Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Zašto je većinski muslimanski Tadžikistan zabranio pokrivanje žena, imaju ekstremne mjere i za džamije

Published

on

Zabrana nošenja marama u Tadžikistanu smatra se odrazom političke linije koju vlada doživotnog predsjednika Emomali Rahmona provodi od 1997. godine.

Vlada Tadžikistana donijela je zakon o zabrani nošenja hidžaba, posljednji u nizu od 35 opsežnih zakona povezanih s religijom, u potezu koji je vlada opisala kao “zaštitu nacionalnih kulturnih vrijednosti” i “sprečavanje praznovjerja i ekstremizma”.

Zakon, koji je prošlog četvrtka odobrio gornji dom parlamenta Majlisi Milli, zabranjuje korištenje “strane odjeće” – uključujući hidžab ili pokrivalo za glavu koje nose muslimanke.

Umjesto toga, građani Tadžikistana se potiču da nose tadžikistansku nacionalnu nošnju.

Oni koji krše zakon bit će kažnjeni u rasponu od 7.920 tadžikistanskih somonija (gotovo 700 eura) za obične građane, 54.000 somonija (4.694 eura) za vladine službenike i 57.600 somonija (oko 5.000 eura) ako su vjerske osobe.

Slični zakoni usvojeni ranije ovog mjeseca utječu na nekoliko vjerskih običaja, poput stoljetne tradicije poznate u Tadžikistanu kao “iydgardak”, u kojoj djeca idu od vrata do vrata kako bi skupljala džeparac za vrijeme Bajrama.

Odluka je viđena kao iznenađujuća, budući da je središnja azijska zemlja od oko 10 miliona, 96 posto muslimana, prema posljednjem popisu stanovništva iz 2020.

Ipak, to je odraz političke linije koju vlast vodi od 1997. godine.

U Tadžikistanu, vlada doživotnog predsjednika Emomali Rahmona već je dugo vremena usmjerena na ono što opisuju kao ekstremizam.

Nakon mirovnog sporazuma kojim je okončan petogodišnji građanski rat 1997. godine, Rahmon, koji je na vlasti od 1994. godine, prvi je pronašao način da koegzistira s opozicionom Tadžikistanskom strankom islamskog preporoda (TIRP), kojoj je odobren niz ustupaka.

Prema sporazumu uz posredovanje UN-a, predstavnici prošerijatskog TIRP-a dijelili bi 30 posto vlade, a TIRP je priznat kao prva postsovjetska politička stranka u centralnoj Aziji utemeljena na islamskim vrijednostima.

Međutim, Rahmon je uspio zbaciti TIRP s vlasti unatoč tome što je stranka s vremenom postala sekularnija. Godine 2015. godine uspio je u potpunosti zatvoriti TIRP, označivši ga terorističkom organizacijom nakon što je stranka navodno sudjelovala u neuspjelom pokušaju državnog udara u kojem je general Abdulhalim Nazarzoda, ključni vladin birokrat, izgubio život.

U međuvremenu je skrenuo pozornost na ono što je njegova vlada opisala kao “ekstremističke” utjecaje među građanima.

Nakon prve zabrane hidžaba u javnim institucijama, uključujući univerzitete i vladine zgrade, 2009. godine, režim u Dušanbeu se zalagao za niz formalnih i neformalnih pravila koja su trebala spriječiti susjedne zemlje da vrše utjecaj, ali i ojačati svoju kontrolu nad zemljom.

Iako u Tadžikistanu ne postoje nikakva zakonska ograničenja za brade, više izvještaja navodi da je policija prisilno brijala muškarce s gustom bradom, što se smatra potencijalnim znakom nečijih ekstremističkih vjerskih pogleda.

Zakon o roditeljskoj odgovornosti, koji je stupio na snagu 2011. godine, kažnjava roditelje koji djecu šalju na vjeronauk u inozemstvo, dok je prema istom zakonu mlađima od 18 godina zabranjen ulazak u bogomolje bez dopuštenja.

U izjavi Odbora za vjerska pitanja Tadžikistana iz 2017. navodi se da je 1938 džamija zatvoreno u samo jednoj godini, a mjesta za bogomolju pretvorena su u čajdžinice i medicinske centre, na primjer.

Rečeno je da je najnoviji skup zakona potaknut smrtonosnim napadom na Crocus City Hall u Moskvi u aprilu. Četvorica napadača koje su uhitile ruske policijske snage, za koje se tvrdi da su dio horasanskog ogranka takozvane Islamske države, ili ISIS-K, imali su tadžikistanske putovnice, prema ruskim vlastima.

Predsjednik Rahmon, koji je rekao da mu je cilj učiniti Tadžikistan “demokratskim, suverenim, utemeljenim na zakonu i sekularnim” — citirajući početni redak Ustava iz 2016. — savjetovao je ljudima da “Vole Boga (svojim) srcem”.

“Ne zaboravite vlastitu kulturu”, rekao je.

Američka Komisija za međunarodnu vjersku slobodu (USCIRF) označila je Tadžikistan kao “zemlju od posebne brige” u svom izvješću za 2023. godinu.

klix

Cazin

Vozač iz Cazina kod Tušilovića se nije kretao svojom kolovoznom trakom, poginula 58-godišnja žena

Published

on

By

Automobilom slovenskih tablica upravljao 53-godišnjak iz Cazina, koji se nije kretao sredinom saobraćajne trake. Tu je izletio izvan kolnika u odvodni kanal i udario u rubni kamen kolnog ulaza.

Žena (Begić) starosti dobi od 58 godina iz Cazina poginula je u teškoj nesreći do koje je došlo noćas oko 2 sata u Tušiloviću kod Karlovca, izvijestila je policija u subotu. U saobraćajnoj nesreći na D1 još su teško ozlijeđeni muškarac (48) i 26-godišnji mladić, također državljani BiH iz Cazina, piše GPM.

Iz policije navode kako je automobilom slovenskih tablica upravljao 53-godišnjak iz Cazina (BiH), koji se nije kretao sredinom saobraćajne trake. Tu je izletio izvan kolnika u odvodni kanal i udario u rubni kamen kolnog ulaza.

Očevidu je bio prisutan i zamjenik županijske državne odvjetnice. Zbog izazivanja saobraćajne nesreće protiv vozača nadležnom državnom odvjetništvu bit će podnijeta kaznena prijava.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Afganistanac na suđenju u Njemačkoj: U Bosni i Hercegovini sam ubijao za novac

Published

on

By

Suđenje 28-godišnjem državljaninu Afganistana danas je dobilo neočekivani obrt kada je, govoreći o svom životu, pred sudijom priznao da je prelazeći Balkansku rutu u Bosni i Hercegovini ubio čovjeka i to za novac.

Jučer je održano ročište Afganistancu kojem trenutno sude zbog napada na svog cimera u stanu u njemačkom Ernstvejleru, kada je on, slučajno ili ne, priznao daleko teže krivično djelo – ubistvo u BiH.

“Nikada nisam išao u školu, niti sam pohađao bilo šta. Afganistan sam napustio prije šest godina i toliko traje moje putovanje do Njemačke. Svih ovih godina sam išao Balkanskom rutom preko Irana, Turske, Grčke, BiH, Italije, Švicarske i Francuske. Tokom svih ovih godina bavio sam se raznim poslovima, čak sam radio i za ljude sa “one strane zakona”. U Bosni i Hercegovini sam ubio čovjeka zbog novca, jer mi je trebao novac da nastavim dalje”, rekao je on pred sudijom.

Govoreći o svom životu u Njemačkoj, kaže da je tu tek nekoliko mjeseci, a vrijeme je uglavnom provodio “pušeći hašiš i hodajući po gradu”.

Inače, njemu se trenutno sudi zbog pokušaja ubistva cimera, sunarodnika iz Afganistana, kojeg je izbo nožem četiri puta. Do sukoba je najvjerovatnije došlo zbog pušenja u stanu. Žrtva napada se, u međuvremenu, oporavila.

O sudbini 28-godišnjeg Afganistanc odlučiće Regionalni sud u Cvajbrikenu, a do presude, on ostaje u pritvoru prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Svi stradali iz BiH: Teška nesreća kod Tušilovića, jedna osoba poginula, dvije ozlijeđene

Published

on

By

Smrtno je stradala 58-godišnja državljanka naše zemlje, a teže su povrijeđeni 48-godišnjak i 36-godišnjak, također državljani BiH

U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u noći sa petka na subotu kod naselja Tušilović na D1, nedaleko Karlovca poginula je 58-godišnja državljanka Bosne i Hercegovine.

Do nesreće je došlo kada je automobil sletio sa ceste, prenijeli su hrvatski mediji.

Putnici iz vozila, 48-godišnjak i 36-godišnjak, također državljani BiH, teže su povrijeđeni. Oni su prevezeni u bolnicu, gdje su zbrinuti. Kako javlja karlovačka policija, slijedi daljnje kriminalističko istraživanje ovog događaja.

Nastavi čitati

Najčitanije