Connect with us

Magazin

VIDEO Milijarder tvrdi da će uz ova jela doživjeti više od 120 godina, imamo recepte

Published

on

ŠTO JESTI kako biste vječno ostali mladi? Milijarder i poduzetnik Bryan Johnson, čini se, došao je do odgovora na ovo pitanje. Naime, on troši do dva milijuna dolara godišnje na intenzivan režim pod nazivom Project Blueprint u pokušaju da “prevari” starenje i dulje ostane mlad, a to uključuje i njegovu prehranu.

Ovaj 46-godišnjak s, kako tvrdi, kožom 28-godišnjaka, srcem 37-godišnjaka i kapacitetom pluća 18-godišnjaka na biljnoj je prehrani koja uključuje mješavinu čvrste i meke hrane, a iako je tijekom godina donosio neke loše odluke kada je prehrana u pitanju, 2019. godine u potpunosti je promijenio svoj životni stil.

Osmislio recepte za prehranu koja mu najbolje odgovara

Johnson danas svoj dan započinje sa zdravim “Green Giant” smoothiejem, za ručak pojede zdjelu punu povrća, a za desert uglavnom jede puding od voća i orašastih plodova. Sve u svemu, dnevno unese oko 1977 kalorija.

Johnson i njegov tim stručnjaka osmislili su posebne recepte za njegovu prehranu, i to tako da je, kako kaže – osluškivao svoje tijelo i otkrio koje mu namirnice odgovaraju, a koje ne. Ti su mu recepti pomogli da prestane žudjeti za nezdravom hranom, a nedavno je u dva YouTube videa podijelio i svoje omiljene anti-aging recepte za ručak i desert.

“Super Veggie” zdjela za ručak

Za ručak protiv starenja Johnson najčešće pojede ovakvu zdjelu punu povrća – u nju ide:

  • 150 g cvjetače
  • 250 g brokule
  • 50 g shiitake gljiva
  • jedan režanj češnjaka
  • 3 g đumbira

Češnjak i đumbir nasjeckaju se na sitno i ostave sa strane, a prethodno narezane cvjetača, brokula i gljive kuhaju se između 7 i 9 minuta.

Baza ove superzdrave zdjele je 150 g kuhane crne leće koja se rasporedi na dno posude, a na nju zatim ide kuhano povrće. Još je nekoliko sastojaka kako bi ovaj obrok bio potpun – sve se to začini jednom žlicom kumina, jednom žlicom sjemenki konoplje, nasjeckanim češnjakom i đumbirom, jednom žlicom jabučnog octa i jednom žlicom ekstra djevičanskog maslinovog ulja.

“Nutty Pudding” za desert

Johnson je na prilično rigoroznoj prehrani, ali ipak ostavlja mjesta za desert. Za ovaj puding s orašastim plodovima trebat će vam:

  • pola žličice cimeta
  • jedna žličica mljevenih sjemenki lana
  • jedna žličica suncokretovog lecitina
  • dvije žličice mljevenih oraha
  • 50 g bobičastog voća (jagode, maline ili borovnice)
  • tri trešnje

U zdjelu dodajte još i

  • tri žlice mljevenih makadamija oraha
  • 1/4 brazilskog oraščića
  • 50 do 100 ml bademovog mlijeka
  • 60 ml soka od nara

Sve to zajedno izblendajte i stavite u zdjelu pa na kraju ukrasite s dvije žlice chia sjemenki, 30 do 60 g proteina graška te 50 g bobičastog voća.

Tko je Bryan Johnson?

Rođen je 22. kolovoza 1977. godine u američkoj saveznoj državi Uti. Američki je poduzetnik i autor, osnivač i izvršni direktor Kernela, tvrtke koja proizvodi uređaje koji prate i bilježe moždanu aktivnost i OS Funda, tvrtke rizičnog kapitala koja ulaže u znanstvene i tehnološke tvrtke u ranoj fazi razvoja.

Johnson je također bio osnivač, predsjednik i izvršni direktor Braintreeja, tvrtke specijalizirane za mobilne i web sustave plaćanja za tvrtke e-trgovine. Braintree je kupio Venmo 2012. za 26.2 milijuna dolara, a sve skupa PayPal za 800 milijuna dolara 2013. godine. Johnson je dobio medijsku pozornost najviše zbog svog projekta pokušaja protiv starenja koji naziva Project Blueprint.

Magazin

Farmaceut: Ovaj simptom pojavljuje se na rukama, a može signalizirati ozbiljna stanja

Published

on

By

KADA je riječ o zdravstvenim stanjima, mnogi od simptoma koje doživljavamo imaju neku vezu s dijelom tijela koji je zahvaćen. Na primjer, jedan od znakova raka pluća je dugotrajan kašalj, dok rak crijeva može dovesti do pojave krvi u stolici. Međutim, u drugim slučajevima možemo primijetiti neke neobične simptome za koje se čini da nemaju nikakve veze s određenim zdravstvenim problemom.

Oni su posebno opasni jer se lako mogu previdjeti ili pogrešno dijagnosticirati kao nešto drugo. Imajući to na umu, farmaceut Abbas Kanani upozorio je na oticanje prstiju, šake ili zgloba. Ovo medicinsko stanje, poznato kao edem, može biti znak bolesti bubrega, jetre, pa čak i zatajenja srca.

“Zadržavanje tekućine može uzrokovati oticanje prstiju, šaka ili zapešća. Oticanje je obično redovito i može biti uzrokovano raznim stanjima, kao što su bolesti bubrega ili jetre, a u nekim slučajevima i zatajenje srca”, rekao je za Daily Express.

Oticanje se pojavljuje kada se višak tekućine nakuplja u tkivima tijela

Objasnio je zašto se oticanje može dogoditi: “Edem se događa kada se višak tekućine nakuplja u tkivima tijela.” Bubrezi igraju važnu ulogu u regulaciji ravnoteže tekućine i uklanjanju otpadnih tvari iz tijela, dodao je.

“Dakle, kada se tijelo suočava s kroničnom bolešću bubrega ili akutnom ozljedom bubrega, to može oslabiti funkciju bubrega i uzrokovati zadržavanje tekućine i edem. Osim toga, bolesti jetre uzrokuju smanjenje proizvodnje proteina koji pomažu u održavanju ravnoteže tekućine u krvi. Tekućina tada može iscuriti u tkiva i uzrokovati edem”, pojasnio je.

Na kraju, nakupljanje tekućine u plućima i drugim tkivima može se dogoditi kada srce ne može učinkovito pumpati krv, što uzrokuje zatajenje srca, zaključio je Kanani.

Nastavi čitati

Magazin

Zahvaljujući NASA-i sada znamo kako izgleda poniranje u crnu rupu (VIDEO)

Published

on

By

Malo je kozmičkih fenomena koji osvajaju ljudsku maštu poput crnih rupa.

Ti nebeski entiteti, rođeni iz katastrofalnog kolapsa masivnih zvijezda, dugo su bili obavijeni misterijom, a njihovo postojanje obilježeno nedokučivim velom poznatim kao horizont događaja. Stoljećima su se i znanstvenici i entuzijasti borili s primamljivim pitanjem – što se nalazi iza te točke s koje nema povratka?

Astrofizičar Jeremy Schnittman, čiji rad u NASA-inom Centru za svemirske letove Goddard zadire u najdublje kutove svemira, pruža jedinstvenu perspektivu te dugotrajne znanstvene zagonetke. Ljudi često pitaju o tome, a simulacija ovih teško zamislivih procesa pomaže mi da povežem matematiku relativnosti prema stvarnim posljedicama u stvarnom svemiru, pojašnjava Schnittman.

Oslanjajući se na najnovija dostignuća računalnog modeliranja, Schnittman je krenuo na virtualno putovanje u srce tame, stvarajući zamršene simulacije koje nude uvid u kozmički ponor crne rupe. Njegove simulacije predstavljaju dva različita scenarija: jedan u kojem hipotetska kamera za dlaku izmiče gravitacijskom kanalu horizonta događaja crne rupe, a drugi u kojem se odvažuje prijeći ovaj prag.

Sama bit crne rupe prkosi konvencionalnom shvaćanju. Ti kozmički levijatani, svojom ogromnom gravitacijskom silom, iskrivljuju strukturu samog prostor-vremena, čineći tradicionalne predodžbe fizike zastarjelima. Schnittman razrađuje osobitosti tih zagonetnih objekata. Ako imate izbora, želite pasti u supermasivnu crnu rupu. On razjašnjava suprotno ponašanje zvjezdane mase i supermasivnih crnih rupa, naglašavajući zastrašujuće plimne sile koje vrebaju unutar njihovih gravitacijskih domena.

Nedavna tehnološka otkrića pružila su dosad neviđene uvide u kaotično okruženje tih kozmičkih divova. Izravna proučavanja usmjerena na supermasivne crne rupe, kao što su M87* i Sagittarius A*, dale su neprocjenjive uvide u zamršenu međuigru materije i energije u njihovoj blizini. Schnittman, u suradnji s podatkovnim znanstvenikom Brianom Powellom, iskorištava ta otkrića kako bi potaknuo svoje ambiciozne simulacije, koristeći računalne sposobnosti NASA-inog superračunala Discover, prenosi Zimo.

Simulirana odiseja odvija se s očaravajućom jasnoćom dok se virtualna kamera približava crnoj rupi, otkrivajući zamršeni ples materije unutar njezinog akrecijskog diska i blistavi sjaj fotonskog prstena. Sam prostor-vrijeme se iskrivljuje i iskrivljuje kako se kamera približava, kulminirajući zadivljujućim poniranjem iza horizonta događaja.

Schnittmanove simulacije nude primamljiv pogled u nadrealno carstvo crnih rupa. Ti digitalni izleti u nepoznato služe kao dokaz ljudske nezasitne znatiželje za istraživanjem i znanjem, pozivajući nas da istražimo najudaljenije dijelove kozmosa iz sigurnosti našeg zemaljskog prebivališta.

Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Hrvatska, Srbija i Slovenija su uspjeli: Evo ko se sve plasirao u finale Eurosonga

Published

on

By

U četvrtak, 9. maja, doznat ćemo i preostalih 10 finalista

Hrvatski predstavnik Baby Lasagna s pjesmom “Rim Tim Tagi Dim”, srbijanska predstavnica Teya Dora s pjesmom “Ramonda”, te slovenačka predstavnica Raven” s pjesmom “Veronika”, uspjeli su se plasirati u finale Eurosonga 2024. koje će se održati u subotu, 11. maja.

U prvoj polufinalnoj večeri, održanoj u švedskom Malmeu, nastupili su predstavnici Kipra, Srbije, Litve, Irske, Ujedinjenog Kraljevstva, Ukrajine, Poljske, Hrvatske, Islanda, Njemačke, Slovenije, Finske, Moldavije, Švedske, Azerbajdžana, Australije, Portugala i Luksemburga.

U finale, 11. maja, u prvoj polufinalnoj večeri svoj prolazak izborili su Srbija, Portugal, Slovenija, Ukrajina, Litvanija, Finska, Kipar, Hrvatska, Irska i Luksemburg

U četvrtak, 9. maja, doznat ćemo i preostalih 10 finalista.

U priloženim videima pogledajte izvedbe predstavnika Hrvatske, Srbije i Slovenije.

Nastavi čitati

Najčitanije