Connect with us

BiH

Srbija, Crna Gora i RS: Orlić, Mandić i Stevandić tajno potpisali Deklaraciju za Savez srpskih zemalja?!

Published

on

Brojni crnogorski portali objavljuju posljednjih nekoliko dana informaciju kako su predsjednici parlamenata Crne Gore, Srbije i bh. entiteta Republika Srpska Andrija Mandić, Vladimir Orlić i Nenad Stevandić u Beogradu 16. novembra, pred put u Budimpeštu gdje su prisustvovali konferenciji predsjednika skupština, potpisali Deklaraciju za Savez srpskih zemalja koja predviđa “integrisanje ovih teritorija u zajednički državni entitet”.
Prema pisanju portala Antenam, ni Mandić ni Orlić nisu odgovorili na njihove upite vezano za ovu deklaraciju. Stevandić im je poslao, kako su to i naveli, poprilično ljutit odgovor, da su to insinuacije i neprovjerene informacije.

– Predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić se susreo sa predsjednikom Narodne skupštine Republike Srbije Vladimirom Orlićem i predsjednikom Skupštine Crne Gore Andrijom Mandićem 16. i 17. novembra, u Budimpešti na 11. konferenciji predsjednika parlamenata Jugoistočne Evrope, sa temom – proširenje Evropske unije. Sastanku su prisustvovali i predsjednici parlamenata Mađarske, Albanije, Sjeverne Makedonije, Federacije BiH, BiH i nepriznatog Kosova. Kao i Oliver Varhelyi, evropski komesar za susjedstvo i proširenje i predsjednik Donjeg doma italijanskog parlamenta Lorenzo Fontana. Tema svih razgovora je bila proširenje EU-a.

Vaše insinuacije i neprovjerene informacije, gdje je bio sastanak, o čemu se pričalo i ko je prisustvovao, su samo već poznati model stvaranja antisrpske histerije. Ili možda smatrate da su i predstavnici Albanije, Sjeverne Makedonije, Federacije BiH i “nepriznatog Kosova” razgovarali, a kasnije i potpisali nekakvu deklaraciju o “velikoj Srbiji”? Iskreno mi je žao što se još nismo susreli u Beogradu, ali sam siguran da vam nećemo uskratiti to zadovoljstvo – poručio je Stevandić.

Crnogorskiportal.me objavio je ekskluzivno prvi informaciju o Deklaraciji, kao i njen sadržaj. Naveli su da su informacije dobili od visoke zvaničnice u Skupštini Srbije.

Pokret za Savez Srpskih Zemalja je organizacija nastala iz udružene inicijative ideoloških i političkih istomišljenika, a sa specifičnim ciljevima koji će biti definisani u daljem tekstu ove deklaracije, usvojene od strane dole potpisanih, predsjednika skupština: Republike Srbije Vladimira Orlića, Republike Srpske Nenada Stevandića i Crne Gore Andrije Mandića, u Beogradu 16. novembra 2023g.

1. Pokret za Savez Srpskih Zemalja (u daljem tekstu: Pokret) je organizacija slobodno i dobrovoljno udruženih građana osnovana radi ostvarivanja ciljeva u skladu sa tačkama ove Deklaracije, na području Republike Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, kao tri državna entiteta predominantno naseljena srpskim stanovništvom i historijski i duhovno utemeljena u tradiciji srpskog naroda.

2. Aktivnosti Pokreta vođene su namjerom da srpski narod, na teritorijama koje predominantno naseljava, konačno zadobije zasluženi politički, historijski i kulturološki status i utjecaj. Društvene i političke prilike u zemljama regiona ne odražavaju u potpunosti realnost koja se tiče pomenutog statusa Srba na ovim prostorima. Srbima se i dalje podmeću i nameću historijski i identitetski falsifikati, te im se na razne načine uskraćuje realna politička moć i društveni značaj.

3. Cilj Pokreta je da svojim djelovanjem na političkom, socijalnom, edukacionom, kulturološkom i drugim društvenim poljima, afirmiše i uspostavi što jaču povezanost i integraciju pripadnika srpskog naroda na teritorijama Republike Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, samim tim i integrisanje ovih teritorija u jedan zajednički državni entitet.

Pokret će se baviti očuvanjem i afirmisanjem srpske nacionalne tradicije kroz saradnju sa političkim subjektima, civilnim sektorom, prosvjetnim i kulturnim poslenicima na teritorijama Srbije, Republike Srpske i Crne Gore.

4. Decenijama srpsko nacionalno biće u Crnoj Gori je trpjelo udare od strane ovog režima koji je imao jasnu namjeru da poništi srpski identitet kroz ukidanje srpskog jezika i nametanje historijskih falsifikata stvarajući kvazi-institucije kao što su Fakultet za Crnogorski jezik i Književnost i tzv. Crnogorska pravoslavna crkva. Budući da su politički predstavnici srpskog naroda u Crnoj Gori konačno konstituitenti vlasti, isti su u obavezi da isprave historijske nepravde i historijski diskontinuitet, koji su pothranjivani prethodnih decenija. Popis u Crnoj Gori pokazat će kao realnost to da je većinski narod u Crnoj Gori srpski, da govori srpskim jezikom, te da duhovno pripada Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Nakon pada autokratskog režima u Crnoj Gori, stvorili su se realni uvjeti za ostvarivanje gore proklamovanih ciljeva.

5. Obaveza predstavnika srpskog naroda u strukturama vlasti u Crnoj Gori je da ova realnost bude preslikana u društveno-političke prilike u državi. U ovom smislu moraju iskoristiti svoje pozicije za uspostavljanje srpskog jezika kao zvaničnog službenog jezika u Crnoj Gori; raditi na još jačem utemeljenju Srpske pravoslavne crkve kao jedine legitimne institucije koja okuplja pravoslavne vjernike u Crnoj Gori.

6. U okvirima svojih nadležnosti predstavnici srpskog naroda koji su dio vlasti trebaju raditi na uspostavljanju zajedničkih odbora i radnih tijela između Republike Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, na poljima sigurnosti, vanjskih poslova, kulture i obrazovanja, a što bi sve zajedno vodilo ka većoj integraciji ovih državnih entiteta stvarajući temelje za formiranje Saveza srpskih zemalja kao konfederativne zajednice srpskog naroda.

7. Sve aktivnosti Pokreta za svoj krajnji cilj imaju stvaranje društvene i političke atmosfere u kojoj bi pripadnicima srpskog naroda bilo omogućeno da legitimno, kroz određene demokratske procese formiraju Savez srpskih zemalja kao konfederativnu državnu zajednicu.

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Nastavi čitati

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Najčitanije