići sa tužbom, ali da nema pravo nasilno izbaciti iz stana njegovog klijenta.

 

 

Sudski postupci

Na kraju nam advokat objašnjava da su i ranije postojale kupoprodaje ovog stana i sudski postupci u kojem je Vrhovni sud FBiH odlučio da i pored promjene vlasništva nad nekretninom Keković i dalje ima stanarsko pravo nad ovim stanom jer ga je naslijedio od roditelja poslije njihove smrti.

Posjetili smo i Kekovića koji nam je ispričao da je otišao u prodavnicu na 10 minuta i kad se vratio tri securityja i katanac su ga čekali ispred vrata.

 

 

“Nisu mi dali da uđem. Rekli su mi da ne mogu ni lijekove uzeti. Ja sam srčani bolesnik. Komšinica mi je donijela stolicu i do tri ujutru sam sjedio tu. Oni su donosili ćevape jedan drugom, nudili su i mene. Ja sam im rekao da mi ne trebaju ćevapi, nego da hoću svojoj kući”, objašnjava Keković.

Raport

Otkrio nam je i da je bio u policiji nakon što se sve desilo, ali policajci, prema njegovim riječima, nisu mogli ništa jer je novi kupac stana navodno ranije bio u policiji i pokazao papir da je kupio taj stan.

Bez obzira na to što se Keković vratio u svoj stan, njegova sudbina, kao i sudbina svih onih koji su u sličnoj situaciji, je neizvjesna.

“Ne znam šta će sada biti. Moj advokat je predao tužbu Ustavnom sudu. Svjestan sam da se ponovo može desiti isto kao jučer. Zato sam na tabletama. Vjerujte da mi je samo želja da pokušam malo zaspati i smiriti se”, priča nam na kraju razgovora utučeni Keković.

BiH

Schmidt Dodiku: Doći ću u Laktaše da popijemo šljivovicu zajedno! Do tad, ja sam visoki predstavnik!

Published

on

By

Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, gostovao je u Centralnom dnevniku na FACE TV kod Senada Hadžifejzovića, gdje je odgovorio predsjedniku RS Miloradu Dodiku na priče o secesiji.

Katastrofa u BiH se neće desiti! Odlučni smo da reagujemo. Međunarodna zajednica štiti BiH! Ako bi Dodik išao u pravcu secesije, to bi bilo vrlo jasno kršenje Dejtonskog sporazuma i bilo bi mu bolje da to ne radi. Uvjeren sam da su zemlje potpisnice Dejtona jako ozbiljne i da one sve ovo imaju na umu. Činjenica je da je u Srebrenici bio genocid!”.

Na pitanje Hadžifejzovića šta se desilo u UN-u pa je tamo bio uživo, a ne putem online veze, Schmidt je odgovorio:

 

“Svi koji žele iz toga izvući neku priču, neka pogledaju situaciju na terenu. Situacija je takva je Dejtonski sporazum dio postojanja BiH, a samim tim i mene!”.

 

 

Dao je mišljenje o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, te spominjanje ukidanja entiteta.

 

“Ne mislim da postoje planovi da se ukidaju entiteti u BiH! Mi štitimo Dejtonski sporazum!“.

 

 

 

Je li Dejton upitan, bilo je naredno pitanje upućeno Schmidtu, koji je odgovorio:

Dejton je nedodirljiv, to sam čuo i od ostatka međunarodne zajednice. I Srbiji treba biti jasno kako stvari stoje. Puno je emocija, situacija je vrlo zagrijana, ali Dejton ostaje tu gdje jeste i svi imaju obavezu da idemo u bolju fazu provedbe Dejtona”.

Na pitanje šta poslije usvajanja Rezolucije i očekuje li katastrofu koju najavljuje Dodik, odgovorio je:

Katastrofa se neće desiti! Rekao sam da međunarodna zajednica i ja imamo instrumente, a to su instrumenti Dejtona i ako bude poteza koji budu vodili ka raspadu zemlje – reagovat će se! Dejtonski sporazum je ponudio rješenje događaja, a moj zadatak je da štitim Dejton. Imamo crvene linije i ko god ih pređe mora biti svjestan posljedica”.

Može li jedna od posljedica biti zabrana izlaska na izbore za Dodika, bilo je naredno pitanje Hadžifejzovića.

“Ne bih išao putem demonizacije RS-a i politike u RS-u!”, odgovorio je Schmidt.

Da li ovakva BiH uopće može u EU ili će na tom putu Dejton morati biti ukinut pa da u EU uđemo kao briselska BiH, pitao je Hadžifejzović.

“Morat će se donijeti neke dopune i izmjene Dejtonskog Ustava. BiH ima dobru pomoć međunarodne zajednice i oni očekuju da zemlja ima svoj suverenitet na putu na Evropi”, odgovorio je Schmidt.

Za kraj razgovora Schmidt je poručio da je stanje u BiH mnogo bolje nego što to neki ljudi žele predstaviti, a što se tiče odlaska iz BiH sa funkcije visokog predstavnika rekao je:

“Moja funkcija treba postojati sve dok ne budu ispunjeni uslovi iz programa 5+2. Nadam se da idemo putem europskih integracija i da ću biti u prilici prihvatiti poziv iz Laktaša da dođem tamo i popijem šljivovicu – ali u tom slučaju bih tamo otišao kao turista. Do tada, ja sam visoki predstavnik”, dodao je Schmidt.

Nastavi čitati

BiH

Bosanac nudi usluge putem Facebooka: Za pare preuzima saobraćajne kazne i daje svoju vozačku

Published

on

By

Jedan Bosanac, inicijala E.Š., putem društvenih mreža, se oglasio i ponudio rijetku i zanimljivu ponudu, piše Crna Hronika.
On je javno ponudio usluge preuzimanja saobraćajnih kazni za novčanu naknadu.

Na Facebook stranici “Autopijaca BiH, Sarajevski mali oglasi,” Skopljak je objavio oglas u kojem navodi da posjeduje vozačku dozvolu i spreman je preuzeti kazne drugih vozača.

Ova praksa može imati ozbiljne pravne posljedice, kako za osobu koja preuzima kazne, tako i za onu koja koristi takvu uslugu.

Oglas je izazvao brojne reakcije, te je postao predmetom interesovanja javnosti i medija.

Nastavi čitati

BiH

Kako političari troše vaš novac na automobile: Mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

Published

on

By

Vozilo mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

Odlukom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine donesene na 31. sjednici prošlog mjeseca o kupovini službenih automobila u vrijednosti od 1.6 miliona KM, vozni park domaćih političara ponovo je učinila vrućom temom. Od njene nezavisnosti do danas, zemlja pred kojom je bio put izgradnje njene ekonomije i kompletne infrastrukture, znala je biti u deficitu po mnogo osnova (u budžetu uvijek ili često nije bilo dovoljno novca da bi se povećale naknade za porodilje, samohrane majke, socijalne kategorije, penzije, plate…), ali nikada u BiH, u oba njena entiteta, nije nedostajalo novca u budžetu za kupovinu novih službenih automobila za potrebe njenih institucija i državnih preduzeća. Koliko je vozni park bh. političara impresivan, pokazuje i podatak da je nerijetko godinama bio i tema novinskih članaka u susjedstvu, koji su znali napisati, citirajući neformalne razgovore nekih od političara, kako neće da se voze u autu u kojem se vozio njihov prethodnik, piše Forbes.

 

Vozilo mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

 

Tokom 2023. godine, javni sektor u BiH je na službene automobile potrošio 18,5 miliona KM, ali to nije konačna cifra, jer je krajem te godine najavio kupovinu još 12 automobila. Pozivajući se na podatke iz obavještenja o javnim nabavkama, ili tenderima objavljenim na Portalu javnih nabavki BiH, prošle godine mediji su objavili detaljnu listu – pregled institucija, ustanova, agencija, javnih preduzeća, općina i gradova u cijeloj BiH koji su 2023. nabavljali službene automobile, plaćajući ih iz budžeta, sa cijenama bez PDV.

 

U tenderskoj dokumentaciji se može pronaći opis, specifikacije, kakve automobile žele, pa tako naprimjer, za jedno od vozila koje je traženo, navodi se da mora imati i ventilaciju i masažu prednjih sjedišta, frižider i TV. Tražena boja je metalik crna te i unutrašnjost vozila mora biti u crnoj boji.

 

Ostatak teksta pročitajte ovdje.

Nastavi čitati

Najčitanije