Connect with us

BiH

VIDEO Ogrešević: ‘NES nije ničiji privjesak, vrijeme je da Bošnjaci shvate situaciju’

Published

on

Kome je i da li je NES privjesak. Zašto ih nema u vladi HNK. Ko ih je izradio, a ko koga ucjenjuje. Ko vodi šizofrenu politiku, a ko građane izluđuje. Na koji način Konaković eutanazira javnost, je li zbog Vukoje u Federaciji sve stalo. Ima li “četvorke” i sta će biti od probosanskog bloka koji je u fazi formiranja, ko će ga predvoditi i kome se žele suprotstaviti. Na ova, ali i ostala aktuelna pitanja, za Mrežu odgovara Nermin Ogrešević, predsjednik NES-a.

Vlada HNK

U HNK-u se desila većina u kojoj nije NES, objašnjava Ogrešević.

“Možemo pričati o više dimenzija kada je u pitanju Vlada HNK. Što se nas u NES-u tiče nije problem matematike, nije politika uvijek matematika. Nije problem što mi nismo u Vladi, problem je percepcije. Kriza u državi je velika i obraćao sam se javnosti koja je od nas tražila da se okupljamo. Učešće NES-a u Vladi šalje takvu poruku. Moja reakcija je bila primjerena onome što se dešavalo i kako se na kraju završilo”, kazao je on.

Govori se da je SDP ucjenjivao SDA, ali to uopšte nije fokus, dodaje Ogrešević. “Stvar je onoga šta je NES imao dogovoreno sa SDA”, kategoričan je on.

Poziv i od SDP-a

Kaže i da je SDP tražio da NES bude dio vlasti u HNK-u.

“Proces je trajao, mi smo prije nekoliko mjeseci imali službeni poziv i od SDP-a da uzmemo učešće u vlasti, na neki način zamoljeni smo da ne idemo u tom pravcu, SDA je očekivala da mi ne učestvujemo”, pojasnio je. Kaže da mu je SDP prije svega nudio razgovore, do kojih, kako tvrdi, nije ni došlo.

Ogrešević ističe da je fokus na porukama koje se šalju javnosti.

“Trebamo surađivati na ključnim pitanjima, na velikim problemima koje imamo, nije ta poruka ohrabrujuća u tom smislu. Ako smo željeli slati zajedničke poruke i pokazivati da smo spremni na rješavanje kriza, odbranu ključnih ustavnih i državotvornih pozicija, da moramo stajati zajedno, poruka je s tog aspekta morala biti drugačija”, smatra on.

Naglašava da je NES htio pozicije, učestvovao bi u federalnoj i državnoj vlasti. “Naše odbijanje učešća u vlasti je bilo principijelno”, pojašnjava Ogrešević.

Na pitanje osjeća li se izigrano i od SDP-a i od SDA u HNK-u, odgovara:

“Borba za državu je stvar iskrenosti i emocija. U tom smislu naravno da osjećam nelagodu i pomalo sam razočaran, stvar je da se okupimo oko vrijednosti. Mi smo svoje principe jasno obrazlagali. Način kako je SDA postupila u HNK-u nije na tragu onog entuzijazma i potrebe da se okupimo oko ključnih tema i da se zajedno borimo kroz parlamente i političko djelovanje, određeni dio javnosti to očekuje. NES nije ništa izgubio što nije u Vladi HNK, mi smo samo izgubili što smo uopšte učestvovali u razgovorima”, naveo je Ogrešević.

Poručio je i da ukoliko SDA u HNK-u ponudi NES-u neke funkcije ili direktorske pozicije – neće ništa prihvatiti.

Probosanski blok

Odgovorio je i na pitanje može li situacija iz HNK ugroziti odnos NES-a, SBiH i SDA:

“Mi smo dosad surađivali na način da smo u parlamentima imali određene stavove koji se poklapaju, tu ćemo morati raditi i dalje. Radit ćemo na promociji svojih politika i sa SBiH, DF-om. Bit će neminovno u nekim situacijama i sa SDA. Međutim, mi nismo privjesak ničiji, nikad bili, niti ćemo biti“, navodi Ogrešević.

Naglasio je da SDA ne može voditi probosanski blok.

“Ne možemo mi pratiti bezuslovno bilo koga.  Sve ove četiri stranke – SDA, DF, SBiH i NES –  su jednake po ključnim pitanjima. Mi to ne bismo nazvali četvorkom, to neće ići tako brzo, niti tako pojednostavljeno. S nekima bolje surađujemo, s nekim lošije”.

Zbog Vukoje sve stoji

Kada je riječ o evropskom putu BiH, kaže kako Konaković ‘eutanizira javnost’.

“On se ljudima obraća na način kako je sad dobro. Ništa nije dobro. Bolje je što smo dobili kandidatski status, ali ništa nismo uradili. Mi imamo u vlasti Dodika i SNSD koji u principu ne žele evropski put. To je šizofrena politika koja izluđuje svakog normalnog građanina. Mi se krećemo u krajnostima – od entuzijazma da smo bliže EU i očekivanja da li će se zapucati. Nama taj entuzijazam ne pomaže. Imamo suspendiran ustav u RS-u, priču o odcjepljenju… sve su to opasne pojave da bismo mi to blagonaklono prešućivali. Bio sam zagovornik da opozicija iz RS ide u vlast, a ne SNSD, Trojka nije imala hrabrosti, a Čović to nije želio. U FBiH nismo željeli da budemo tako poniženi i to je tačka. Mene niko ne može ‘odraditi’, imamo svoje stavove, mislimo svojom glavom. Čović nama nije mogao biti lider, nego partner. On je sad lider federalne vlasti i sve stoji zbog Vukoje. Vukoja je razlog blokade”, izjavio je Ogrešević.

Upitan je li ideja probosanskog bloka početak ofanzive i ko će to predvoditi, kaže:

“Kvalitet će biti predvodnik, kvalitetna rješenja, kvalitetan rad. To je nešto oko čega ćemo se okupljati. Sadržaj će nas voditi. Svi radimo na određenim segmentima, ne u tom obliku kako pozicija to želi. Dovoljno smo mudri da se možemo dogovarati oko ključnih stvari. Ne želimo da gubimo svoj politički subjektivitet”, objasnio je Ogrešević.

Ovo nije vrijeme pozicija

Pojasnio je i hoće li biti mjesta u bloku za Denisa Bećirovića:

“S Denisom imam dobru komunikaciju. Izrazito je bitno da i on i Komšić kao članovi Predsjedništva BiH odrade svoj dio posla i zasad ga dobro rade”.

“Vrijeme je da Bošnjaci shvate situaciju i da budemo svjesni da mi svoju snagu trebamo tražiti unutar samih sebe”, dodao je Ogrešević. Ističe da je ‘vrijeme dugoročnog sagledavanja procesa i jasnog okupljanja i jasnog odgovora na rušilačke politike, kako iznutra, tako i izvana’.

“Moramo reći sami sebi hoćemo li ili nećemo državu. Ovo nije vrijeme pozicija”, naveo je Ogrešević.

On smatra da ‘mi ne idemo u pravcu evropskih integracija, mi idemo u pravcu blokada i ucjena’. “I ovi zakoni što su usvojeni nisu kvalitetni. Trojka je odgovorna što je Dodik u vlasti. Trojka se ravna prema njemu, kako je on raspoložen. To nije evropski put, to je put urušavanja, razvaljivanja, trebali smo ići sa opozicijom iz RS”.

Jedan težak proces je pred nama. Država je iznad svega, zaključio je Ogrešević.

federalna.ba

BiH

FOTO Ulicama Banja Luke prošetala prva generacija maturanata medrese, prvi put nakon 80 godina

Published

on

By

Banja Luka je danas dobila prve svršenike medrese, a maturanti su prošetali banjalučkim ulicama od Ferhadije džamije do Banskog dvora.

Banjalučka medresa “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić” danas je ispratila prvu generaciju maturanata koji su svečanim defileom obilježili završetak svog srednjoškolskog školovanja.

Defile je upriličen nakon klanjanja podne-namaza, od Ferhadije džamije do Banskog dvora, a maturanti su u ovoj paradi ljepote i pameti prošli centrom Banja Luke.

Ovo je historijski događaj, kako za Islamsku zajednicu u Bosni i Hercegovinu, tako i za Banja Luku koja je danas ispratila prvu generaciju maturanata medrese, a događaju u Banskom dvoru prisustvovat će i zamjenik reisul-uleme IZ u BiH Enes ef. Ljevaković, banjalučki muftija Ismail ef. Smajlović te direktor medrese mr. Muris Spahić.

Medresa u Banjoj Luci počela je s radom 2020. godine i to nakon 80 godina pauze kada je zatvorena tokom Drugog svjetskog rata.

Preporod.info

 

Nastavi čitati

BiH

Zašto građani moraju izdvajati 1,5 KM za proviziju: Jesu li komunalna preduzeća dužna imati svoje naplatne centre?

Published

on

By

“Građani su prevareni, ali nemaju kome da se žale jer Zakon o zaštiti potrošača u BiH ima manjkavosti, ne tretira te probleme.

Zakon o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini postoji, a koliko on ne štiti potrošače pokazuje i to da jedno komunalno preduzeće može ukinuti svoje blagajne, gdje su građani mogli plaćati račune, i usmjeriti ih na plaćanje u pošte gdje kod plaćanja računa građani moraju izdvajati 1,5 KM za proviziju.

To je u Kantonu Sarajevo slučaj sa KJKP Vodovod i kanalizacija koje je prošle godine do 1. maja zatvorilo blagajne i saopćilo da građani mogu ubuduće račune plaćati u pošti bez provizije. Međutim, ove godine od 3. maja građani moraju plaćati proviziju kod plaćanja računa, jer Vodovod i kanalizacija nema para da plaća proviziju za korisnike, a s druge strane neće ponovo otvoriti svoje blagajne.

– Građani su prevareni, ali nemaju kome da se žale jer Zakon o zaštiti potrošača u BiH ima manjkavosti, ne tretira te probleme. Oni su ukinuli naplatu usluga putem svojih blagajni i preusmjerili potrošače na plaćanje u poštama, a sebi ukinuli troškove. Ne može potrošač tu ništa. Kod nas je star zakon i nemamo se kome žaliti. Sada je RS donio svoj zakon, a Federacija priprema svoj, tako da će se mnoge stvari regulisati. Komunalna preduzeća su našla svoju računicu. Jedino da građani plaćaju račune elektronskim putem gdje su provizije po računu manje, 30 ili 60 feninga – pojašnjava za Faktor Redžo Omerbašić, predsjednik Udruženja potrošača Posavskog kantona.

Nastavi čitati

BiH

Kafa 4 eura, pivo čak 7 eura… Za većinu građana BiH cijene ljetovanja će biti “paprene”

Published

on

By

Ove cijene, koje su bile nezamislive prije samo nekoliko godina, sada su postale novi standard

Ljetovanje na jadranskoj obali, uprkos prirodnom sjaju i očaravajućoj ljepoti, posljednjih godina postaje sve skuplje, piše Večernji list BiH. Ulaskom u 2024. godinu jasno je da cijene samo nastavljaju uzlazni trend.

Ono što je nekada bila prihvatljiva cijena za osvježavajuću kafu ili opuštajuće pivo na plaži, sada već graniči s luksuzom.

Novi standardi

Postavlja se pitanje mogu li stanovnici Bosne i Hercegovine od prosječnih plata izdvojiti novac za ljetovanje. Po svemu sudeći, teško.

Cijena kafe, koja se kreće od 2,50 do čak 4 eura, postala je nova norma, dok cijene piva variraju od 4 do 7 eura, ovisno o lokaciji i prestižu bara ili restorana. Izlazak na pizzu sada je financijski izlet s cijenama od minimalno 12 do 15 eura po obroku, dok porcija svježih lignji može osiromašiti novčanik za 20 do 30 eura.

Ove cijene, koje su bile nezamislive prije samo nekoliko godina, sada su postale novi standard.

Prošle godine Hrvatska je doživjela najveći porast cijena među svim popularnim destinacijama na Mediteranu. Uprkos visokim cijenama, turizam u Hrvatskoj bilježio je rekordne brojke, a očekivanja za ovu godinu još su veća.

Predviđa se dolazak više od milion dodatnih gostiju. Kao alternativna opcija za ljetovanje u Hrvatskoj i ove godine ističu se Bugarska, Crna Gora i Albanija, kao znatno povoljnije destinacije, dok su Grčka, Turska i Kipar cijenama samo malo povoljnije od ljetovanja u Hrvatskoj, ali znaju nuditi bolje pakete u hotelima, pa tako za cijenu polupansiona u Poreču dobijete ultra all inclusive u Turskoj, što je mnogima znatno privlačnija ponuda. Kolika će biti potražnja za aranžmanima, ostaje vidjeti.

Naime, prošle godine cijene su porasle za čak 30 posto, a potražnja je ostala ista kao i godinu prije. Tad su iz turističkih agencija kazali da ne ljetuje onaj ko može već onaj ko je naučio. Naime, za nekoliko dana na Jadranu krediti su se otplaćivali cijele godine.

Nastavi čitati

Najčitanije