Connect with us

BiH

Švrakić: Izetbegović je bio zarobljenik, kolona JNA je bila legitimni vojni cilj

Published

on

Kod mosta Drvenija u ulici Hamdije Kreševljakovića okupili su se članovi Udruženja Zelene beretke, bivši borci, te građani Sarajeva kako bi odali počast stradalim suborcima u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992. godine.

Također, iz Udruženja su izrazili oštar protest zbog podizanja optužnice protiv deset osoba iz političkog, vojnog i policijskog vrha u slučaju Dobrovoljačka i pokušaja izjednačavanja žrtve i agresora.

Tužilaštvo u Hagu utvrdilo je da je kolona JNA u Dobrovoljačkoj ulici bila legitimni vojni cilj. U trenutku dok je kolona JNA napuštala komandu Bistrik predsjednik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović imao je status taoca jer je dan prije prisilno s aerodroma odveden u Lukavicu. Izetbegović je iskorišten kako bi kolona JNA čiji su pripadnici s domaćim izdajnicima dan prije pokušali zauzeti Predsjedništvo RBiH, zapalili Glavnu poštu, izašla iz Sarajeva prema Lukavici.

Vahid Alić kazao je da je 2. maja 1992. godine gađan repetitor na Humu

“To je faktički bio državni udar. Zahvaljujući Zelenim beretkama, MUP-u i drugim formacijama TO uspjeli smo poraziti četvrtu vojnu silu u Evropi i uspjeli je vratiti na početne postavke. Bio je to pokušaj presijecanja grada. Tog dana je otet predsjednik Alija Izetbegović. Pregovori su trajali do kasno u noć kada je dogovorena razmjena Izetbegovića za Milutina Kukanjca koja je trebala biti obavljena u bivšoj Dobrovoljačkoj. JNA nije ispoštovala dogovorene uslove. Napustili su kasarnu pod punom ratnom opremom, izvršili su provokaciju pucanjam i došlo je do razmjene vatre. Određeni broj je stradao, ostali su zarobljeni i kasnije razmijenjeni. Brojčano stanje ubijenih pripadnika JNA je šest, a ostali su poginuli u napadu na grad Sarajevo, Predsjedništvo BiH”, kazao je Alić.

Muhamed Švrakić, predsjednik Udruženja građana Zelene beretke kazao je da poslije 30 godina vidimo nepravdu nama braniocima koja se nameće.

“Tužilaštvo BiH pod pritiskom Tužilaštva agresora Srbije pokrenuli postupak kažnjavanja navodnih zločina u ulici Dobrovoljačka. Ona je bila legitimni vojni cilj. Niko nije mogao garantirati mirni prolaz kada je Alija Izetbegović tada bio zarobljenim. Danas imamo izjave u Tužilaštvu kao da Izetbegović nije bi zarobljenik. Danas imamo povike da se istraga proširi i na 2. maj kada su branioci branili gole živote. Pozivamo sve političke snage koje se zovu patriotskim da prekinu sve odnose sa Srbijom dok ne puste sve branioce koji se nalaze u Srbiji. Ako ste bili vojnik, nemate političku partiju iza sebe možete truhnuti u srpskom zatvoru. To političari od ovog dana pokrenuti. Mora se zaustaviti zlostavljanje branilaca BiH. Dobro znamo ko je  bio general JNA Milutin Kukanjac. On je rekao da je bila vojna kolona i kao vojna formacija. Izlazili su kao vojni legitimni cilj i u vojnoj formaciji. Isti taj komandant Kukanjac kazao je da je ubijeno pet visokopozicioniranih pripadnika JNA i jedan vojnik koji je tu bio na služenju vojske. Pitamo se sada za 85 km vojne linije i odbrane i obruča koliko je podignuto optužnica za 14.000 ubijenih Sarajlija i 1600 djece. Pozivamo Tužilaštvo BiH da reaguje, novinari su pronašli snajperistu koji je 200 metara od nas. Ne trebamo više trpjeti ovakvu nepravdu. Branili smo svoj prag i stajali smo ovdje, nismo otišli ni na Pale ni u Beograd.

Srbija opet ima namjeru da napade BiH zato kupuje toliko naoružanje. Ne može nama suditi druga država osim naše države. Ne mogu se dešavati ovakva politička suđenja. Tražili smo pravdu, pravda će izgleda slomiti nama na leđima. Pozivam vas da ostanemo jedinstveni i da pokušamo odbraniti našu čast”, kazao je Švrakić.

Nakon polaganja cvijeća okupljeni su se razišli i uputili se na mezarje Kovače gdje će biti položeno cvijeće šehidima koji su živote dali za odbranu BiH.

Patria

BiH

Njemački Welt: “Ako Dodik proglasi secesiju, za sat vremena će izbiti rat”

Published

on

By

Rezolucija o Srebrenici i prijetnje Milorada Dodika su tema članka u listu Welt. Novinarka je pričala sa bošnjačkim političarima i aktivistima. „Svaki konflikt ovdje bi mogao da izazove nekontrolisani požar“, piše list.

Reporterka njemačkog lista Welt obišla je Srebrenicu, pišući o rezoluciji o genocidu koja se priprema u Ujedinjenim nacijama. U uvodu se podsjeća na pogubljenje blizu osam hiljada Bošnjaka što je Haški tribunal u presudi okarakterisao kao genocid.

Politika genocida još traje u Republici Srpskoj, kaže reporterki Munira Subašić, predsjednica Udruženja „Majke Srebrenice“, koja je u ovom ratnom zločinu izgubila veliki broj članova porodice.

Kako je dodala, krajnje je vrijeme da se prestane sa poricanjem genocida i veličanjem ratnih zločina.

Dodik prijeti napuštanjem institucija BiH

Welt piše da su Ruanda i Njemačka, na prijedlog bh. ambasadora pri UN-u Zlatka Lagumdžije, podnijeli prijedlog rezolucije Generalnoj skupštini. Kao i Holokaust i genocid nad Tutsima u Ruandi, i Srebrenica bi trebalo da bude međunarodno priznata kao genocid, a dan sjećanja bi se obilježavao 11. jula.

„Glasa se idućeg četvrtka“, piše Welt. „Berlin računa da će rezolucija proći. Ali, protivnici rezolucije prijete eskalacijom.”

Prije svih, piše list, u pitanju je predsjednik RS-a Milorad Dodik koji „godinama želi” da otcijepi ovaj entitet od države Bosne i Hercgovine. Ako se rezolucija usvoji, kaže, Srbi će se povući iz svih procesa odlučivanja na nivou BiH.

„To bi bilo faktičko otcjepljenje”, ocjenjuje novinarka Welta i dodaje da ga “podržava predsjednik Rusije Vladimir Putin”.

Za Welt govori Ćamil Duraković, jedan od dvojice Dodikovih zamjenika. „Ako Dodik najavi secesiju, ovdje će u roku od sat vremena izbiti rat“, kaže Duraković.

List piše da Duraković politički ništa ne može da postigne, osim da upozorava. „Duraković kaže da je stvarno zabrinut i tako i zvuči“, piše list.

„Opasno pogrešan pravac”

Ocjenjuje se da je Bosna i Hercegovina „najkrhkija” država regiona i trenutno u najtežoj krizi od raspada Jugoslavije. „Svaki konflikt ovdje bi mogao da izazove nekontrolisani požar, kao devedesetih”, piše Welt.

Upitno je, dodaje list, da li Dodik ozbiljno misli da sprovede prijetnje. „Neki kažu da samo hoće da isposluje ustupke kod Evropljana i Amerikanaca jer je politički pod pritiskom. (…) Drugi govore da Dodik nije ideolog već korumpirani oportunista koji hoće da sačuva svoju ugodnu poziciju”.

„Srbija destabilizuje Bosnu i Hercegovinu”, rekao je za Welt bh. šef diplomatije Elmedin Konaković.

On naziva „šokantnom“ reakciju Vučića na rezoluciju i poziva njemačku vladu da iskoristi ekonomski uticaj na Srbiju. „Njemačka bi trebalo da izvrši više pritiska”, smatra Konaković.

Prema ministru vanjskih poslova BiH, Vučić je ključni akter u regionu. „Brinem da idemo ka krizi većoj od svih koje smo imali“, kaže ovaj političar.

Pominjući da su u Banjaluci održani i protesti zbog rezolucije, Welt piše da je Dodik najavio sjednicu Vlade tog dana (2. maj) baš u Srebrenici na „zaprepaštenje bošnjačkih stanovnika“.

„Drugog maja će majke poslati djecu van Srebrenice“, kaže Munira Subašić. „Iz straha za bezbjednost”.

DW

Nastavi čitati

BiH

Vukanović o Isaku: „Budaletina i luda svojim ponašanjem i skandalima uspjela je za kratko vrijeme da zasjeni sve do sada viđeno“

Published

on

By

Svakakvih je bilo ministara policije i drugih resora na ovim prostorima, ali je Ramo Isak sve zasjenio svojim nevjetovatnim skandalima i devijantnim ponašanjem, bolesnim populizmom bez granica, ludostima, ispadima i budalaštinama. Gotovo da nema dana ili sedmice da ne napravi neki gaf i skandal, posebno ako ima neko gostovanje na televiziji, a nevjerovatna je njegova želja i nastojanje da stalno bude u centru pažnje javnosti, piše na svom blogu zastupnik u NSRS Nebojša Vukanović.

-U svakoj normalnoj i uređenoj državi i društvu nikada se ne bi mogla dogoditi ovakva pojava na političkoj sceni, jer postoje kontrolne institucije i mehanizmi da spriječe nepotizam, zloupotrebe i trgovinu političkim uticajem, vrše provjere, posebno u bezbjednosnom sektoru, jer je nesretni Ramo sa sinovima sve devijacije objedinio u jednom dolazeći na funkciju. Sin Almir kao poslanik u Parlamentu Federacije prvo je ucijenio Dina Konakovića i Nermina Nikšića, da bi tata Ramo postao ministar, a potom rođenog brata, Ramovog sina, ucjenama i korupcijom progurao za direktora Kazneno-popravnog zavoda u Zenici. O rotacijama i pratnji, kojom svakodnevno maltretira Sarajlije i komšije, pokušavajući da pokaže nekakvu važnost i veličinu, te nasilju i skandalima njegovih sinova, suvišno je trošiti riječi.

Veličanje i svečani doček za korumpiranih policajaca po izlasku iz pritvora, koji su uhapšeni zbog korupcije i saradnje sa narko-kartelima i Mafijom, dosada je nezabilježena devijantna pojava, zbog koje je došao u otvoren sukob sa američkom ambasadom u Sarajevu, te nevjetovatne izjave i ispadi, napadi na pravosuđe i gaženje ustavnog sistema, su nevjetovatni skandali i zloupotrebe zbog kojih bi Ramo Isak morao odmah biti smijenjen.

Pokušavajući da zasjeni svoje skandale on neprekidno srlja i ulazi u nove, a teško je naći riječi kojim bi se opisao skandal, riječi mržnje, prijetnje i dolazak u Srebrenicu sa sinovima i pratnjom u luksuznom karavanom džipova i vozila, sve sa bakljama i zastavama, kao da je neki vođa navijača i fudbaler, a ne ministar unutrašnjih poslove. Njegove sramne prijetnje Srbima i zveckanjem oružjem, na ivici ludila, te junačenje i busanje u prsi junačke, kako će uhapsiti Dodika, kojima dobija lajkove i simpatije ekstremista i naivnih Bošnjaka, te nabacuje loptice i vodu na Dodikov mlin i vodenicu, su jedan od pokazatelja zašto opstaje režim u Srpskoj decenijama.

Budaletina i luda svojim ponašanjem i skandalima uspjela je za kratko vrijeme da zasjeni sve do sada viđeno u Zemlji čuda, on je prava slika „Trojke“ i Vlade Federacije, a njegova hitna smjena i ograđivanje od postupaka bilo bi ljekovito za sve, prije svega političku scenu koja mora pod hitno da se dekontaminira. Umjesto da uđe u koštac sa ključnim problemima, ogromim razmjerama korupcije i kriminala, srastanja policije i pravosuđa sa Mafijom i narko kartelima, nesretni Ramo vodi stalnu političku kampanju od Banjaluke, Sarajeva do Srebrenice, gledajući da ugrabi koji politički poen, umjesto da grabi i hapsi kriminalce, korumpirane političare i policajce, poručio je Vukanović.

Nastavi čitati

BiH

Kako je Alen u BiH “izgradio svoju Njemačku”: ‘Čovjek treba sam da izgradi svoju obećanu zemlju’

Published

on

By

“Čovjek treba da izgradi svoju obećanu zemlju, svoju Ameriku. Ja nemam zaista potrebu da idem u Ameriku, u Njemačku bilo gdje na Zapad”

Priča o prvoj registrovanoj farmi magaraca počela je prije 12 godina. Tada dvadesetdvogodišnji student Poljoprivrednog fakulteta, Alen Jusupović osmislio je biznis plan i osvojio nagradu od četiri hiljade dolara od USAID-a. Bilo je to dovoljno da ova porodica započne svoj san. Ekipa BHRT-a posjetila je ovu farmu.

Ova farma, osnovana 2012. godine, ima 66 magaraca. Stekla je reputaciju kao lider u proizvodnji i istraživanju magarećeg mlijeka. Njihova posvećenost kvalitetu, prirodnoj njezi i očuvanju okoliša privlači posjetioce iz cijelog svijeta.

“Ja imam zaista zanimljiv život, dinamičan. U suštini roditelji su ovdje na farmi, a ja živim u gradu. Međutim, moj posao je na farmi, tako da sedam dana u sedmici ja ujutro ustajem, kćerkicu u vrtić vodim i onda dolazim ovdje na farmu i radimo do samog mraka. Čovjek treba da izgradi svoju obećanu zemlju, svoju Ameriku. Ja nemam zaista potrebu da idem u Ameriku, u Njemačku bilo gdje na Zapad”, kaže farmer Alen Jusupović.

“Svaki magarac ima svoj karakter, isto kao i ljudi”

“Svaki posao ima svoju težinu, ali ovo je bio jedan veliki izazov, susrest se magarcima, sa životinjama. Znam svako ime, znam sve. Svaki magarac ima svoj karakter, isto kao i ljudi”, kaže Sakiba, Alenova majka.

Projekat “Za snažnu domaću ekonomiju/EU4Business Recovery” dao je podstrek mladim ljudima. Kako nam ističu, sve počinje od dobre ideje, a Alen je primjer koji je svoj put pronašao od iskrene emocije prema

“Posebno su značajne priče pojedinaca kao što je Farma magaraca i ljubav Alena Jusupovića prema životinjama, koji je svoj san i ljubav pretočio u biznis plan, i dokazao da ništa nije nemoguće. Kada imate pravu ekipu, mnogo je lakše generirati kapital, jer time ljudi s jasnom vizijom i zalaganjem mogu stvoriti održiv biznis”, kažu iz EU4Business Recovery.

Ono što je bitno za Grad Zavidovići jeste poboljšanje turističke ponude ruralnog turizma, koja označava stratešku odrednicu ovog grada.

“Vrlo lijepa priča o farmi magaraca koja zapravo svake godine dobiva neki dodatni sadržaj. Od samog početka, od njegovih prvih aktivnosti smo uz njega i da smo ga na neki način i pratili I kroz poticaje i kroz tehničku pomoć i saradnju”, ističe Džeraldina Miličević, pomoćnica gradonačelnika Zavidovićа.

Kozmetika od magarećeg mlijeka

Magareće mlijeko odavno je prepoznato kao jedno od najkvalitetnijih, a proces proizvodnje mlijeka nadogradili su i pravljenjem različitih kozmetičkih proizvoda.

“Sve je ustvari krenulo kao ideja za proizvodnju magarećeg mlijeka. Mi proizvodimo ljekovito magarećeg mlijeko. Evo već 12 godina i ne postoji mjesto u BiH gdje nije došao bar jedan decilitar mlijeka sa naše farme. Pored toga, odmah nakon par godina, desili su se mali viškovi gdje smo mi uvidjeli da možemo praviti kozmetiku od magarećeg mlijeka. Nismo farmaceuti, ali sticajem okolnosti imamo dobre recenzije od naših kupaca, tako da naša kozmetika se koristi kroz razne vrste dermatitisa, psorijaza i generalno kod kožnih oboljenja”, zaključuje Alen.

Na ovom imanju trenutno postoje izgrađena dva bungalova koja će uskoro biti u funkciji. Pored toga u ponudi Farme je i jahanje konjа i druženje sa magarcima. Kako nam ističe mladi farmer iz Zavidovića, u životu ne treba puno, samo ono malo svoga svijeta i mašte za ostvarenje svojih snova.

Nastavi čitati

Najčitanije