Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Miloševićev sin 23 godine živi u ilegali: Vodi sumnjive poslove, povezan je s mafijom, a u ljubavi je sa misterioznom Ruskinjom

Published

on

Marko Milošević, sin balkanskog kasapina Slobodana Miloševića, pojavio se prvi put u javnosti poslije dugo vremena, a glavno pitanje koje se postavlja na pomen njegovog imena jeste gdje je i šta radi u posljednje skoro 23 godine, otkako je 7. oktobra 2000. godine napustio Srbiju nakon pada Miloševićevog režima i optužnicom za učešće u organizovanom kriminalu. Prema posljednjim dostupnim informacijama, poznato je da Milošević već decenijama živi u Rusiji, čiji ima pasoš, aIi sve ostalo uglavnom je prekriveno velom tajne. Čak se nije znalo ni kako izgleda, sve dok se nije pojavio na otkrivanju spomenika Slobodanu Miloševiću u Moskvi.

Ruski mediji pisali su da je Milošević u vezi sa Irinom Baglaj, kćerkom bivšeg predsjednika ruskog Ustavnog suda Marata Baglaja i da je jedno vreme bio suvlasnik kompanije Polar doo koja se bavi trgovinom sokovima, mineralnom vodom i drugim pićima. Pričalo se da i dalje voli luksuz i skupe automobile. Povezivali su ga čak i sa ruskom mafijom.

Ruski portal Sobesednik.ru) otkrio je prošle godine detalje o životu Marka Miloševića u Rusiji.

Kako je ovaj portal pisao, Marko Milošević je državljanin Ruske Federacije barem od 2014. godine, kada mu je izdat važeći ruski pasoš. I dalje voli automobil i motocikle. Ima dva motocikla: Harley-Davidson i Hondu CBR600F i dva automobila Audi A4 i Mitsubicshi Lancer.

Prema njihovim saznanjima, sin Slobodana Miloševića je prvo živio u blizini stanice metroa Prospekt Mira što je po njima dokaz da je u vezi sa Irinom Baglaj. Naime, stan je u to vrijeme pripadao Irini koja posjeduje nekretnine i u jednom elitnom vikend naselju, gdje je Marko prijavljen.

Miloševićevu vezu sa Irinom potvrđuju i podaci o parkingu u prijestonici: mobilnim telefonom platio je parking za Audi Q5 koji je u vlasništvu Irine Baglaj, objavio je ruski portal.

Irina Baglaj, prema dostupnim informacijama, posedjuje i 25 jutara zemlje na Rubljovki – u turističkom naselju Iljinskoje. Pored toga, ima i stan od 92 kvadrata u kući u Ulici Dolgarukovskaja u Moskvi. Jedno vrijeme Marko Milošević je bio suvlasnik Polar doo. On je od 2015. do kraja 2019. godine imao 50 posto udjela u ovoj kompaniji. Ova kompanija je trgovac sokovima, mineralnom vodom i drugim pićima. Godišnji promet je relativno mali – 16 miliona rubalja (oko 135.000 eura).

Inače, Milošević je na otkrivanju spomenika svom ocu snimljen u društvu Aleksandra Zaldastanova zvanog Hirurg, bliskog saradnika i prijatelja Vladimira Putina i vođe opskurne motociklističke grupe “Noćni vukovi”. To govori da održava veze sa samim političkim vrhom Rusije i krugom oko Vladimira Putina i da vjerovatno uživa njihovu zaštitu. Na snimku se vidi da je vidno ostario i osjedio, ali prema onome što je govorio na otkrivanju spomenika, “povezujući sudbinu Srbije i Rusije kao žrtava agresivne politike Zapada”, očigledno je da retoriku svog oca nije promijenio.

Pisalo se i da je Miloševićev poslovni partner izvijesni Igor Tarasenko, koji preko svoje druge kompanije zarađuje na javnim nabavkama. Njegova firma Trade Motors doo pruža usluge održavanja vozila preduzećima u elitnom moskovskom okrugu Odincovo, gdje i sam Vladimir Putin ima vilu. Prihod ovog posla je već solidniji – više od pola milijarde rubalja godišnje (više od četiri miliona eura).

Marko Milošević, Milica Gajić i Mira Marković

Ruski portal je pronašao i vezu između Miloševića i rođaka bivšeg generala ruskog MUP-a. Baza podataka saobraćajne policije sadrži podatke o još jednoj adresi Miloševićevog sina – u kući u Rjabinovoj ulici u prijestoničkom selu Maruškino.

Prema izvodu iz Jedinstvenog državnog registra pravnih lica, kuća je već 15 godina u vlasništvu Andreja Aleksandroviča Pikulika. On je naime sin zamenika šefa kabineta Računske komore Ruske Federacije, general-majora unutrašnje službe Aleksandra Pikulika, koji je poginuo u nesreći.

Inače, prije snimka sa otkrivanja spomenika Slobodanu Miloševiću, posljednja fotografija Marka Miloševića u javnosti zabilježena je na kremaciji njegove majke Mire Marković u aprilu 2019. godine. To je bilo prvo pojavljivanje Miloševićevog sina u javnosti poslije 13 godina i smrti njegovog oca.

Za ime Marka MIloševića vezuju se brojne optužbe. Jedna od njih je da je 2. maja 2000. godine usred dana u centru Požarevca brutalno pretukao tri člana Otpora i to pištoljem koji je držao u ruci. Zbog toga se Miloševiću sudilo u odsustvu u Požarevcu.

Fotografija unkaženog lica Radojka Lukovića postala je jedan od simbola otpora Miloševićevoj diktaturi. Prema navodima optužnice, sudilo mu se za zlostavljanje aktiviste Zorana Milovanovića, odnosno da ga je tukao i da mu je pretio uključenom motornom testerom da će ga isjeći na komade i baciti u Veliku Moravu. Trojica otporaša su, kako je to bio “običaj” u to vreme, iako žrtve, uhapšeni i optuženi za vrijeme Miloševićeve vlasti.

Tužbe trojice “otporaša” nisu dobile epilog. Zbog zastarijevanja slučaja Milošević je oslobođen svih optužbi.

O životu Marka Miloševića tokom devedesetih mnogo više se zna. Opšte je poznato da se sin bivšeg predsjednika Srbije bahatio jer je vladalo mišljenje da mu je, kao i njegovoj sestri Mariji, sve dozvoljeno zbog moći roditelja. Tako je Marko Milošević vrlo brzo došao do bogatstva pošto je otvorio diskoteku “Madona” i “Bambilend” u Požarevcu, a imao je i lanac parfimerija. Jedno vreme bavio se i autotrkama.

Ipak, Slobodan Milošević je u svakoj prilici pravdao svog sina, a ostat će upamćena Miloševićeva izjava u kojem je bogatstvo Marka pravdao riječima “bio je vrijedan, nosio je gajbice”.

Inače, Marko je tokom devesetih slovio je za veoma nasilnu ličnost, a već tada je postojala sumnja da je sa kriminalnim grupama švercovao cigarete.

Ime Marka Miloševića se pojavilo u policijskoj akciji “Mreža” vođenoj protiv organizovanih grupa švercera cigareta. Prema policijskim podacima, on nije samo uzimao procenat od drugih državnih grupa švercera cigareta, već je i sam švercovao, ali uz podršku cijelog državnog aparata.

Zarada koju je ostvario procjenjuje se na nekoliko stotina miliona njemačkih maraka. Na osnovu tih podataka, Marko Milošević je cigarete legalno kupovao u Bugarskoj, a one su zatim brodovima stizale u luku Burgas, a potom u Sofiju. Na graničnom prelazu u Srbiji cigarete su se “pretvarale” u namještaj koji se navodno izvozi za Mađarsku.

U ovim slučajevima ključan je bio telefonski poziv Markove majke Mirjane Marković direktoru Carine Mihalju Kertesu.

Kertes je bio osuđen kao pripadnik grupe švercera cigareta Radovana Stojičića Badže, tadašnjeg prvog policajca, i njegovog brata Siniše. Markove cigarete u Beograd su dopremane na tri lokacije, kao i na jednu lokaciju u Novom Sadu. Bivši osuđeni šef DB Radomir Marković je, osim što je priznao da je Slobodan Milošević naredio politička ubistva, govorio i o švercu cigareta. Naveo je da je novac iznesen u Moskvu.

Protiv Marka Miloševića raspisana je crvena Interpolova potjernica 2007. godine zbog sudskog postupka koji se protiv njega vodi zbog sumnji da je jedan , raspisana 2007. zbog sudskog postupka koji se protiv njega vodi zbog sumnji da je jedan od glavnih organizatora šverca duhana od 1996. do 2001. godine.

U više navrata se dešavalo se da potjernica protiv Miloševića ne bude vidljiva na sajtu Interpola, ali u Višem sudu su objasnili da to ne znači da je stavljena van snage. Kako su rekli, o vidljivosti potjernice odlučuje MUP.

Kako su pisali mediji, krajem 2007. godine Marko i njegova majka su dobili politički azil u Rusiji, a utočište su pronašli u Moskvi. Smatra se da su to učinili preventivno, jer su bili svjesni da će se u Srbiji Marko suočiti sa ozbiljnim optužbama u vezi sa švercom cigareta, ali i da bi mogli biti povezani sa daleko ozbiljnijim krivičnim djelima, tačnije političkim ubistvima za koje se Mirjana Marković pominjala kao nalogodavac.

Nevjenčana supruga Marka Miloševića Milica Gajić i njegov sin, koji nosi isto ime kao i otac, žive u Srbiji, tačnije – u Požarevcu.

Prema informacijama, Marko stariji je svom sinu prepisao kuću za koju se svojevremeno govorilo da je želio da je proda za milion eura. O njima su mediji malo pisali, ali se zna da podržavaju SPS, pa su tako 2016. godine zajedno došli na predizbornu konvenciju socijalista u Beogradskoj areni.

“Mali Marko je porastao. SPS je dio njegovog odrastanja i on će sve češće pokazivati privrženost našoj stranci”, rekao je tada Aleksandar Antić, zamjenik predsjednika socijalista.

Mlađi Marko je za medije, svojevremeno, izjavio da je odlazio u posjetu dedi Slobodanu Miloševiću u Hag, ali i da je posjećivao oca Marka Miloševića u Rusiji.

Da ime Marka Milošević i dalje izaziva kontroverze svjedoče nedavne optužbe političkog analititičara i publiciste Tomislava Kresovića koji je sina bivšeg predsjednika Srbije optužio da “vodi ozbiljan kartel”.

“Marko Milošević je sada jedan od međunarodnih bosova ruske mafije između Azije i Evrope. On vodi jedan ozbiljan kartel mafije. Marko se vraća, njegovi poslovi su ovdje”, rekao je Kresović iako nigdje ne postoji zvanična potvrda njegovih tvrdnji.

Svijet / Zanimljivosti

Razbijen klan švercera drogom u Austriji: Državljanin BiH (35) rukovodio narko bandom iz zatvora

Published

on

By

Austrijska policija je u akciji kodnog naziva “Samo jako” razbila međunarodnu mrežu švercera drogom koji su djelovali uglavnom u Koruškoj i Štajerskoj.

Tim povodom je u Klagenfurtu održana i pres konferencija visokih policijskih zvaničnika koji su detaljno opisali način na koji je ovaj narko-klan djelovao. Predstavnici iz Državne policije Štajerske i Koruške saopštili su da je riječ o međunarodnoj grupi koja je na ovom području djelovala više od godinu dana. Austrijski mediji javljaju da je droga u ovu zemlju stizala iz Slovenije

Tokom istražnih radnji u sklopu akcije “Operation Samo jako” otkrivena je mreža koja je imala striktnu hijerarhijsku raspodjelu posla. Kako navode, uhapšena su 23 pripadnika ovog klana – 16 Austrijanaca, tri Srbina, jedan Hrvat i tri Slovenca, pišu Nezavisne. Procjenjuje se da je vrijednost droge koju su tokom protekle godine stavili u promet 5,2 miliona eura.

Inače, cijelom mrežom su kooordinisali dva zatvorenika: državljanin BiH (35) i Austrijanac (31), koji trenuno služe kaznu u zatvoru Grac-Karlau, ali to nije bila prepreka da upravljaju ovim narko-klanom.

Kako je objašnjeno jučer, 16. maja, na pres konferenciji, do cijelog klana ih je, zapravo, doveo mali, ulični narko diler. Naime, prije izvjesnog vremena policija je počela da prati jednog dilera u Klagenfurtu, za kojeg se ispostavilo da je “sitna riba”, ali ih je on odveo do čitavog klana, koji je detaljnom istragom razotkriven i razbijen. Istraga je bila toliko detaljna da su uspjeli da otkriju i bunkere u kojima su krili novac, kurire, regrutere za nove dilere kao i njihovo obezbjeđenje.

“To je prosto nevjerovatno kako su profesionalno bili organizovani”, rečeno je na pres konferenciji.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

VIDEO Jeste li čuli za ovaj zastrašujući morski prolaz? Zovu ga “grobljem” brodova, a evo i zašto

Published

on

By

Drakeov prolaz prozvan je “grobljem brodova”, što je potaknulo mnoge ljude da se zapitaju zašto. Prolaz je otkriven 1525. godine i povezuje Tihi s Atlantskim okeanom, a ispod se nalazi Južni okean.

Impresivno je širok 1.000 km i veoma dubok. Prosječna dubina mu je viša od tri km, pa je sigurno reći da ako nešto ispustite s broda, vrlo je malo vjerojatno da ćete to dobiti nazad. Budući da je to spojna tačka između tri najveća okeana na svijetu u tako uskom prostoru, Drakeov prolaz može biti izložen atmosferskim ciklonima.

Ovi snažni vjetrovi dolaze iz Južnog okeana koji nije prekinut kopnom, pa njegovi moćni vjetrovi mogu prouzročiti haos bez susretanja s ikakvim preprekama. I s vjetrom dolaze valovi, s neki od najvećih valova Drakeovog prolaza navodno dostižu visinu čak 30 metara. Mnoge morske rute sada su povezane Panamskim kanalom, ali do njegovog otvaranja 1914. godine, brodovi su se oslanjali samo na Drakeov prolaz, što znači da su stotine brodova morali proći kroz najopasniju morsku rutu na svijetu.

Do danas se navodi da je 800 brodova potonulo u Drakeovom prolazu, odnoseći sa sobom stotine života. Ti gubici datiraju sve do 2022. godine nakon što je “rogue val” udario u kruzni brod Viking Polaris u Drakeovom prolazu, ubivši jednog putnika i ranivši osam drugih.

 

Vode Drakeovog prolaza bile su tako burne da su oni na brodovima koji su prolazili kroz njega morali jesti s tanjira koji su zalijepljeni. Karen Heywood, fizička okeanografkinja sa Univerziteta u East Angliji, rekla je National Geographicu u januaru ove godine dok je putovala kroz Drakeov prolaz: “Uvijek je zanimljivo kad idete na večeru i stavljaju ljepljive podloge na sve stolove kako biste osigurali da se tanjuri i ostale stvari ne kližu.”

Profesor Alberto Naveira Garabato, koji je također putovao brodom kroz Drakeov prolaz, rekao je o vremenu: “Odjednom ste u tom ledenom svijetu. To se događa baš tako – možete vidjeti prijelaz samo nekoliko sati”.

Ali Drakeov prolaz nije samo opasan i loš – poznata morska ruta navodno je dobra za planetu. Zašto, pitate se? Sve je u njegovoj moći hlađenja, što posebno koristi Antarktiku.

Bez kopnenog mosta koji povezuje kontinent s Južnom Amerikom, sjeverni zrak ne teče lako prema jugu, čime se održava hladnoća. Ako Drakeov prolaz ne bi razdvajao Antarktiku od Južne Amerike, postojala bi šansa da bi se 18 milijuna kvadratnih km leda oko Antarktike otopilo što bi, prema istraživanjima, uzrokovalo globalno podizanje nivoa mora za gotovo 60 m, javlj Klik.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Koliku ćete kaznu platiti ako u Hrvatskoj ne poštujete razmak između vozila

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini za isti prekršaj kazna je puno manja

U hrvatskom Zakonu o sigurnosti prometa na cestama navodi se razmak između vozila, odnosno navode se i kazne ako se ne pridržavate propisanoga. Premalen razmak i prekasna reakcija kobna su kombinacija te je posljedica neizbježna prometna nesreća s velikom materijalnom štetom i, uz mnogo sreće, samo s lakšim ozljedama, piše HAK Revija.

Dodajte tim faktorima klizavu cestu te će brzina udara u drugo vozilo biti velika. Staro je pravilo da biste od vozila ispred sebe morali voziti na udaljenosti od dvije sekunde. Koliko su dvije sekunde u metrima? To varira ovisno o brzini kojom vozite.

Pri 80 km/h, na primjer, dvije sekunde bile bi 44 metra. U članku 109. hrvatskog Zakona o sigurnosti saobraćaja na cestama jasno se definiraju obaveze vozača. Vozač je dužan držati potreban razmak kad se kreće iza drugog vozila, tako da ne ugrožava sigurnost prometa. Novčanom kaznom u iznosu od 60 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji ne drži potreban razmak kad se kreće iza drugoga vozila.

Već sljedeći članak ide dalje. Kad se na javnoj cesti izvan naselja, koja ima samo po jednu saobraćajnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, kreću jedno za drugim motorna vozila čija je najveća dopuštena masa veća od 3.500 kg ili čija je dužina veća od 7 m, vozači su dužni između svakog od tih vozila držati razmak od najmanje 100 m.

Ova odredba ne odnosi se na dio ceste na kojem je preticanje zabranjeno. Također, ako se na cesti izvan naselja kreću u nizu dva ili više vozila koja prevoze opasne tvari, međusobni razmak između tih vozila ne smije biti manji od 200 metara. Kazna za nepridržavanje ovih odredbi je također 60 eura.

U BiH je kazna puno manja

Vozač koji ne održava propisno odstojanje između vozila na cestama u Bosni i Hercegovini će biti kažnjen kaznom od 50 KM. Vozač je dužan držati vozilo na takvom odstojanju od drugih vozila u saobraćaju da, s obzirom na brzinu kretanja vozila i druge okolnosti u saobraćaju, ne izaziva opasnost i ne ometa druge učesnike u saobraćaju.

Nastavi čitati

Najčitanije