Connect with us

BiH

Ademović: Ovo je državni udar, vojska bi već trebala biti na ulicama

Published

on

Nedim Ademović, ekspert za ustavno pravo, kazao je za N1 da ukoliko NSRS danas usvoji zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine onda će to značiti “početak pravne secesije” entiteta od države. U tom slučaju, kako je ocijenio, BiH će se naći u najdubljoj krizi od Dejtonskog mirovnog sporazuma i država će, ali i međunarodna zajednica, morati reagovati.

U Banjaluci je u toku prva od dvije posebne sjednice Narodne skupštine RS. Na stolu je zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda. Ademović je kazao da se u entitetskom parlamentu odvija udar na državu BiH.

“Po prvi put se suočavamo sa situacijom da dio BiH usvoja pravne akte kojima će početi pravna secesija od BiH jer se počinje negirati monopol države što je sasvim normalna od postoji. Ako Republika Srpska krene putem usvajanja ovih zakona izazvat će se najdublja kriza poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma koja će zahtjevati reakciju države, ali i međunarodne zajednice kakva do sada nije bila”, naglasio je pravnik.

 

On je istakao kako nije tačna konstatacija vlasti iz RS-a da Ustavni sud BiH ne fukcioniše dodavši kako je ovo jedna od rijetkih institucija koja ima “nezavisnost i autonomiju” u svome radu.

“Ustavni sud je u potpunosti funkcionalan, ima devet sudija, a trenutno je u mandatu sedam. Očekuje se imenovanje preostalih sudija, po jednog iz RS-a i FBiH. Da bi Ustavni sud fukcionisano potrebno je pet sudija, jedino je sada teže donošenje odluka jer je lakše donositi odluke kada ima devet sudija nego sedam. Sud fukcioniše na principu većine, sudije nisu muškarci ili žene, Bošnjaci ili Srbi, vjernici ili ateisti – oni odlučuju samo na principu većine sa pet glasova za ili protv neke odluke”, dodao je Ademović.

Pravni ekspert je u komentaru za N1 naglasio kako se u NSRS-u trenutno dešava da niži nivo vlasti otkazuju posluh državi.

“Ne radi se o funkcionalnosti Suda, radi se o blokadi jedine trenutno funkcionalne institucije na državnom nivou koja je sposobna da proglasi bilo koji akt Republike Srpske neustavnim što se Dodiku ne sviđa, jer on tada za svoj poteze gubi legitimitet i legalitet”, rekao je.

 

Ademović je kazao da nema ništa sporno u zahtjevu vlasti entiteta da u Ustavnom sudu BiH ne sjede strane sudija, ali ne na način kako to oni vide. Izmjenom Ustava BiH moglo bi se postići da domaće sudije zamjene strane, ali se ne smije desiti da u tom slučaju bude omogućena blokada, kako to žele u Republici Srpskoj, naveo je ekspert za ustavno pravo.

“Ustavni sud u ovoj konstalaciji, sa trojicom stranih sudija, formula je koja garantuje njegovo funkcionisanje. Ako bi se ponudio model sa domaćim sudijama, a da se odlučivanje ne može blokirati, onda bi takav prijedlog bio legitiman, ali RS traži nešto što je u XXI vijeku u demokratskim sistemima nelegitimno – da sud uvede pravila gdje će jedan entitet moći blokirati jedinu instituciju koja je po Dejtonskom sporazumu autonomna i nezavisna”, rekao je Ademović.

 

Na kraju je zaključio kako država vlast, ali i međunarodna zajednica, imaju dvije mogućnosti odgovora na ovu krizu, a jedna od njih podrazumijeva “upotrebu sile”.

“Vi možete pozvati nekoga d as evrati u pravne okvire ili da se primijeni sila. OHR i međunarodna zajednica imaju na raspolaganju sve ono što je bilo i poslije Dejtonskog sporazuma što znači da se bilo koja odluka može donijeti poput angažovanja vojnih snaga, ali i razrješenja kako je bilo i ranije sa predsjednicima RS-a. Napominjem da se ovdje ne radi samo o napadu na ustavnopravni poredak države BiH, nego i napad na sistem koji se naziva Dejtosnkim mirovnim sporazumom iza kojeg stoji međunarodna zajednica koja je jako kompleksna, ali je i jaka. U normalnoj državi putem Predsjedništva bi se proglasilo vanredno stanje, poslala bi se vojska na ulice, a one osobe koje ne poštuju državu bile bi privedene i procesuirane. Ovo je državni udar par excellence”, kazao je za N1 Nedim Ademović.

BiH

Kako političari troše vaš novac na automobile: Mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

Published

on

By

Vozilo mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

Odlukom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine donesene na 31. sjednici prošlog mjeseca o kupovini službenih automobila u vrijednosti od 1.6 miliona KM, vozni park domaćih političara ponovo je učinila vrućom temom. Od njene nezavisnosti do danas, zemlja pred kojom je bio put izgradnje njene ekonomije i kompletne infrastrukture, znala je biti u deficitu po mnogo osnova (u budžetu uvijek ili često nije bilo dovoljno novca da bi se povećale naknade za porodilje, samohrane majke, socijalne kategorije, penzije, plate…), ali nikada u BiH, u oba njena entiteta, nije nedostajalo novca u budžetu za kupovinu novih službenih automobila za potrebe njenih institucija i državnih preduzeća. Koliko je vozni park bh. političara impresivan, pokazuje i podatak da je nerijetko godinama bio i tema novinskih članaka u susjedstvu, koji su znali napisati, citirajući neformalne razgovore nekih od političara, kako neće da se voze u autu u kojem se vozio njihov prethodnik, piše Forbes.

 

Vozilo mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

 

Tokom 2023. godine, javni sektor u BiH je na službene automobile potrošio 18,5 miliona KM, ali to nije konačna cifra, jer je krajem te godine najavio kupovinu još 12 automobila. Pozivajući se na podatke iz obavještenja o javnim nabavkama, ili tenderima objavljenim na Portalu javnih nabavki BiH, prošle godine mediji su objavili detaljnu listu – pregled institucija, ustanova, agencija, javnih preduzeća, općina i gradova u cijeloj BiH koji su 2023. nabavljali službene automobile, plaćajući ih iz budžeta, sa cijenama bez PDV.

 

U tenderskoj dokumentaciji se može pronaći opis, specifikacije, kakve automobile žele, pa tako naprimjer, za jedno od vozila koje je traženo, navodi se da mora imati i ventilaciju i masažu prednjih sjedišta, frižider i TV. Tražena boja je metalik crna te i unutrašnjost vozila mora biti u crnoj boji.

 

Ostatak teksta pročitajte ovdje.

Nastavi čitati

BiH

Dodik i Vučić se sastali pa najavili: “23. maja zajednički ćemo se boriti za istinu, ponos i dostojanstvo”

Published

on

By

Generalna skupština Ujedinjenih nacija razmatraće prijedlog rezolucije o Srebrenici i izjasniti se o nacrtu tog dokumenta 23. maja – Otvaranje Pandorine kutije

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

Ključna tema razgovora bili su odnosi Republike Srbije i Republike Srpske i reakcija cejelokupnog srpskog naroda na izglasavanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, prenosi RTRS.

– Obavijestio sam predsjednika Dodika o naporima koje Republika Srbija preduzima kako bi se zaštitili vitalni nacionalni interesi srpskog naroda, ali i međunarodno javno pravo, još jednom ponovivši da bi usvajanje takve rezolucije značilo otvaranje Pandorine kutije za budućnost uz otvaranje nebrojeno mnogo rana iz prošlosti, napisao je Vučić na Instagram nalogu.

Istovremeno, dodao je Vučić, predsjednik Dodik me je informisao o razgovorima koje je imao u Budimpešti sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i daljim perspektivama razvoja odnosa Srbije i Srpske.

– Dodik me je upozorio da će donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici imati katastrofalne posljedice na odnose unutar BiH, naveo je Vučić.

Posebna tema razgovora bio je predstojeći Sabor srpskog naroda zakazan za 8. juni u Beogradu, za koji su dogovorene brojne zajedničke aktivnosti, potpisivanje memoranduma i sporazuma, kao i događaji koji će potvrditi jedinstvo naroda i njegovo pravo da očuva svoja ognjišta, bude svoj na svome i zaštiti pravo na budućnost generacija koje dolaze.

– Republika Srbija i Republika Srpska će se 23. maja ove godine, zajednički i jedinstveno, boriti za istinu, ponos i dostojanstvo srpskog naroda, rekao je Vučić.

Kao što je poznato, Generalna skupština Ujedinjenih nacija razmatraće prijedlog rezolucije o Srebrenici i izjasniti se o nacrtu tog dokumenta u četvrtak 23. maja.

Nastavi čitati

BiH

Dijelovi miša pronađeni u konzervama graha koje su isporučene na bh. tržište

Published

on

By

Agencija za sigurnost hrane BiH je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena da je na bh. tržište isporučen proizvod konzervirani grah u kojim je utvrđeno prisustvo dijelova miša.

Riječ je o smeđem sterilizovanom pasulju čiji je proizvođač/izvoznik “Fijama Vezuvijana” iz italijanskog grada Otavijano.

Radi se o lotovima L M261 / LOT L F361 svih rokova upotrebe.

Sve raspoložive informacije o proizvodu, shodno važećim propisima, dostavljene su na dalje postupanje nadležnim inspekcijskim organima u Bosni i Hercegovini od kojih je zatraženo preduzimanje mjera i povratno obavještavanje Agencije za sigurnost hrane BiH.

Iz Agencije napominju da se ova obavijest odnosi isključivo na proizvod sa navedenim podacima.

Nastavi čitati

Najčitanije