Connect with us

BiH

Elmedin Konaković o Izbornom zakonu, državnoj imovini…: Na to nećemo, naravno, pristati!

Published

on

Nakon uspješnog susreta s američkim državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom na marginama sastanka Globalne koalicije za borbu protiv ISIL-a u Rijadu, te značajnih poruka američkih saveznika u kontekstu Bosne i Hercegovine, već za narednu sedmicu ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković najavljuje seriju novih diplomatskih aktivnosti.

Konaković putuje u London, gdje, veli, ima niz važnih razgovora. Potom leti za Berlin, gdje ga 16. juna očekuje zvanični susret s ministricom vanjskih poslova Annalenom Baerbock. Nakon te posjete slijedi i zajednička sjednica Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske 20. juna. Već 22. juna je u zvaničnoj posjeti Sloveniji, gdje će mu domaćin biti kolegica Tanja Fajon

Šef bh. diplomatije to naziva nastavkom jednog dinamičnog procesa u Ministarstvu vanjskih poslova BiH, kojim je, kako tvrdi, reafirmirana BiH na međunarodnoj sceni.

Ratifikacija granice

Upitan o sastanku Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske, Konaković je rekao kako očekuje “da otvorimo sve teme”.

 

“Ne očekujem nikakvu senzaciju, da ćemo na toj sjednici riješiti sva otvorena pitanja kojih ima puno. Prije svega pitanje ratifikacije naših granica, potom pitanje naše imovine u Hrvatskoj koja je vlasništvo BiH i njome se moramo ozbiljnije pozabaviti. Očekujem da i Trgovska gora bude predmet našeg dogovora, ili barem inicijalnog razgovora… I niza drugih problema koje naše zemlje mogu rješavati u, čini mi se, drugačijem političkom ozračju. Jer, imamo zaista energiju koja iz BiH pruža ruku. Ne znato što je kukavička, nego baš zato što je hrabra  – da se ovdje naprave neki mostovi. Ali su vrlo jasno ocrtane i neke naše granice”, kaže Konaković u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba.

Smatra “jako dobro što imamo zajedničku sjednicu sa Vladom Hrvatske”, ali stvari posmatra u širem regionalnom kontekstu.

 

“Nadam se da ćemo u dogledno vrijeme isto tako imati sjednicu sa Vladom Srbije, naravno i Crne Gore u vrlo skoro vrijeme.  Kako bi sa našim prvim komšijama, imali razgovore o temama koje nas povezuju, a koje su, prije svega, ekonomske naravi. Vidjeli ste koliko smo jedni drugima u robnoj razmjeni važni. I zato bi bilo važno da politička stabilnost bude riječ koja je prirodna u našoj komunikaciji. Ako nemamo tu političku stabilnost, nemamo potencijal za ekonomski razvoj. To je dobra jasna stvar. Mislim da je dobro da se sastajemo, da ćemo otvoriti neka važna pitanja, neka i riješiti. Ali ja to vidim kao početak novog, boljeg popravljanja odnosa naše dvije zemlje (BiH i Hrvatske, op.a.)”, smatra naš sagovornik.

Pred nama je izazov

Govoreći o jednom od najvažnijih političkih događaja ove sedmice, zasjedanju Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC), Konaković se za portal Radiosarajevo.ba osvrnuo na zahtjeve u pogledu izborne reforme i državne imovine.

To su  – reći će Konaković – jednostavna pitanja.

“BiH ima obvezu reforme izbornog zakonodavstva zbog međunarodnih presuda, zbog diskriminacija koje nigdje u Evropi nisu viđene, zbog činjenice da se pojedini građani BiH ne mogu takmičiti za Predsjedništvo BiH, niti kandidirati. Da Srbin iz Sarajeva, Hrvat i Bošnjak iz RS-a, također, ne mogu. Pred nama je izazov, da budemo hrabri, da izmjenama Ustava i Izbornog zakona riješimo prije svega ta pitanja.  A, naravno, uvažimo i neke druge zahtjeve koje imaju hrvatska i srpska strana, a prije svega građani BiH od nas”, naveo je.

Država je titular

Kad je riječ o državnoj imovini, veli da je “naša pozicija potpuno čista” i jasna.

“Ne želimo ništa što nije primjereno po svjetskim standardima, i prava i politike. Država je titular državne imovine. U Parlamentu se može naći model po kojem bi se to moglo po potrebama davati na upravljanje  nižim nivoima vlasti, uz saglasnost Parlamenta. Očekujemo, isključivo na tom tragu rješenja, nikakva druga koja stvaraju pretpostavke za secesiju nisu uopšte prihvatljiva i na to nećemo, naravno, pristati. Naši stavovi po tim pitanjima su prilično poznati…”, zaključuje Konaković.

Radiosarajevo.ba

BiH

Automobil završio na krovu: U stravičnoj nesreći poginuo 18-godišnji mladić

Published

on

By

On je upravljao vozilom Opel Corsa

U centru Trebinja, u ulici Vuka Mićunovića, smrtno je stradao osamnaestogodišnji mladić.

On je upravljao vozilom Opel Corsa koje je jedino i bilo učesnik ove saobraćajne nesreće i izvrnulo se na krov.

Policija još uvijek vrši uviđaj na mjestu nesreće i automobil tovare na šlepu, pa više informacija o svemu još nema, osim potvrde da je mladić stradao.

U Policijskoj upravi Trebinje je saopćeno da će mediji o svemu biti blagovremeno informisani.

Nesreća se dogodila stotinjak metara od mjesta u samom centru grada na kome se pravi kružni tok, što otežava saobraćaj, ali je na tome mjestu najčešće policajac koji usmjerava i adekvatno je obilježen saobraćajnim znacima.

 

Nastavi čitati

BiH

Dodik: Srpski narod u Republici Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima

Published

on

By

Srpski narod u Republici Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima i nama nema budućnosti bez statusnog priključenja Srbiji, napisao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na svom Instagram nalogu.

– I to je nešto što ovo vrijeme i rezolucija o Srebrenici najbolje pokazuju, jer ona ima za cilj skrivenu diskvalifikaciju srpskog naroda, moralnu i svaku drugu – naglasio je Dodik.

Dodik je podsjetio da je tokom sedmice u Beogradu prisustvovao ručku s predsjendikom Srbije Aleksandrom Vučićem, patrijarhom Porfirijem i episkopima SPC, na kojem su razgovarali o situaciji u Republicu Srpskoj i Srbiji.

Dodao je da je boravio i u Budimpešti, gdje je razgovarao s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom o nastavku saradnje i otvaranju novih projekata.

Podsjetimo, jučer je objavljen i finalni tekst rezolucije o Srebrenici u kojoj se ne spominje niti jedan narod kao počinitelj genocida što je demnantovalo Dodikove i Vučićeve porpagandne teze.

Nastavi čitati

BiH

Schmidt Dodiku: Doći ću u Laktaše da popijemo šljivovicu zajedno! Do tad, ja sam visoki predstavnik!

Published

on

By

Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, gostovao je u Centralnom dnevniku na FACE TV kod Senada Hadžifejzovića, gdje je odgovorio predsjedniku RS Miloradu Dodiku na priče o secesiji.

Katastrofa u BiH se neće desiti! Odlučni smo da reagujemo. Međunarodna zajednica štiti BiH! Ako bi Dodik išao u pravcu secesije, to bi bilo vrlo jasno kršenje Dejtonskog sporazuma i bilo bi mu bolje da to ne radi. Uvjeren sam da su zemlje potpisnice Dejtona jako ozbiljne i da one sve ovo imaju na umu. Činjenica je da je u Srebrenici bio genocid!”.

Na pitanje Hadžifejzovića šta se desilo u UN-u pa je tamo bio uživo, a ne putem online veze, Schmidt je odgovorio:

 

“Svi koji žele iz toga izvući neku priču, neka pogledaju situaciju na terenu. Situacija je takva je Dejtonski sporazum dio postojanja BiH, a samim tim i mene!”.

 

 

Dao je mišljenje o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, te spominjanje ukidanja entiteta.

 

“Ne mislim da postoje planovi da se ukidaju entiteti u BiH! Mi štitimo Dejtonski sporazum!“.

 

 

 

Je li Dejton upitan, bilo je naredno pitanje upućeno Schmidtu, koji je odgovorio:

Dejton je nedodirljiv, to sam čuo i od ostatka međunarodne zajednice. I Srbiji treba biti jasno kako stvari stoje. Puno je emocija, situacija je vrlo zagrijana, ali Dejton ostaje tu gdje jeste i svi imaju obavezu da idemo u bolju fazu provedbe Dejtona”.

Na pitanje šta poslije usvajanja Rezolucije i očekuje li katastrofu koju najavljuje Dodik, odgovorio je:

Katastrofa se neće desiti! Rekao sam da međunarodna zajednica i ja imamo instrumente, a to su instrumenti Dejtona i ako bude poteza koji budu vodili ka raspadu zemlje – reagovat će se! Dejtonski sporazum je ponudio rješenje događaja, a moj zadatak je da štitim Dejton. Imamo crvene linije i ko god ih pređe mora biti svjestan posljedica”.

Može li jedna od posljedica biti zabrana izlaska na izbore za Dodika, bilo je naredno pitanje Hadžifejzovića.

“Ne bih išao putem demonizacije RS-a i politike u RS-u!”, odgovorio je Schmidt.

Da li ovakva BiH uopće može u EU ili će na tom putu Dejton morati biti ukinut pa da u EU uđemo kao briselska BiH, pitao je Hadžifejzović.

“Morat će se donijeti neke dopune i izmjene Dejtonskog Ustava. BiH ima dobru pomoć međunarodne zajednice i oni očekuju da zemlja ima svoj suverenitet na putu na Evropi”, odgovorio je Schmidt.

Za kraj razgovora Schmidt je poručio da je stanje u BiH mnogo bolje nego što to neki ljudi žele predstaviti, a što se tiče odlaska iz BiH sa funkcije visokog predstavnika rekao je:

“Moja funkcija treba postojati sve dok ne budu ispunjeni uslovi iz programa 5+2. Nadam se da idemo putem europskih integracija i da ću biti u prilici prihvatiti poziv iz Laktaša da dođem tamo i popijem šljivovicu – ali u tom slučaju bih tamo otišao kao turista. Do tada, ja sam visoki predstavnik”, dodao je Schmidt.

Nastavi čitati

Najčitanije