Connect with us

Cazin

Pola miliona KM za obnovu i revitalizaciju krajiških bisera, evo kako će se utrošiti sredstva u Cazinu

Published

on

Ovog ljeta u Unsko-sanskom kantonu se nastavlja projekat obnove i sanacije osam starih gradova u svih osam općina Kantona

U projekat “Krajiške staze kulturne baštine”, obnove i revitalizacije starih gradova i utvrda na području Kantona, i ove godine će se utrošiti pola miliona maraka, potvrdio nam je ministar privrede USK-a Armin Kardašević.

PRISTUPNI PUTEVI

– Ovaj program je od početka bio planiran na period od četiri godine, gdje će se svake godine ići sa iznosom od po 500.000 KM. Imamo plan realizovati ga i 2025. i 2026. godine. Za sada čekamo izvještaj i rezultate prve tranše od lokalnih zajednica, jer smo im sredstva doznačili oko Nove godine. Iznos pola miliona je na godišnjem nivou i dijeli se na jednake dijelove gradovima i općinama koji su kandidovali po jedan stari grad, kazao nam je ministar Kardašević.

Ovim sredstvima bit će rekonstruirani stari gradovi Sokolac kod Bihaća, Ostrožac kod Cazina, stari grad Pset u Bosanskoj Krupi, Bjelaj nadomak Bosanskog Petrovca, stari gradovi Bužim i Ključ, Kamengrad kod Sanskog Mosta, te stari grad Podzvizd kod Velike Kladuše. Svaka od lokalnih zajednica iznos od 62.500 KM utrošit će u rekonstrukciju srednjovjekovnih tvrđava s ciljem poboljšanja njihove infrastrukture te unapređenja i kreiranja turističke ponude i promocije kulturno-historijskih znamenitosti kao turističkih potencijala Unsko-sanskoga kantona, piše Oslobodjenje.

Cilj nam je, pored ostalih ponuda koje imamo, da se i ovo uveže na nivou cijelog Kantona, kaže Kardašević

Prema riječima nadležnih službi u općinama, svaka od njih ima svoj program radova i već su ih otpočeli od vrha liste prioriteta. Za Sanski Most to je izgradnja puta za stari grad Kamengrad, za općinu Bosanski Petrovac izrada projektno-tehničke dokumentacije sa uređenjem pristupnih puteva u širem i užem području staroga grada Bjelaja, dok na primjer, stari grad Ostrožac u Cazinu, koji je korisnik i tranše za obnovu i rekonstrukciju sa federalnog nivoa, dodatna sredstva Kantona će utrošiti u suvenirnicu. 

– Kad su u pitanju grad Cazin i stari grad Ostrožac, konkretna sredstva će se utrošiti u izgradnju nove suvenirnice s kancelarijskim prostorom za radnike i ugostiteljskim prostorom zatvorenog tipa kako bismo omogućili da sezona na starom gradu Ostrožac traje 365 dana u godini, jer imamo posjetioce koji dolaze i u oktobru i u novembru i u decembru, kaže Ermin Beganović, direktor Centra za kulturu i turizam grada Cazina.

Stari grad Sokolac

Stari grad Sokolac

Od osnivanja Kantona Krajišnici nisu imali projekt koji na korektan način objedinjuje sve općine i gradove iako im je turizam jedna od razvojnih grana.

Projekt “Krajiške staze kulturne baštine” je od kantonalnog značaja u sektoru turizma, ali i ravnopravnog pozicioniranja svih osam općina sa svojim ponudama.

Sredstva se raspoređuju ravnomjerno bez obzira na veličinu i potrebe staroga grada na teritoriji određene lokalne zajednice kako bi svi podjednako razvijali svoje stare gradove.

JEDINSTVENA SIGNALIZACIJA

Na taj način USK će dobiti obogaćenu turističku ponudu istovremeno razvijajući turizam u svakoj općini.

– Da bismo ovaj projekat još bolje podržali, idemo i sa paralelnim radovima na izgradnji jedinstvene turističke signalizacije za cijeli kanton. Time ćemo upotpuniti ponudu i pratićemo rezultate kod obavljenog posla. Cilj je da imamo zadovoljne posjetioce i strane turiste koji pokazuju značajan interes za USK, kazao nam je ministar Kardašević.

On ističe da je ostvaren kontakt i sa državnom Komisijom za očuvanje nacionalnih spomenika, da će i oni ponuditi stručni uvid kolegama u lokalnim zajednicama, kako se ne bi narušio originalni ambijent arhitekture i kako bi se ispoštovali svi propisi i zaštićene vrijednosti.

Cazin

U Cazinu zabilježeno pet policijskih intervencija, evo gdje i kada

Published

on

By

Izvještaj za Grad Cazin – Proteklih 24 sata

Policijska stanica Cazin:

  • Intervencije: 5
    • Krivična djela: 0
    • Javni red i mir: 4
      • 10:20 sati – ul. Adila Zulfikarpašića: prosjačenje
      • 11:50 sati – Ćuprija: prosjačenje
      • 12:20 sati – Kapići: prosjačenje
      • 18:10 sati – Vrelo: napasanje stada na tuđoj imovini i pravljenje štete
    • Saobraćajna nezgoda: 1
      • 17:35 sati – mjesto Šturlić: sudar 2 motorna vozila, materijalna šteta bez povrijeđenih lica

Profesionalna vatrogasna jedinica Cazin:

  • Intervencije: 0
    • Opis: Mirno

Zdravstvo:

  • Broj pregleda: 88
  • Povreda: 3
  • Korištenje saniteta: 3

Vodosnabdijevanje:

  • Prema informacijama iz JKP Vodovod Cazin, snabdijevanje vodom je uredno.

Elektrosnabdijevanje:

  • Podružnica „Elektrodistribucije“ Bihać, PJD Cazin obavještava kupce da je dana 01.07.2024. planiran prekid isporuke električne energije za slijedeća trafo-područja:
    • G. Lučka, Japići, Krakača, Mahonjići, Pećigrad, Skokovi, Škrgići, Huremagići, Ćoralići od 08:00 do 10:00 sati

Komunalne usluge:

  • Odvoz komunalnog otpada odvija se po planiranom rasporedu.

Stanje na cestama (01.07.2024. u 06:30 sati):

  • Na putevima u Bosni i Hercegovini jutros se saobraća uz povoljne vremenske uslove i bez dužih zastoja. Izuzetak su dionice gdje se izvode sanacioni radovi i gdje je izmijenjen režim saobraćaja.
  • Prvi je radni dan u sedmici, pa se očekuje pojačana frekvencija vozila, posebno u većim gradskim centrima. Apelujemo na vozače da voze maksimalno oprezno i da drže odstojanje između vozila. Izbjegavajte rizična preticanja i obavezno koristite sigurnosni pojas.
  • Zbog radova na sanaciji škarpi i nestabilnih kosina, obustavljen je saobraćaj na magistralnom putu Jajce-Crna Rijeka. Vozila se preusmjeravaju na put preko Jezera i Mrkonjić Grada prema Crnoj Rijeci.
  • Sanacioni radovi aktuelni su i na magistralnim putevima: Lašva-Kaonik, Lukavac-Šićki Brod, Bugojno-Gornji Vakuf/Uskoplje, Jablanica-Prozor, Kladanj-Vlasenica (Gojsalići), Jelah-Doboj (Karuše), Dobro Polje-Miljevina, Bijeljina-Rača, Čevljanovići-Nišići, kao i na kružnom toku na ulazu u Bosansku Gradišku.
  • Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Cazin.ba

Nastavi čitati

Cazin

VIDEO ‘Grad meda i mlijeka’: Bh. pustolov naveo zašto biste trebali posjetiti Cazin

Published

on

By

Bh. pustolov Robert Dacešin je u novom videu naveo razloge zbog kojih biste trebali posjetiti Cazin, kojeg mnogi nazivaju gradom meda i mlijeka.

“Smješten u neposrednoj blizini Bihaća na prelijepoj rijeci Uni i sa svojih 60.000 stanovnika, Cazin je grad koji bez dileme predstavlja biser ovog dijela naše zemlje. Počev od činjenice da se ovdje nalazi prekrasna tvrđava Ostrožac, stari spomenici od kulturnog značaja, kao i bogata gastronomska ponuda, ovaj grad nekako spaja sve u jednom”, naveo je.

Plodno zemljište i organski uzgoj omogućuju proizvodnju prehrambenih proizvoda vrhunske kvalitete. Proizvodnja oko 13 miliona litara mlijeka godišnje (najveći proizvođač mlijeka u FBiH), 2.000 hektara kestenove šume i činjenica da se kestenov med Cazinske krajine nalazi na listi Svjetskog instituta za intelektualno vlasništvo (WIPO) predstavljaju odlične preduslove za dalje investiranje.

Područje Cazina bilo je naseljeno još u prethistorijskom dobu. Na lokalitetima Stijena, Selište, Gradina i Čungar pronađeni su ostaci kostiju, kamena, gline i bakra koji potječu iz prahistorije.

Naravno, ne biste trebali zaboraviti posjetiti tvrđavu Ostrožac. Bila je u posjedu knezova Babonić, a u osmanskom periodu vladala je begovska porodica Beširević. Nakon toga ju je kupila supruga viteza Lothara von Berksa. Ovo prelijepo zdanje je danas, nažalost, prepušteno vremenu i malim ustanovama kulture. Od osmog novembra 2013. se nalazi na listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.

Nastavi čitati

Cazin

Cazinjanin Mirhad Mujić o oboljelom ocu Zuhdiji: Za lijek smo dali 65.000 KM, više nemamo, borio se u ratu, sramota za državu

Published

on

By

Tražio sam pomoć i od Federalnog fonda solidarnosti u Sarajevu. Poslao sam im sve dokumente zajedno sa originalnim računima za pametni lijek, prije više od dva mjeseca, nikada odgovor nisam dobio, kaže Mirhad Mujić
Onkološki pacijenti u Federaciji Bosne i Hercegovine, osim što se suočavaju sa teškom bolešću, oni vode borbu i sa institucijama.
Umjesto da im olakšaju borbu sa opakom bolešću, omoguće bolje uvjete liječenja, federalne institucije ništa ne čine kako bi najteži pacijenti imali bolje uvjete liječenja.
Borba za život
U ovom trenutku u Federaciji BiH na stotine je pacijenata koji čekaju spasonosni lijek.
Zuhdija Mujić (64) iz Cazina prije tri godine operisao je tumor na mozgu. Sreća je, kaže, njegov sin Mirhad, da je tumor bio dobroćudan i da je operativni zahvat na vrijeme urađen.
Nakon operacije oporavio se i bio dobro sve do prošle godine kada počinje njegova nova borba za život, piše Faktor.
– Počeo se žaliti na stomak, a onda je prvo uradio ultrazvuk, CT, pa su ga poslali na kolonoskopiju. Kako to niko kod nas ne radi, pregled je urađen u Jelahu. Nakon toga ponovo su ga uputili na CT u Bihaću, da bi se na kraju utvrdilo da ima rak debelog crijeva koji se proširio na jetru – govori Mirhad.
Kaže kako je otac odmah upućen na kemoterapije, a primio ih je ukupno 16.
– Prve dvije kemoterapije, svaka je koštala po 1.000 KM, morao sam platiti, i nikad nisam dobio refundaciju troškova iako sam sve uredno poslao u Zavod zdravstvenog osiguranja Unsko-sanskog kantona (USK). Nakon što je otac primio 16 kemoterapija, ljekar je savjetovao da mu se uključi pametni lijek. Mislim da se lijek zove Kytruda. Odmah smo se raspitali da bismo saznali da terapija u BiH za 21 dan košta 12.000 KM. Sto mililitara lijeka, tako su mi rekli u Mostaru, gdje su radili predračun, košta oko 6.000 KM. Međutim, ocu je zbog kilaže, ljekar propisao da mora primati 200 mililitara, što iznosi 12.000 maraka. Uspio sam kupiti osam terapija, ali ne u BiH, nego u Turskoj, gdje me je svaka terapija za 21 dan koštala oko 3.550 eura – priča Zuhdijin sin.
Dodaje kako ni sam ne zna gdje je nalazio novac.
– Znao sam samo da ocu moram kupiti lijek, pomoći mu, a na razne načine sam dolazio do novca. Jedno vrijeme bolest je bila pod kontrolom, ali se ocu stanje u posljednje vrijeme ponovo pogoršalo. Išao sam kod doktora u Bihać, onkologa koji vodi oca, da pitam za njegovo stanje, on samo ramenima sliježe. Kaže da je metastaza, drugi ljekari tvrde da nije. Ne znam ni sam šta dalje da radim? Ne mogu oca gledati da se pati i previja od bolova, a ne znam kako da mu pomognem, gdje i kome da idem – naglašava Mirhad.
40 godina izdvajao za doprinose
Kaže kako je do sada samo za lijek Kytruda dao oko 65.000 KM i da novca više nemaju.
– Otac je to doktoru rekao. Šta će sada oni uraditi ne znam, hoće li ga operisati ili vratiti ponovo na kemoterapiju, vidjet ćemo. Tražio sam pomoć i od Federalnog fonda solidarnosti u Sarajevu. Poslao sam im sve dokumente zajedno sa originalnim računima za pametni lijek, prije više od dva mjeseca, nikada odgovor nisam dobio. Najgore je što sam poslao original račune iz Turske. Da mi hoće samo njih vratiti da pokušam preko kantonalnog zavoda barem dio novca ostvariti. Moj otac je 40 godina radio i plaćao penzijsko i zdravstveno osiguranje. Nikada dana nije bio na bolovanju do sada. Pa gdje je završio taj novac od tih doprinosa ako mu sad, kao teškom bolesniku, država ne može platiti lijek koji mu znači život? Borio se tokom agresije na BiH, davao koliko je mogao, sad, kada se razbolio, više ne valja nikome. Država za njega nije dala ni marke. Nažalost moj otac nije jedini, sramota je to za ovu državu – kazao je Mirhad Mujić.
Nastavi čitati

Najčitanije