Connect with us

USK

Velika Kladuša: Općinsko vijeće ostalo bez predsjedavajuće, hoće li Abdićevi nastaviti opstrukcije?

Published

on

Bisenija Mušedinović podnijela je ostavku na dužnost predsjedavajuće Općinskog vijeća Velika Kladuša i vijećnice u tom vijeću jer preuzima mandat zastupnice u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine.

Ona u Zastupnički dom Parlamenta FBiH dolazi umjesto Nijaza Hušića koji je nedavno imenovan za premijera Unsko-sanskog kantona.

Izbor novog predsjedavajućeg Općinskog vijeća Velike Kladuše pokušan je u srijedu za kada je Mušedinović sazvala hitnu sjednicu, ali je nedostajao jedan vijećnik kako bi bilo kvoruma. Stoga sjednica nije održana, a nakon toga Mušedinović je podnijela ostavku na dužnost vijećnice, što je i bila obavezna učiniti u skladu sa zakonom.

 

Na hitnu sjednicu Općinskog vijeća u srijedu je došlo 14 vijećnika. Nisu došli vijećnici Laburističke stranke, koja ne priznaje novu većinu ni izbor Mušedinović za predsjedavajuću, nije došao nezavisni vijećnik Ibrahim Bato Kajtazović, kao ni Dinko Ljubijankić (DNZ) koji je dio nove većine.

Kako je rečeno iz nove većine, iduću sjednicu vijeća treba sazvati zamjenik predsjedavajuće Dinko Ljubijankić.

Ako i kada Ljubijankić zakaže sjednicu, realno je očekivati da joj se neće odazvati vijećnici Laburističke stranke, kao što nisu dolazili na sjednice otkako su Mušedinović i Ljubijankić izabrani u januaru ove godine. Mušedinović više nije vijećnica tako da trenutno nova većina ima 14 od potrebnih 15 vijećnika, sve dok ne bude dat mandat novom vijećniku koji će doći umjesto Mušedinović.

Mušedinović je kazala da nema informaciju zašto Ljubijanskić jučer nije došao na sjednicu vijeća.

Istakla je da je Općinsko vijeće mora izabrati novog predsjedavajućeg te podsjetila da je i Ustavni sud FBiH nedavno u presudi naveo da je Emina Ćehić iz Laburističke stranke, koja je bila zamjenica predsjedavajućeg, morala odmah nakon smrti tadašnjeg predsjedavajućeg Admila Mulalića staviti na dnevni red izbor novog predsjedavajućeg, ali to nije učinila. Nakon toga je nova većina izabrala Mušedinović, što Laburisti i načelnik Općine Velika Kladuša Fikret Abdić ne priznaju. Od tada traju problemi u Općini i Općinskom vijeću.

– Sve bi bilo drugačija da u Laburističkoj stranci nisu sporili momenat kada je većina od 15 vijećnika javno glasala za izbor mene kao predsjedavajuće – dodala je Mušedinović.

U međuvremenu Općina Velika Kladuša još nema budžet za iduću godinu niti ga je Abdić dostavio Općinskom vijeću.

O tome je, kazala je Mušedinović, obaviješten Ustavni sud FBiH koji je nedavno presudio da općinski budžet za ovu godinu nije ustavan, kako onaj koji je donio Abdić, tako i onaj koje je donijelo Općinsko vijeće nakon Abdićevih opstrukcija. Sud je kao prijelazno rješenje odlučio da se ipak budžet koji je donio Abdić nastavlja primjenjivati do kraja fiskalne godine imajući u vidu da je već skoro potrošen, ali da se ovakve situacije ne bi smjele ponavljati.

USK

Nezaposlenost po kantonima: U USK na birou najviše pravnika, ekonomista, prodavača, ekonomskih tehničara…

Published

on

By

Što nekog zanimanja ima u suficitu, ne znači da ih u stvarnosti ima. Primjer su vozači, električari, vodoinstalateri, kazao je Hadžić.
Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine objavila je listu top pet suficitarnih zanimanja, odnosno onih kojih ima najviše na biroima za zapošljavanje, prema podacima koje su dobili od nadležnih entitetskih i kantonalnih službi.
Po tome, imamo viška pravnika i ekonomista, na hiljade prodavača, zatim bravara, kuhara, frizera, automehaničara, čak i medicinskih sestara u, naprimjer, Unsko-sanskom kantonu čija je Ljekarska komora nedavno ukazala da im nedostaje upravo medicinskih sestara. Na biroima su i, primjera radi, turistički animatori u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, njih 462, gdje je turizam jedna od glavnih grana.
Gledano po kantonima, u USK je na birou najviše pravnika, ekonomista, prodavača, ekonomskih tehničara… Uz ovo, u Zeničko-dobojskom kantonu je na birou, naprimjer 126 mašinskih inženjera, u Tuzlanskom oko 1.500 medicinskih sestara i 140 doktora medicine, u Goraždu i Sarajevu je, između ostalog, “viška” vozača jer ih ima dosta na biroima, u entitetu RS na birou su mahom, osim pravnika i ekonomista, inžinjeri poljoprivrede, profesori, mehaničari, električari, zdravstveni radnici, u Brčko distriktu je slična situacija…
Istovremeno, ovi kadrovi se i zapošljavaju, ali u daleko manjem broju nego što ih ostaje nezaposleno.
U FBiH je, recimo, bilo zaposleno oko 2.050 automehaničara u prošloj godini, ali ih je na biroima ostalo više od 4.500. Trend je sličan u RS-u.
Šta nam ovo govori?
Ekonomista Faruk Hadžić istakao je da, generalno, statistički podaci u BiH o kretanju zaposlenosti i nezaposlenosti pokazuju djelimično iskrivljenu sliku, posebno kada je u pitanju nezaposlenost.
Pojasnio je da statističke agencije objavljuju dvije vrste zvaničnih podataka, registrovanu nezaposlenost, odosno osobe koje su u evidenciji i kao traže posao, dok anketa o radnoj snazi pokazuje veću zaposlenost u odnosu na ovaj podatak.
– Veliki broj građana vjerovatno je zaposleno na crno ili su van BiH. Što nekog zanimanja ima u suficitu, ne znači da ih u stvarnosti ima. Primjer su vozači, električari, vodoinstalateri, i drugi radnici koje ćete naći na evidenciji zavoda za zapošljavanje, ali teško ćete naći bilo koga od tih profila, i stoga poslodavci traže interventni uvoz radne snage – istakao je Hadžić.
  Više pogledajte na Faktor.ba
Nastavi čitati

USK

U Velikoj Kladuši uhapšen diler, prilikom pretresa pronađene tablete za potenciju i droga

Published

on

By

U naselju Donj Slapnica u Velikoj Kladuši, policija je uhapsila M.A. zbog sumnje da je počinio krivično djelo “Neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga”.

Prema informacijama koje su dostupne, policija je prilikom pretresa kuće u kojoj stanuje M.A. pronašla određenu količinu marihuane, praškastu materiju i tablete za potenciju. Ovaj dokazni materijal ukazuje na aktivno učešće M.A. u distribuciji opojnih droga, što je dovelo do njegovog hapšenja i lišavanja slobode.

Policija je brzo djelovala na osnovu prikupljenih informacija i uhapsila osumnjičenog.

Podsjećamo da za navedeno krivično djelo, prema Krivičnom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine, predviđena je kazna zatvora do 3 godine.

Nastavi čitati

USK

Šta je u pitanju: U Unsko-sanskom kantonu polovina brakova završi razvodom

Published

on

By

Najveći broj razvoda u BiH, kako kod žena tako i kod muškaraca, evidentiran je u dobi od 40 do 49 godina

U Federaciji BiH u martu ove godine na „ludi kamen“ stalo je 487 parova. U istom periodu razvedeno je 80 brakova.

Najviše brakova sklopljeno je u Kantonu Sarajevo, 115, dok se najmnogoljudniji kanton u FBiH –Tuzlanski, našao tek na trećem mjestu sa 103 braka, iza Zeničko-dobojskog gdje se je bilo 110 vjenčanja. Na začelju ove tabele našli su se Zapadnohercegovački i Posavski kanton, sa sedam odnosno pet sklopljenih brakova. U Bosansko-podrinjskom kantonu bilo je 10, u Livanjskom 11, Hercegovačko-neretvanskom i Srednjobosanskom po 37.

Istovremeno, samo u jednom od deset kantona nisu zabilježeni razvodi, a radi se o HNK, govore prvi podaci Federalnog zavoda za statistiku za mart ove godine.

Posebno je zanimljiva statistika za Unsko-sanski kanton, gdje je najmanja razlika u broju sklopljenih i razvedenih brakova. Naime, u ovom dijelu BiH u martu 2024. u bračnu zajednicu stupila su 52 para, a čak 23 su okončala brak. Dvocifreni broj razvoda bio je i u ZDK i TK.

Foto: Izvor Federalni zavod za statistiku

Federalni zavod za statistiku pojašnjava i šta se podrazumijeva pod sklapanjem odnosno razvodom braka. Brak je, dakle čin, ceremonija ili proces kojim se stvara zakonska veza muža i žene. Zakonitost unije uspostavlja se građanskim, vjerskim ili drugim sredstvima zavisno od toga kako ih definira zakon svake zemlje. S druge strane, razvod braka je krajnji zakonski raspad braka odnosno ono odvajanje muža i žene koje im daje pravo da ponovo stupe u brak po građanskim, vjerskim ili drugim odredbama, piše Fokus.ba.

Da je broj razvoda u porastu pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH. U najnovijoj publikaciji „Žene i muškarci u BiH“ navedeno je da je u 2022. zabilježeno 1.000 razvoda više u odnosu na 1997. godinu. U 2022. godini je razvedeno 2.865 brakova, pri čemu je najveći broj razvoda, kako kod žena tako i kod muškaraca, evidentiran u dobi od 40 do 49 godina.

Nastavi čitati

Najčitanije