Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Tito je rekao Jovanki “Ako mi se nešto desi, otvori pismo”. Pištoljem su je istjerali iz kuće zbog osam primjeraka testamenta

Published

on

Posljednja želja dugogodišnjeg lidera Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), Josipa Broza Tita, bila je usmjerena ka dvojici ključnih figura – šefu jugoslovenske tajne policije Stanetu Dolancu i generalu Nikoli Ljubičiću. U formi pisma koje je praktično predstavljalo testament Josipa Broza, namijenjeno da ga otvori njegova supruga Jovanka, otkrivali su se dijelovi misterije koja je okruživala posljednje riječi ovog političkog velikana. Nažalost, pismo je “misteriozno nestalo” kada su šef policije i general otvorili sef, ostavljajući javnost u neizvjesnosti o sadržaju.

Sadržaj tog pisma, koje je često bilo nagoviješteno Titovaljevim riječima “Ako mi se nešto desi, otvori pismo…”, ostao je nepoznat široj javnosti. Jovanka Tito, svaki put kada bi njen suprug kretao na put ili obilazak zemlje, bila je svjesna postojanja tog pisma. U situacijama kada ona nije putovala s njim, Tito bi joj pokazivao pismo koje je pažljivo čuvao u sefu, naglašavajući da, ukoliko mu se nešto dogodi, pročita sadržaj tog tajanstvenog dokumenta.

Nesrazmjerno tim ozbiljnim riječima, Jovanka nikada nije imala hrabrosti da otvori pismo. Taj zagonetni dio Titove zaostavštine ostao je neproučen i nepoznat, čineći ga trajnim izvorom spekulacija i tajni u istoriji bivše Jugoslavije.

Kada bi se vratio s puta, Tito bi pismo uzimao nazad, a vraćao ga je u sef svakom sljedećom prilikom kad bi odlazio.

Da li je Tito menjao sadržaj pisma, i to je misterija, pored toga što se ne zna ni posljednja „varijanta“.

Jovanku pištoljem istjerali iz kuće

Josip Broz je preminuo 4. maja 1980. godine, a ubrzo nakon njegove smrti udovica Jovanka je izbačena iz predsjedničke vile u Užičkoj ulici na Dedinju.

Ona je u ovoj kući sa Titom živjela 35 godina. Jovanku su iz vile izbacili uz prijetnju pištoljem, a iz nje je izašla bez ijedne stvari.

Jedna od priča je da su Jovanku iz kuće istjerali Stane Dolanc i general Nikola Ljubičić. Ona je u jednom od intervjua za života to i potvrdila.

Dolanc i Ljubičić su spriječili udovicu da pročita „testament“ i tako sprovede ili barem otkrije Titovu posljednju volju. Nakon što su otvorili sef, pismu se gubi svaki trag.

8 primjeraka testamenta?

Jovanka je u jednom pismu koje je bilo upućeno osobi od povjerenja tvdila da u tom testamentu Tito ostavlja njoj da vodi računa o svim stvarima koje ostanu iza njega. Takođe tvrdi da je čula da postoji 8 umnoženih primjeraka, ali da je cijelu stvar sabotirao šef policije Stane Dolanc.

„Čula sam od jedne ratne drugarice da je Tito napisao testament i dao da se umnoži u osam primjeraka. Predao ga je drugu Kosti Nađu, generalu armije, kad je bio u Igalu zbog neke konferencije SUBNOR. U tom dokumentu je Tito, između ostalog, odredio da ja lično vodim računa o svim stvarima koje posle njega budu ostale, jer ću ja to najbolje znati, umjeti i htjeti. Čula sam isto tako da je poslije toga došao Stane Dolanc kod Nađa i zaprijetio mu da slučajno ne izađe s tim dokumentom, jer će se gadno provesti“, stoji u pismu koje je Jovanka u junu 1983. godine napisala bliskoj osobi.

Sadržaj Titovog testamenta nikad nije objelodanjen i do danas je ostao misterija, piše Luftika.

Svijet / Zanimljivosti

Za Njemačku vozio autobus pun putnika 27 sati bez pauze

Published

on

By

VOZAČ putničkog autobusa vozio je iz Italije u Njemačku oko 27 sati bez pauze. To je utvrdila policija koja ga je zaustavila u srijedu ujutro u Hechingenu, u Baden-Württembergu, piše Fenix Magazin.

Policija je utvrdila kako je 53-godišnji vozač autobusa, koji je prometovao prema Hessenu, bez pauze vozio 27 sati.

Kako bi prikrio prekršaj vezan za obvezno uzimanje odmora, koristio se karticom vozača koja nije njegova. Kartica vozača služi za identifikaciju vozača te omogućuje pohranu podataka o aktivnosti vozača.

Kako je priopćila policija, potpuno umornog vozača prvo su poslali na spavanje. Vozač mora odgovarati zbog sumnje da je krivotvorio dokaze.

Za grupu od 30 osoba organiziran je novi autobus. Ostatak puta vozio je vozač iz Baden-Württemberga.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Bosanac spašavao živu glavu u Austriji: Planulo mu vozilo u tunelu, isprva nije ni primjetio požar

Published

on

By

Upozorili ga drugi vozači, on je odmah izašao iz vozila, a čak je uspio da spasi i svoj prtljag

Prilično dramatično izgledalo je gašenje automobila na austrijskom putu A10, a za čijim volanom je bio vozač iz Bosne i Hercegovine (55), koji je nepovrijeđen u ovom incidentu.

Sve se dogodilo u četvrtak oko pet sati dok je vozač iz BiH išao putem A10 u pravcu Vilaha.

Kako se ispostavilo, vozač nije ni primijetio da mu gori automobil, već su ga drugi vozači upozorili. On je odmah izašao iz vozila, a čak je uspio da spasi i svoj prtljag.

Međutim, dok je došla vatrogasna ekipa iz Zederhausa, plamen je već bio zahvatio cijeli automobil, koji je u potpunosti izgori.

Inače, na teren je izašlo čak 25 vatrogasaca, kao i ekipa hitne pomoći koja, na sreću, nije imala posla.

Tunel Tauern bio je zatvoren više od sat vremena dok je trajalo gašenje automobila, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Srbijanski predstavnik u UN-u poslao pismo: Rezolucija ima politički cilj, nisu nas ni konsultovali

Published

on

By

Srbijanski otpravnik poslova u Ujedinjenim nacijama i jedan do predstavnika te države u UN-u Saša Mart pisao je Generalnoj skupštini UN-a, kao i članicama pojedinačno, povodom usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici.

Rezolucija “Međunarodni dan razmišljanja i obilježavanja genocida u Srebrenici 1995.” bi uskoro trebala biti na dnevnom redu Generalne skupštine UN-a, gdje ne može biti sklonjena vetom i trenutni pokazatelji govore o velikoj podršci rezoluciji.

Mart se pak još jednom htio osvrnuti na cijeli proces pokretanja i realizacije ove inicijative, navodeći pri tome da je zbog osjetljivosti teme bilo vrlo važno provesti konsultacije prije samog usvajanja. Smatra da konsultacije nisu provedene kako treba.

“Nije bilo konsultacija niti dogovora o tekstu nacrta rezolucije na nivou Bosne i Hercegovine, što je neprihvatljivo. Ne postoji odluka Predsjedništva Bosne i Hercegovine o ovom pitanju, kako je to predviđeno Ustavom Bosne i Hercegovine. Ni u tom regionu nije bilo konsultacija, što je zabrinjavajuće, posebno ako se ima u vidu da se proces suočavanja s teškim naslijeđem rata u Bosni i Hercegovini, usmjeren na pomirenje i izgradnju povjerenja, tiče prije svega regiona. O tekstu nacrta rezolucije pregovarano je unutar jezgre grupe država u tajnosti, dok sam proces pregovora sa širim članstvom u UN nije bio izraz iskrene namjere sponzora da pregovaraju o tekstu, već je bio nametnut reakcijama država. S tim u vezi, da podsjetim da je, na predstavljanju nacrta rezolucije 17. aprila, glavni pokrovitelj prvobitno najavio da neće biti konsultacija o tekstu”, naveo je u pismu.

Nadalje, navodi da se o podnesenim prijedlozima odlučivalo isključivo unutar jezgre grupe, koja je predložila rezoluciju i da nisu obrazloženi razlozi na osnovu kojih su neki stavovi brisani, neki amandmani prihvaćeni, a neki odbačeni.

“Nikada nismo dobili odgovor na pitanje zašto Srbija nije pozvana u osnovnu grupu. U ime svoje Vlade moram da istaknem da je Republika Srbija, otkako je prvi put saznala za plan dostavljanja pomenutog prijedloga rezolucije, tek u aprilu ove godine nastojala da predstavi kosponzorima i državama članicama sve razloge zbog kojih ovako predložen nacrt rezolucije izaziva tenzije u regionu i podjele među članicama UN-a. Pozivali smo na povlačenje nacrta i vraćanje cijelog procesa na početak kako bi se postigao konsenzus o nacrtu rezolucije u Bosni i Hercegovini, kao i dogovor u regionu”, kazao je.

On govori kako je rečenica da je “Srbija više puta i izričito pozivana na angažovanje” i da bi “bilo kakvi prijedlozi Srbije za izmjenu teksta Nacrta rezolucije bili shvaćeni vrlo ozbiljno” obmanjujuća i “potpuno zanemaruje činjenicu da smo u više navrata tokom konsultacija vrlo jasno i pismeno objašnjavali da Republika Srbija nije u poziciji da komentariše suštinu predloženog teksta, koji nije ‘vlasništvo’ države na koju se odnosi.”

“Sa žaljenjem moram da kažem da su se države članice UN-a na ovaj način dovele u situaciju u kojoj su se dovele. Oni će zauzeti stav o pitanju obilježavanja sjećanja na žrtve tragičnog rata, pitanju koje zahtijeva konsenzus”, kazao je.

Osim toga, poručio je da inicijativa očigledno ima politički cilj s obzirom na trenutak kada je njeno usvajanje predloženo.

“Nažalost, moram napomenuti da je ovo inicijativa sa nesumnjivim političkim ciljevima jer je za njeno usvajanje odabran ovaj vrlo turbulentan trenutak u kojem se svijet nalazi. Konačno, i što je najvažnije, ovako provedena inicijativa i bez dogovora u Bosni i Hercegovini i regionu ne samo da neće učvrstiti mir i zaliječiti rane iz prošlosti. ali će dodatno produbiti jaz između naroda i ugroziti proces pomirenja. Želim vjerovati da će države članice uzeti u obzir sve gore navedene argumente i da će se suprotstaviti takvoj inicijativi koja je usmjerena na podjelu, a ne na ujedinjenje”, zaključio je on u pismu.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije