Connect with us

BiH

“Ja nisam u sukobu interesa”: Poslovi vrijedni oko 10 miliona KM firmi u vlasništvu porodice Rame Isaka

Published

on

“Ja nisam u sukobu interesa. Oni koji to tvrde neka pažljivo pročitaju zakon. Evo, pozivam institucije da odmah sve ispitaju, što se tiče mene i moje porodice, ali neka ispitaju i one koji su bez marke ušli u politiku, opljačkali narod i obogatili se”, kazao je ministar Isak za RSE

Stotinu trideset poslova vrijednih oko 10 miliona KM.

Toliko je iz budžeta isplaćeno “Condoru”, firmi u vlasništvu porodice Rame Isaka, ministra policije Federacije Bosne i Hercegovine, od 2016. godine do danas, prema portalu javnih nabavki.

Transparency International BiH zatražio je od više parlamentarnih komisija odgovor je li ministar Isak bio u sukobu interesa. Na ovo pitanje nema ko da odgovori, jer u ovom bh. entitetu ne postoji institucija koja bi se time bavila.

“U Federaciji BiH se već deset godina nemate kome žaliti”, kazala je Ivana Korajlić, izvršna direktorica TI BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Nakon donošenja državnog zakona u novembru 2013. godine, o sukobu interesa zvaničnika na nivou BiH odlučuje parlamentarna komisija. Entiteti i Brčko distrikt trebali su, kako stoji u državnom zakonu, donijeti svoje zakone u roku od 60 dana i formirati svoje komisije.

Republika Srpska je to učinila, a Federacija BiH “trenutno radi na novom zakonu”, kako je za RSE kazao Vedran Škobić, ministar pravde Federacije BiH. Komisije još nema.

 

Tako je duže od deset godina praktično otvorena mogućnost da na tenderima koje raspisuju javne kompanije ili institucije može pobijediti privatna firma koja je u vlasništvu najbližih srodnika ministara.

Jednako tako, neke vlade su za direktore i članove upravnih i nadzornih odbora imenovale braću ili sinove ministara.

Posao za porodične firme

“Ja nisam u sukobu interesa. Oni koji to tvrde neka pažljivo pročitaju zakon. Evo, pozivam institucije da odmah sve ispitaju, što se tiče mene i moje porodice, ali neka ispitaju i one koji su bez marke ušli u politiku, opljačkali narod i obogatili se”, kazao je ministar Isak za RSE.

Aktualni ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH je od sredine 2000-tih bio član i zastupnik više stranaka.

U julu 2023. osnovao je novu stranku, “Snaga naroda”, koja ima jednog entitetskog zastupnika – njegovog sina Arnela, koji je u aprilu 2023. godine u Federalnom parlamentu glasao da njegov otac Ramo bude ministar policije.

Arnel Isak je kasnije predložen kao član skupštinskog rukovodstva, ali Parlament Federacije o tome nije dosad glasao.

Istovremeno, Vlada Federacije BiH imenovala je u septembru 2023. godine drugog Raminog sina, Rusmira Isaka, za direktora Kazneno- popravnog zavoda u Zenici. Otac se tom prilikom formalno “izuzeo” kod glasanja.

Rusmir Isak je kao referencu potrebnu za taj posao naveo iskustvo u vođenju spomenute zaštitarske agencije “Condor”, čiji je danas formalni vlasnik Amela Isak – Ramina supruga, Arnelova i Rusmirova majka.

Firma je nastavila poslovati s javnim kompanijama i institucijama. Prema podacima s portala javnih nabavki u BiH, u avgustu je dobila posao osiguranja rudnika uglja u Kaknju vrijedan oko 600.000 KM, te više poslova osiguranja fakulteta i drugih javnih ustanova.

Primjer mogućeg sukoba interesa i premijer Vlade FBiH

Jedan od primjera mogućeg sukoba interesa je i sam aktuelni premijer Vlade Federacije BiH Nermin Nikšić. On je s bratom Mirsadom osnovao firmu CTK – Carbid alati, a kasnije je svoj udio prenio na sina Harisa.

Firma CTK je poslovala s entitetskom firmom Igman iz Konjica koja se bavi proizvodnjom metaka. U protekle tri godine imala je oko dva miliona KM prihoda, prema podacima bh. analitičke kompanije LRC BIS, u koje je RSE imao uvid.

Državna komisija procijenila je u februaru 2024. godine, na osnovu državnog zakona, da je Nermin Nikšić bio u sukobu interesa u vrijeme kad je bio zastupnik u državnom parlamentu.

Međutim, daljnji postupak je obustavljen i Nikšić nije kažnjen oduzimanjem dijela zastupničke plaće, jer mu je, u međuvremenu, istekao zastupnički mandat.

Sad bi se o eventualnom novom sukobu interesa premijera Nikšića trebalo odlučivati prema entitetskom zakonu, ali to nema ko uraditi, jer, kako je već rečeno, nema ni zakona i komisije.

Premijer Nermin Nikšić nije odgovarao na pozive RSE da govori o tom pitanju.

Zašto se ne mijenja zakon?

Nove izmjene državnog zakona bile su jedan od uvjeta Evropske unije kako bi BiH dobila pregovarački status i on je usvojen po hitnom postupku u martu 2024.

Što se tiče entiteta, prethodna Vlada Federacije BiH, na čelu s Fadilom Novalićem koji je pravosnažno osuđen za korupciju, uputila je nacrt novog zakona u parlamentarnu proceduru 2022. godine.

Aktuelna Vlada Federacije BiH, na čelu s Nikšićem, povukla je taj nacrt iz parlamentarne procedure u septembru prošle godine.

Ivana Korajlić, izvršna direktorica organizacije Transparency International u BiH, kaže da u Federaciji BiH postoji otpor prema donošenju novog zakona, jer bi se “veliki broj ministara i zastupnika automatski našao u sukobu interesa”.

“Zakon u Federaciji BiH postoji, ali on ne važi, jer ne postoji organ kojem se može podnijeti prijava. Kad se vrše imenovanja, institucije bi unaprijed trebale voditi računa o odredbama zakona, hoće li se neko naći u sukobu interesa, ali to ne rade”, tvrdi Korajlić.

Vedran Škobić, ministar pravde Federacije BiH, za RSE tvrdi da je nacrt zakona povučen “kako bi se uskladio s novim evropskim standardima i principima u okruženju”.

“Radna grupa radi s predstavnicima Delegacije EU i Ambasade SAD-a. U narednom periodu novi nacrt će biti pušten u proceduru”, kazao je Škobić za RSE.

Admir Čavalić, zastupnik opozicijske Stranke za BiH u Parlamentu Federacije, tvrdi da je za nove vlasti bio sporan predloženi član 14.

“U njemu je bilo navedeno da se zabranjuje zapošljavanje srodnika u istom organu vlasti u kojem ‘nosilac javne funkcije’ vrši dužnost ili direktan nadzor”, kazao je Čavalić za RSE.

Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova, kazao je za RSE da “jedva čeka novi zakon”.

“Apsolutno podržavam. Volio bih i da se može retroaktivno primijeniti, ali ne može. Najviše čekam zakon o porijeklu imovine, pa da vidimo kako su se obogatili oni koji su prije rata bili portiri, a sad su milioneri”, kazao je Isak za RSE.

Isak je na početku mandata 2022. godine u imovinskom kartonu koji se predaje Centralnoj izbornoj komisiji BiH naveo da on, supruga i djeca posjeduju imovinu veću od devet miliona eura.

Kako se odlučuje u drugom entitetu?

Zakon o sprečavanju sukoba interesa u Republici Srpskoj, donesen je 2008. godine i više puta dopunjavan. Entitetski parlament imenuje predsjednika i šest članova komisije koja utvrđuje ima li sukoba interesa, te određuje kazne koje se kreću do 5.000 eura.

“Imali smo puno postupaka prošle godine. Predat ćemo izvještaj Narodnoj skupštini prije kolektivnog godišnjeg odmora. Na jednoj sjednici smo imali preko sto”, kazala je za RSE Obrenka Slijepčević, predsjednica te komisije.

Nije željela komentirati pojedine slučajeve.

Komisija RS-a je u januaru 2024. godine utvrdila da Milan Tegeltija, bivši savjetnik proruskog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika s kojim je na američkoj crnoj listi, nije u sukobu interesa.

Transparency International BiH prijavio je Tegeltiju, jer je, istovremeno, bio i predsjednik Fudbalskog kluba “Borac”, koji dobija novac iz entitetskog budžeta.

Dok je trajao postupak protiv Tegeltije, Narodna skupština RS-a promijenila je zakon krajem septembra 2023. godine. U izmjenama se navodi da neko može biti savjetnik i član upravnog odbora udruženja koje se financira i iz budžeta, ako za to članstvo ne prima naknadu.

Komisija je potom odbacila prijavu protiv Tegeltije.

Transparency International BiH, koji je podnio prijavu protiv Tegeltije, žalio se na tu odluku i naveo da se ne može zakon retroaktivno pokretati, ali je komisija odbila pokrenuti novi postupak, navodeći da bi on bio suprotan Ustavu RS-a i zakonima.

Komisija je ranije utvrdila da su neki lokalni zastupnici u desetak opština bili u sukobu interesa, jer su, istovremeno, bili na čelu veteranskih organizacija koje dobijaju novac iz budžeta, što je bio jedan od argumenata izmjene zakona.

Među posljednjim primjerima je i slučaj Aleksandra Milješića iz Prijedora kojeg je Transparency International prijavio zbog nespojivosti funkcija.

Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor imenovao je Milješića na mjesto v.d. načelnika Odjeljenja za kulturu, međunarodnu saradnju, sport i nevladine organizacije. Milješić je u isto vrijeme bio odbornik u gradskoj skupštini i direktor srednje škole, kao javne ustanove.

Zbog nespojivosti funkcija, Milješić je u junu vratio odbornički mandat i dao ostavku na mjesto direktora.

Šta radi državna komisija?

Državna komisija, u kojoj su zastupljeni pozicija i opozicija, formirana je u martu 2023. godine. U februaru 2024. je donijela prve odluke.

Zastupnik Obren Petrović kažnjen je oduzimanjem deset posto jedne plaće (oko 250 eura), jer mu je sin bio imenovan za v. d. zamjenika direktora “Vodovoda” u Doboju.

Draško Milinović je kažnjen smanjenjem deset posto plaće u periodu od šest mjeseci (ukupno oko 1.500 eura), jer je, istovremeno, bio direktor državne Agencije za komunikacije (RAK) BiH i predsjednik entitetskog Teniskog saveza RS koji dobija novac iz budžeta.

Komisija je pokrenula postupak protiv Sevlida Hurtića, koji je ministar za ljudska prava i izbjeglice u Vijeću ministara BiH.

Hurtić je, istovremeno, i osnivač i vlasnik poduzeća “NAM Tuzla” čiju vrijednost je u imovinskom kartonu procijenio na više od 10 miliona KM.

Ministarstva obrazovanja Tuzlanskog i Unsko-sanskog kantona su od njegove firme nabavile udžbenike vrijedne oko 1,5 miliona KM, a u oba slučaja je njegova firma bila jedini ponuđač na tenderu, kako je navedeno u prijavi.

Prema podacima s portala o javnim nabavkama, NAM je na tenderima do maja 2024. dobio 216 poslova vrijednih oko pet miliona eura.

Konačna odluka u slučaju Hurtića ostavljena je za neku narednu sjednicu.

BiH

Širom BiH danas nagla promjena vremena: Osjetan pad temperature, udari vjetra i grmljavinske oluje

Published

on

By

Pred nama je izražena promjena vremenskih prilika koja će donijeti promjenljivo i nestabilno vrijeme širom Bosne i Hercegovine. Tokom dana očekuje se kiša, pljuskovi i grmljavina u većem dijelu zemlje, uz mogućnost lokalno izraženijih grmljavinskih oluja.

Kako navode meteorolozi BHMeteo.ba, ovi olujni pljuskovi mogu donijeti veće količine padavina u kratkom vremenskom periodu, praćene sitnim ledom, a povremeno i jakim udarima vjetra.

Već tokom prijepodneva padavine su zahvatile Krajinu, a u narednim satima širit će se prema središnjim i istočnim krajevima. Najkasnije će stići do istočnih i južnih dijelova zemlje, gdje se pljuskovi očekuju u poslijepodnevnim i večernjim satima.

Sa dolaskom padavina uslijedit će i osjetan pad temperature, dok će prolazno puhati pojačan sjeverni i sjeverozapadni vjetar. Prije nego što padavine stignu, jugo će donijeti relativno toplo vrijeme, što će dodatno stvoriti osjećaj naglog pada temperature.

Sutra, 29. septembra, nastupit će znatno hladnije vrijeme praćeno umjerenom do jakom burom na jugu i sjevercem u ostatku zemlje. Padavine će postupno prestajati tokom dana, ali će hladni vjetrovi zadržati osjetno niže temperature u odnosu na prethodne dane. U noći između nedjelje i ponedjeljka, 30. septembra, očekuje se djelimično razvedravanje, ali jutarnji sati ponedjeljka bit će hladni, uz mogućnost mraza u pojedinim nižim predjelima, naročito na sjeveru i zapadu zemlje.

Ovo je značajan prelazak iz toplijeg u hladniji period, stoga se savjetuje oprez zbog mogućih lokalnih bujica, posebno u područjima koja su sklona naglom prikupljanju vode, kao i zbog snažnih vjetrova koji mogu stvoriti dodatne poteškoće u prometu.

Nastavi čitati

BiH

Voli zločinca Mladića i pozira u vojnoj uniformi: Sladoje dobio jednu od najvećih kazni CIK-a u historiji

Published

on

By

Vlade Sladoje, kandidat PDP za načelnika Općine Kalinovik, žestoko je kažnjen zbog svoje predizborne kampanje u kojoj je veličao ratne zločince i širio mržnju.

Centralna izborna komisija (CIK) BiH je Sladoju izrekla kaznu u iznosu od 20.000 KM. Kažnjena je i njegova stranka u iznosu od 3.000 KM.

Sladoje je, podsjećamo, na svom predizbornom plakatu obučen u uniformu srpske vojske, a na Facebooku je “proglasio mobilizaciju na cijeloj teritoriji Kalinovika”.

U jednoj od objava Sladoje je Kalinovik nazvao “Mladićevo” aludirajući na osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića koji je rođen u ovom mjestu.

Sve to ga je žestoko koštala, s obzirom da je ova kazna od 20.000 KM jedna od najvećih koju je CIK izrekao nekom pojedincu.

Nastavi čitati

BiH

Forto o “crnolistašima”: Došlo je vrijeme da višegodišnjoj praksi SDA dođe kraj

Published

on

By

Forto je izrazio žaljenje što se, u očitom nedostatku aktivnosti, državni zastupnik Safet Kešo “odlučio za pamfletizam koji se ogleda u njegovim reagiranjima na provođenje Ugovora za digitalizaciju Javnih RTV servisa u BiH, a gdje pokazuje zavidan nivo ili neznanja ili političkog populizma”

 

 

– Nakon višegodišnje prakse SDA u kojoj su ljudi sa crne liste potpisivali milionske ugovore, došlo je vrijeme kada se ugovorom izbacuju firme iz državnih projekata jer su stavljene na crnu listu – poručio je ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto, reagirajući na kritike državnog zastupnika Safeta Keše u vezi sa Ugovorom o digitalizaciji javnih RTV servisa u BiH.

Forto je izrazio žaljenje što se, u očitom nedostatku aktivnosti, državni zastupnik Safet Kešo “odlučio za pamfletizam koji se ogleda u njegovim reagiranjima na provođenje Ugovora za digitalizaciju Javnih RTV servisa u BiH, a gdje pokazuje zavidan nivo ili neznanja ili političkog populizma”.

Detalji ugovora

Navodi da se kredibilitet kompanija koje se javljaju na javne pozive u našem zakonodavstvu ne zasniva na povezanosti sa bilo kime, nego na ispunjavanju kriterija, dokazivanju iskustva i kapaciteta za realizaciju predmeta javne nabavke, o čemu odlučuju komisije, a ne sam rukovoditelj institucije.

-Dodatak Ugovoru, koji Kešo problematizira, potpisan je na osnovu mišljenja i saglasnosti Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine, sa obje članice Konzorcija jedinog kvalificiranog ponuđača po javnom pozivu za ovaj projekat – Odašiljači i veze Zagreb i Nimbus Innovations Banja Luka. Nimbus je preuzeo sva prava, imovinu i obaveze firme Sirius 2010, a obje kompanije su ovim potpisom isključene iz daljnje realizacije Ugovora – dodaje ministar Forto.

Kako dalje navodi, sva prava i obaveze za realizaciju Ugovora su na osnovu dodatka Ugovoru preuzeli Odašiljači i veze, koji su dostavili dokaze da su sposobni samostalno provesti Projekat digitalizacije radio i TV signala i dostavili potrebne bankovne garancije kojima će se zaštititi interes BiH. Projekat digitalizacije signala je trebao biti okončan još 2015. godine.

-I prije sklapanja Ugovora insistirao sam da Ured za razmatranje žalbi i Sud BiH daju svoj konačni sud. U procesu izrade dodatka Ugovoru konsultirano je Pravobranilaštvo BiH, koje je dalo jasne upute i saglasnost na taj akt. Takvo postupanje je očito nepoznanica za Kešu i njegove stranačke kolege – naveo je Forto pozivajući Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvo BiH da preispitaju sve aktivnosti u vezi sa Projektom digitalizacije.

Odašiljači i veze su, kako ističe, proveli i prvu fazu digitalizacije radio i TV signala u našoj zemlji prije deset godina. Ova kompanija je u Hrvatskoj digitalizaciju televizije okončala 2009. godine, a do kraja 2010. u potpunosti je ugašena analogna televizija u toj zemlji, dodaje Forto, uz podsjećanje da je Bosna i Hercegovina jedina zemlja u Evropi koja nije digitalizirala radio i TV signal.

  • Iz vaših objava curi bijes što nakon trideset godina niste na vlasti na koju ste mislili da ste pretplaćeni i tokom koje ste potpisali stotine po državu štetnih ugovora – poručio je ministar Forto u odgovoru zastupniku Keši, saopćeno je iz Ministarstva komunikacija i prometa BiH.

FENA

Nastavi čitati

Najčitanije