Connect with us

USK

Dok oboljeli jedva plaćaju sedmičnu terapiju, “uhljebi” u komisiji dobijaju 16.000 KM

Published

on

Federalno ministarstvo zdravstva dobilo je od revizije ocjenu mišljenje sa rezervom za 2023. godinu. Detektovani su krupni propusti koji se uglavnom odnose na nabavku lijekova, transfere za sanaciju zdravstvenih ustanova, i u konačnici štete pacijentima.

Ali prije toga jedan, u finansijskom smislu, „manji“ propust i pronevjera sredstava, i to u vrijeme dok sa svih strana pristižu informacije da oboljeli ne mogu platiti čak ni sedmične terapije, piše Žurnal.

Slučaj Nediljka Rimca

Najmanje 862 KM pronevjerio je ministar ovog ministarstva Nediljko Rimac (HDZ 1990), tako što je ovaj iznos korišten za njegov smještaj u Sarajevu, uz konzumaciju jela i pića, iako ministar Rimac ima osiguran smještaj u mjestu rada na osnovu kojeg ostvaruje pravo na naknadu troškova smještaja u iznosu od 299 KM mjesečno. S obzirom da je revizija ovu kontrolu vršila na osnovu odabranih uzoraka, a ne svih troškova, nije isključeno da se ovakav slučaj ponovio. Za reprezentaciju je potrošeno 3.818 KM:

-Računi ne sadrže kratke bilješke iz kojih se može utvrditi svrha korištenja sredstava reprezentacije – navedeno je u izvještaju.

Prema CIN-ovoj bazi podataka, ministar Rimac posjeduje stan, kuću, zemljište u Livnu i osnivač je jedne privatne kompanije koja se bavi proizvodnjom rezane građe. Ostvario je i dodatni prihod, tzv bijeli hljeb u iznosu od 24 hiljade KM. Bio je zastupnik u nekoliko vlada i skupština.

Revizija je kao sporno navela i angažovanje pojedinih zaposlenika u velikom broju komisija. U njima su uglavnom imenovani rukovodeći kadrovi – savjetnici i pomoćnici ministra, šefovi odsjeka i sekretar.

Rad komisija izvan radnog vremena

Pojedinim zaposlenicima je tokom 2023. za rad u različitim komisijama – čak pet do devet komisija – isplaćena naknada u iznosu od 12 do 16 hiljada KM!

To je moguće jer Ministarstvo nije donijelo interni akt kojim bi se ograničio broj komisija u kojima mogu učestvovati zaposlenici, kao ni maksimalan iznos naknade koji mogu dobiti na godišnjem nivou:

-Prema prezentovanim izvještajima rad komisija se odvijao izvan radnog vremena. Međutim, za pojedine članove komisije ne možemo potvrditi da su zadatke obavljali van radnog vremena… Iako je određeni broj komisija formiran na osnovu posebnih propisa, ističemo da se radi o poslovima i zadacima koji su u nadležnosti Ministarstva, u okviru redovnih radnih zadataka utvrđenih Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji.

Mišljenje sa rezervom Ministarstvo je dobilo i zbog toga što nije pregovaralo sa proizvođačima lijekova s ciljem postizanja nižih cijena lijekova sa Liste lijekova obaveznog zdravstvenog osiguranja FBiH:

-Što za posljedicu ima da zbog nedostatka sredstava nijedan kanton nema u potpunosti usklađenu pozitivnu listu s federalnom.

Lijekovi po posebnim programima Fonda solidarnosti osiguravaju se dodatnim finansijskim sredstvima Fondu, što u prošloj godini kroz budžet nije učinjeno. Revizijom je utvrđeno i to da za većinu lijekova sa Liste lijekova Fonda solidarnosti nisu sačinjena stručno-medicinska uputstva ministra, a da lista lijekova Fonda nije sačinjena u skladu sa Zakonom o lijekovima:

-Uvršteni lijekovi nisu dostupni svim osiguranicima u FBiH u odobrenoj indikaciji u skladu sa stručno-medicinskim uputstvima.

11 potkomisija

Iako je još 2021. formirano 11 potkomisija koje su trebale napraviti ova uputstva, samo su dvije obavile zadati posao. To direktno utiče na prava osiguranika na lijekove sa Liste Fonda solidarnosti.

Problem sa izdvajanjem sredstava za Fond solidarnosti o kojem smo pisali više puta do sada nastavio se i u 2023. Federalni zavod tražio je osiguranje sredstava u iznosu od 84,8 miliona KM zbog velikog broja pacijenata na listi čekanja. I taj traženi iznos značajno je niži od onog koji po zakonu pripada Fondu, jer bi se trebala osigurati sredstva u visini koja se izdvajaju za zdravstveno osiguranje iz obaveznih doprinosa. Prvo je odobren iznos od 33,5 miliona KM, a kasnije je izmjenama i dopunama budžeta i preraspodjelom sredstava taj iznos porastao na 51,6 miliona KM, ali je on i dalje daleko ispod traženog i potrebnog.

Revizija je problematizirala i raspodjelu sredstava za sanaciju zdravstvenih ustanova u FBiH – Županijskoj bolnici Dr fra Mihovil Sučić Livno (dva miliona) i Domu zdravlja Travnik (200 hiljada KM), jer je izvršena „bez kriterija i neptransparentno“. Radilo se o dodatna 2,2 miliona za ove namjene, ali javni poziv zdravstvenim ustanovama da apliciraju nije bio objavljen, niti su druge ustanove uopšte imale informaciju da mogu aplicirati.

Klinička bolnica Mostar je na kraju 2021. imala poreski dug od skoro 70 miliona KM. Iako je putem transfera dobila 40 miliona KM, na dan 31. decembar 2023. dug je iznosio čak 103,5 miliona KM.

USK

VIDEO Pedagoški faktultet u Bihaću pokušava zadržati studente u kantonu

Published

on

By

Brojni univerziteti u našoj zemlji od ove godine uvode nove smjerove. Sve s ciljem raznovrsnije ponude i zadržavanja studenata, ne samo u državi nego i u matničnim gradovima, odnosno kantonima. Tako će budući studenti na Pedagoškom fakultetu u Bihaću od ove godine imati mnogo više izbora.

Nakon srednje škole mnogi maštaju o nastavku obrazovanja, zbog čega često odlaze daleko od kuće ili, pak, ne studiraju, jer ih na tom putu sprečava nedostatak finansijskih sredstava. Da bi upisanih studenata u Unsko-sanskom kantonu bilo više, na Pedagoškom fakultetu su uvedeni novi smjerovi. Glavna ideja je upis studenata koji svoje obrazovanje nisu nastavili zbog udaljenosti visokoškolskih ustanova.

„Upisujem od iduće godine Likovni odsjek jer sam završila likovnu srednju školu. To mi jeste i bila želja neka za dalje studiranje, ali nisam imala mogućnosti tako da mi je jako drago što je sada u našem gradu ova mogućnost“, kaže Sara Mujanović.

Studenti koji završavaju ovaj fakultet rado dijele svoje zadovoljstvo i dosadašnja iskustva, a mnogi od njih će vanredno upisati i neki od novih odsjeka kao što su biologija, hemija te likovna i muzička kultura.

„Moj prosjek je 9,25. Najviše sam zadovoljna profesorima i asistentima na fakultetu kao i predmetima, planom i programom, nastava je vrlo interaktivna, sviđa mi se ovdje“, ističe studentica Inga Midžić.

Ispitivanje tržišta rada je bila samo jedna od sugestija da se novi smjerovi oforme. Svake godine veliki dio profesionalaca svoje struke odlazi u penziju, a veliki broj mladih trbuhom za kruhom, uglavnom preko granice.

„Odlazak mladih je nešto s čim se Bosna i Hercegovina suočava zadnjih nekoliko godina. To je posebno izraženo u Unsko-sanskom kantonu, gdje većina mladih odlazi u treće zemlje – na školovanje ili rad. Nadamo se da ćemo ovom reformom studijskih programa uspjeti zadržati određeni dio mladih da ostanu i studiraju ovdje“, kaže prof. dr. Vildana Pečenković, dekan Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Bihaću.

„U situaciji smo kada nemamo kadar ne samo u školama već i u kulturnim institucijama. Stoga su nam i potrebni novi kadrovi, studenti koji će raditi upravo u ovim segmentima, pored toga što uvijek imaju svoja zvanja koja im niko ne može oduzeti, a to je odgajatelj, a to je stub našeg društva“, naglašava prof. dr. Šeherzada Džafić, profesor na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Bihaću.

Upisasti željeno zvanje je ranije značilo i nastavak života 300 km od kuće pa mnogi srednjoškolci nisu nastavili obrazovanje. Sad kad su neki novi smjerovi uvedeni i u Unsko-sanskom kantonu, kažu profesori Pedagoškog fakulteta, nadaju se da će studenata biti više.

federalna.ba

Nastavi čitati

USK

Katastrofalne poplave u Bužimu: “Prepao se insan, a da neće hajvan”

Published

on

By

Jako nevrijeme je zadesilo općinu Bužim.

Velika količina kiše spustila se u kratkom roku na ovo područje, što je dovelo do izlijevanja brojnih kanala za oborinske vode, kao i podzemnih voda i potoka. Zaplavljeno je nekoliko objekata i puteva.

“Bile su nezapamćene padavine, kiša bez grada, tuče. Padala je tokom noći, a pogotovo jutros oko 4 sata. Poplave su probudile građane, voda je blokirala ulice, odnijela usjeve, poplava je nosila bale, stočnu hranu”, rekao nam je Ermin Veladžić, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka i mesa iz Unsko-sanskog kantona.

Nanesena je šteta na magistralama, putnoj infrastrukturi, stambenim i proizvodnim objektima, halama. Veladžić kaže i da se voda povukla te da se tek sada očekuje na području Velike Kladuše.

Poljoprivrednik iz Bužima, Ahmet Dizdarević je ovog jutra zatekao svoja goveda u vodi. On je samo jedan od farmera koji je bio primoran privremeno evakuirati telad i junice iz štale.

Na njegovoj farmi je 20 grla, muznih krava, junica i teladi. Polovinu njih je morao jutros izvesti iz objekta.

“Ostala goveda su u izdignutoj štali pa njih nisam morao spašavati, ova su bila u objektu koji je nešto niže. Voda mi je odnijela i dvadesetak rolo bala sijena 200 metara od kuće, a ovo što je ostalo je otkriveno, pokislo, sve je bilo u vodi”, prepričava nam dramatično jutro na svom imanju ovaj poljoprivrednik, poznatiji kao Ahmo.

Bale su kaže bile uredno složene i pokrivene, pa im kiša ne bi ništa mogla da nije došlo do poplava.

Najžalivije mu je što su krave satima stajale u vodi. “Prepao se insan, a da neće hajvan. Njih je to toliko izmorilo da su se jedva pomjerile. Mirne su bile, čekale spas”, priča Ahmo i dodaje da je jutros bila i civilna zaštita.

Za sada je sanirao stanje na svom gazdinstvu, a kako kaže, skeptičan je da će mu neko nadoknaditi štetu.”Neka je živa glava”, dodaje na kraju i završava razgovor jer trenutno s komšijama pomaže raščistiti kuću u koju je ušla voda kod starije komšinice.

Nešto manje štete na svom imanju je zabilježio i poljoprivrednik Ibrahim Ljubijankić, na čijoj su farmi 42 krave.

“Objekti su malo izdignuti pa nasreću voda nije ušla u njih, ali je odnijela nekoliko rolo bala”, kaže Ljubijankić i dodaje da se voda povukla te se nadaju da neće biti novih padavina.
Nastavi čitati

USK

Bihać: Bivša direktorica osnovne škole osuđena jer je zaključivala ugovore s članom uže porodice

Published

on

By

Kantonalni sud u Bihaću odbio je žalbu bivše vršiteljice dužnosti direktorice OŠ “Kamenica” Bihać Mušić Elvire (50) i potvrdio presudu Općinskog suda u Bihaću kojom joj je izrečena kazna zatvora u trajanju od 6 mjeseci.

Ovom presudom je Mušić pravosnažno osuđena zbog produženog krivičnog djela Zloupotreba položaja ili ovlaštenja.

Ujedno joj je sud izrekao sigurnosnu mjeru zabrane obavljanja poziva, djelatnosti ili dužnosti, na način da joj se zabranjuje da u periodu od 3 godine, računajući od dana pravosnažnosti presude, obavlja rukovodeću funkciju u ustanovama osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja. Vrijeme provedeno na izdržavanju kazne zatvora ne uračunava u trajanje ove sigurnosne mjere.

Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona je u postupku dokazalo da je Mušić u periodu od 28.10.2019. godine do 24.04.2020. godine u Bihaću, kao odgovorna osoba – vršiteljica dužnosti direktorice JU Osnovna škola “Kamenica” Bihać, svjesna da prekoračuje svoja službena ovlaštenja koja su joj povjerena u rukovođenju radom škole, te da time pribavlja korist trećem licu, a što je i htjela, bez prethodne obavijesti i odobrenja školskog odbora o potrebama angažmana novih nastavnika – uposlenika, i provođenja propisane procedure za popunu upražnjenog radnog mjesta, zaključila više ugovora o radu s jednim licem – članom uže porodice.

Na taj način je nezakonito zaposlenom licu pribavila korist u vidu nezakonitog zasnivanja radnog odnosa na određeno vrijeme u JU Osnovna škola “Kamenica” Bihać.

Presudom Kantonalnog suda u Bihaću predmet je pravosnažno okončan i protiv nje stranke nemaju pravo žalbe.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije