Sukob u Ukrajini
Ovo je jedna od najbogatijih zemalja na svijetu koju rat u Ukrajini čini još bogatijom
Rast cijena nafte, koji je uzrokovan ratom u Ukrajini, je doprinio rastu proizvodnje nafte u bliskoistočnim državama. Bloomberg piše da je Katar imao najviše koristi od agresije Rusije na Ukrajinu.
Nekoliko visokopozicioniranih zvaničnika Evropske unije posljednjih sedmica posjećuje Dohu s jasnom porukom: Trebamo vaš plin što je prije moguće. Njemačka je zatražila od svojih biznismena da pregovaraju o isporuci plina.
Situacija je postala još urgentnijom nakon što je Rusija prestala isporučivati plin Poljskoj i Bugarskoj.
Procjena je da bi isporuka plina iz Katara ove godine trebala iznositi više od 100 milijardi dolara, što je prvi put od 2014. godine. Bloomberg je napravio procjenu na osnovu trendova iz prvog kvartala ove godine. To će ovoj zemlji omogućiti još višu potrošnju te učiniti da njen državni fond iznosi 450 milijardi dolara. Osim toga, vlast očekuje da će ovogodišnje Svjetsko nogometno prvenstvo doprinijeti ekonomskom rastu u iznosu od 20 milijardi dolara.
S obzirom na potrebe Evrope za ukapljenim plinom, u Kataru je počela realizacija projekta vrijednog 30 milijardi dolara kako bi do 2027. povećao izvoz ovog energenta za 60 posto. Kupaca je sve više, a time je Katar u sve boljoj poziciji. Malo je onih koji sumnjaju da spomenuti projekat nije opravdan. Prije početka rata u Ukrajini nije bilo tako.
Karen Young iz američkog Instituta za Bliski istok smatra da će ova zemlja biti jedna od najvažnijih izvoznica plina.
Katarsko bogatstvo
Katar ima manje od tri miliona stanovnika. Prema pisanju Bloomberga, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati posljednje tri godine nastoje da je ekonomski uguše, jer smatraju da je previše bliska pojedinim islamističkim grupama i Iranu. Pandemija koronavirusa je za posljedicu imala i rekordno niske cijene plina te je još više podstakla da se razmišlja o intenzivnoj transformaciji ka obnovljivim izvorima energije.
Organizacije za zaštitu ljudskih prava optužuju ovu državu za nehuman odnos prema stranim radnicima koji su gradili infrastrukturu za Mundijal. Prema Međunarodnoj organizaciji rada, 2020. je preminulo najmanje 50 radnika.
Jenjavanje pandemije je značilo povećanu potrošnju plina iz Rusije, što ga je učinilo skupljim. Dodatno poskupljenje je uslijedilo nakon početka agresije Rusije na Ukrajinu. Katarski šeik Tamim bin Hamad Al Thani se u januaru susreo sa američkim predsjednikom Joe Bidenom te su tom prilikom razgovarali o osiguravanju stabilnosti globalnog lanca opskrbe energentima. Osim Evrope, i Sjedinjene Američke Države potražuju katarski plin.
Biden je poručio da je upravo ova zemlja njen glavni partner izvan NATO-a. To je rezultat i toga što je Doha asistirala u evakuaciji iz Afganistana kada su se Amerikanci povlačili iz ove države. S druge strane, odnosi SAD-a i Saudijske Arabije su više napeti, a razlog za to jeste što Saudijci odbijaju da povećaju proizvodnju nafte i pomognu u snižavanju cijena.
Katar već osjeti koristi od trenutnih geopolitičkih i finansijskih okolnosti. Podaci finansijske kompanije Citigroup kazuju da će njegova ekonomija ove godine rasti za 4,4 posto, što je najviše od 2015. BDP po glavi stanovnika iznosit će skoro 80.000 dolara. Ekonomista Ziad Daoud smatra da svjedočimo pokretačima katarskog ekonomskog rasta u ovoj deceniji.
Na šta će se novac trošiti
Za očekivati je da će Katarani još više trošiti ne samo na tržištu dionica širom svijeta, već i za vanjskopolitičko djelovanje koje nije uvijek u skladu s onim američkim i Evropske unije. Veći iznos novca bit će usmjeren ka državnom fondu. To znači da će se okoristiti i glavna investicijska kompanija Qatar Investment Authority (QIA) koja je već glavni investitor u velikim kompanijama poput Volkswagena.
Izgledno je da će se novac iskoristiti i za ostvarivanje ciljeva u regiji. Katar je prošli mjesec izdvojio pet milijardi dolara za investicije u Egiptu. To je dio plana zaljevskih država da podrže Egipat koji je pogođen rastom cijena hrane usljed rata u Ukrajini.
QIA je u proteklih deset godina uložio milijarde dolara u rusku imovinu, među kojima je naftna kompanija Rosneft PJSC. Vrijednost dionica ove kompanije sada opada.
Podrška Egiptu je značila i osam milijardi dolara nakon početka Arapskog proljeća 2011. Muslimansko bratstvo je po završetku Arapskog proljeća uspostavilo vlast. Za predsjednika je bio izabran Mohamed Morsi koji je vojnim udarom svrgnut sa vlasti Pojedinim zaljevskim državama se nije svidjela katarska podrška Morsiju.
Katar je investirao i u Gazu, i to nakon što je Hamas, kojeg su SAD proglasile terorističkom organizacijom, preuzeo vlast.
Spor put ka bogatstvu
Ova država je imala dug i spor put ka tome da postane svjetski značajan snabdijevač plinom. Veća količina katarskog plina se nalazi na Sjevernom polju uz sjeveroistočnu obalu zemlje. Kompanija Shell je ovo nalazište pronašla 1971. i brzo ga je napustila. Plin je imao malu vrijednost, posebno zbog toga što je bio predaleko za isporuku na glavna tržišta.
Katarske finansije su do 90-ih bile pod pritiskom zbog pada proizvodnje nafte i cijena. Tadašnji ministar energetike Abdullah Bin Hamad Al Attiyah je vjerovao da je budućnost upravo u plinu.
Njegova potrošnja je rasla, a inžinjeri su smanjili troškove proizvodnje te su omogućili da se isporučuje širom svijeta. Katar je zahvaljujući tome postao jedan od najvećih izvoznika ovog energenta. Osvajanje evropskog tržišta pokazalo se teškim zbog konkurencije iz Rusije.
Stav Al Attiyaha da je potrebno što više dobavljača katarskog plina je primijenjen upravo kada je počela agresije Rusije na Ukrajinu. Mala zaljevska zemlja ne može u potpunosti zadovoljiti potrebe Starog kontinenta. U finansijskoj kompaniji Morgan Stanley su ocijenili da će odustajanje od ruske energije do 2030. povećati globalnu potrošnju ukapljenog plina za 60 posto.
EU već pravi strategiju za uvoz ukapljenog plina, a Njemačka planira gradnju prvih terminala za ovaj energent. Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je u jednom od obraćanja poručio da bi Katar mogao spriječiti Rusiju da energiju koristi kao oružje za ucjenu svijeta.
klix
Sukob u Ukrajini
Lavrov direktno zaprijetio Zapadu: Napadnete li Rusiju nećete se sakriti ni preko Atlantika
“Naši protivnici ne bi trebali biti u zabludi. U slučaju agresivnih postupaka NATO-a ili njegovih članica protiv naše zemlje, poduzet ćemo adekvatne mjere u skladu sa suverenim pravom Rusije na samoodbranu, koristeći sve dostupne mjere za osiguranje naše sigurnosti, kao što je predviđeno Poveljem UN-a. Nikome neće biti omogućeno da se sakrije preko Atlantskog okeana ili Lamanša,” izjavio je Lavrov u intervjuu za Sputnjik.
Lavrov je istakao da Moskva ne može ignorisati činjenicu da NATO otvoreno pokazuje neprijateljski stav prema Rusiji. Podsjetio je da Alijansa Rusiju označava kao “najznačajniju i najdirektniju prijetnju sigurnosti”, dok njeni lideri neprestano izjavljuju da bi Rusija mogla napasti neku od članica NATO-a u narednim godinama.
Pritom je upozorio da se militarizacija Evrope ubrzava, a NATO snage tokom vježbi uvježbavaju ofanzivne operacije protiv Rusije. “Ukoliko Kijev počne koristiti zapadno oružje dugog dometa za napade na duboko rusku teritoriju, to će značiti da ne samo Ukrajina, već i zemlje NATO-a već otvoreno ratuju protiv Rusije, više ne skrivajući prisustvo ‘plaćenika’, ‘dobrovoljaca’, instruktora i drugih osoba ‘pod lažnim zastavama’,” naglasio je Lavrov.
Lavrov je također naglasio da je antiruska politika SAD-a zasnovana na unutrašnjem konsenzusu. “Antiruska i rusofobna orijentacija američke politike ima dvopartijsku podršku. Ukrajina se smatra ključnim elementom hibridnog rata protiv Rusije,” komentarisao je Lavrov, osvrćući se na budućnost odnosa dviju zemalja u kontekstu američkih predsjedničkih izbora.
Na kraju, Lavrov je izjavio da je Rusija spremna za ravnopravan dijalog sa SAD-om, ali pod jednim uvjetom. “Naš stav, kako ga je formulirao predsjednik Putin, jasan je. Spremni smo na ravnopravan dijalog ukoliko američka strana pokaže ozbiljne namjere da pregovara pošteno, uz priznavanje ruskih nacionalnih interesa i principa reciprociteta,” zaključio je ruski ministar vanjskih poslova, naglasivši važnost diplomatskih kontakata između dvije nuklearne sile.
Klix
Sukob u Ukrajini
Srbin poginuo u Ukrajini: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla!”
STRAHINJA Bjelica (30), Beograđanin koji se u Ukrajini dobrovoljno borio na strani ruskih snaga, poginuo je nedavno na ratištu, piše Blic. Mladić je rodbini često slao fotografije i snimke s ratišta. “Došli smo braniti Kosovo, ali u Ukrajini”, rekao je Strahinja na jednoj od snimki.
“Vidi bande. Idemo, radimo. Ljudi ne žele sjediti kući u miru, oni žele ići u rat”, govori 30-godišnjak u nastavku videa dok snima trojicu muškaraca u vojnoj opremi kako hodaju ispred njega.
Na drugoj snimci Beograđanin govori: “Braćo moja, kakva sam ja beba u kacigi. Kad odem tamo, kad me snajperist nacilja u glavu, napravit ću takvu facu i bit će mu žao pucati. Samo će me ozlijediti u nogu.”
Otac poginulog Srbina: Ponosan sam na tebe, sine, dao si život u borbi protiv sotone
Poslije Strahinjine smrti, njegova obitelj je objavila fotografije koje im je slao te na kojima pozira s ostalim vojnicima. Na društvenim mrežama se oglasio njegov otac Gavrilo.
“Neka ti je laka zemlja ratniče moj, neka te anđeli čuvaju kada nismo znali mi. Voli te tata”, napisao je otac u objavi na Fejsu gdje je podijelio Strahinjinu sliku.
Osim toga, njegov otac je ostavio komentar ispod jedne objave na TikToku: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla. Kao što si mi i rekao da će mi biti ponos što ćeš da se boriš protiv fašista za slobodu i krst časni. Voli te otac!” napisao je.
U Srbiji je kazneno djelo sudjelovanje u ratu u stranoj državi
U Beogradu je nakon početka ruske invazije na Ukrajinu održana sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost. Na njoj se govorilo i o sudjelovanju građana Srbije u ratu.
Vlast je tada rekla da će svi građani koji se ne pridržavaju zakona biti sankcionirani, a od 2014. je sudjelovanje u ratu u stranoj državi u Srbiji kazneno djelo za koje je propisana kazna zatvora do 10 godina.
Preko 300 građana Srbije otišlo se boriti na strani Rusa, prema podacima Veleposlanstva Ukrajine iz prosinca 2018.
Sukob u Ukrajini
VIDEO Putin na poklon dobio Kur'an, pogledajte šta je s njim napravio
Ruski predsjednik Vladimir Putin u srijedu je neočekivano posjetio većinski muslimansku regiju Čečenije, što je bio njegov prvi posjet tom području u 13 godina.
Posjet je izazvao veliku pažnju, pogotovo nakon što se pojavio video koji prikazuje Putina kako s poštovanjem ljubi poklonjeni Kur'an i drži ga blizu srca.
Prema međunarodnim novinskim agencijama, čečenski čelnik Ramzan Kadirov po dolasku je Putinu poželio toplu dobrodošlicu. Dvojica čelnika razgovarala su o bilateralnim odnosima s naglaskom na jačanju vojnih, trgovinskih i gospodarskih veza.
Ovaj je Putinov prvi posjet Čečeniji od 2011. Odnosi između dviju regija izuzetno su jaki, a Kadirov često spominje Putina kao bliskog prijatelja u medijskim interakcijama.
Tijekom posjeta, Putin je u pratnji Kadirova i velikog muftije Čečenije boravio u džamiji Isa Proroka u glavnom gradu Groznom.
U džamiji je ruskom predsjedniku uručeno rijetko izdanje Kur'ana, koje je poljubio iz poštovanja i držao na prsima.
Veliki muftija Čečenije također je recitirao stih iz sure Al-Anfal i osigurao njegov prijevod na ruski za Putina.
-
BiHprije 6 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 4 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 1 dan
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 1 dan
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 1 dan
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 1 dan
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM
You must be logged in to post a comment Login