Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Milanović poredao prioritete: Izborni zakon u BiH pa onda invazija Rusije na Ukrajinu

Published

on

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je danas poziciju svoje zemlje prema ruskoj invaziji na Ukrajinu, rekavši da hrvatski vojnici neće ići dalje od Mađarske.

“Sankcije su najoštrije do sada, ali nažalost ne mogu zaustaviti napredovanje ruske vojske i kao sve sankcije do sada, to su samo sankcije, nažalost, ne djeluju”, rekao je Milanović.

Ponovio je da Ukrajina ne treba ući u NATO, ali da takva mogućnost ne opravdava rusku agresiju. Dodao je da je spreman da hrvatski vojnici budu raspoređeni u Mađarsku, ali ne dalje.

“Mogu samo izraziti čuđenje da se u ovako vanrednoj situaciji, ozbiljnoj situaciji, ne opasnoj po Hrvatsku, to želim poručiti hrvatskim građanima, da se samit NATO-a koji je navodno, a ja kažem i svarno, važna organizacija, saziva telefonski preko videokamere, da se nije mogao sazvati sastanak u Briselu. To ne ostavlja dojam ozbiljnosti”, kazao je Milanović.

Govorio je i o sjednici Vijeća za nacionalnu sigurnost.

“Ja sam neke ljude morao nagovarati godinu da se na dnevni red Vijeća za nacionalnu sigurnost kao tačka, podtačka dnevnog reda stavi status i oduzimanje i gaženje prava Hrvata u BiH”, istakao je Milanović.

Dodao je da je Ukrajina važan problem, ali Hrvatska treba sačekati da vidi šta se događa, pa da se onda sazove sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost. Istakao je da Gruzija isto tako ne treba biti primljena u NATO.

“To je Zapad radio u više navrata, ljudima obećavao i dovodio ih u nemoguću poziciju. Ono što Zapad i Brisel rade Tirani, Podgorici pa i Sarajevu, na neki način je neodgovorno zavlačenje, govorenje poluistina, stvaranje iluzije, odnosno deluzije da će se nešto dogoditi, a te zemlje ili nisu otvorile nijedno poglavlje ili su ih otvorile nekoliko. Ako ćemo lagati te države, onda je bolje da nikome ništa ne obećavamo”, rekao je Milanović.

Na pitanje novinara na koga se odnosila izjava premijera Hrvatske Andreja Plenkovića da bi regionalne sile mogle iskoristiti ovu situaciju, Milanović je kazao da je Plenković vjerovatno mislio na Srbiju.

“Šta će napasti Srbija. Kosovo? Takvi vas napasti ne mogu. Čime, pištoljima na vodu?”, rekao je Milanović.

Predsjednik Hrvatske smatra da je Srbija u delikatnoj situaciji, jer ne zna kako da se postavi prema potezu Rusije, jer ako prizna novo stanje, ugrozit će svoju argumentaciju po pitanju Kosova.

Dodao je da su sve velike države potencijalni monstrumi.

“Treba shvatiti da Rusija nije Srbija. Rusija nije ni Francuska, to je puno veće i drugačije od nas. Naprosto je tamnije, nije demokratsko, druga su pravila života, a mi moramo gledati da čuvamo svoj način života”, smatra Milanović.

Rekao je da ne želi da se zaboravi ono što se dešava u BiH, a to je Izborni zakon i “opstrukcija izborne reforme”.

“Promjene su nužne da bi Hrvati mogli funkcionisati kao politički narod, ne rasa, već politički narod. Dakle suosjećam s Ukrajinom, ali ovo o čemu govorim su naši vitalni interesi. Tu također očekujem solidarnost, tu neće biti pucnjave, neće biti rata, neće biti ubistava, ali će biti bezobrazne osptrukcije i džeparenja. S jedne strane me to brine, jer ne želim da se izgubi fokus, vremena nema. To je za Hrvatsku trenutno veoma važna politička tema “, zaključio je Milanović.

klix

Svijet / Zanimljivosti

Mogućnost konzumiranja će se smanjiti: “Kafa će poskupjeti tri do četiri puta”

Published

on

By

“Mogućnost konzumiranja kafe će se smanjiti, npr. ako ste pili tri kafe, u budućnosti ćete piti dvije. Nije stvar da će kafa samo poskupjeti, nego je neće ni biti”

Zbog lošijeg uroda i poremećaja opskrbnih lanaca cijena sirove kave na najvećim je nivoima u posljednjih desetak godina, a zalihe proizvođača u Evropi nikad nisu bile manje, javlja RTL.

Sve se to prelijeva i u šoljicu kafe. Vodeći svjetski proizvođači koji nastupaju na tržištu jugoistočne Evrope već su dva puta ove godine podigli cijenu kafe, a značajnije povećanje najavljuju za treći kvartal.

“Utjecaj smanjenja svjetskih zaliha sirove kave će definitivno utjecati na cijenu koja će se povećati trostruko, četverostruko ili peterostruko. Dakle, onda neće biti duplo skuplja, nego će to biti iznosi veći tri do četiri puta. Naravno, tu imate i špekulante koji koriste tu situaciju.

“U Vijetnamu ogromna suša i manjak kafe od 40 posto”

Recimo, zadnje povećanje kafe u zadnjih mjesec dana od 25 posto je pod utjecajem velikih suša u Obali Bjelokosti gdje se uzgaja kakao, što nema veze s kafom, ali su špekulanti to iskoristili da se cijena digne, ali s druge strane imamo realnu situaciju u Vijetnamu koji je najveći proizvođač robuste – ogromna suša i manjak kafe od 40 posto, to vam je na cijenu 50 do 100 posto povećanje”, kazao je za RTL Danas Robert Pudić, ugostitelj i vlasnik pržionice kafe u Hrvatskoj. Vjerovatno ni u BiH situacija neće biti bolja.

Cijene vodećih evropskih proizvođača koji nastupaju na našem tržištu rasle su oko 15 posto godišnje, što je više od stope inflacije, a taj trend se nastavlja, objašnjava potpredsjednik Nadzornog odbora najveće kompanije za distribuciju prehrambenih proizvoda u Hrvatskoj.

“U ovoj godini već smo imali u svakom kvartalu značajno povećanje cijena u visokim jednocifrenim iznosima, a u trećem kvartalu očekujemo još jedno značajno dvocifreno poskupljenje. Neminovno će se taj porast cijena održavati i na cijene u trgovinama i kafićima”, kaže Stjepan Roglić, potpredsjednik Nadzornog odbora Orbico grupe.

“Dio poskupljenja osjetit će i potrošači”

Koliki će rast biti, malo ko se usudi prognozirati.

“Značajan dio toga na sebe će preuzeti logistika, nešto trgovina, ali ipak dio toga reflektirat će se i na konačnu potrošačku cijenu”, dodaje Roglić.

Najveći hrvatski proizvođač kafe Franck, za sada je odgodio poskupljenje. Smanjili su marže, a time i svoj profit. Traže hitnu reakciju vlade.

“Posljednjih nekoliko godina svjedočimo izrazito zahtjevnim tržišnim okolnostima za proizvođače kafe. Podsjećamo kako su cijene sirove kave na svjetskom tržištu konstantno rasle od početka 2021. dosegnuvši i najveći nivo u posljednjih desetak godina. Negativan trend nastavljen je s ostalim troškovnim udarima – od znatnog poskupljenja energenata do ostalog repromaterijala – koji su značajno utjecali na troškove proizvodnje. Unatoč rastu svih ovih troškova u zadnje gotovo tri godine, nastojali smo da se efekt tržišnih poremećaja u što je moguće manjoj mjeri prenese na potrošače, zbog čega smo veći dio sami amortizirali”, rekla je za RTL Danas Ivana Tavra, direktorica Korporativnih komunikacija Francka pa nastavila:

“Uzimajući u obzir poskupljenja prehrambenih proizvoda s kojima se suočavaju naši potrošači i posljedični pad kupovne moći, svjesno smo išli na smanjenje naših profitnih marži što se u konačnici odrazilo na pad naše profitabilnosti. Ukratko, makroekonomski scenarij za cjelokupnu industriju kafe bio je izuzetno kompleksan zbog oštrog porasta troškova sirovina, pri čemu su cijene, posebno za sirovu kafu, dosegle rekordne nivoe. Unatoč tome, odlučili smo ograničiti povećanje cijena naših proizvoda kako bismo zaštitili potrošače, zadržavajući volumene, ali žrtvujući našu profitabilnost”.

Glavni razlog poskupljenja leži u klimatskim promjenama, tvrdi Pudić.

“Mogućnost konzumiranja kafe će se smanjiti, npr. ako ste pili tri kafe, u budućnosti ćete piti dvije. Nije stvar da će kafa samo poskupjeti, nego je neće ni biti. To je jedna velika promjena koja se očekuje do 2030. ili 2040. godine”, predviđa Robert Pudić, ugostitelj i vlasnik pržionice kafe u Zagrebu.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Državljanka BiH zaustavljena na pasoškoj kontroli u Njemačkoj, nije znala da je za njom raspisan nalog za hapšenje

Published

on

By

Granična policija na aerodromu Memingen imala je pune ruke posla, a od zaustavljenih putnika, otkrili su čak tri žene s Balkana za kojima su bili raspisani nalozi za hapšenje, prenose Nezavisne novine.
Među njih tri bila je i državljanka Bosne i Hercegovine koja je doputovala iz BiH i uredno došla na pasošku kontrolu.

Međutim, tada je policija otkrila da za njom u Njemačkoj postoji raspisan nalog za hapšenje, za koji ona nije ni znala.

Kako prenose mediji, nalog za hapšenje je raspisalo javno tužilaštvo u Regensburgu. Nakon što je na licu mjesta platila kaznu, granična policija ju je pustila da nastavi putovanje.

Pored nje, zaustavljene su i državljanka Srbije i Rumunije, za kojima su također bili raspisani nalozi za hapšenje.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Pogledajte novi način krađe goriva iz rezervoara kamiona (VIDEO)

Published

on

By

U posljednje vrijeme dešava se sve više krađa goriva iz kamiona. Lopovi su već toliko odvažni da kradu gorivo ne samo na parkiralištima, već i iza rampi, gdje kamioni čekaju na utovar.

Kako to izgleda? Pokraj kamiona parkira se kamion-tegljač bez poluprikolice. Lopov na silu otvara čep za punjenje i pomoću crijeva i pumpe izlijeva gorivo iz rezervoara žrtve u njegovo vozilo.

Posljednje krađe ove vrste dogodile su se u Nizozemskoj. Plava Scania i bijeli Renault su prošli iza utovarne rampe i parkirali u redu s ostalim kamionima. Iz daljine je izgledalo kao da čekaju u redu, međutim vozač jednog od kamidona je tokom zaustavljanja ispumpao gorivo iz drugih kamiona.

Autor objave (vjerojatno vlasnik prijevozničke firme čiji su kamioni opljačkani) objavio je fotografije s monitoringa. Uspio je i uslikati tablice lopova, no kako se kasnije pokazalo, nizozemskoj policiji to nije bilo dovoljno. Ogorčen, požalio se na svom društvenom profilu da je patrola pozvana na lice mjesta zabilježila samo osobne podatke lopova, slikala registarske tablice i pustila lopove na slobodu. Oštećenom je ostalo samo upozorenje, kao i upozorenje ostalim vozačima i postavljanje slika kradljivca goriva s registarskim oznakama.

Francuska policija radi puno učinkovitije

Slične krađe već su se dogodile u Francuskoj. Lokalna policija uspjela je uhvatiti lopova na licu mjesta, kada je u 2 sata ujutro na jednom od parkirališta pretakao gorivo iz drugog kamiona u svoj.

38-godišnji Rumunj ipak nije mogao računati na popustljivost francuskog pravosuđa. Nakon što je priznao krivicu za sedam takvih krađa, osuđen je na 12 mjeseci zatvora uslovna i dvije godine apsolutne zabrane vožnje u Francuskoj.

Nastavi čitati

Najčitanije