Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Ponovo ‘zveckaju’ naslovima u komšiluku, kako pišu srbijanski tabloidi: NATO jača odbranu Sarajeva, Bosni prijeti ruska agresija!

Published

on

Odluka da Srbija glasa za isključenje Rusije iz Savjeta u skupštini Ujedinjenih nacija, dočekana je ,kao što se i pretpostavljalo, ‘na nož’ od strane opozicionih stranaka u ovoj zemlji.

Predsjednik pokreta Oslobođenje Mlađan Đorđević kazao je  ovo pokazatelj da predsjdenik Srbije Aleksandar Vučić nastavlja „izdajničku politiku“.

Đorđević je u pisanoj izjavi naveo da je Rusija glavni zaštitnik Srbije u UN, ne samo kao garant Rezolucije 1244, koja održava Kosovo i Metohiju u sastavu Srbije, već je to bila „i onda kada su neke zapadne zemlje žellele da srpski narod zauvek označe kao genocidan“.

Dveri su u saopštenju navele da će posle glasanja Srbija dospjeti na listu neprijateljskih država Rusije.

“Sprema se i izdaja narodne volje unutar Srbije i ulazak u vlast sa antiruskim i antisrpskim snagama. Obećavamo ruskom narodu da ćemo prvog dana po dolasku na vlast poništiti sve Vučićeve sramne odluke uperene protiv Rusije i vratiti Srbiji čast i dostojanstvo“, navele su Dveri.

I dok ga kritikuje opozicija, predsjeednik Srbije Aleksandar Vučić gostovao je Radio televiziji Srbije gdje je govorio o svim aktuelnim temama. Posebno se osvrnuo na telefosnki razgovor sa predjsednikom Rusije.

Rekao je da Srbija mora sjediti na dva stolca jer je pritišću sa svih strana i da su Rusi njihovi tradicionalni prijatelji.

Napomenuo je da je primarna odluka Srbije bila suzdržanost, ali u tom slučaju bi, kaže Vučić, doživjeli veliki pritisak s obje strane. Dodao je kako je EU odluku o uvozu nafte odgodio do 18 sati kako bi se vidio stav Srbije na sjednici Opće skupštine UN-a, koja je počela u 16 sati i na kojoj je izglasana suspenzija Rusije iz Vijeća za ljudska prava.

“Ne mogu mene ucjenjivati, ali ucjenjuju državu”, kazao je Vučić, koji je više puta ponovio da je Srbija jedina zemlja u Europi koja Rusiji nije uvela nikakve mjere ni sankcije, nije zamrznuta nijedna ruska tvrtka niti je na bilo koji način sankcionirala obitelji ruskih državnika, kao ni Putinove kćeri. Pohvalio se i da je razgovarao s Putinom, koji mu je govorio o ruskom viđenju rata u Ukrajini. Suglasan je s Putinom, ističe Vučić, u tome da ne može prihvatiti etikete koje mu se lijepe, pogotovo kad se o njemu govori kao o Hitleru.

“On nije ni histeričan ni lud, vrlo je stabilan i vrlo smo lijepo razgovarali. Govorio je o Ukrajini, o Buči, kazao je da sve ide po planovima. Postigli smo značajan dio suglasnosti”, kazao je Vučić u intervjuu za RTS, dodajući da su razgovarali i o plinu i nafti.

“Putin je rekao kako je njegov odnos prema srpskom narodu poseban i na tome mu zahvaljujem”, pohvalio se Vučić te istaknuo da “ne može shvatiti koliki je bezobrazluk onih koji prijete ovoj zemlji, a suština je da oni žele slomiti slobodarski duh Srbije i sposobnost samostalnog odlučivanja”.

Šehić: Balkanski fašisti se ne odriču Putina, sanjaju nestanak BiH

Putinov napad na Ukrajinu, brutalnost i zločini koji čine njegove falange, podstakli su bujanje evropske desnice i mokre snove o mijenjanju granica i stvaranju velikih država, navodi u osvrtu na Twitteru bh. književnik i novinar Faruk Šehić.

“Neki desničari se ‘odriču’ Putina, dok balkanski fašisti ne. Oni sanjaju zločine i nestanak BiH, Crne Gore, te Sjeverne Makedonije”, ističe Šehić.

Dodaje da je pardoksalno biti poljski desničar i voljiti Putina.

“Jer, sutra će ih isti on progutati i izbrisati s lica zemlje. ali razumijem fascinaciju evropskih desničara ovim zlikovcem. Putin je ono što evropski desničari žele biti, diktatori i ubice bez grižnje savjesti”, poručio je Šehić..

Srbijanski mediji: ‘Bosni prijeti ruska agresija, NATO jača odbranu Sarajeva!’

Pod naslovom Bosni prijeti ruska agresija, NATO jača odbranu Sarajeva!, portal Srbija danas prenosi da će NATO će proširiti podršku Ukrajini, Gruziji i Bosni i Hercegovini. Ovo se graniči sa naslovima sa početka ruske agresije na Ukrajinu, kada je većina medija u Srbiji prenijela informaciju da su Ukrajinci napali Ruse, ili da će ‘Putin pripojiti Srbiju sa Rusijom'…

Inače, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg danas na konferenciji za novinare nakon sastanka ministara spoljnih poslova zemalja članica i partnera alijanse u Briselu, je rekao da će NATO zaista produžiti podršku Ukrajini, Gruziji i Bosni i Hercegovini.

– Ministri su se takođe složili da pojačaju praktičnu podršku drugim partnerima kojima preti ruska agresija, uključujući Gruziju i Bosnu i Hercegovinu, kako bi pomogli u izgradnji njihove otpornosti – rekao je Stoltenberg.

– Što se tiče Gruzije, mogli bismo da povećamo našu podršku kroz značajan paket NATO-Gruzija, uključujući oblasti kao što su svest o situaciji, bezbednost komunikacija i sajber bezbjednost, objasnio je on.

source

Svijet / Zanimljivosti

Ništa ne bi bilo isto: Ovo je novi plan za penzije u Njemačkoj

Published

on

By

Ministar financija u Njemačkoj Christian Lindner predstavio je svoj plan za ostvarenje privatnih mirovina. Njegov prijedlog predstavljao bi veliku promjenu mirovinske politike.

Vlada u Njemačkoj još uvijek radi na mirovinskom paketu II. Međutim, zbog blokade parlamentarne skupine FDP-a u Bundestagu, zakon još nije mogao biti konačno usvojen. Prema upućenima, blokada je sada gotova i uskoro bi moglo doći do upoznavanja plana vlade s Bundestagom.

Ali Vlada ne želi s tim završiti. Rečeno je da su u izradi još najmanje dva projekta: jedan za jačanje mirovina poduzeća, a drugi se fokusira na privatne mirovine.

Planirana je mirovinska reforma

Već se znalo da vladajući žele još jednom baciti pogled na kompanijsko i privatno mirovinsko osiguranje. U svojoj inicijativi za rast, koalicija SPD-a, Zelenih i FDP-a u ljeto je zapisala sljedeće:

Savezna vlada će uvesti privatno mirovinsko osiguranje kao treći mirovinski stup, što će posebno državno financirano privatno mirovinsko osiguranje (prije “Riester”) učiniti privlačnijim.

Provest će prijedlog fokusne skupine o privatnom mirovinskom osiguranju prihvatljivog, certificiranog mirovinskog portfelja koji se može ulagati u fondove ili druge odgovarajuće klase imovine bez jamstva održavanja doprinosa.

Trebalo bi i dalje nuditi proizvode s jamstvom. Međutim, jamstva se mogu smanjiti u budućnosti kako bi se omogućila ulaganja s većim prinosom. Općenito, prihvatljive proizvode trebao bi karakterizirati lako razumljiv dizajn, visoka kvaliteta proizvoda, niski troškovi i visoka transparentnost (platforma za usporedbu, certifikacija).

Kako bi se povećala konkurencija proizvoda, prebacivanje između proizvoda trebalo bi biti moguće u bilo koje vrijeme i uz male ili nikakve troškove, prenosi Fenix.de.

Trebali bi biti otvoreni za sve zaposlene osobe, uključujući i samozaposlene ako je moguće. Osim toga, mirovinski sustav poduzeća (bAV) se revidira tako da će više tvrtki u budućnosti nuditi mirovinski sustav poduzeća, a posebno će se podržati zaposlenici s niskim primanjima.

Fokusna skupina za privatne mirovine preporučila je uvođenje računa mirovinske štednje u svom završnom izvješću u ljeto 2023. To se može zamisliti kao štedni račun ili račun koji se ulaže npr. u ETF ili druge dionice (ali i nekretnine) i tako se štedi novac s višegodišnjim povratom. Savezna vlada bi također zasebno podupirala štednju, na primjer davanjem subvencija, navode njemački mediji.

Država dodaje 20 centi za svaki euro

Prema Die Weltu, Lindner je sada dao konkretne prijedloge. Sukladno tome, mirovinska štednja trebala bi biti pokrenuta od 1. siječnja 2026. godine.

Svaki građanin može birati između Riester mirovine i depoa. Svatko tko bira portfelj trebao bi slobodno odlučiti u koje proizvode želi ulagati: da li u pojedinačne dionice (i s tim povezanim većim rizikom) ili, primjerice, u ETF-ove. Prema tvrdnjama Lindnera, vlada želi “odrediti pozitivnu listu u koje se klase imovine može ulagati”.

Tu su i detalji o financiranju po prvi put. Prema želji Lindnera, država bi na svaki uplaćeni euro dodala 20 centi, do najviše 3.000 eura godišnje.

Svatko tko ima takav depozit trebao bi godišnje položiti najmanje 120 eura. Ministar financija je naglasio da se o tim detaljima još razgovara unutar koalicije.

Za obitelji s djecom subvencija bi trebala biti veća: predlaže 25 centi po euru do osobnog doprinosa od 1.200 eura. Svatko tko zarađuje manje od 26.250 eura godišnje trebao bi dobiti jednokratni bonus od 175 eura, dok će mlađi od 25 godina dobiti 200 eura početnog bonusa za tri godine.

Konkretni primjeri:

Maksimalni vlastiti doprinos – 3.000 eura, maksimalna subvencija države – 600 eura, ukupni kapital na godinu 3.600 eura (+ povrat)

Za jednu osobu s djetetom

Maksimalni vlastiti doprinos – 3.000 eura, maksimalna subvencija države – 900 eura, ukupni kapital na godinu 3.900 eura (+ povratna)

Za početnike u karijeri

Maksimalni vlastiti doprinos – 3.000 eura, maksimalna subvencija države – 800 eura, ukupni kapital na godinu 3.800 eura (+ povrat)

Za osobe s niskim primanjima

Maksimalni vlastiti doprinos – 3.000 eura, maksimalna subvencija države – 725 eura, ukupni kapital na godinu 3.725 eura (+ povrat)

Mirovinski polog od 2026.

Prema Die Weltu, novac na mirovinskoj štednji trebao bi biti oporezovan tek kada se isplati. No, novac se iz štednje ne smije uzeti prije 65. godine. Tako Lindner želi ograničiti “lažne poticaje prema prijevremenom umirovljenju”.

Ove bi promjene, ako doista dođu, predstavljale revoluciju u privatnom mirovinskom osiguranju. To bi olakšalo štednju za mirovinu i, pod pravim uvjetima, također može biti bolje nego prije.

Reforma mirovinskog sustava poduzeća

Toliko o privatnim mirovinskim planovima. Ali što je s drugim mirovinskim stupom, mirovinom poduzeća? Također se navodi da je u izradi nacrt zakona.

Konkretno, proširit će se porezna potpora za mirovine poduzeća za osobe s niskim primanjima i povećati doprinos za financiranje te prilagoditi ograničenje dohotka, izvijestio je Handelsblatt nakon uvida u nacrt zakona.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Kako je deportovani Bosanac “dobio” Švicarsku u Strazburu? Moraju mu još isplatiti skoro 20.000 KM

Published

on

By

Naredivši deportaciju državljanina Bosne i Hercegovine, Švicarska je prekršila njegova prava na porodični život, stoji u presudi Evrospkog suda za ljudska prava u Strazburu (ECHR).

Kako dalje stoji u presudi, državljanin BiH je bio u Švicarskoj osuđen na uslovnu kaznu zbog pokušaja prenosa 194 grama kokaina. Švicarski sud je tada donio odluku o petogodišnjoj zabrani ulaska u Švicarsku. Ovaj državljanin BiH, koji danas živi u Bijeljini, tako je morao da ostavi ženu i dvije male kćerke koje su ostale da žive u kantonu Cirih.

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu navodi da švicarsko pravosuđe nije korektno “odmjerilo” šta je interes oca porodice od javnog interesa.

Dalje se navodi da je odluka švicarskog suda zasnovana isključivo na prirodi djela, ignorišući činjenicu da ta osoba više ne predstavlja prijetnju po javnu bezbjednost Švicarske.

Također, sama presuda švicarskog suda nije uzela u obzir druge okolnosti, kao što je relativno minorno krivično djelo, kao i to da nikada nije ranije osuđivan.

– Nisu uzeli u obzir ni to da je njegova supruga, iako srbijanskog porijekla, cijeli svoj život provela u Švicarskoj i ona je naturalizovana švicarska državljanka, baš kao i kćerke, navodi se u objašnjenu presude Suda za ljudska prava.

Također, sud u Strazburu je dosudio da Švicarska mora da isplati 10.000 eura (skoro 20.000 KM) odštete ovom čovjeku, kao i 15.000 eura (skoro 30.000 KM) na ime sudskih troškova, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Sukob u Ukrajini

Srbin poginuo u Ukrajini: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla!”

Published

on

By

STRAHINJA Bjelica (30), Beograđanin koji se u Ukrajini dobrovoljno borio na strani ruskih snaga, poginuo je nedavno na ratištu, piše Blic. Mladić je rodbini često slao fotografije i snimke s ratišta. “Došli smo braniti Kosovo, ali u Ukrajini”, rekao je Strahinja na jednoj od snimki.

“Vidi bande. Idemo, radimo. Ljudi ne žele sjediti kući u miru, oni žele ići u rat”, govori 30-godišnjak u nastavku videa dok snima trojicu muškaraca u vojnoj opremi kako hodaju ispred njega.

Na drugoj snimci Beograđanin govori: “Braćo moja, kakva sam ja beba u kacigi. Kad odem tamo, kad me snajperist nacilja u glavu, napravit ću takvu facu i bit će mu žao pucati. Samo će me ozlijediti u nogu.”

Otac poginulog Srbina: Ponosan sam na tebe, sine, dao si život u borbi protiv sotone

Poslije Strahinjine smrti, njegova obitelj je objavila fotografije koje im je slao te na kojima pozira s ostalim vojnicima. Na društvenim mrežama se oglasio njegov otac Gavrilo.

“Neka ti je laka zemlja ratniče moj, neka te anđeli čuvaju kada nismo znali mi. Voli te tata”, napisao je otac u objavi na Fejsu gdje je podijelio Strahinjinu sliku.

Osim toga, njegov otac je ostavio komentar ispod jedne objave na TikToku: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla. Kao što si mi i rekao da će mi biti ponos što ćeš da se boriš protiv fašista za slobodu i krst časni. Voli te otac!” napisao je.

U Srbiji je kazneno djelo sudjelovanje u ratu u stranoj državi

U Beogradu je nakon početka ruske invazije na Ukrajinu održana sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost. Na njoj se govorilo i o sudjelovanju građana Srbije u ratu.

Vlast je tada rekla da će svi građani koji se ne pridržavaju zakona biti sankcionirani, a od 2014. je sudjelovanje u ratu u stranoj državi u Srbiji kazneno djelo za koje je propisana kazna zatvora do 10 godina.

Preko 300 građana Srbije otišlo se boriti na strani Rusa, prema podacima Veleposlanstva Ukrajine iz prosinca 2018.

 

Nastavi čitati

Najčitanije