Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Sudija Alija Beganović joj izrekao kaznu zbog “pretjerane” odbrane: ‘Ne znam šta mi je teže palo, napad nasilnika ili presuda sudije’

Published

on

Sudija Alija Beganović tvrdi da je Sud donio zakonitu odluku “na osnovu dokaza u toku postupka” te da nije njegova nadležnost da li su policija i tužilaštvo pravilno kvalifikovali djelo

“Kod sudije sam otišla kao žrtva a onda tamo dobila šamar realnosti u vidu izrečene kazne jer sam se branila. Ne znam šta mi je teže palo, napad nasilnika ili presuda sudije.”

Ovako Milica Živković iz Kolašina, grada na sjeveru Crne Gore, doživljava kaznu koja joj je izrečena nakon što se odbranila od turskog državljanina E. U. koji je, kako kaže, napao. Nakon što je uhvatio za bradu, a potom i za intimni dio tijela, u samoodbrani ga je više puta udarila.

Prekršajni sudija Alija Beganović joj je izrekao kaznu od 85 eura jer je prekršila Zakon o javnom redu i miru i “prekoračila nužnost odbrane”. U obavezi je i da plati troškove sudskog tumača za turski jezik.

A napadač je kažnjen sa 300 eura i pušten na slobodu.

Kazna za djevojku jer se odbranila izazvala je opšti revolt javnosti. Nevladine organizacije pozvale su na izmjene zakona. U znak podrške građani su ponudili da joj plate kaznu.

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora pozvala je na donošenje Zakona o vetingu “da kadrovi kao što je Beganović nikada više ne bi dijelili pravdu”.

S druge strane, sudija Alija Beganović tvrdi da je Sud donio zakonitu odluku “na osnovu dokaza u toku postupka” te da nije njegova nadležnost da li su policija i tužilaštvo pravilno kvalifikovali djelo.

Šta se dogodilo te večeri?

Milica je za Radio Slobodna Evropa ispričala da je njoj i drugarici E.U. prvo “dobacivao” dok su bili u lokalu a potom, kada su napustile to mjesto kako bi se sklonile od njega, krenuo za njima.

“Nastavio je da dobacuje i da nam pominje apartman koji se nalazio u blizini. Nakon što smo i dalje ignorisale prišao je i uhvatio me za bradu. Odgurnula sam ga a on me je potom uhvatio za intimni dio tijela.”

Kako je ispričala za RSE, pokušavao je da je poljubi i borba sa njim je trajala dok nije naišao prolaznik nakon čega je E.U. pobjegao.

“U policiju sam otišla sutradan. Te noći mi je bilo bitno da što prije stignem kući. Njima je bilo sporno što nisam odmah prijavila i to im je bio fokus i jedino problematično.”

“Ponašanje sudije još jedan napad”

Milica kaže da je novi bol doživjela kod sudije.

“Odnos sudije Alije Beganovića prema meni je bio užasan, neprijatan, katastrofalan. Prema meni je postupao kao da sam ja napala E.U. iz čista mira. Uprkos tome što sam imala hematom, izvještaj ljekara o povredi, on je njega predstavio kao žrtvu. Rekao je da mi je povreda nastala kada je E.U. pokušavao da me makne od sebe.”

Dodaje da joj je rečeno da je ona kriva jer je prekršila nužnost u samoodbrani.

“Trebalo je da se branim do neke granice i očigledno da ga pustim da uradi šta je namjerio da ne bih bila kažnjena? Ne mogu ni da pominjem gadosti sve koje je radio.”

Kaže da je jaka i psihički i fizički, da nije neko ko lako “pusti suzu” ali da se nakon ovakvog tretiranja sudije isplakala.

“Otišla sam kao žrtva, čista i tamo dobila šamar realnosti da sam kriva jer sam se branila”.

“Dozvolite nam da se branimo”

Milica apeluje da se učini sve kako bi se nasilju nad ženama stalo na put.

“Neka se mijenja Zakon. Dozvolite nam da se branimo, da uradimo sve da se odbranimo od silovatelja, manijaka.”

Kako kaže, spasilo je to što je dugo trenirala kik-boks.

“Svaki roditelj kćerku treba da upiše na neki borilački sport. Neće im škoditi a može život da im spasi.”

Potreba za samoodbranom

Događaj u Kolašinu samo je potvrdio ispravnost odluke da kćerku upišemo na neku od borilačkih vještina, kaže za Radio Slobodna Evropa Stanislava, majka devetogodišnje Helene, koja tri godine trenira džiju-džicu.

“Očigledno da nas sistem ne štiti, da smo prepušteni sami sebi u bilo kojoj odbrani – i fizički i pravno.”

Odavno je, kaže, na sitnim primjerima, uvidjela potrebu da njena ćerka nauči osnove samoodbrane.

“Kao i sve curice u tom uzrastu željela je ples, balet ali suprug i ja smo bili jedinstveni u odluci da ide na neku od borilačkih vještina. Nismo u to ušli iz straha da će joj se nešto dogoditi već da bi bila hrabra, samopouzdana. Da se čak i u razgovoru suprotstavi drugom djetetu koje ja uznemirava.”

Imaju četvoro djece i navodi da nasilje među djecom mogu da vide vrlo često.

“Nama je akcenat da je lijepo vaspitamo, da se lijepim ponašanjem brani ali je važno da zna da se odbrani ako dođe do problema.”

Ne dozvoliti da se odbrana od zlostavljača tretira kao prekršaj

Milicin slučaj izazvao je brojne reakcije i osude na društvenim mrežama.

Među njima i pozivi političkim partijama da se radi na izmjenama zakona kako se ne bi ponovilo da se odbrana od zlostavljača tretira kao prekršaj.

Podrušku joj je pružio i Dritan Abazović, premijer u tehničkom mandatu.

Zbog presude Suda za prekršaje koji je Milici izrekao opomenu i kaznu u Beranama je organizovan protest.

Direktorica Centra za ženska prava Maja Raičević kazala je da je rješenje Suda za prekršaje još jedno u nizu razočarenja nesposobnosti nadležnih institucija da osiguraju zaštitu i pristup žrtava pravdi.

“Sud je seksualnog nasilnika kaznio novčanom kaznom, kao da je zaboravio da veže pojas tokom vožnje”, napisala je Raičević na Facebooku.

Nevladina organizacija Možemo pokrenula je peticiju za promjenu kaznenih odredbi kada su u pitanju krivična djela koja se bave tematikom silovanja i obljube, kao kada je u pitanju prekoračenje nužne odbrane.

Nakon burnih reakcija javnosti, vršiteljka dužnosti vrhovne državne tužiteljke Tatjana Begović zatražila je provjeru postupanja dežurnog tužioca.

Advokat Vukčević: O eventualnim greškama nakon provjere činjenica

Podgorički advokat Miloš Vukčević uz ogradu da nije detaljno upoznat sa spisima predmeta kaže za RSE da treba istražiti činjenice.

“Da se ispita zbog čega je policija podnijela prekršajne prijave, zašto je izostalo podnošenje krivične prijave od strane tužioca ako je bilo elemenata za to”.

O samoj presudi po kojoj je oštećena Milica Živković prekršajno kažnjena, Vukčević kaže da će se o tome izjasniti Vijeće višeg suda za prekršaje. Ona je najavila žalbu na odluku.

Prema njegvim riječima, prerano je govoriti da li je i ko pogriješio prilikom sprovođenja procedura rasvjetljavanja događaja. Policija u saradnji sa tužiocem procjenjuje da li u događaju ima elemenata krivičnog djela ili samo prekršaja:

“Sudija je odlučivao samo o zahtjevu koji je podnijela policija, a to su zahtjevi za pokretanje prekršajnog postupka i protiv turskog državljana i protiv Živković.”

Svijet / Zanimljivosti

Otkriveni detalji dizajna iPhonea 17 Pro

Published

on

By

Apple planira značajne promjene u dizajnu iPhonea 17 Pro i 17 Pro Max, što bi moglo označiti prekretnicu u razvoju njihovih vrhunskih modela. Prema pouzdanim izvorima, kompanija će se vratiti aluminijskim okvirima, napuštajući eksperiment s titanijem nakon samo dvije generacije. Ova odluka mogla bi biti povezana s izazovima u proizvodnji, troškovima ili povratnim informacijama korisnika, koji su možda preferirali lakši i povoljniji aluminij.

Još veća promjena očekuje se na stražnjoj strani uređaja. Modul kamere bit će izrađen od aluminija u obliku pravougaonika, zamjenjujući dosadašnje staklene module. Stražnji panel će kombinirati aluminijsku površinu na vrhu i stakleni segment na dnu. Ovakav dizajn nije samo estetski inovativan već i funkcionalan, jer stakleni dio omogućava bežično punjenje, dok aluminij nudi veću izdržljivost na udarce i ogrebotine.

Modul kamere će također biti veći u odnosu na prethodne modele, što prati trend sve većih kamera na pametnim telefonima kako bi se unaprijedila kvaliteta fotografija i videozapisa. Očekuje se da će ovaj novi modul sadržavati dodatne senzore ili tehnologije koje će unaprijediti fotografske mogućnosti uređaja.

Ove promjene mogle bi predstavljati najveći redizajn iPhone Pro modela u posljednjih nekoliko godina. Pored vizualnih i materijalnih promjena, Apple bi mogao iskoristiti priliku da unaprijedi i unutrašnje komponente, poput boljih kamera, moćnijeg čipseta i poboljšane baterije. S obzirom na to da su informacije došle iz pouzdanih izvora, entuzijasti već s nestrpljenjem iščekuju potvrdu ovih glasina.

Ako se ove promjene realiziraju, iPhone 17 Pro bi mogao donijeti ne samo osvježenje u dizajnu, već i unaprijediti korisničko iskustvo, zadržavajući Appleovu poziciju lidera u industriji pametnih telefona. Svaka promjena izazvat će raspravu među korisnicima i stručnjacima, ali ako Apple uspješno implementira ove inovacije, mogao bi postaviti novi standard za premium pametne telefone.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Trumpova prva odluka? Novi američki predsjednik izbacuje transrodne osobe iz vojske

Published

on

By

Donald Trump, novoizabrani predsjednik SAD-a, navodno planira potpisati izvršnu naredbu odmah nakon inauguracije 20. januara 2025., kojom bi transrodnim osobama bilo zabranjeno služenje u vojsci. Ova naredba bi poništila politiku predsjednika Joea Bidena i mogla bi rezultirati medicinskim otpuštanjem hiljada aktivnih trans vojnika.

Tokom svog prvog mandata, Trump je već pokušao uvesti zabranu trans osobama u vojsci, pravdajući to “velikim medicinskim troškovima i ometanjem”. Ta politika, usvojena 2019., ukinuta je pod Bidenovom administracijom.

Trumpova inicijativa dio je šireg plana za ukidanje prava LGBT+ zajednice, uključujući zabrane trans učenicima u sportu i korištenju toaleta prema njihovom rodnom identitetu te zabranu medicinske njege za transrodnu djecu. Ove mjere vjerovatno će izazvati pravne sporove.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Škola kod Zagreba: Domar pritvoren zbog seksualnog zlostavljanja djece, optužena i direktorica

Published

on

By

“Policijski službenici Policijske uprave zagrebačke proveli su kriminalističko istraživanje nad 29-godišnjim zaposlenikom odgojno obrazovne ustanove, zbog sumnje u počinjenje ukupno tri krivična djela iz domene krivičnog djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, te nad 48-godišnjakinjom, odgovornom osobom u istoj ustanovi, zbog sumnje u počinjenje krivično djela neprovođenja odluke za zaštitu dobrobiti djeteta i drugih ranjivih grupa ili postupanje protivno pravilima struke”, objavila je zagrebačka Policijska uprava.

“Po dovršenom kriminalističkom istraživanju, policijski službenici su osumnjičene u zakonskom roku predali pritvorskom nadzorniku, dok je posebni izvještaj dostavljeno nadležnom državnom tužilaštvu”, dodaje se u priopćenju objavljenom na internetskim stranicama PUZ-a.

Riječ je o domaru i direktorici škole. Domar je osumnjičen da je djevojčice pozivao u WC, pipkao, slao im fotografije svog spolnog organa i mamio da šalju gole fotografije, javlja Nova TV.

“Dijete je na parkingu izjavilo da ju je radnik škole seksualno uznemiravao u dva navrata i pipkao po spolnom organu. Uveo ju je prvi put u WC za osobe s invaliditetom gdje ju je pitao – hoćeš imati odnos sa mnom, na vulgaran način. Ona se uspjela izvući van iz te situacije, a drugi put ju je odveo u kabinet, tu joj je gurnuo ruku u gaćice”, ispričao je otac jedne djevojčice za Novu TV.

“Kćerka mi je poslije u razgovoru rekla da ju je tražio da slika svoje poprsje i da mu pošalje, da slika međunožje, da se slika cijela gola, da mu pošalje slike i da snimi video gdje ona sama sebe zadovoljava i da je on njoj slao slike svog spolnog organa. Dijete je jako u stresu, ne želi više ići u školu, ne želi imati kontakt ni s kim, potištena je, ne jede ništa”, nastavio je otac djevojčice.

Roditelji još jedne djevojčice kažu kako ju je mamio i pratio.

“Tokom devetog mjeseca su krenule poruke – šta radiš, kako si, možemo li se naći, hoćemo ići izlaziti van… A onda su bile također i golišave fotografije u boksericama od dotičnog. U školi ju je pipao za ruke, ona se morala istrgnuti, počela ga je izbjegavati”, rekli su roditelji druge djevojčice.

Djeca su se bojala i sramila išta reći. Na kraju su ipak na nagovor jedne djevojčice, koja nije bila žrtva, koja je samo htjela pomoći svojim prijateljicama, odlučili otići direktorici i sve prijaviti. Roditelji kažu da im direktorica nije pomogla, nego je sve pokušala zataškati.

“Pismeno su morali napisati neku izjavu šta se tačno dogodilo, da opišu cijeli slučaj sa svojim potpisom, škola kao takva nije kontaktirala roditelje. Znamo da je radnicima jasno iskomunicirala da se o tom slučaju dalje ne govori, da se roditelji ne zovu”, rekli su roditelji djevojčice.

Osim domara, pritvorena je i direktorica škole zbog sumnje da nije zaštitila djecu.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike

Published

on

Mnogim roditeljima je već dosta 15-godišnjaka koji ne znaju složiti krevet za sobom, koji ne peru suđe, koji ne posuđuju sami knjige za lektire već čekaju da sve to obave njihovi roditelji. Roditelji, sada već srednjovječni, koji su sve to činili u tih 15 godina sada žele malo odmora i vremena za sebe i smatraju da je red na njihovoj djeci. No pitanje je kako?

Piše: Kristina Bačkonja, dipl. psiholog

U svojoj praksi često se srećem s vrlo sličnim pitanjima i problemima roditelja. Jedno od njih, koje se opetovano ponavlja jest kako da njihova djeca – koja su sada već dovoljno odrasla – počnu konačno preuzimati odgovornost za kućne poslove i postanu samostalnija.

Mnogim roditeljima je već dosta 15-godišnjaka koji ne znaju složiti krevet za sobom, koji ne peru suđe, koji ne posuđuju sami knjige za lektire već čekaju da sve to obave njihovi roditelji. Roditelji, sada već srednjovječni, koji su sve to činili u tih 15 godina sada žele malo odmora i vremena za sebe i smatraju da je red na njihovoj djeci. No pitanje je kako? – prenosi ordinacija.vecernji.hr

Iako bi bilo idealno da dolaskom kod stručnjaka možemo dobiti recept nakon čije primjene stvari funkcioniraju bez problema, to je gotovo nemoguće. Taj “kako“ ne stane u jedan savjet i jednu pilulu koju je dovoljno jednom popiti da bi došlo do promjene. Taj “kako“ se gradi godinama, puno prije nego do problema uopće dođe.

Ako ste ikada pokušali promijeniti neku svoju naviku koja egzistira već godinama, sigurno ste primjetili da to baš i nije jednostavno. Ako već godinama imamo običaj popiti kafu prije doručka, trebat će nam neko vrijeme da se naviknemo na promjenu u kojoj ćemo prvo doručkovati a tek potom popiti kafu. Nije nemoguće, no isto tako je i prilično nerealno za očekivati da ćemo nakon prvog puta odmah usvojiti novi obrazac.

Navike se usvajaju od najranije dobi

Iz navike radimo puno stvari: zaključavamo vrata po izlasku iz stana, palimo svjetla na automobilu, zatvaramo vodu kada operemo ruke… Ali isto tako navika je i spremiti tanjir za sobom, oprati posuđe, složiti krevet, brinuti o svojim obavezama. Navika koja se usvaja od najranije dobi.

Kako to da onda nemaju svi 15-godišnjaci te navike? Odgovor na to pitanje imaju roditelji koji tih 15 godina sve čine umjesto djece.

Mogu razumjeti roditelje koji su sami imali teško djetinjstvo i stroge roditelje i koji su željeli svoju djecu osloboditi obaveza, dopustiti im da uživaju kako oni nikada nisu mogli. Mogu razumjeti roditelje u procesu rastave braka ili samohrane roditelje koji pokušavaju djetetu smanjiti stres i pritom čine sve kako bi ono bilo sretno. Međutim, ako dijete godinama nije imalo obaveze, ako nikada nije moralo pospremiti krevet, oprati suđe ili posuditi knjigu za lektiru (neovisno o razlozima) zašto bi ono odjednom to htjelo (ili znalo) u starijoj dobi?

Sa sigurnošću mogu reći da se nijedno dijete neće samoinicijativno uhvatiti posla u starijoj dobi ako do tada nije steklo radne navike i ako su do tada roditelji sve radili za njega. Godine same po sebi ne znače ništa ako tokom njih nismo ništa naučili. Drugim riječima, same godine ne garantiraju da će  20-godišnjak znati oprati posuđe a 10-godišnjak neće. To ovisi o njegovom prijašnjem iskustvu i stavu roditelja.

Sjećam se posjeta prijateljici koja je sa svojom trogodišnjom kćerkicom spremala posuđe u mašinu za pranje suđa – ponos koji je u tom trenutku zasjao na malom licu ne može se ni opisati. Prijateljica mi je tada objasnila da se njezina kćerkica voli tako igrati s njom: kada je mama pospremala kuću, malena je imala svoju igračku metlu koju je vukla po podu; kada je mama slagala ormar i malena je s veseljem i ponosom pomagala. Je li dijete od tri godine pomelo pod? Nije. Je li to isto dijete dobro posložilo posuđe u stroj za pranje? Nije. Jesu li majice u ormaru bile dobro posložene? Nisu. No to nije ni bila poenta. Majčin cilj nije bio da njezino dijete odradi posao umjesto nje; cilj je bio da dijete kroz igru i druženje stiče radne navike koje ne možemo usaditi nabrzinu i odjednom. Za to je potreban dobar primjer nas odraslih i vrijeme.

Nikada nije kasno

Rekla bi da nikada nije prerano (a ni prekasno) da se bavimo djetetom i naučimo ga sve što želimo da usvoji. Dok će nam u mlađoj dobi biti jednostavnije (dijete će vjerojatno s guštom i ponosom učiti kako se slaže krevet i veseliti se malim ritualima čišćenja, kuhanja i slično), u starijoj dobi se stvari malo kompliciraju. Da bi privolili našeg adolescenta da se osamostali potrebno je osluškivati što je njemu važno, kakav je njegov tempo. Primjer, ako znamo da je naše dijete jako motivirano da se jednog dana odseli od nas, tada mu i obaveze kao što su kuhanje i pospremanje možemo prezentirati kao nešto u čemu će jednog dana uživati u vlastitom domu. Rečenica poput “Pa sigurno nećeš visiti kod mame na ručku svaki dan – to nije cool” itekako bi ga mogla nagnati da uzme stvari u svoje ruke. Naravno da se stvari neće promijeniti preko noći i da ih neće prihvatiti s oduševljenjem – no, ništa se ne usvaja preko noći.

Na kraju bih voljela reći svim roditeljima da ne vjerujem u greške – samo u povratne informacije koje dobivamo od okoline. Neka svoju djecu i godine do kojih su došli iskoriste kao povratnu informaciju koja će im dati odgovor na pitanje kako (ne) dalje.

akos.ba

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

5 navika za zdraviji um i život

Published

on

Top pet navika za neurološki napredak. Ove navike će značajno smanjiti stres, povećati sive mase mozga, pomoći vam da iskoristie vašu podsvijest za rješavanje problema i da otkrijete nevjerovatani potencijal.

Napade sam počela dobivati u dobi od 5. godina. One napade kakve ste gledali u filmovima: padanje na tlo, tresenje kao da vas struja udara, kolutanje očima… Ovakvi napadi danas se nazivaju toničko-klonički napadi, a kad sam bila mala te napade su nazivali “grand mal” što znači “big bad” – veliki belaj.

Možda su promijenili ime iz razloga što kada nešto nazivate “big bad” pacijentu ne ostavlja baš puno nade. Niko još nije sa sigurnošću utvrdio zašto sam počela da dobivam te napade. Međutim, ta bolest me natjerala da već u ranoj dobi shvatim kako ta kašasta masa unutar naše lobanje funkcionira.

Počela sam da studiram i učim o nervima, nakon što sam uradila prvi EEG (snimak glave) u dobi od 11. godina. Na glavu su mi zalijepili masu nekih malih žica. Izgledala sam poput dijeteta vanzemaljaca iz naučno-fantastičnih filmova. To me nagnalo da se zapitam – Što oni s tim ispitivaju? Zašto? i Kako mogu kontrolirati te stvari koje nazivaju moždani valovi i električni impulsi? Strašno je imati takve napade koji su nalik na smrt i shvatiti kako ste bespomoćni. Kasnije

sam otkrila da bi ovi napadi možda mogali i biti pod kontrolom bez lijekova. Tada je nauka postala ustvari moj spasitelj. Kada sam imala 15. godina, bez znanja mog doktora i mojih roditelja, prestala sam uzimati lijekove i nisam ih od tada nikada više trošila.

Uporedo sa sticanjem doktorske titule iz oblasti kliničke psihologije i aktivnog učešća u neuro-naučnim studijima, te rada na UCLA neuropsihijatrijskom Institutu, naučila sam kako možemo proširiti kapacitet našeg mozga, ne samo zbog našeg zdravlja, već i zbog napredovanja na način na koji to prije nismo mogli ni zamisliti.

Tako sam otkrila pet top navika za neurološki napredak. Ove navike su bile uzrok da napadi koje sam imala prestanu. U posljednjih 25. godina, imala sam samo dva toničko-klonična napada.

Za vas, ove navike će značajno smanjiti stres, povećati sive mase mozga, pomoći vam da iskoristite vašu podsvijest za rješavanje problema i da otkrijete nevjerovatani potencijal.

Evo pet dnevnih navika koje već danas možete započeti praktikovati u okviru vaših svakodnevnih navika:

1. Spavanje umanjuje stres

Da li ste se ikada zapitali šta se dešava sa svim tim stresom kojeg akumuliramo u toku jednog dana? To auto koje ste skoro udarili? Vaše dijete koje vrišti na vas? Postoji čak i nesvijesni stres u vidu samokritike i osude? Gdje to sve odlazi?

Vaš mozak to prikuplja i čuva za onaj period kada budete spavali, a zatim to dalje obrađuje. Da ponovim još jednom. Kada spavate, vi obrađujete stres i traume koje ste doživjeli. Dakle, jedna od najjednostavnijih i najefikasnijih stvari koje možete učiniti, jeste da u vremenskom periodu od punih sedam do devet sati zatvorite vaše oči i spavate.

2. Budite se sa prvim izlaskom sunca

Vaš mozak koristi splet nervnih ćelija koji se zove suprahijazmatska jezgra i nalazi u se vašem hipotalamusu, a služi za regulaciju nečeg što se zove “cirkadijski ritam.” to je neka vrsta “sata” u vašem mozgu koji sinhronizuje sve ostale “satove” (ritmove) vašeg tijela. Abnormalni cirkadijalni ritam je povezana sa gojaznosti, dijabetesom, depresijom, poremećajima sna, hormonskim poremećajima, bipolarnim poremećajima i sezonskim afektivnim poremećajima.

Drugim riječima, probudite se u vrijeme izlaska sunca i nemojte više spavati. Ako ste roditelj, ova navika će vam dobro doći, jer većina djece se budi u to vrijeme.

3. Konzumirajte riblje ulje

Riblje ulje ima pozitivne efekte na zdravlje mozga. Moja djeca su veliki ljubitelji fermentiranog (visoko kvalitetna i ekstra obrađena hrana) bakalara i jednostavno smo ih navikli tokom godina da to jedu svakodnevno, iako ukus nije baš prijatan. Uzimajte to po kašiku, ali možete ga koristiti i u obliku kapsula dostupne su na tržištu i imaju ugodan limunski ukus.

4. Budite koncentrisani i meditirajte

Meditacija je odmah ispod svijesti i ima bezbroj neuroloških prednosti. Ne znate kako to svakodnevno postići i kako da na najjednostavniji način meditirate? Ja volim “Headspace”(čisto razmišljati i biti slobodan od pristiska) to je za vaš um kao odlazak u teretanu. Putem meditiranja i tehnika za postizanje svijesti i sabranosti, možete istrenirati vaš um za sretniji, zdraviji i ugodniji život.

5. Kreirajte sebi neugodnosti

Vašem um su potrebe nove stvari kako bi napredovao. Kako znati da li je ono što radite dovoljno? Kada se osjeća nelagodno, neugodno, čudno ili vas nešto plaši. Radeći svakodnevno stvari koje zahtjevaju veći napor a samim tim uzrokuju i neugodnost, stvarate vašem umu podlogu za razvoj novih grana na neuronskom stablu, umjesto da uništavate to vaše stablo.

Da budem iskrena, mogla sam i knjigu napisati o ovome, jer cijeli moj život živim vrteći se oko ovoga. Iako ima još mnogo stvari, voljela bi za početak da počnete sa ovih pet. Na kraju, možete li samo zamisliti koliko bi čudesno bilo da svi živimo u okviru naših potencijala koje imamo?

Izvor: success.com
Autor: Jennifer Jones

Za Akos.ba preveo Fahrudin Vojić

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije