Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Nisu za svakoga: Ovo su trenutno najplaćeniji mini poslovi u Njemačkoj

Published

on

Ako ste u potrazi za honorarnim poslom, prvo što vam vjerojatno padne na pamet su klasični honorarni poslovi poput konobarenja ili pomoćnog radnika u supermarketu. Zapravo, postoji mnogo drugih načina na koje možete zaraditi novac sa strane.

Od učitelja do pomoćnika pri inventuri – ovdje vam predstavljamo deset dobro plaćenih honorarnih poslova u Njemačkoj.

 

  • Instruktor/učitelj
  • Kurir na biciklu
  • Hostesa
  • Dostavljač
  • Agent pozivnog centra
  • Pomoćnik u proizvodnji
  • Scenski radnik
  • Konobar/uslužni radnik
  • Promotor
  • Pomoćnik pri obavljanju inventure

1. Učitelj – instruktor

Ako ste posebno dobri u određenom školskom predmetu i možete dobro prenijeti svoje znanje, mentorstvo bi za vas trenutno moglo biti dobro plaćen honorarni posao. Jer kada podučavate, sami možete odrediti cijenu poduke.

Kao student ili ako mijenjate karijeru kao učitelj, možete naplatiti između osam i 18 eura, ovisno o predmetu i težini gradiva. Međutim, ako ste obučeni ili ambiciozni učitelj, lekcija kod vas može stajati između 20 i 50 eura.

Kao mentor, osim što savršeno znate gradivo, trebate imati i puno strpljenja da biste mogli učenicima objasniti gradivo treći ili četvrti put ako je potrebno. Prednost posla tutora: Možete zaraditi i online, jer je online podučavanje sve traženije.

2. Kurir na biciklu

Kao kurir na biciklu, ne putujete automobilom, već biciklom. To znači da se možete bolje snalaziti u prometu unutar grada i često možete brže doći do kupaca nego da automobilom morate prolaziti kroz prometnu gužvu u vrijeme špice. Usput, dodatni fizički napor se isplati: kao iskusni kurir na biciklu možete zaraditi i preko 20 eura na sat. Uz osnovnu plaću često postoji i provizija s kojom dobivate dio od prodaje.

 

Vaša zarada također ovisi o tome koliko narudžbi možete izvršiti. Brzina je ono što čini uspješnog i dobro zarađenog dostavljača na biciklu. Posao kurira na biciklu često se nudi u velikim gradovima s velikim prometom.

Mogući poslodavci za ovaj posao, koji se često koristi kao studentski su davatelji poštanskih usluga, restorani, zalogajnice ili čak laboratoriji za koje vozite uzorke od tačke A do tačke B.

3. Hostesa

Područja djelovanja su raznolika i dobivat ćete različite zadatke ovisno o vrsti sajma. Vi brinete o sajmovima i vodite razgovore s kupcima. Ugostiti kupca također je dio vaših zadataka.

Hostese u prosjeku zarađuju 13 eura po satu, što ih čini jednim od dobro plaćenih honorarnih poslova. Međutim, da biste radili kao hostesa na sajmovima, morate ispuniti nekoliko uvjeta: S jedne strane, trebali biste biti sposobni pristupiti ljudima na profesionalan i prijateljski način.

Prednost je i dobro poznavanje engleskog jezika. Često se preferiraju hostese njegovanog izgleda i vitke do ‘neutralne’ figure, ovisno o poslodavcu i o kakvom se sajmu radi, piše Fenix.

4. Vozač dostavljač

Klasičan, ali dobro plaćen honorarni posao je vozač dostavljača. Satnica varira, ali na dobrim poslovima možete zaraditi i do 15 eura po satu. U prosjeku, satnica je oko 13 eura. Osim toga, često postoje napojnice i novac za benzin ako dostavljate vlastitim automobilom. No, ne bi vam trebao biti problem dopremiti robu na šesti kat bez lifta.

Mogući poslodavci uključuju pružatelje poštanskih usluga, restorane, snack barove i slično.

5. Agent u pozivnom centru

Razgovor s ljudima putem telefona nije za svakoga, ali honorarni posao u telefonskoj korisničkoj službi svakako je unosan. Uz prosječnu plaću po satu od 13 eura, možete zaraditi nešto dodatnog novca sa strane bez potrebe za fizički napornim radom.

Osim toga, rad od kuće često je zgodan. Kao agent u pozivnom centru odgovarate na pitanja korisnika na telefonskoj liniji, obavještavate korisnike telefonom o novim ponudama ili pokušavate regrutirati sudionike za anketu.

6. Pomoćnik u proizvodnji

Ova industrija sve više traži privremene radnike. Kao pomoćnik u proizvodnji ne treba vam nikakva posebna obuka, samo nešto manualnih vještina i sposobnost koncentracije. Vaši zadaci su jednostavan ručni rad, kao što je sastavljanje pojedinačnih dijelova.

Vaša satnica je oko 13 eura po satu, povrh čega možete dobiti bonuse. Posebno je isplativo obavljati ovaj posao tijekom noćne smjene i vikendom. Nedjeljom, primjerice, ponekad možete dobiti dodatak u iznosu do 150 posto svoje plaće po satu.

7. Scenski radnik

Kao scenski radnik pomažete u postavljanju i rastavljanju pozornice, scene i tehnike na događanjima. Posao je osobito popularan jer se često morate puno kretati i obično možete pratiti događaje nakon što su postavljeni.

Mogući poslodavci su organizatori koncerata, event agencije ili dobavljači reklamnog materijala koji, primjerice, postavljaju i demontiraju reklamne ploče na nogometnim utakmicama. Možete očekivati ​​prosječnu plaću od 13 eura po satu. U nekim slučajevima isplaćuju se satnice veće od 15 eura, posebno ako se radi nedjeljom ili noću.

8. Konobar/uslužni radnik

Posao konobara/konobarice je gotovo klasični honorarni posao. Ipak, u ugostiteljstvu se ponekad može dobro zaraditi. Prosječna satnica konobara ili konobarice je oko 13 eura po satu. U tvrtkama koje dobro posluju, međutim, oko 50 posto plaće po satu zarađuje se kao napojnica.

To znači da kao konobar možete zaraditi do 19 eura po satu. No, posao konobara je vrlo naporan jer ste cijeli radni dan na nogama, narudžbe uvijek moraju biti brzo i na vrijeme isporučene kupcima, a ponekad morate i dobro pospremiti i očistiti objekt nakon zatvaranja.

9. Promotor

Promotor nije samo dobro plaćen posao bez obuke, već može biti i stvarno dobro plaćen honorarni posao. Ako izvanredno obavljate posao, možete očekivati ​​satnicu do 15 eura po satu.

U prosjeku promotori zarađuju oko 13 eura na sat. Posjećujete sajmove i druga događanja kako biste promovirali određeni proizvod ili uslugu. Važno je da imate određene vještine, poput komunikacijskih vještina i samopouzdanja, te određeno predznanje o oglašavanju i marketingu.

10. Pomagač u inventuri

Jednom godišnje dođe vrijeme da svaka industrijska tvrtka, supermarket, robna kuća ili željezarija provedu inventuru. Budući da se ovdje mora evidentirati cjelokupna zaliha robe, tvrtkama je u ovom trenutku često potrebno mnogo pomoćnika u inventuri.

Ovisno o uspješnosti i veličini tvrtke variraju i plaće inventara. U prosjeku možete očekivati ​​satnicu od 13 eura. Kao pomoćnik u inventuri, morate biti u stanju potpuno se koncentrirati nekoliko sati odjednom i imati osnovne aritmetičke vještine. Uostalom, zalihe treba precizno evidentirati, a ne procjenjivati.

Svijet / Zanimljivosti

VIDEO Jeste li čuli za ovaj zastrašujući morski prolaz? Zovu ga “grobljem” brodova, a evo i zašto

Published

on

By

Drakeov prolaz prozvan je “grobljem brodova”, što je potaknulo mnoge ljude da se zapitaju zašto. Prolaz je otkriven 1525. godine i povezuje Tihi s Atlantskim okeanom, a ispod se nalazi Južni okean.

Impresivno je širok 1.000 km i veoma dubok. Prosječna dubina mu je viša od tri km, pa je sigurno reći da ako nešto ispustite s broda, vrlo je malo vjerojatno da ćete to dobiti nazad. Budući da je to spojna tačka između tri najveća okeana na svijetu u tako uskom prostoru, Drakeov prolaz može biti izložen atmosferskim ciklonima.

Ovi snažni vjetrovi dolaze iz Južnog okeana koji nije prekinut kopnom, pa njegovi moćni vjetrovi mogu prouzročiti haos bez susretanja s ikakvim preprekama. I s vjetrom dolaze valovi, s neki od najvećih valova Drakeovog prolaza navodno dostižu visinu čak 30 metara. Mnoge morske rute sada su povezane Panamskim kanalom, ali do njegovog otvaranja 1914. godine, brodovi su se oslanjali samo na Drakeov prolaz, što znači da su stotine brodova morali proći kroz najopasniju morsku rutu na svijetu.

Do danas se navodi da je 800 brodova potonulo u Drakeovom prolazu, odnoseći sa sobom stotine života. Ti gubici datiraju sve do 2022. godine nakon što je “rogue val” udario u kruzni brod Viking Polaris u Drakeovom prolazu, ubivši jednog putnika i ranivši osam drugih.

 

Vode Drakeovog prolaza bile su tako burne da su oni na brodovima koji su prolazili kroz njega morali jesti s tanjira koji su zalijepljeni. Karen Heywood, fizička okeanografkinja sa Univerziteta u East Angliji, rekla je National Geographicu u januaru ove godine dok je putovala kroz Drakeov prolaz: “Uvijek je zanimljivo kad idete na večeru i stavljaju ljepljive podloge na sve stolove kako biste osigurali da se tanjuri i ostale stvari ne kližu.”

Profesor Alberto Naveira Garabato, koji je također putovao brodom kroz Drakeov prolaz, rekao je o vremenu: “Odjednom ste u tom ledenom svijetu. To se događa baš tako – možete vidjeti prijelaz samo nekoliko sati”.

Ali Drakeov prolaz nije samo opasan i loš – poznata morska ruta navodno je dobra za planetu. Zašto, pitate se? Sve je u njegovoj moći hlađenja, što posebno koristi Antarktiku.

Bez kopnenog mosta koji povezuje kontinent s Južnom Amerikom, sjeverni zrak ne teče lako prema jugu, čime se održava hladnoća. Ako Drakeov prolaz ne bi razdvajao Antarktiku od Južne Amerike, postojala bi šansa da bi se 18 milijuna kvadratnih km leda oko Antarktike otopilo što bi, prema istraživanjima, uzrokovalo globalno podizanje nivoa mora za gotovo 60 m, javlj Klik.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Koliku ćete kaznu platiti ako u Hrvatskoj ne poštujete razmak između vozila

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini za isti prekršaj kazna je puno manja

U hrvatskom Zakonu o sigurnosti prometa na cestama navodi se razmak između vozila, odnosno navode se i kazne ako se ne pridržavate propisanoga. Premalen razmak i prekasna reakcija kobna su kombinacija te je posljedica neizbježna prometna nesreća s velikom materijalnom štetom i, uz mnogo sreće, samo s lakšim ozljedama, piše HAK Revija.

Dodajte tim faktorima klizavu cestu te će brzina udara u drugo vozilo biti velika. Staro je pravilo da biste od vozila ispred sebe morali voziti na udaljenosti od dvije sekunde. Koliko su dvije sekunde u metrima? To varira ovisno o brzini kojom vozite.

Pri 80 km/h, na primjer, dvije sekunde bile bi 44 metra. U članku 109. hrvatskog Zakona o sigurnosti saobraćaja na cestama jasno se definiraju obaveze vozača. Vozač je dužan držati potreban razmak kad se kreće iza drugog vozila, tako da ne ugrožava sigurnost prometa. Novčanom kaznom u iznosu od 60 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji ne drži potreban razmak kad se kreće iza drugoga vozila.

Već sljedeći članak ide dalje. Kad se na javnoj cesti izvan naselja, koja ima samo po jednu saobraćajnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, kreću jedno za drugim motorna vozila čija je najveća dopuštena masa veća od 3.500 kg ili čija je dužina veća od 7 m, vozači su dužni između svakog od tih vozila držati razmak od najmanje 100 m.

Ova odredba ne odnosi se na dio ceste na kojem je preticanje zabranjeno. Također, ako se na cesti izvan naselja kreću u nizu dva ili više vozila koja prevoze opasne tvari, međusobni razmak između tih vozila ne smije biti manji od 200 metara. Kazna za nepridržavanje ovih odredbi je također 60 eura.

U BiH je kazna puno manja

Vozač koji ne održava propisno odstojanje između vozila na cestama u Bosni i Hercegovini će biti kažnjen kaznom od 50 KM. Vozač je dužan držati vozilo na takvom odstojanju od drugih vozila u saobraćaju da, s obzirom na brzinu kretanja vozila i druge okolnosti u saobraćaju, ne izaziva opasnost i ne ometa druge učesnike u saobraćaju.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić: Iz Sarajeva mi ne znaju reći šta je smisao Rezolucije, sad sam siguran da žele uništiti Srbiju

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas je u Kotoru u Crnoj Gori ponovo komentirao Rezoluciju o genocidu u Srebrenici.

On je komentirao to što će Crna Gora podržati Rezoluciju u Generalnoj skupštini UN-a.

“Srbija ne govori Crnoj Gori šta treba da radi, za razliku od onih koji dolaze da joj kažu kako treba ovo ili ono da uradi”, kazao je Vučić te dodao:

“Poštujemo Crnu Goru, to je njena odluka. Crna Gora neka radi šta joj je volja. Da li je to potaman i da li će Srbija biti oduševljena ako Crna Gora podrži rezoluciju o Srebrenici, svakako da nećemo. Nemojte da nas tjerate, em da nas bijete po glavi, em da nas još tjerate da nam je mnogo lijepo dok nas bijete po glavi. Pustite nas lijepo, izdržat ćemo mi i te udarce, nije problem”, kazao je Vučić u Kotoru, gdje je učestvovao na Samitu lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije.

Pitali su ga i da prokomentira najave o rezoluciji o Jasenovcu, pa je rekao da je to dobra ideja, “pa ćemo je mi sagledati kako da je objeručke u budućnosti prihvatimo”. “Ali, pitanje je za građane Crne Gore i njihove političke predstavnike žele li to ili ne”, naveo je Vučić.

Na pitanje kako gleda na komentare iz Sarajeva Vučić je rekao da on ‘neće posustati čak ni kad taj dokument bude usvojen’.

“Nisu u stanju da mi odgovore zašto to rade, šta je smisao. To nije pijetet prema žrtvama i odavanje počasti žrtvama. Šta je smisao i cilj? Je li to ono što je rekao vaš ministar Konaković, revizija tužbe protiv Srbije, ili je to, osim toga, i naplata ratne štete? Što se tiče toga hoće li to ukinuti RS, naravno da neće. Da li bi to oni voljeli – naravno da bi. Da li će to uništiti Srbiju – naravno da neće. A, da li bi to voljeli, sad sam siguran da bi voljeli. I kad govore – jao, nije nam više Mađarska prijatelj, razmislite kakav ste vi nama prijatelj i kakav ćete biti u budućnosti”, kazao je Vučić.

Naveo je da poštuju integritet svih zemalja svijeta, “za razliku od nekih ovdje u Crnoj Gori i regionu, koji ne poštuju Povelju Ujedinjenih nacija i rezoluciju 1244, i za razliku od mnogih velikih sila, posebno Zapadnih koje to ne poštuju”.

Kaže da je Srbiji jasno od početka da nemaju nikakvu šansu da pobijede “kolektivni Zapad, najmoćnije zemlje svijeta”.

“Nijedne sekunde nisam rekao da će to da se desi, posebno u namještenom glasanju, gdje broje samo glasove za i protiv, a ne i uzdržane. Borimo se za čast, za Srbiju, naravno i za pravo RS da postoju u okviru dejtonske BiH… To su naši motivi”.

Kaže da su “pritisci moćnih sila toliko snažni na pojedine male zemlje, da je to teško izdržati.” “Tako da će za sedam dana biti teži ili nepovoljni rezultat za nas, nego što je danas. Ali, borit ćemo se”, dodao je.

Vučić je rekao da su neistinite tvrdnje o tome da je riječ o individualnoj krivici”.

“Individualna krivica se ustanovljava na sudovima i oni to odlučuju. Ovdje je riječ o političkoj deklaraciji kojom želite da stavite kolektivni žig na čelo jednog naroda. Nemojte da izmišljate. Ako nisam u pravu, pokažite mi o kojem pojedincu je riječ u toj rezoluciji. Jasno je o čemu se radi, pa ćemo da vidimo”, kazao je Vučić.

Nastavi čitati

Najčitanije