Connect with us

BiH

Generalna skupština UN-a usvojila Rezoluciju o genocidu u Srebrenici

Published

on

Generalna skupština Ujedinjenih nacija u četvrtak, 23. maja, usvojila je Rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Za Rezoluciju je glasalo 84 zemlje, 18 je bilo protiv, a 68 suzdržano.

Većina zemalja članica UN-a odlučila je da se 11. jul svake godine obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Rezolucijom o genocidu u Srebrenici 11. juli je odobren na isti način na koji je 27. januar određen za Dan sjećanja na holokaust, a 7. april kao Međunarodni dan razmišljanja o genocidu nad Tutsima 1994. u Ruandi.

Ovo je finalni tekst Rezolucije:

Rukovodeći se Poveljom Ujedinjenih nacija, Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima i Konvencijom o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida, pozivajući se na rezoluciju Vijeća sigurnosti 819 od 16. aprila 1993. kojom se Srebrenica proglašava sigurnom zonom, rezoluciju 827 od 25. maja 1993. o osnivanju Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (“MKSJ”) i rezoluciju 1966 od 22. decembra 2010. o osnivanju Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, podsjećajući i dalje na sve presude MKSJ-a, a posebno na osam koje sadrže osuđujuće presude za zločin genocida nad bosanskim muslimanima počinjenim u Srebrenici 1995. godine, posebno na presudu Žalbenog vijeća MKSJ-a od 19. aprila 2004. (MKSJ protiv Krstića), Internacionalni rezidualni mehanizam za žalbeno vijeće krivičnih sudova, presuda od 8. juna 2021. (MKSJ protiv Mladića), presudu Međunarodnog rezidualnog mehanizma za žalbeno vijeće krivičnih sudova od 20. marta 2019. (MKSJ protiv Karadžića i Karadžića), Međunarodni sud pravde (ICJ) od 26. februara 2007. godine koji je utvrdio da djela počinjena u Srebrenici predstavljaju djela genocida, potvrđujući svoje snažno protivljenje nekažnjivosti za genocid, zločine protiv čovječnosti, ratne zločine ili druga kršenja međunarodnog humanitarnog prava i međunarodnog ljudskog prava, i naglašavajući u ovom kontekstu odgovornost država da okončaju nekažnjivost i, u tom cilju, da temeljito istražuju i krivično gone, u skladu sa svojim relevantnim međunarodnim pravnim obavezama i svojim domaćim pravom, osobe odgovorne za takva djela, kako bi se izbjeglo njihovo ponavljanje i kako bi se tražio održivi mir, pravda, istina i pomirenje, za koje je potrebno učešće žrtava i preživjelih kao i članova njihovih porodica je centralno, pozdravljajući važan napredak koji su međunarodni sudovi postigli posljednjih godina u pogledu borbe protiv nekažnjivosti i osiguravanja odgovornosti za genocid, zločine protiv čovječnosti, ratne zločine i druge neviđene zločine ostvarene kroz sistem međunarodnog krivičnog pravosuđa, u tom smislu prepoznaje poseban doprinos MKSJ-a i naglašava važnost spremnosti međunarodne zajednice da preduzme kolektivnu akciju preko Vijeća sigurnosti, u skladu s Poveljom, i na osnovi od slučaja do slučaja kako bi se dodatno osigurala odgovornost za genocid i sprečavanje istog.

Ponavljajući da je krivična odgovornost, shodno međnarodnom pravu za zločin genocida idividualna i ne može biti pripisana bilo kojoj etničkoj, religijskoj ili drugoj grupi, odnosno zajednici kao cjelini.

Uzimajući u obzir ulogu specijalnih savjetnika generalnog sekretara za sprječavanje genocida i odgovornost za zaštitu; i ističući važnost redovnih brifinga o kršenju ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava, kao i o govoru mržnje i podsticanju u ranom podizanju svijesti o potencijalnom genocidu, također napominjući da procesuiranje osoba odgovornih za genocid i druge međunarodne zločine u nacionalnim pravosudnim sistemima, uključujući Sud Bosne i Hercegovine i MKSJ, kao i Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove, ostaje centralno u procesu nacionalnog pomirenja i izgradnju povjerenja i obnovu i održavanje mira u Bosni i Hercegovini, i dalje priznajući da je snažna regionalna saradnja između državnih tužilaštava od suštinskog značaja za poticanje mira, pravde, istine i pomirenja među zemljama u regionu, konstatujući da će 2025. godine biti obilježena trideseta godišnjica genocida u Srebrenici, u kojem je izgubljeno najmanje 8.372 života, hiljade raseljeno, a porodice i zajednice devastirane:

1. Odlučuje da 11. jul proglasi Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. koji će se obilježavati svake godine;

2. Osuđuje bez rezerve svako poricanje genocida u Srebrenici kao historijskog događaja i poziva države članice da očuvaju utvrđene činjenice, uključujući i kroz svoje obrazovne sisteme, razvijanjem odgovarajućih programa, također u znak sjećanja, u cilju sprječavanja poricanja i iskrivljavanja činjenica, te pojave genocida u budućnosti;

3. Također bez rezerve osuđuje radnje koje veličaju one osuđene za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid od strane međunarodnih sudova, uključujući one odgovorne za genocid u Srebrenici;

4. Naglašava važnost završetka procesa pronalaženja i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici i prema njima dostojanstvenog pokopa i poziva na nastavak procesuiranja onih počinitelja genocida u Srebrenici koji tek treba da se suoče sa pravdom;

5. Poziva sve države da se u potpunosti pridržavaju svojih obaveza prema Konvenciji o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida, kako je primjenjivo, i međunarodnom običajnom pravu o sprječavanju i kažnjavanju genocida uz dužno poštovanje relevantnih odluka ICJ-a,

6. Traži od generalnog sekretara da uspostavi program informisanja pod nazivom “Genocid u Srebrenici i Ujedinjeni narodi”, počevši sa svojim aktivnostima i pripremama za 30. godišnjicu 2025. godine, i dalje traži od generalnog sekretara da skrene pažnju na ovu rezoluciju svih država članica, organizacija sistema Ujedinjenih naroda i organizacija civilnog društva za odgovarajuće poštovanje,

7. Poziva sve države članice, organizacije sistema Ujedinjenih naroda, druge međunarodne i regionalne organizacije i civilno društvo, uključujući nevladine organizacije, akademske institucije i druge relevantne sudionike da obilježavaju Međunarodni dan, uključujući posebna obilježavanja i aktivnosti u znak sjećanja i počast žrtvama genocida 1995. godine u Srebrenici, kao i odgovarajuću edukaciju i aktivnosti podizanja svijesti javnosti.

N1

 

BiH

Vaspitač, osuđenik, multimilioner: Ko je Ramo Isak, koji je po skandalima nadmašio i najveće majstore te vještine u BiH

Published

on

By

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak, zahvaljujući svojim skandaloznim potezima i izjavama, trenutno je u žiži interesovanja javnosti.

Mora mu se odati priznanje zbog tog „uspjeha“ jer nastupa u veoma jakoj konkurenciji političara koji na sličan način dospijevaju u medije.

U javnosti se prodaje kao „opasan lik“, a da li ste znali da je počeo kao  – vaspitač djece?

Prema biografiji koju je objavio CIN, Ramo Isak je rođen 1973. godine u mjestu Varvara kod Prozora. Živi u Zenici sa suprugom Amelom. Imaju troje djece, od kojih su dvojica već na funkcijama. Rusmir je direktor KPZ Zenica, a Arnel poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.

Zvanje profesora predškolskog odgoja stekao je 2010. godine na Univerzitetu „Džemal Bijedić“ u Mostaru. Potom je magistrirao i doktorirao na privatnom Univerzitetu u Travniku.

Četiri godine je bio pripadnik Armije RBiH, a po okončanju rata radio je kao policajac u Zenici − do 2003.

Njegova supruga 2005. suosniva Agenciju za fizičku i tehničku zaštitu ljudi i imovine „Condor“, a dvije godine kasnije kreće Isakova politička karijera kada postaje poslanik u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona i delegat u Federalnom parlamentu.

Ramo Isak je tada bio član Bosanskohercegovačke patriotske stranke (BPS). Na istoj poziciji bio je i u mandatu od 2018. do 2022. godine, ali kao član Stranke demokratske aktivnosti (A-SDA).

Između dva mandata u najvišem zakonodavnom entitetskom tijelu bio je dvije godine gradski odbornik u Zenici.

Godine 2023. osnovao je svoju stranku Snaga naroda i izabran je za federalnog ministra unutrašnjih poslova.

-Protiv njega su triput podizane optužnice zbog krivičnih djela. Dva puta je proglašen krivim: za nasilničko ponašanje i ugrožavanje bezbjednosti, dok je treću optužbu za nasilničko ponašanje protiv njega Opštinski sud u Zenici odbio zbog zastare – navodi CIN.

Imovina

Prijavljena imovina porodice Isak u imovinskom kartonu iz 2022. godine je procijenjena na oko 17 miliona KM. Naslijeđeno imanje sa kućama vrijedi 600.000 KM, a zemljište 30.000 KM.

Isak je prijavio da njegova supruga ima: kuću, stan, dva poslovna prostora i garaže, magacin i zemljište, ukupne vrijednosti 4,45 miliona KM, te dvije firme koje je procijenio na 10,5 miliona KM. Takođe, naveo je da njegovi sinovi imaju tri kuće i stan, vrijedne 1,38 miliona KM.

Lično vozilo mu je „rejndž rover“ vrijedan 50.000 KM. Ali to nije ništa spram „audija“ SQ8 od 150.000 koji vozi sin Rusmir, ili „audija“ RSQ3 od 120.000 KM koji je u vlasništvu drugog sina Arnela. Treći, Aldin vlasnik je „mercedesa“ CLA 45 AMG procijenjenog na 120.000 KM.

Ramo Isak je bio relativno nepoznat široj javnosti dok nije odlučio da uđe u verbalni rat sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom. Prijetio je hapšenjem Dodika, čak i na teritoriji RS.

“Dodik se uspio mirno razdružiti samo sa debitnim karticama“, “za Dodika sam politički gigant, treba ustati kada spominje moje ime”, „Dodik kod mene ima tretman samo i isključivo kao osoba koja može sjediti ili spavati u pritvorskoj jedinici“ – samo su neke od njegovih izjava.

U posljednje vrijeme, Isak šokira video spotovima, pjesmama o sebi, ali i ponašanjem na terenu, gdje ga prati gomila crnih automobila i tjelohranitelja, što podsjeća na mafijaške bosove, piše Srpskainfo.

Nastavi čitati

BiH

Vjerovali ili ne: Policija u BiH 8. aprila oduzela automobil, a tek danas u njemu pronašli 11 kilograma – droge

Published

on

By

Pripadnici Uprave za organizovani i teški kriminalitet Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), nakon što su danas pretresli vozilo Peugeot, kojeg su oduzeli 8. aprila, pronašli su 11 kilograma marihuane.

Kako navode iz policije, u nastavku akcije Roma, a na osnovu naredbe Osnovnog suda Doboj, pod nadzorom Okružnog javnog tužilaštva Doboj, danas su pretresli Peugeot.

– On je oduzet 8. aprila ove godine na području grada Doboja. Tom prilikom su u skrivenom prostoru, u podu vozila pronašli i oduzeli 21 paket zelene biljne materije koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu marihuanu, ukupne mase od 11 kilograma, saopćeno je iz MUP-a RS.

U saopćenju dodaju da je u okviru operativne akcije Roma 8. aprila na području grada Doboja uhapšen M. V. nakon što je kontrolom Peugeota, kojim je upravljao pronađeno i oduzeto 2,964 kg marihuane i 1,16 grama kokaina.

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Žestoko nevrijeme pogodilo dijelove BiH, ponovo padao i grad

Published

on

By

Zbog velike količine padavina u kratkom vremenskom intervalu, neke ceste na tom području ostale su pod vodom

 

 

Dijelove Bosne i Hercegovine i danas je u poslijepodnevnim satima pogodilo nevrijeme.

Na području Olova zabilježen je jak vjetar i kiša praćena gradom.

Jaka kiša praćena vjetrom zabilježena je u Ilijašu. Zbog velike količine padavina u kratkom vremenskom intervalu, neke ceste na tom području ostale su pod vodom.

Slična situacija zabilježena je i u Brezi.

Nevrijeme nije zaobišlo ni Visoko.

 

Nastavi čitati

Najčitanije