Connect with us

USK

Bošnjačka nacionalna vijeća na sjednici u Bihaću: Razmotrili su deklaraciju sa ‘sverspkog sabora’

Published

on

Bošnjačka nacionalna vijeća iz Bosne i Hecegovine, Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Sjeverne Amerike i predstavnici Bošnjaka iz konsultativnog vijeća zajednica Kosova održali su 15. sjednicu Ureda za koordinaciju bošnjačkih vijeća u Bihaću.

Sjednici su prisustvovali Kemal Ademović predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Mehmed Pargan savjetnik člana Predsjedništva BiH dr. Denisa Bećirovića, i direktor Instituta za istraživanje zočina protiv čovječnosti i međunarodog prava UNSA doc.dr. Muamer Džananović.

Članice Ureda donijele su odluku da se u Ured za koordinaciju primi krovna bošnjačka organizacija iz Slovenije – Bošnjački kulturni savez Slovenije čiji su predstavnici prisustvovali sjednici. Na ovaj način bošnjačka vijeća iz svih država bivše Jugoslavije kao i Kongres Bošnjačka Sjeverne Amerike čini će Ured za koordinaciju bošnjačkih vijeća u narednom periodu.

Ured je inicirao organiziranje međunarodne Konferencije o genocidu i zločinima protiv čovječnosti i međunarodnog prava, koja će okupiti najrelevantnije evropske i svjetske naučnike i istraživače iz ove oblasti.

 

Ured je na poziciju predsjedavajućeg Odbora za bosanski jezik i književnost imenovao prof.dr. Seada Šemsovića koji je na toj poziciji zamjenio rah. akademika Dževada Jahića.

Na sjednici je zaključeno da se pristupi osnivanju i registraciji  matičnog ureda bošnjačkih vijeća sa sjedištem u Sarajevu, čiji bi osnivači bila bošnjačka vijeća iz regiona, a čiji će temeljni ciljevi djelovanja odnose na zaštitu i očuvanje temeljnih identitetskih posebnosti– jezika, kulture, tradicije i društvenog položaja Bošnjaka u zemljama regiona.

 

Ured je razmotrio i  nedavno usvojenu Deklaraciju sa svesrpskog sabora, održanog u  Beogradu, od predstavnika Srbije, entiteta Rs, Srpske pravoslavne crkve i predstavnika srpskih institucija i subjekata iz Crne Gore, Sjeverne Makedonije.

Ured za koordinaciju bošnjačkih vijeća u potpunosti je odbacio kompletan tekst Deklaracije, preambulu i zaključke, jer smatra da je ona usmjerena na dezintegraciju Bosne i Hercegovine, suspendiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma, odbacuje Rezoluciju Generelne skupštine UN-a o Srebrenici  i utemeljena je na neistinama,  krivotvorenju historijskih činjenica, te je kao takva usmjerena protiv stabilnosti cjelokupnog prostora Zapadnog Balkana. Ured je u potpunosti podržao javno saopćenje VKBI Bosne i Hercegovine.

Ured smatra da  cilj nije samo “razdruživanje” manjeg bosansko-hercegovačkog entiteta, nego integrisanje srbijanskih teritorija u jednu državnu tvorevinu, kroz narušavanje postojećih državnih granica i odnosa u regionu uz njegovu dezintegraciju, što je suprotno dosadašnjim procesima demokratizacije, saradnje i euro-atlanskih integracija.

Tokom posjete i susreta na prostoru Unsko-sanskog kantona održane su javne tribine u Gradu Bihaću i Cazinu, te su obavljeni susreti sa predstavnicima Vlade Unsko-sanskog kantona, Gradova Bihaća i Cazina i Univerziteta u Bihaću.

U ime VKBI BIH sjednici Ureda učestvovali su emeritus prof.dr. Kasim Trnka, zamjenik predsjednika VKBI, mr.sci. Emir Zlatar, generalni sekretar, Edhem Bičakčić, član Upravnog odbora VKBI i prof.dr. Vildana Pečenković, predsjednica Regionalnog odbora VKBI Bosanske krajine.

USK

Uoči jubilarne 50. Unske regate: Vlada financijski podržala jedini nacionalni park u FBiH

Published

on

By

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder potpisala je danas ugovor s vršiocem dužnosti direktora Javnog preduzeća Nacionalni park „Una“ Alenom Zulićem o dodjeli sredstva za tekuće poslovanje JP NP „Una“ za 2024. godinu, u iznosu od 750 hiljada konvertibilnih maraka. Ugovor je proizašao iz odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o usvajanju programa utroška sredstava Tekući transferi drugim nivoima vlasti i fondovima – Transfer za NP „Una“.

Ministrica Pozder tim povodom kazala je da je opredjeljenje Vlade Federacije BiH stvaranje što boljih uslova za očuvanje ovog nacionalnog parka i razvoj turizma, piše N1.

“Izdvojili smo dva miliona maraka za poboljšanje putne infrastrukture unutar samog Nacionalnog parka Una. Usvojili smo Odluku o pristupanju izradi Regulacionog plana Štrbački buk, što je također jedan od značajnih pomaka. Povećali smo redovne izdatke planirane za Nacionalni park, što smo danas ozvaničili i to su sve kapitalne odluke. NP „Una“ je jedini nacionalni park u Federaciji BiH i opredjeljenje Federalne vlade je da stvorimo što bolje uslove za njegovo očuvanje, kao i da se generiše zdrav, održivi razvoj turizma i ugostiteljstva u toj regiji”, kazala je ministrica.

Istaknula je i značaj zaštićenih područja.

U skladu s međunarodnim obavezama, kao i našim realnim potrebama i opredjeljenjem da unaprijedimo životnu sredinu i da je što funkcionalnije koristimo za razvoj naše ekonomije, Bosna i Hercegovina i Federacija u njoj treba puno više zaštićenih područja. Nedavno smo u Posavini dobili dva nova zaštićena pejzaža, bare Staraču i Tišinu, a s gradonačelnikom Konjica smo pokrenuli postupak zaštite Prenja što govori o našoj viziji i opredjeljenju da ispunjavamo prioritetne ciljeve iz Strategije zaštite okoliša Federacije BiH. Uvjerena sam da je to dobar pravac za očuvanje naše prirode i razvoj turizma po najvišim standardima”, podvukla je ministrica Pozder.

Iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma ističu da je ove godine povećan iznos dodijeljenih sredstava kako bi se još više pomoglo Javnom preduzeću NP „Una“ da što efikasnije i bolje upravlja jedinim nacionalnim parkom u FBiH. Podsjećaju da su za NP „Una“ doneseni strateški dokumenti, Studija izvodljivosti za Nacionalni park „Una“, te Master plan razvoja turizma za zaštićeno područje NP „Una“, kao i Plan upravljanja za NP „Una“, koji su putokaz osnivaču, Vladi FBiH i Federalnom ministarstvu okoliša i turizma da odredi visinu i dinamiku doznačavanja sredstava na godišnjem nivou za ovo javno preduzeće.

Također, na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH usvojen je prijedlog odluke o pristupanju izradi Zoninog plana urbanog područja Kulen Vakuf – Klisa i Martin Brod, za period od 10 godina.

Ove godine se od 24. do 27. jula održava jubilarna 50. Internacionalna turistička Una-regata, što će biti jedan od najznačajnijih događaja ovoga ljeta. Veća podrška u budžetu omogućit će da regata bude organizirana na visokom nivou, a što će privući brojne goste iz Bosne i Hercegovine, regije i svijeta, te koristimo priliku da pozovemo sve zainteresirane da oborimo rekorde posjećenosti“, saopštili su iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.

Inače, u najavi ovogodišnje jubilarne 50. Una regate, organizatori su najavili kako će kotizacija za sudjelovanje u događaju biti besplatna.

Nastavi čitati

USK

Prije 110 godina reisu-l-ulema Džemaludin Čaušević stao u zaštitu Srba

Published

on

By

Nakon ubistva austrijskog nadvojvode Franza Ferdinanda u Sarajevu, i njegove supruge, došlo je do progona srpskog stanovništva, posebno onog sa granice prema Srbiji i Crnoj Gori.

Nakon ubistva austrijskog nadvojvode Franza Ferdinanda u Sarajevu, i njegove supruge, došlo je do progona srpskog stanovništva, posebno onog sa granice prema Srbiji i Crnoj Gori, piše novinska agencija Patria.

Protiv takve politike i takvih postupaka prvi se javno oglasio tadašnji reisu-l-ulema Džemaludin Čaušević. On je već 4. jula 1914. uputio apel Bošnjacima savjetujući “svakom muslimanu, da se kani zadirkivanja i izazivanja, a naročito da se prođe Bogu mrskog djela uništavanja imovine”.

Reis Čaušević je svoj apel proširio i kao “Proglas muslimanima” objavio u sarajevskom alhamiado listu “Jeni mishab” (Nova baklja), 24. jula 1914.

Pored reisa Čauševića, sličnim su se apelima protiv progona Srba i uništavanja njihove imovine oglašavali i drugi bošnjački politički, vjerski i kulturni prvaci i radnici, sve dok se to moglo objaviti u nekim od sarajevskih novina.

Zahvaljujući tome, već 26. jula 1914. godine ukinut je u Sarajevu prijeki vojni sud, koji je general Potiorek prolasio 29. juna.

 

Džemaludin Čaušević rođen je 1870. godine u mjestu Arapuša kod Bosanske Krupe. Pred svojim ocem, učenim Ali-hodžom, završio je početno obrazovanje. Nakon toga upisuje medresu u Bihaću, gdje naukovanje nastavlja pred bihaćkim muftijom Ahmed-Sabitom ef. Ribićem. Kako je bio talentiran i briljantan učenik, u dobi od sedamnaest godina bio je preporučen za daljnje naukovanje u Istanbulu pred znamenitim profesorom Salih-efendijom Tokatlijom.

Nastavi čitati

USK

Edina Muratović Isović, inžinjerka koja uživa u svojoj oazi prirode u Bužimu (FOTO)

Published

on

By

Edina Muratović Isović, četrdesetogodišnja magistrica građevine iz Bihaća, predstavlja inspirativan primjer kako se može uspješno balansirati između profesionalnih obaveza i ljubavi prema prirodi, pronalazeći unutrašnje zadovoljstvo i mir u radu na svojoj plantaži.

 

Po struci specijalizirana za hidrotehniku i zaštitu okoliša, Edina radi u firmi sa sjedištem u Bihaću, a pored toga je angažovana kao vanjski saradnik za brojne projektne biroe.

Vikendi za nju nisu vrijeme za odmor, već prilika da radi na svojoj plantaža aronije u rodnom Bužimu. Njena plantaža proizvodi samo dva proizvoda – svježu aroniju i hladnocijeđeni sok sa stopostotnim udjelom voća, bez aditiva i šećera, a biljke se zalijevaju isključivo vodom iz prirodnog izvora i hrane stajskim gnojivom.

Iako od uzgoja aronije nije moguće živjeti, ona naglašava da su lično zadovoljstvo, psihički mir i duhovna sreća zagarantovani.

-Nema tu neke finansijske zarade, čak smo na gubitku, ali imam svoj unutrašnji mir, psihičko zadovoljstvo i fizičku aktivnost čime balansiram svoj petodnevni rad u kancelariji ili na terenu. Svoj sam gazda, radim koliko hoću, ali nakon napornog i teškog fizičkog rada, čovjek osjeća unutrašnje zadovoljstvo i sreću više nego da je zaradio određeni novac – objašnjava Edina.

Počela je s plantažom od 1.500 metara kvadratnih zasada maline koje je morala ugasiti zbog niske otkupne cijene i neposjedovanja velikih kapaciteta vlastite radne snage. Nastavila je s proizvodnjom aronije i ima 300 grmova na 1.500 metara kvadratnih koji su u maksimalnom rodu i prinosu.

-Prije pokretanja plantaže malo sam istraživala aroniju jer je to tada bila nepoznata biljka kod nas. Razgovarala sam sa raznim proizvođačima koji su imali neko svoje tržite, ali je ono bilo malo te su se oni kasnije ugasili – kazala je.

Proizvode uglavnom plasira na lokalnom nivou, a neku manju količinu preko prijatelja izveze i u inostranstvo. Uglavnom nema uhodan lanac prodaje, niti zadrugu koja otkupljuje aroniju.

-Bilo bi dobro da imamo neku ustanovu koja bi sakupljala i otkupljivala aroniju, te je izvozila vani firmama koje se bave preradom i proizvodnjom proizvoda od aronije na veliko. Dodatno smo posadili 30 stabljika borovnice koje koristimo za lične potrebe. Kompletna parcela, koja ima oko 8.000 metara kvadratnih, vrlo je raznolika sa različitim voćem i povrćem – kaže Edina.

Ona smatra da je rad u poljoprivredi za ženu težak, ali da svaki biznis ima svoju nafaku te ukoliko neko ima san i želju da se bavi time, rezultati će doći.

-Treba postaviti ciljeve visoko i prema njima koračati hrabro. Preporučila bih svima koji planiraju da osnuju svoj mali biznis da se može ostvariti uspjeh, bez obzira na sve negativne utjecaje – poručuje ona.

(FENA)

Nastavi čitati

Najčitanije