Magazin
10 korisnih savjeta: Ovako možete smanjiti potrošnju goriva
ZIMA JE, nema sumnje, najgori dio godine kada je riječ o potrošnji goriva. Ona se drastično povećava zbog niza razloga, ali to nije tragedija – mi vam donosimo 10 korisnih savjeta koji vam mogu pomoći da i zimi potrošnja goriva vašeg automobila bude pod kontrolom.
1. Uštedite na težini, odteretite svoj automobil
Uklanjanje leda i snijega s automobila nije samo pitanje sigurnosti nego jamči i manju masu automobila i njegovu bolju aerodinamiku. Oboje dovodi do manje potrošnje. Pod smanjenje mase mislimo i vađenje raznih gluposti iz automobila koje se nakupe tijekom ljeta: neiskorištena dodatna sjedalica, kutija s alatom davno posuđena od prijatelja, priručni hladnjak… Nije loše ni zamijeniti rezervni kotač pune veličine, koji teži i 20-ak kilograma, kompletom koji se koristi u slučaju bušenja gume. Pravilo kaže: 100 nepotrebnih kilograma košta 0.3 litre goriva na 100 kilometara.
2. Smanjite otpor zraka, poboljšajte aerodinamiku
Jedna od tipičnih stvari koje vozači stalno tijekom zime drže na vozilu su krovni nosač ili nosač skija. Oni ne samo da povećavaju masu vozila već i znatno kvare aerodinamiku, a to troši puno goriva. Kada ne putujete na skijanje ili negdje drugdje, nepotreban krovni nosač ostavite u garaži.
3. Nemojte zagrijavati motor prije kretanja
Zagrijavati motor tijekom mirovanja, naročito ako ne radite nešto korisno kao što je čišćenje automobila od snijega, štetno je za okoliš i troši gorivo. Štoviše, nije dobro ni za motor jer se on u leru posebno ne zagrijava. Radnu temperaturu postiže tek pri srednjim brzinama pod opterećenjem. U praznom hodu rashladna tekućina ostaje hladna.
4. Održavajte motor u dobrom stanju
Motor igra ključnu ulogu u uštedi goriva. Kako bi bio otporan na zimu, puno možete napraviti pravovremenom provjerom filtera zraka i svjećica i njihovom zamjenom ako je to potrebno. Kada je motor besprijekoran, to pomaže u uštedi goriva.
5. Izbjegavajte kratka putovanja, rad na hladnom troši gorivo
Kada je motor još hladan, ne radi učinkovito. Zato treba izbjegavati kratka putovanja zimi što je više moguće jer takve su razdaljine pravi gutači goriva, pogotovo na niskim temperaturama. Dobro planiranje rute velika je pomoć u uštedi goriva.
6. Ne ubrzavajte snažno da biste zagrijali motor
Uobičajena je konstatacija da vrlo nježna vožnja štedi gorivo – i istinita je. Visoki okretaji troše više goriva. Ako predugo čekate nakon paljenja motora, također ćete potrošiti puno goriva jer motor će kasnije postići radnu temperaturu. Samo zagrijan motor radi učinkovito. Kasnije je važno pravovremeno mijenjati stupnjeve prijenosa: kada brojač okretaja pokaže da su oni iznad 2000, obično je idealno vrijeme za promjenu stupnja prijenosa prema višem.
7. Izbjegavajte visoke brzine
Brza vožnja autocestom obično ne štedi vrijeme, stoga probajte voziti nešto sporije. Otpor zraka znatno povećava potrošnju goriva jer se povećava s kvadratom brzine. To znači: potrošnja pri 160 km/h je veća nego pri brzini od 100 km/h!
8. Održavajte tlak u gumama na ispravnoj razini
Hladan zrak se skuplja, što može vidjeti svatko tko ostavi praznu jednokratnu plastičnu bocu u automobilu. Ako redovito provjeravate tlak u gumama, to ne činite samo zbog sigurnosti na cesti već i zbog manje potrošnje goriva. Ako je vani hladno, pritisak u gumi se smanjuje. Ali ako je tlak zraka prenizak, povećava se otpor kotrljanja gume, što rezultira povećanom potrošnjom goriva.
9. Mali potrošači povećavaju potrošnju
Svaki potrošač u automobilu povećava potrošnju goriva jer se električna energija mora proizvoditi preko alternatora. Stoga električni potrošač uključite samo kada vam je potreban. Grijanje sjedala je, primjerice, luksuz – i krivo je za veću potrošnju, kao i grijani volan. U nekim slučajevima troši i do jedne litre na 100 kilometara. Male potrošače pokušajte uključiti samo kada je to potrebno – i zatim ih ponovno isključite.
10. Evo što trebate raditi ako imate električni automobil
Za razliku od motora s unutarnjim izgaranjem, pri čemu toplina iz motora zagrijava unutrašnjost, u električnom automobilu treba se ponašati štedljivije. Ako možete, trebali biste prethodno zagrijati unutrašnjost pomoću aplikacije dok je automobil još priključen na napajanje. Mjesto u toploj garaži je naravno dobro za doseg, kao i pravilan način i stil vožnje.
Također, tijekom vožnje umjesto da pojačate grijanje unutrašnjosti, aktivirajte relativno ekonomične grijače upravljača i sjedala. Oslobođena toplina je izravno na tijelu, tako da se toplinska snaga unutarnjeg grijanja može znatno smanjiti. A ako zapnete u snijegu u električnom automobilu, ne trebate se brinuti: grijač će vas u zimskim uvjetima grijati dulje nego što mislite.
Index.hr
Magazin
Mislite da ste dobar vozač? Ok, ko ima prednost?
DOLAZAK na raskrižje tijekom vožnje često može izazvati zbunjenost. Ako se tri vozila istovremeno nađu na istom raskrižju, to može dovesti do komplikacija, no njih je ipak lako izbjeći.
Internetom se proširila fotografija koja simulira jednu od mogućih situacija. Na raskrižju bez semafora i prometnih znakova su se istovremeno našla tri vozila, a pitanje je koje od njih ima prednost?
Dva vozila idu ravno, a jedno skreće
Žuti i plavi auto na ovom raskrižju idu ravno, dok kamion skreće lijevo. Dobro proučite fotografiju, razmislite i probajte točno odgovoriti na pitanje.
Razmišljajući o točnom odgovoru, potrebno je znati o kakvom raskrižju se radi. Budući da na prikazanom raskrižju nema ni semafora ni prometnih znakova, vrijedi pravilo desne strane. Prema njemu, vozilo na lijevoj strani mora prepustiti prednost vozilu koje mu se nalazi zdesna.
Index.hr
Magazin
Talijanka koja je živjela 117 godina otkrila je da je svaki dan jela isto jelo
TALIJANKA Emma Morano rođena je 1899., a preminula je 2016. u dobi od 117 godina, što znači da je službeno doživjela tri stoljeća, dva svjetska rata i skoro 90 političkih promjena u Italiji. Doživjeti ove godine prava je rijetkost, a prema zapisima, postoji samo 12 ljudi koji su doživjeli toliku starost.
Izbjegavala je muškarce
Morano je živjela ispunjen život, a jednom prilikom izjavila je da ima jednostavnu formulu za dug život – stroga dijeta i izbjegavanje odnosa s muškarcima.
Bila je udana, no razvela se 1938. godine nakon što joj je preminulo jedino dijete, 6-mjesečni sin. Od muža se rastala u vrijeme kada je u Italiji to bilo nezamislivo i tada je odlučila da se nikada više neće udati, a često je govorila da joj je to pomoglo da živi dulje, objašnjavajući da “nije željela da itko njome dominira”.
Također, otkrila je da je svaki dan, skoro 90 godina, jela tri jaja, od čega su dva bila sirova. Tu naviku je uvela, kako je rekla, nakon Prvog svjetskog rata kada joj je dijagnosticirana anemija. No, uz jaja je pila i tradicionalno talijansko alkoholno piće, nešto poput rakije.
“Jedem tri jaja dnevno i za probavu pijem grappa koju pripremam sama – stavim je u staklenku sa sedam listova kadulje, pelinom i nekoliko grožđica”, objasnila je jednom prilikom.
Zaslužna je i genetika
Carlo Bava bio je njezin liječnik gotovo 30 godina, a on je rekao za AFP da je Emma rijetko jela voće i povrće. “Kada sam je upoznao, jela je tri jaja dnevno, dva sirova ujutro, a zatim omlet za ručak i piletinu za večeru”, ispričao je, ali i dodao da je tajna njezinog dugog života i genetika. Naime, njezina majka doživjela je 91 godinu, a nekoliko njezinih sestara proslavilo je svoje 100. rođendane.
Index.hr
Magazin
Ako ovaj predmet imate u automobilu, u Njemačkoj možete platiti kaznu do 10.000 eura
Predmet koji mnogi kod nas često drže u automobilu može skupo da vas košta.
Njemački automobilski klub ADAC upozorava na jedan predmet koji u Njemačkoj nikada ne treba prevoziti bez valjanog razloga – nož. Ako se nož prevozi u vozilu bez valjanog razloga, to može dovesti do kazne od 10.000 eura, piše Avtomagazin.si.
Dešava se da vozači ponesu nož sa sobom, naprimjer, na piknik. Međutim, Zakon o oružju postavlja stroga pravila za nošenje noževa: zabranjeno je bilo kome sa oštricom dužim od 12 cm.
Dozvoljeno im je da se nož prevozi samo ako postoji legitiman razlog, kao što je posao, inače je prevoz zabranjen.
Za prekršaje su predviđene novčane kazne do 10.000 eura.
Ako imate valjan razlog, nož treba čuvati u zatvorenoj kutiji ili sličnom sigurnom pakovanju.
Pored naoružanja, među stvarima koje zahtijevaju posebnu pažnju prilikom transporta spada i gorivo.
U Njemačkoj je u kontejnerima dozvoljeno da se preveze do 240 litara dodatnog goriva po vozilu, a svaki kontejner ne smije da sadrži više od 60 litara. Prekoračiti to znači rizikovati novčanu kaznu.
Prilikom transporta goriva u inostranstvo potrebno je provjeriti pravila pojedine zemlje. U nekim zemljama, poput Luksemburga, transport goriva je, naprimjer, strogo zabranjen.
Ako u Njemačkoj u automobilu vozite kućne ljubimce, oni moraju biti uredno osigurani, u posebnim sjedištima. Nepoštovanje može da dovede do kazne od 35 eura, a u slučaju opasnosti kazna se povećava na 60 eura i jedan kazneni poen.
-
Cazinprije 3 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Religijaprije 5 dana
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Cazinprije 4 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Religijaprije 10 sati
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro