Connect with us

USK

Jasmin Hušić će biti isključen iz Naše stranke zbog glasanja za novu Vladu USK koju predvodi SDA

Published

on

Jasmin Hušić, zastupnik Naše stranke u USK, glasao je za novu Vladu Unsko-sanskog koju predvodi SDA. Učinio je to unatoč odluci Predsjedništva NS koja je protiv ulaska u vlast sa SDA.

Iz stranke poručuju da je Jasmin Husić glasao protivno odluci Predsjedništva Naše stranke kad je u pitanju formiranje Vlade USK.”S tim u vezi pokrenuta je procedura za njegovo isključenje iz stranke. Svi se mi možemo ne slagati s odlukama rukovodstva stranke, ali ih moramo provoditi ili, u najmanju ruku, ne raditi u suprotnosti s njima. U suprotnom, ne možemo se više smatrati članovima Naše stranke”, poručili su.

Iz stranke navode da to vrijedi za sve članove pa i za gospodina Hušića čije današnje glasanje ne može biti dovođeno u vezu s Našom strankom.

“To je individualna odluka, a dokaz da je to tako je i naše ograđivanje od njegovog čina te procedura Hušićevog isključenja iz stranke koja je pokrenuta”, naveli su.

Podsjećamo, danas je smijenjena dosadašnja Vlada USK i imenovana je nova vlada ovog kantona, a koju će činiti SDA, SDP, NiP, Naša stranka i Pomak.

USK

Bišćanka Smirna Malkoč najbolja profesorica na Pedagoškom fakultetu Univerziteta Johannes Kepler u Linzu

Published

on

By

Smirna Malkoč, bivša studentica JU Gimnazije “Bihać” i sadašnja profesorica praktične nastave i obrazovne psihologije na Štajerskom sveučilištu za obrazovanje, ponosno je primila prestižnu Keplerovu nagradu “najbolji učitelj” na Pedagoškom fakultetu.

Ovu vijest na svom profilu objavio je Dr. Edhem Čustović.

Dodjela ove ugledne nagrade održana je 7. svibnja 2024. na Sveučilištu Johannes Kepler u Linzu, obilježavajući izuzetno postignuće Smirne u području obrazovanja.

Smirna je svoj put započela diplomirajući na JU Gimnaziji “Bihać”, nakon čega je svoju strast prema psihologiji nastavila studirajući na Univerzitetu u Sarajevu. Njezin akademski put nije stao tu – preselila se u Graz gdje je s izvanrednim uspjehom završila magistarski studij rada i organizacijske psihologije. Njezina predanost nastavila se i dalje, jer planira završiti doktorat ove godine na Sveučilištu milosti.

Njezin trenutni doprinos akademskoj zajednici izuzetan je – osim što je profesorica, Smirna je i zamjenica voditelja Instituta za praktičnu edukaciju i praktična istraživanja. Također je članica Centra za kompetenciju za spol i raznolikost te članica Savjetodavnog odbora za spol i raznolikost, pokazujući svoju predanost raznolikosti i inkluziji u obrazovanju.

Čestitamo Smirni na ovom zasluženom priznanju! Njezina posvećenost i stručnost donose još jednu nagradu u ruke ponosne Bosanske u akademskim krugovima.

Cazin.ba

 

Nastavi čitati

USK

Policija u USK zaustavila vozača Golfa s blizu 3.000 KM neplaćenih kazni, vozilo mu oduzeto

Published

on

By

U Bosanskom Petrovcu policija je zaustavila vozača automobila marke Golf.

Prilikom rutinske provjere, policija je otkrila da vozač ima gotovo 3.000 KM neplaćenih kazni. Ova značajna suma ukazuje na dugoročno ignorisanje saobraćajnih prekršaja.

Kako bi osigurali poštovanje zakona i sigurnost na putevima, policija je odmah preduzela mjere.

Vozilu je naloženo da se oduzme, a vozač je vjerovatno suočen s dodatnim sankcijama zbog nepoštovanja saobraćajnih propisa.

Foto: Ilustracija

Nastavi čitati

USK

Smrt je u Krajini skuplja od života: Evo koliko sada koštaju troškovi pokopa

Published

on

By

ez obzira na vjersko opredjeljenje, pod zemlju se ne može bez minimalno hiljadu i po maraka

Brojna poskupljenja i mala primanja učinila su život građanima Bosne i Hercegovine znatno težim. Međutim, ne košta samo život, sve je skuplja i smrt.

Bez obzira na vjersko opredjeljenje, pod zemlju se ne može bez minimalno hiljadu i po maraka.

Bezbrižna vremena u danima starosti za penzionere u Bosni i Hercegovini su pusta želja. Jesen svog života provode u borbi za golu egzistenciju. Para nema za život, a kamoli za smrt, za koju se pripremaju ne samo vjerskim obredima, nego i dugogodišnjim štednjama i ratama, javlja BHRT.

Smrt kao luksuz

Era poskupljenja nije zaobišla ni radost ni žalost. Da ovdje i smrt dođe kao luksuz, pokazuju i cijene. Samo za grobno mjesto i njegov iskop na gradskom groblju u Bihaću potrebno je izdvojiti od 613 do 914 maraka, a ostali troškovi tek slijede.

-Članovi Medžlisa IZ imaju olakšice kada se desi smrtni slučaj da plaćaju minimalno. Otprilike možemo reći da prosjek košta oko 650 KM, oprema, plakati, prijevoz, tabut, platno… To je cirka 650 KM, kaže Husen Đuzelić iz pogrebne djelatnosti medžlisa IZ Bihać.

Troškovi ovise i od konfesije. Cijena sanduka iznosi od 400 do više od dvije hiljade maraka, a onih najprodavanijih od 700 do 900 KM.

-Godišnja članarina za groblje u Žegaru je 50 KM, a za ostala je 30. To je ono što su članovi, obitelji koji žele tu imati grobno mjesto, dužni godišnje plaćati. Kada umre pokojnik, sam obred dodatno još košta 100 KM, tvrdi Ivan Tučić, bihaćki župnik.

“Cijene idu gore”

S obzirom na to da se materijal uglavnom uvozi iz Indije, nimalo jeftini nisu ni nadgrobni spomenici. Za onaj najjeftiniji treba izdvojiti gotovo 1.500 KM.

-Potrebno je puno para, to je prvo. Sve zavisi šta ko želi od materijala, koja boja, sve to igra ulogu. Jedan od najjeftinijih nišana je 300 KM. E, onda kako se debljaju, rastu, cijene idu gore. Ako idu s tamnim materijalima, tamna je i cijena, riječi su Bože Balena, uposlenika kamenorezačke radnje.

Osim žalosti, najbližima ostaje trošak koji za sobom nosi odlazak na onaj svijet. U BiH s pravom kažu – Bože zdravlja. Postalo je skupo živjeti, a ništa jeftinije nije ni umrijeti.

Nastavi čitati

Najčitanije