Kako pišu Nezavisne, cijene ovog toplog napitka su više od 0,2 do 0,5 KM po šolji, zavisno od lokala u koji se odlučite sjesti.
Iznenađen novim cijenama bio je i Marko J. koji kafu pije u pauzi između predavanja u kafićima u blizini kampusa.
– Iskreno, nove cijene su me baš šokirale. Iako je poskupljenje od 20 ili 30 feninga, i na prvu ne djeluje mnogo, ipak je značajno, pogotovo za nas studente. Mi u toku dana popijemo više kafa, a ne samo jednu – kaže Marko J.
Kako ističe, iako je poskupljenja očekivao, nadao se da do toga neće doći.
– Ovo nije prvi put da kafa poskupljuje otkako studiram. U posljednjih nekoliko godina cijena je rasla nekoliko puta, ako se dobro sjećam, a nadam se da do toga više neće dolaziti – navodi on.
Igor P. također kaže da je primijetio da je cijena kafe u kafićima porasla.
– Po mom mišljenju, ovo je očekivano, s obzirom na to da ovdje sve poskupljuje i ne vidi se kraj tome. Ali, svakako da nije opravdano. Evo, navešću jedan banalan primjer koliko je sve otišlo u krajnost. Cijene kafe u pojedinim kafićima, bar što sam ja uspio da primijetim, tek odnedavno su počele da se određuju po drugačijim principima – kazao je Igor.
Kako je rekao, u kafiću gdje svaki dan pije kafu, cijena produžene bez ičega ili kratkog espresa je 2,3 KM, a kafe s mlijekom ili šlagom 2,5 KM.
– Možda to rade zbog poskupljenja mlijeka, zaista ne znam. Onda, u drugom lokalu gdje izlazim, cijena svih vrsta kafe je 2,2 KM ili dvije KM – navodi Igor.
Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma entiteta RS “Horeca”, kaže da je došlo do poskupljenja ovog toplog napitka.
– Mi sad u ovom periodu sakupljamo sredstva da bi smo očuvali ovaj broj radnika koje imamo, povećanjem plaće i zaustavljanjem radnika da ne idu na sezonski rad. Kafa je najprodavaniji proizvod u kafićima, te je preko nje najlakše doći do novca koji je potreban da se radnik zadrži – kazao je Kurtinović.