BiH
Nikšić: Ušli smo u političku krizu, nemamo ništa protiv da Dodik Trojku zamijeni sa SDA

„Teško pitanje. Na to pitanje teško ja sam mogu dati odgovor. To je koalicija koja u sebi sadrži nekoliko političkih subjekata. Evidentno je da smo ušli u jednu političku krizu, evidentno je da će nam trebati jako puno vremena da se vratimo na puteve kojima smo išli do prije par dana. Iskreno se nadam, a i danas je Trojka pokušala poslati poruku da nastavimo razgovarati, da iskoristimo ovaj period do stupanja na snagu drugog dijela Izbornog zakona kojeg je proglasio visoki predstavnik – da probamo mi doći do rješenja. Da li će to naići na razumijevanje ostalih partija, vidjet ćemo. Nakon uskršnjih praznika, pošto smo mi sljedeći domaćini, pokušat ćemo organizovati jedan takav sastanak“, kazao je on.
Nikšić je ocijenio da politička klima u BiH nije ugodna.
„Imate svaki čas neko prepucavanje i ultimatume, koji ne mogu prolaziti na ozbiljnoj političkoj sceni. I ovo vrijeme iza nas je pokazalo, kad razgovarate onda i dođete do određenog kompromisa. Na ovaj način sigurno nismo spremni razgovarati, ali smo spremni tražiti moduse kako da izađemo iz krize“, poručio je on.
Osvrnuo se i na izjavu Milorada Dodika u kojoj je Trojku nazvao političkim lažovima.
„Ne znam na šta je mislio. Nikad nismo krili da smo spremni na razgovor i kompromis, ali isto tako nismo krili da nećemo popustiti kada je u pitanju interes građana i BiH. Mi u ovom periodu nismo promijenili svoj stav i mišljenje. Ja bih radije da smo mi uspjeli da se dogovorimo i da smo mi donijeli izborni zakon. Ali trebamo biti svjesni da postoji visoki predstavnik i da on ima svoja ovlaštenja koja koristi kako procijeni“, objašnjava Nikšić.
Upitan kako gleda na Dodikov poziv da Trojku u koaliciji zamijeni sa SDA, istakao je da nije ništa novo u političkoj praksi da dolazi do prekompozicije vlasti.
„Imali smo priliku nekoliko puta čuti da je bilo lakše sa SDA nego s nama. Nemamo ništa protiv, ako se slože. S naše strane, mi smo i dalje spremni da kroz razgovore pokušamo prevazići krizu“, kazao je.
Dodaje da ne postoji niko ozbiljan na političkoj sceni ko vjeruje da je moguće isporučiti Dodikove zahtjeve.
„Smatram da je on svjestan da to nisu realni zahtjevi i da od njih nema ništa. To nije ni taktiziranje, nije on taj tip. Sigurno je ljut. Moramo biti svjesni – kompromis nije bilo moguće postići bez Dodika i Čovića. Koliko god smo se mi upinjali, i oni su morali biti dio te priče koju smo završili da dobijemo otvaranje pregovora“, kazao je Nikšić.
Upitan znači li ovo kraj evropskog puta, odgovara:
„Sigurno će usporiti evropski put BiH i ispunjavanje uslova koji su pred nama. Ali mi nikad nismo odustajali od evropskog puta i uvijek smo tražili načine kako ćemo ga odblokirati. Nakon otvaranja pregovora dobila je i RS i FBiH, znači dobila je i država. Jačamo i državu i institucije vlasti“, tvrdi Nikšić.
Komentarisao je i odluku visokog predstavnika kojom je nametnuo izmjene izbornog zakona.
„Odluka visokog predstavnika, pogotovo onaj dio koji se odnosi na tehničke izmjene izbornog zakona, nije sporna nikome, pa čak ni političkim partijama iz RS i SNSD-u“, kaže Nikšić.
Kaže i da je državna koalicija bila dogovorila 99 posto stvari vezano za izborni zakon.
„Pa i oko rješavanja pitanja CIK-a smo otprilike postigli neki konsenzus na bazi činjenice da ipak ne biraju oba doma parlamenta CIK, već da Kolegij oba doma bude komisija koja će predlagati sastav. Oko nekih nadležnosti je ostala sitnica da se dogovori. Kamen spoticanja bio je izbor članova Predsjedništva BiH, gdje smo mi iz Trojke smatrali da je važno da, osim provođenja odluka Ustavnog suda, je vrlo važno da provedemo i odluke Suda za ljudska prava u Strazburu“, ističe Nikšić.
Na pitanje je li ga iznenadila odluka visokog predstavnika, istakao je:
„Imali smo informacije da se lomi kada i koji je to rok. I mi smo išli i lobirali kod visokog predstavnika prije mjesec kada je prvi put to najavio, da sačeka, da ćemo mi to pokušati da riješimo. Smatrali smo čak da nam je izborni zakon najmanji problem da dogovorimo, osim izbora članova Predsjedništva“.
Govorio je i o sjednici Vlade FBiH povodom sigurnosne situacije.
„Ne možemo se praviti da odluka visokog predstavnika nije izazvala određene političke posljedice u BiH. Imali smo danas i zakazanu sjednicu NSRS-a, naravno da smo jednim uhom osluškivali šta se i tamo dešava. Smatram da je bila obaveza Vlade da izađe i kaže građanima da pratimo stanje i da nema razloga za strah i paniku. Dotakli smo se i drugih stvari“, objasnio je Nikšić.
Kazao je i da se ‘Vlada FBiH nije ni marke dodatno zadužila u odnosu na ono što je plan utvrđen od prethodne vlade za period 2022.-2024’.
„Postoji neki kontinuitet i bez obzira koliko će neko ponavljati laž – od toga nema ništa, vrlo lako je demantovati. S MMF-om ćemo nastaviti razgovarati, na njihov izvještaj koji smo preliminarno dobili u prvom trenutku ne može se intervenisati, to je njihov osnovni izvještaj, ali kada dođe do toga imat ćemo svoje obrazloženje za svaku onu stavku koju naveli“, rekao je on.
Dotakao se i Južne interkonekcije.
„Kod nas vrlo često pitanja koja ne bi trebala biti politička, to postanu. Naravno da ima načina da se riješi, ali u ovom trenutku Vlada FBiH radi na principu usaglašavanja jedinstvenih stavova i jednoglasnih odluka. To će ići na redovnu sjednicu. Imamo u parlamentu i prijedlog SDA, i prijedlog HDZ-a, ali će opredjeljenje Vlade biti da nijedan od njih ne budu, već da Vlada uradi prijedlog“.
O uspostavi USKOK-a:
„Tu se najdalje došlo i najbliže je provedbi. Našli smo konačno lokaciju za smještaj federalnog USKOK-a i odjela vrhovnog suda za procesuiranje tih djela. Odlična je i svi su zadovoljni, nadam se da u zadnjem kvartalu ove godine kreću s radom obje institucije“, objavila je Federalna.ba.
BiH
Dodikov kabinet potvrdio da je njemačkoj ministrici koju su otjerali iz Banje Luke bio ugrožen život u RS-u

Podsjetimo, prije nekoliko dana Dodik i njemu lojalni zvaničnici RS-a bukvalno su protjerali ministricu Lührmann iz Banje Luke, gdje je planirala održati sastanak s predstavnicima opozicione Partije demokratskog progresa (PDP). Sastanak je u zadnji trenutak otkazan jer je, kako je saopćeno, “ministrica proglašena personom non grata – nepoželjnom osobom”.
U pokušaju opravdanja poteza Dodikovog kabineta, Weiss je iznijela ključan detalj:
“Prema sigurnosnoj procjeni, Lührmann je također nenajavljenim posjetom ugrozila i sopstveni život te život sopstvene delegacije, jer na tlu Republike Srpske zvaničnici kojima je dan ranije izrekla sankcije uživaju veliku podršku građana. Da je došlo do javnog incidenta, verbalnog ili fizičkog obračuna, RS i njegovi zvaničnici bi snosili odgovornost”.
Time je zapravo potvrđeno ono što su iz Dodikovog kabineta danima izbjegavali da kažu – da je njemačka ministrica zaista bila suočena s prijetnjama, odnosno da joj sigurnost u Banjoj Luci nije bila zagarantovana. A upravo to je i Lührmann kazala neposredno nakon što je napustila teritoriju entiteta.

Njemačka ministrica je izjavila da su predstavnici predsjednika entiteta Milorada Dodika njenoj delegaciji uputili direktne prijetnje nasiljem. Ipak, nije krila oduševljenje gostoprimstvom građana koje je srela, kao ni posvećenost civilnog društva evropskom putu BiH.
“Dodikovo secesionističko djelovanje je neprihvatljivo. On je sve više izolovan i nema podršku građana RS-a. Ljudi mi pišu da se stide njegovog ponašanja”, istakla je Lührmann.
Dodik je, po svom starom receptu, cijelu situaciju dodatno podgrijao javnim istupima, nazivajući njemačku ministricu “nepoželjnim posjetiocem” koji se “kradom ušunjao” u Banju Luku. Najavio je tada i da će “policija RS-a ispratiti ministricu zauvijek”.
Klix
BiH
Zima u aprilu: Dijelove BiH prekrio obilniji snijeg, ovo su snimci od jutros

U Bosni i Hercegovini jutros je pretežno oblačno vrijeme sa kišom i snijegom u Bosni i kišom u Hercegovini.
Danas će u Bosni i Hercegovini prijepodne preovladavati pretežno oblačno vrijeme sa slabom kišom ili snijegom. Tokom dana postepeni prestanak padavina i smanjenje oblačnosti.
Hladna fronta je sinoć iza 22 sata stigla na sjever Bosne donoseći prolazno umjereno jak do jak sjeverac, naoblačenje i padavine.
Što se tiče padavina, kiša će se očekuje u nižim krajevima dok će na nadmorskim visinama iznad 500 m biti prolazno susnježice i snijega. Padavine uglavnom u manjim količinama i većinom će iznositi 1 do 5 l/m2, rijetko gdje do oko 10 l/m2, piše Fokus.
Da je snijeg uveliko zabijelio bh. planine dokaz su u jutrošnji snimci s Vlašića koje je objavila stranica BHmeteo.
Tokom noći lokalno slaba susnježica ili snijeg u centralnim i istočnim područjima Bosne. U Hercegovini i na jugozapadu Bosne umjerena do pojačana bura, a u ostatku zemlje slab do umjeren, povremeno sa jakim udarima, sjeverni i sjeveroistočni vjetar. Dnevna temperatura zraka od 4 do 10, na jugu do 13 stepeni.
BiH
Plenković: Duboko smo zabrinuti zbog situacije u BiH, među prvima imamo interes za njenu stabilnost

Istakao je da njegova zemlja snažno podržava stabilnost susjedne države, kako na političkom tako i na institucionalnom planu, te poštivanje njenog pravnog poretka.
“Hrvatska je među prvim državama koje imaju iskren interes za političku i institucionalnu stabilnost Bosne i Hercegovine. Ključno je voditi otvoren i konstruktivan dijalog između tri konstitutivna naroda, dva entiteta – Republike Srpske i Federacije BiH – i državnih institucija”, kazao je Plenković.
Podsjetio je da je predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto te naglasio da Hrvatska u potpunosti podržava njen rad i reformske procese, posebno one koji vode ka otvaranju pregovora sa Evropskom unijom.
“Naš cilj je da budemo faktor stabilnosti u regiji, da doprinosimo smirivanju tenzija i ohrabrujemo poštivanje ustavnog poretka i institucija Bosne i Hercegovine”, rekao je Plenković.
Na kraju je pozvao sve političke aktere u BiH da se uzdrže od zapaljive retorike i da poštuju pravni okvir države.
Klix
BiH
Lührmann: Građani RS nisu uz Dodika, ne sele u Rusiju već u zemlje EU

U večerašnjem ekskluzivnom intervjuu za N1, njemačka ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann govorila je, prije svega, o neugodnom iskustvo prilikom jučerašnjeg diplomatskog skandala koji se desio u Republici Srpskoj kada je tokom posjete “ispraćena” iz ovog entiteta kao nepoželjan gost i to sve po naredbi tamošnjih vlasti, tačnije, predsjednika RS Milorada Dodika. Iako je ružna gesta, Lührmann je ipak zapamtila toplu dobrodošlicu stanovnika Banjaluke i jednog dijela vlasti, a u razgovoru nam je kazala da će se tamo opet vratiti te je uputila jasnu poruku tamošnjim vlastima, građanima, a na kraju i svima u Bosni i Hercegovini.
Lührmann je istakla da je već tri-četiri puta boravila u BiH i da je uvijek željela otići u Banjaluku jer je čula da u tom dijelu države vlada gostoprimstvo i toplina ljudi.
“U Njemačkoj imam mnogo prijatelja koji dolaze iz Republike Srpske, i upravo zbog toga sam željela da idem tamo. Bila sam primljena vrlo srdačno – divan grad, šetali smo, imala sam susrete sa civilnim društvom i opozicijom. No, zatim je stigla obavijest iz Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a da moramo napustiti teritorij entiteta, uz prijetnje nasiljem ukoliko to ne učinimo. Zbog toga smo odlučili da odemo”, navela je Lührmann koja je navela da će bez obzira na sve što se desilo opet doći u RS i BiH.
Zatim je ustvrdila da su takvi potezi samo dokaz slabosti Dodika pogotovo ukoliko se uzmu u obzir sankcije koje mu je samo dan prije ovog diplomatskog skandala uvela Njemačka, a u isto vrijeme i Austrija. Sankcije, između ostalog, podrazumijevaju da je Dodiku, a uz njega i Nenadu Stevandiću, predjsedniku Narodne skupštine RS i Radovanu Viškoviću, premijeru RS zabranjen ulazak i prolazak kroz ove dvije zemlje, ali nas je zanimalo šta će se zapravo desiti ukoliko oni pokušaju preletjeti preko Njemačke ili Austrije?
“Neće im biti dozvoljeno da uđu u zemlju, morat će se vratiti i želim još jednom jasno da naglasim da se zabrana ulaska odnosi na sve one koji podržavaju i dio su ovih separatističkih aktivnosti i to je naravno nešto protiv čega se djeluje i od strane vlasti ovdje u BiH. Da postoji nalog za hapšenje i zabrana ulaska je prvi dio, a može se itekako desiti da se takve mjere primijene i na druge osobe koje podržavaju ovakve aktivnosti”, istakla je njemačka ministrica.
Jedno od najvažnijih pitanja koje se u posljednje vrijeme spominje jeste i to da postoji mogućnost da se sankcijama Dodiku pridruže i ostale zemlje EU. Pitali smo Lührmann koliko je to moguće budući da ima država, poput Mađarske, koje podržavaju Dodika i njegovu politiku?
“Mi imamo konkretne odluke Evropske unije, također i pojedinačnih zemalja koje osuđuju takvo ponašanje i navode da je budućnost BiH u Evropskoj uniji, to je proces koji gospodin Dodik uvijek iznova blokira. Upravo imamo i paket rasta, preko milijarde eura za BiH, ta sredstva su trenutno blokirana, a ostale zemlje Zapadnog Balkana su uspjele da povuku ta sredstva, samo BiH još uvijek ne, upravo zbog toga što gospodin Dodik to blokira i to pokazuje da mi kao Evropska unija djelujemo jedinstveno i podržavamo sasvim jasno one koji su proevropski orijentisani”, istakla je naša sagovornica.
Budući da je Dodik u jednom od svojih obraćanja rekao da se “Njemačka počela ponovo iživljavati nad Srbima”, Lührmann je u tom kontekstu imala poruku za sve stanovnike RS-a.
“Imam jasnu poruku za stanovnike RS. Potpuno smo na njihovoj strani, želimo ih podržati na putu ka Evropskoj uniji i želimo da u tom entitetu postoji jaka privreda, da se jačaju odnosi sa Republikom Njemačkom u ekonomskom smislu. I također imamo sredstva koje želimo investirati u infrastrukturu, a jedini koji to blokira je Dodik i njegovo okruženje i to je sasvim jasno. Lično sam i itekako svjesna toga da on nema podršku stanovništva Republike Srpske, da to stanovništvo zaista želi stabilnost, smislenu politiku koja će jednostavno osigurati dobru budućnost za ljude”, istakla je Lührmann.
Osvrnula se i na to da ovo nisu jedine sankcije koje su Dodiku uvedene. Stopirani su brojni projekti, međutim, interesovalo nas je da li zbog toga najviše ispašta stanovništvo?
“Za nas je važno da se podržava stabilnost i pravna država ovdje u BiH i upravo zbog toga su određena sredstva vezana upravo za te uslove, da postoji određeni razvoj, a to podrazumijeva i provođenje presuda sudova ovdje u BiH, da se te presude poštuju i naravno vrijednosti EU. Zbog toga je jasno da čim vodstvo RS-a se vrati na taj put i čim bude moguće donositi odluke na državnom nivou kako bi zemlja jasno krenula ka EU, onda će ta sredstva biti odobrena. Dakle, to je skoro pola milijarde direktnih investicija, to se tiče infrastrukture i ukupno se radi zapravo u iznosu od preko milijarde za BiH u okviru Plana rasta. Mislim da je to jako dobra ponuda za ljude ovdje i vrlo je jasno da mi kao EU smo oni koji dajemo tu ponudu, a i stanovništvo želi u EU. Nikada nisam čula za osobu iz Republike Srpske, recimo, koja želi da ide u Rusiju, da emigrira tamo, već zapravo ljudi odlaze u Njemačku, u Austriju, u EU. Dakle, to žele ljudi, a mi smo također čvrsto na njihovoj strani”, rekla je Lührmann.
S obzirom na to da je odavno poznata retorika vlasti RS-a da ne priznaju Christiana Schmidta kao visokog predstavnik u BiH navodeći da je on nelegalni predstavnik, da nije legalno izabran na tu poziciju u Vijeću sigurnosti UN-a itd. Lührmann, budući da Schmidt dolazi iz Njemačke, poslala je i u tom smislu jasnu i kratku poruku vlastima RS-a
Imala je poruku i za vlasti BiH – evropski put ili blokade.
“Uvijek i iznova, tokom razgovora političarima, ali također civilnom društvu, prenosim jasnu poruku. BiH ima izbor da se odluči za put u stabilnu budućnost, blagostanje u Evropsku uniju, što je povezano sa brojnim sredstvima Evropske unije, ili put blokade, destabilizacije, dakle put koji ide upravo u suprotnom pravcu od onoga što imamo u Evropskoj uniji, dakle prostor slobode i stabilnosti i sigurnosti. I uvijek, iznova, moraju da donose tu odluku, da biraju i mislim da je jednostavno teško gledati na koji način se uvijek blokiraju ti koraci na državnom nivou u tim tijelima i mogu zaista samo da apeliram na odgovorne da pronađu put iz te blokade. Također sam recimo razgovarala jako puno i sa mladim ljudima, sa studentima, uključujući i u Republici Srpskoj, oni su zaista nestrpljivi, žele da rade na budućnosti svoje zemlje, autu, svrhu političari moraju da uklone ove blokade kako bismo osigurali stabilnu i blagostajući budućnost. Mislim da je prijedlog vrlo jasan. Prava su na stolu, prijedlozi su na stolu, radi se o tome da je potrebno imenovati glavnog pregovarača sa Evropskom Unijom, isto tako potrebno je donijeti plan reformi kako bi se povukla sredstva iz plana rasta i kao što sam rekla, to su stvari koje su druge zemlje Zapadnog Balkana već učinile i imaju već koristi od toga, njihovo stanovništvo ima koristi od toga i upravo zbog toga apeliram na političare i političarke ovdje da što prije donesu te odluke da pronađu kompromise za dobrobit svoje zemlje i da ne riskiraju kada se radi o budućnosti zemlje i također to se odnosi i na predsjednike RS-a da ne djeluju protiv ustava zemlje već da djeluju na konstruktivan način kako bi radili za ljude u ovoj zemlji”, jasna je bila Lührmann ističući da je opozicija u RS u proteklom periodu pokazala da su spremni za kompromise i saradnju u korist puta ka EU.
Na kraju je spomenula da mnogi odlaze u Njemačku iz BiH, ali da u razgovoru s tim ljudima zapravo shvata da su to uradili jer u svojoj državi nisu mogli ostvariti ono što su željeli.
“Ja se radujem mnogim osobama iz BiH koji potiču odavde, dakle, a koji aktivno doprinose našem društvu, našem dobrostanju u Njemačkoj. Imamo također i određene parlamentarne zastupnike u Njemačkoj koji su porijeklom odavde, koji su čak rođeni ovdje, tako da se radujem tome. Mi trebamo i kvalificiranu radnu snagu, ali želim da naglasim da tokom razgovora ovdje mi je uvijek iznova bilo jasno da ljudi žele da ostanu u svojoj domovini. I da ono zapravo što mogu da pronađu kod nas, stabilno okruženje, dobrostanje, mogućnost da osnuju porodicu, da to zapravo žele da nađu ovdje, tamo gdje su njihovi korijeni, njihove porodice, kultura. U kojoj su odrasli i upravo zbog toga je sada važno i apeliram da se radi na tome da se ide u tom pravcu i ja sam zaista uvjerena, to sam vidjela tokom posjeta, da ima jako puno divnih mladih ljudi koji žele da se založe za ovu zemlju, ali trenutno postoji blokada od strane političke elite, tako da zaista apeliram da se prevaziđu te blokade i onda to može ići jako brzo, uključujući i kada govorimo o demokratiji, ali isto tako kada govorimo o privredi”, zaključila Lührmann u razgovoru za N1.
Detalje o diplomatskom skandalu i reakcijama koje su uslijedile nakon njega možete pronaći ovdje, a cijeli intervju za N1 možete pogledati u videu
BiH
Košarac: Vijeće ministara BiH neće raspravljati o njemačkoj ministrici, ona je persona non grata u RS-u

Dalje kaže da postoje primjeri kada upravo bošnjački ministri nisu podržali da Vijeće ministara raspravlja o važnim pitanjima za RS, FBiH i BiH, za tri konstitutivna naroda i sve građane.
“Sada bi htjeli da nam na dnevni red stave personu non grata?! Osobu koja je na najbrutalniji način lagala i vrijeđala Republiku Srpsku i njeno rukovodstvo. Osobu koja je prekršila ne samo diplomatske norme, već i sve elemente pristojnog ponašanja. Svakome po zasluzi”, napisao je Košarac na Instagramu. Rekao je i da su sve prijetnje prema RS-u “zmaj od papira”.
Podsjetimo, ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto (NS) traži hitnu sjednicu Vijeća ministara nakon što je vlast Republike Srpske jučer prijetila i protjerala njemačku ministricu za Evropu i klimu Annu Lührmann tokom njene posjete ovom entitetu.
Forto je najoštrije osudio ovaj čin, ocijenivši ga diplomatskim skandalom bez presedana, kojim su zvaničnici RS-a ugrozili život i sigurnost članice Vlade Njemačke i njenog tima.
Njemačka ministrica je jučer otkrila da su Dodikovi predstavnici prijetili nasiljem njoj i njenoj delegaciji.
Klix
BiH
Konaković: Uhapsiti Dodika, tražimo hitnu asistenciju EUFOR-a

Povod njegovog obraćanja bila je jučerašnja odluka Vlade RS da državnu ministricu za Evropu i klimu u Ministarstvu vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke Annu Lührmann proglasi personom non grata, te naredila MUP-u RS da je isprati iz entiteta Republika Srpska.
“Od jučer imamo vanredno stanje u ministarstvu zbog vjerovatno najvećeg diplomatskog skandala, ali i terorističke prijetnje Milorada Dodika zvanično izabranoj ministrici njemačke Vlade. Silom joj je zaprijećeno da napusti teritoriju RS”, započeo je Konaković, pa najavio:
“Danas ćemo iz ministarstva poslati pismo čelnicima EU i svim ministrima vanjskih poslova EU, SAD-u, ambasadama, EUFOR-u, NATO-u… Želimo da svi shvate da je ova priča prešla u okvire opasnog po život. Jučer je Milorad Dodik direktno tražio da se Anna Luhrmann prepadne, uplaši i protjera iz Banjaluke. Imamo zvanične informacije sa terena da direktor i ministar unutrašnjih poslova nisu bili za to, ali je Dodik to lično naredio”.
Pozvao je EU da se uozbilji i da je ovo test za cijelu EU, te da se odluče da li su spremni pozvati EUFOR da pruži hitnu asistenciju sigurnosnim agencijama u BiH da se Dodik uhapsi.
“Dodik je jučer svoje saradnike obavještavao da u protjerivanju i prijetnjama ministrice Luhrmann ima podršku Srbije. Ja to ne tvrdim, ali zato očekujemo od čelnika Srbije hitno očitovanje o tome da li podržavaju ono što je Dodik jučer uradio. Veoma je važno da rasvijetlimo ulogu Srbije u ovom procesu, zato je važno da se očituju.
Mi ovakvog Dodika znamo dugo, ali ga Evropa nije poznavala na pravi način. Od danas tražimo ultimativnu i hitnu asistenciju EUFOR-a, da se dozvoli asistencija EUFOR-a za hapšenje Dodika, Viškovića i Stevandića. Oni koji su imali malo skepse, od danas trebaju da znaju da je Dodik bio spreman lišiti slobode i života visokog diplomatu Njemačke. Odlično je što Kalas stiže u BiH, ovo će biti jedna od naših tema na večeri”
“Mi nećemo da se iduće godine, ili narednih godina obilježava dan stradanja policajaca koji su hapsili Dodika. Asistencija EUFOR-a u hapšenju Dodika postaje realnost, ali i obaveza. Dodika smo izolovali i on više nikada neće sjesti za politički stol sa onim koji odlučuju o budućnosti BiH. Zato apelujem danas posebno na HDZ da se uozbilje u procesu izbacivanja Dodika iz vlasti, a nužno je da imenujemo ministra sigurnosti, potrebnije je to nego ikada. Neka HDZ ne preuzima na sebe spašavanje Milorada Dodika, svakim danom koji on provede na vlasti nanosi štetu svima nama, ali i HDZ-u”.
Konaković je pozvao pravosudne institucije da intenziviraju aktivnosti na privođenju Dodika.
“Imati takvog čovjeka poput Dodika na slobodi predstavlja regionalnu i evropsku opasnost. Zamislite šta bi bio u stanju da uradi u narednih mjesec dana ako mu ovakav potez prođe bez adekvatne kazne. Još jednom apelujem na EU, njene čelnike i predstavnike u BiH – Na ispitu je njihov kredibilitet, odlučnost i spremnost da se obračunaju sa onima koji rade u interesu Moskve, a Dodik to jeste. Ako tu imaju kalkulacije, ne vjerujem kako EU može pobijediti izazove koji su pred njom. I dalje sam optimista, ali je važno da ih malo probudimo iz te letargije u kojoj se dio EU nalazi”, zaključio je Konaković.
Konaković je upitan da prokomentariše Dodikove najave ulaska RS u vojni sporazum sa Srbijom i Mađarskom.
“Danas je Dodik razvodnio tu priču, vjerovatno šokiran i svjestan šta je jučer uradio. Danas je na Vladi bilo govora da će oni biti posmatrač… Entitet RS će biti posmatrač u vojnom savezu Mađarske i Srbije. Još jednom savjetujem ljude oko Dodika da shvate kakva je on osoba, da ne kažem nešto drugo”, rekao je Konaković, te dodao:
“Dodik ne može ništa, osim što u samoodbrani od hapšenja može pucati na nekoga. To je jedini rizik koji ja stalno podvlačim i o tome ćemo voditi računa”.
(Vijesti.ba)
-
Smrtovniceprije 7 dana
Na Ahiret preselio Ćatić (Sakib) Safet
-
Smrtovniceprije 1 dan
Na Ahiret preselio Murić (Omer) Ismet
-
Smrtovniceprije 4 dana
Na ahiret preselila Kudić (rođ. Kukić) Đula
-
Cazinprije 3 dana
Ružnić čestitao zastupniku NES-a zbog glasanja za imenovanje Krešića: “Srušio je posljednji bastion SDA”
-
Smrtovniceprije 4 dana
Na Ahiret preselio Ahmetašević (Mumin) hadži Sejdo
-
BiHprije 19 sati
Košarac: Vijeće ministara BiH neće raspravljati o njemačkoj ministrici, ona je persona non grata u RS-u