Connect with us

BiH

Školski primjer lihvara iz BiH: Pozajmio 21.000 KM, a iznudio 310.000 KM!

Published

on

Siniša Perić iz Bijeljine optužen je zbog zelenaštva i iznude kojima je tri osobe kojima je posudio oko 21.000 maraka oštetio za 310.000 maraka.

Okružni sud u Bijeljini potvrdio je optužnicu Okružnog javnog tužilaštva Bijeljina koja ga tereti da je u Bijeljini dogovorio sa B. G. pozajmicu od 7.000 KM, sa mjesečnom kamatom od 20 posto odnosno 1.400 KM mjesečno koju bi plaćao sve dok ne isplati cijeli iznos glavnice.

 

Agonija je trajala od novembra 2019. godine do 23. augusta 2023. godine a B. G. ga je zamolio da mu pozajmi novac za jesenju sjetvu jer je kreditno zadužen i ne može podići novi kredit, a od poljoprivrede živi i izdržava sebe i porodicu, pa je Perić iskoristio njegovo teško imovno stanje i nuždu.

Dao mu je novac bez izdavanja odgovarajućeg dokumenta o pozajmici, a oštećeni mu je kao garanciju ostavio vlasnički list od Golfa 7, u vlasništvu njegove majke, saobraćajnu dozvolu i rezervni ključ.

Kada B. G. nije uspio vratiti novac u roku od tri do četiri mjeseca, te je uslijed pandemije koronavirusom zapao u još težu finansijsku situaciju, Perić ga je počeo pozivati telefonom i vršiti pritisak, uvećavajući kamatu za 100 KM po danu.

 

“Krajem 2021. godine pokušao je izvršiti prenos vlasništva sa vozila što je oštećeni spriječio. Potom ga je počeo tražiti na radnom mjestu i dolaziti kući i prijeteći da će mu zapaliti automobil i kuću, napraviti mu probleme na poslu, na što se oštećeni usljed straha i nemogućnosti plaćanja duga skrivao od njega”, navodi se u optužnici.

Zbog toga je pozajmicu i kamatu u njegovo ime počela donositi njegova djevojka V. S., kojoj je rekao da je ona garant da će B. G. vratiti dug.

“Kako V. S. nije donosila cjelokupan iznos kamate, u namjeri daljeg iznuđivanja novca istoj je rekao da mu je i ona sada dužna kamatu 1.600 KM mjesečno, dok mu je B. G. dužan 1.000 KM mjesečno, a dug je uvećavao za 100 KM sedmično svaki put kada bi zakasnio sa uplatom, a što je V. S. nosila objedinjeno”, navodi se u optužnici.

 

Prijetio joj da ako nema novac doći će i useliti se u njenu kuću, iznositi i rasprodavati stvari, a B. G. otići i sve popaliti.

“V. S. i B. G. bili su prinuđeni da se zadužuju na sve strane kako bi Periću vraćali kamatu, pri čemu je V. S. dala u zalog i svoj Golf 5 koji joj je Perić oduzeo sve dok ne isplati kamatu. Perić je tako do 23. augusta ove godine pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznos od 110.000 KM, za koliko ih je oštetio”, navodi se u optužnici.

Također, ga terete da je početkom 2020. godine u Bijeljini iskoristio nuždu i lakomislenot oštećenog N. M. i dogovorio pozajmicu od 7.000 eura koje je dužan vratiti u roku od dva mjeseca, sa mjesečnom kamatom od 2.250 eura.

Kada je N. M. kasnio sa isplatom kamate Perić ju je povećao na 4.000 eura i za svaki dan zakašnjenja obračunavao dodatnih 200 eura.

“Osumnjičeni je svjestan da neće moći naplatiti kamatu, uzeo njegovo vozilo Audi A4 (cijenio ga 8.000 KM) na ime mjesečne kamate, nakon čega je oštećeni nastavio donositi novac u iznosu od 2.000 eura naivno vjerujući da otplaćuje dug i kamatu, međutim kako je opet došao u situaciju da kasni dva mjeseca sa uplatom kamate, ovaj je od njega na ime zakašnjele mjesečne kamate uzeo vozilo marke Mercedes E klase (cijenio ga 16.000 KM)”, stoji u optužnici.

Oštećeni je na ime kamate u Bijeljini kupio keramičke pločice i lijepak za iznos od 2.000 KM, što je predao Periću a iznos kamate se konstantno povećavao.

Na kraju je bio primoran izvršiti prenos vlasništva na nekretnini – kuću površine 71 m2 i dvorište površine 985 m2 na ime J. Z. koje je doveo Perić, za iznos od 18.000 KM, naivno vjerujući da će na taj način isplatiti svoja dugovanja.

“Međutim osumnjičeni ga je i dalje dužio za 5.000 eura i kamate od 2.000 eura, pa kako nije imao novca, u firmi u Bijeljini kupio je peć na pelet u vrijednosti oko 5.000 KM, koju je lično predao Periću koji ga je i dalje dužio za iznos od 9.000 KM. Za taj iznos se zadužio kod trećeg lica i isti isplatio”, navodi se u optužnici.

Perić je na ovaj način pribavio 200.000 KM, za koliko je oštetio N. M.

On je, inače, osuđivan zbog teške tjelesne povrede, zelenaštva i iznude.

Uhapšen je 23. augusta ove godine i nalazi se u pritvoru, pišu Nezavisne.

BiH

Još jedna pljačka u BiH: Ukradeno 250.000 KM iz automobila – vlasnik sjedio u kafiću

Published

on

By

U jeku potrage za pljačkašima dva miliona maraka od vlasnice mjenjačnice u Banjoj Luci i dobojska policija traga za lopovima koji su od dilera deviza ukrali 250.000 maraka.

Krađa novca je prijavljena 26. aprila u Doboju, ali o tome nije bilo zvaničnih saopštenja iz policije. Kako saznaje ATV, krađa se dogodila u ranim jutarnjim časovima, ali zasada nema dokaza da su ova dva slučaja povezana.

“Vlasnik je ujutro novac stavio u automobil, a onda se parkirao u jednoj ulici u Doboju i otišao u kafić da pije kafu. Kada se vratio u vozilu nije bilo torbe sa novcem. Prema prijavi ukradeno mu je oko 250.000 maraka”, navodi izvor.

Dodaje da se sumnja da su lopovi najvjerovatnije pratili dilera deviza, te da su u krađi koristili uređaj za ometanje daljinskog zaključavanja vozila. U PU Doboj je potvrđeno da se krađa dogodila 26. aprila oko 7.15 časova: “Policijskoj stanici Doboj 1 26. aprila je prijavljeno da je iz zaključanog parkiranog vozila u Doboju ukradena veća količina novca. Izvršen je uviđaj i u toku je rad na rasvjetljavanju krivičnog djela teška krađa.”

 

Nezvanično se doznaje da ovo nije prvi put da se ovaj prodavac deviza našao na meti lopova. Prije nekoliko mjeseci na području Gračanice, u Federaciji BiH, ukradeno mu je 80.000 maraka, što je takođe prijavljeno policiji.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić: Predlažemo da se odlože izbori i da se ide po našem izbornom zakonu

Published

on

By

Predsjedništvo SNSD-a odlučilo je da ne donose nikakvu odluku o učešću na izborima, te da predloži koaliciji da pozovu opoziciju na razgovore o učešću na izborima.

“Naš prijedlog je da se na izborima ne učestvuje po pravilima koje je donio visoki predstavnik (Radovan Kovačević dopunjava: “Takozvani visoki predstavnik”, naveo je lider stranke Milorad Dodik na konferenciji za medije.

Rekao je da odluka nije donesena, jer žele da razgovaraju sa opozicijom, a nakon današnjeg sastanka sa vladajućom koalicijom.

Također, Nenad Stevandić je poručio da odluku neće donijeti sami.

“Ipak, slušajući naše kolege iz opozicionih partija šta govore, mi nismo donijeli odluku po kojem zakonu ćemo izaći, pa je odluka da ja u NSRS u ponedjeljak pozovem kolege iz opozicije, da vidimo možemo li se usaglasiti. Ako se ne budemo mogli usaglasiti, sljedeći sastanak koalicije biće odmah u utorak”, rekao je lider US i predsjednik NSRS Nenad Stevandić.

Poziv na sastanak opoziciji biće upućen za ponedjeljak u 14h.

“Imat ćemo sastanak vladajuće koalicije i donijet ćemo odluku. Predlažemo da se odlože izbori i da se ide po našem izbornom zakonu, ali nećemo sami donijeti odluku, ovo je stvar države”, kazao je Stevandić.

N1

Nastavi čitati

BiH

Povećane kazne za prekršitelje zakona, minimalna je 6.000 KM

Published

on

By

Dom naroda odobrio da stupe na snagu veći iznosi kazni za prekršitelje Zakona o kontroli cijena

Dom naroda Federalnog parlamenta usvojio je izmjene Zakona o kontroli cijena, kojima se povećavaju iznosi kazni za prekršitelje odredbi ovog Zakona.

Savjetnik federalnog ministra trgovine Jasmin Kadić kazao je za Fenu da su kazne povećane s ciljem preventivnog djelovanja na potencijalne prekršioce Zakona.

Dosadašnji iznos kazni je mali i stimulativan jer se u praksi pokazalo da se velikim trgovcima isplatilo više plaćanje do sada niskih kazni. Naime, stupanjem na snagu ovih izmjena pravno lice će, u slučaju nepridržavanja mjera neposredne kontrole cijena, platiti minimalnu kaznu u iznosu od 6.000 KM umjesto dosadašnjih 1.000 KM, a najveća moguća kazna je 30.000 KM umjesto dosadašnjih 10.000 KM – istakao je Kadić.

Preventivni i represivni učinak

Naglašava da će se primjenom ovog zakonskog rješenja nastojati postići preventivni i represivni učinak na prekršitelje, odnosno na pravna i fizička lica koja ne poštuju mjere neposredne kontrole cijena.

– Izmjene su predložene jer je Zakon o kontroli cijena donesen 1995. godine, a izmjene 2008. i propisane kazne za prekršitelje ovog Zakona su minimalne i nisu davale rezultate – naveo je Kadić.

Mjere neposredne kontrole cijena, koje su propisane Zakonom o kontroli cijena od izuzetne su važnosti za funkcioniranje države posebno u vrijeme elementarnih nepogoda, nestašice dobara za potrebe privrede i snabdijevanja stanovništva i rastuće inflacije.

Ovom prilikom, Kadić je podsjetio da Federalno ministarstvo trgovine radi na izradi potpuno novog Zakona o kontroli cijena.

Nastavi čitati

Najčitanije