Connect with us

BiH

VIDEO Komšić: Dodik je izigrao i Amerikance i Trojku i Schmidta! Šta zna Konaković?

Published

on

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić večeras je u Hayatovoj emisiji ‘Istraga sedmice’ govorio o događajima koji su u našoj zemlji obilježili protekle dane.

BiH

Odbijen zahtjev zločinca Mladića za uvjetno puštanje ili da kaznu služi u Srbiji

Published

on

By

Gatti Santana u odluci je napomenula da statut Mehanizma propisuje da se zatvorska kazna služi u državi s kojom Ujedinjene nacije imaju sporazume, te da Srbija ne bi bila održiva opcija za izvršenje kazne koju je izrekao MMKS

Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev osuđenog zločinca Ratka Mladića, nekadašnjeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), za uvjetno puštanje na slobodu ili da nastavak služenja doživotne kazne zatvora bude u Srbiji.

U odluci predsjednice MMKS-a Graciele Gatti Santane se navodi da je 26. aprila 2024. Mladić podnio zahtjev tražeći uvjetno puštanje u Srbiju zbog humanitarnih razloga ili alternativno da tamo služi ostatak kazne. Kao razloge za ovakav zahtjev Mladić je naveo da njegova bolest nije tretirana, da bi u Srbiji imao bolju zdravstvenu njegu, kao i jezička barijera s kojom se trenutno suočava.

Srbija nije opcija

Gatti Santana u odluci je napomenula da statut Mehanizma propisuje da se zatvorska kazna služi u državi s kojom Ujedinjene nacije imaju sporazume, te da Srbija ne bi bila održiva opcija za izvršenje kazne koju je izrekao MMKS.

– Pošto je odslužio samo otprilike 13 godina svoje doživotne kazne, Mladić još nije dostigao prag podobnosti za prijevremeno puštanje na slobodu – navodi se u odluci.

Mehanizam je 8. juna 2021. godine donio drugostepenu presudu kojom je potvrđena doživotna kazna zatvora Ratku Mladiću, bivšem komandantu VRS-a, za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Mladić je oslobođen po prvoj tački optužnice za genocid u pet općina – Prijedoru, Sanskom Mostu, Kotor-Varoši, Foči i Vlasenici.

Kao dio redovnog praćenja Mladićevog zdravstvenog stanja, predsjednica je dobila izvještaj Pritvorske jedinice Ujedinjenih nacija koji ukazuje da je Mladićevo zdravstveno stanje trenutno stabilno i da postoji značajan napredak.

– Na osnovu informacija koje imam, smatram da uvjerljive humanitarne okolnosti na koje se pozivao Mladić nisu potkrijepljene u ovoj fazi i da Mladić dobiva svu neophodnu njegu u Pritvorskoj jedinici. Smatram da zahtjev treba odbiti – zaključila je Gatti Santana.

Prema odluci koja je donesena 10. maja, predsjednica je u apelovala da sekretar Mehanizma osigura, ako se to već nije dogodilo, da Mladić što prije dobije medicinsku dokumentaciju koju je zatražio, kao i da se osigura da Mladić i dalje ima pristup prevodilačkim uslugama na svom jeziku.

Nastavi čitati

BiH

Ovo je Amela Čičkušić koja je ubijena zajedno sa dvoje djece

Published

on

By

Kolegice, ali i pacijenti, naveli su kako je uvijek bila nasmijana, susretljiva i poštena

Amela Čičkušić koju je zajedno s dvoje maloljetne djece usmrtio suprug, bila je jedna od omiljenih medicinskih sestara UKC Tuzla među kolegama i pacijentima. Svi uposlenici UKC Tuzla, građani Tuzle, ali i cijela Bosna i Hercegovina i regija su u šoku nakon stravičnog zločina.

Ameline kolegice opraštaju se od nje putem društvenih mreža. Za nju su imali samo riječi hvale i zahvalnost za sve učinjeno, posebno u teškim trenucima korone.

“Tuzla, UKC i svi koji su te poznavali izgubili su mnogo, beskrajno mnogo… Rijetke su situacije u kojima meni nedostaju riječi. Jako sam tužna i makar ovako želim da ti odam počast.. Neka ostane zapisano da si bila jedna čestita, vrijedna, ozbiljna, pouzdana, humana osoba i savršena medicinska sestra… Jedna od najboljih koje poznajem… Kovid je pokazao prava lica mnogih od nas. Ja ću te pamtiti po žustrom koraku i bistrim, pametnim, predivnim crnim očima. Nikada ništa nije ostalo nezavršeno. Nikada me nisi iznevjerila, ni mene, ni pacijente. Možda nikada nisi dobila formalnu zahvalnicu, ali hvala ti! Hvala ti u moje ime i ime mnogih života koje smo u teškim danima branili zajedno”, navela je uposlenica UKC Tuzla.

Druge kolegice, ali i pacijenti su naveli kako je uvijek bila nasmijana, susretljiva i poštena.

“Velika tuga, bol golema. Iskreno saučešće porodici. El fatiha i lijepi dženet da Allah podari Ameli i njenoj djeci”, naveli su.

Foto: Društvene mreže
Mukaga i Amela Čičkušić

Podsjetimo, njen suprug Mujaga Čičkušić (39) je izvršio samoubistvo skokom sa zgrade, a potom su u stanu u tuzlanskom naselju Stupine pronađena tijela žene (34) i dvoje djece starosti od 9 i 2 godine. Izdate su naredbe za izvršenje obdukcije i DNK vještačenja kako bi se utvrdile sve okolnosti ovog stravičnog zločina.

Tužilaštvo jučer je najavilo da će biti izdata naredba za DNK analizu, kao i druge istražne radnje i vještačenja, kako bi se utvrdile sve okolnosti vezane za ove događaje, ukljućujuci i način i sredstvo izvršenja tri ubistva, saopšteno je iz tuzlanskog tužilaštva.

Također, bit će izdate naredbe i za obdukciju tijela preminulih kako bi se utvrdili tačni uzroci smrti.

Ubijeni sjekirom?

Istražni tim je u stanu pronašao sjekiru kojom je najvjerovatnije izvršeno trostruko ubistvo.

Mujaga Čičkušić je radio kao medicinski tehničar u Njemačkoj odakle je u Tuzlu stigao prije nekoliko dana.

Prema rezultatima dosadašnje istrage, on je ubio suprugu i djecu, te napustio stan u kojem su živjeli i otišao u susdjedni ulaz odakle se bacio sa 14. sprata.

Prema nezvaničnim saznanjima, tijela su u stanu otkrivena nakon što se žena nije pojavila na poslu, a dijete u školi.

Nastavi čitati

BiH

Nacionalne manjine u BiH žele u vlast: Želimo četvrtog člana Predsjedništva

Published

on

By

Vijeće nacionalnih manjina Bosne i Hercegovine, u saradnji s Misijom OSCE-a u BiH i Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, organizovalo je u Sarajevu Prvu konferenciju nacionalnih manjina Bosne i Hercegovine.

Predsjedavajući Vijeća Mujo Fafulić rekao je na press konferenciji da je veliki značaj prisustva nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini kao integralnog dijela društvene zajednice.

“U ovim teškim ekonomskim i političkim vremenima, nacionalne manjine se bore za ravnopravnost i jednakost. Iako svi mi, kao građani BiH, imamo pravo nazivati se građanima, nemamo jednaka prava u demokratskoj državi”, rekao je Fafulić.

On je također naglasio da današnja konferencija predstavlja priliku za nacionalne manjine da izraze svoje želje i potrebe u Bosni i Hercegovini, te da grade ambijent jednakih prava i mogućnosti.

“Iako nismo priznati kao konstitutivni narodi, želimo ravnopravnost. Želimo participirati u svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini. Želimo, a bit će prilike da visoki predstavnik Christian Schmidt izmjeni izborni zakon da nacionalne manjine imaju četvrtog člana predsjedništva koji će se zvati predstavnik nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini,” istakao je Fafulić.

Šef Misije OSCE-a u BiH Brajan Ageler kaže da je Bosna i Hercegovina napravila krupne korake u donošenju sveobuhvatnih zakona o zaštiti ljudskih prava, u cilju zaštite nacionalnih manjina, ali je potrebno pratiti efikasnu primjenu tih zakona.

“Uz to moramo spomenuti, još ne provedenu, Odluku Evropskog suda za ljudska prave iz 2009. u predmetu Sejdić i Finci protiv Bosne i Hercegovine kojom je utvrđeno da je Ustav BiH doveo do diskriminacije nacionalnih manjina jer osobama koje nisu iz reda Bošnjaka, Hrvata i Srba nije dozvoljeno vršenje određenih funkcija u vlasti. Misija OSCE-a u BiH i dalje se snažno zalaže za provedbu te odluke”, podvukao je.

Dodaje da je to i podsjetnik da je, unatoč ostvarenom napretku, nedovoljna zastupljenost nacionalnih manjina u političkom i kulturnom životu i dalje krupan problem.

“Zbog toga je potrebno trajno i kontinuirano zalaganje za veći stepen učešća nacionalnih manjina u donošenju politika rada, kao i veći stepen njihovog političkog učešća i njihovu bolju zastupljenost i vidljivost u kulturnom životu”, kazao je Ageler.

OSCE ostaje opredijeljen da radi na unaprjeđenju prava nacionalnih manjima. Poštivanje prava svih pojedinaca, uključujući i pripadnike nacionalnih manjina, nije samo moralni imperativ, već i presudan faktor u izgradnji mira, pravde, stabilnosti i demokratije, za dobro svih.

“Ispunjavajući obaveze prema OSCE-u, države članice dužne su osigurati da pripadnici nacionalnih manjina mogu ostvarivati ljudska prava i temeljne slobode u potpunosti, efikasno i bez diskriminacije”, istakao je ambasador Ageler.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije