Connect with us

BiH

Vulić kaže da bošnjački političari vrše mobing nad Srbima – “Malo su vam bili ‘Silos‘ i ‘Viktor Bubanj‘”?

Published

on

Povod za reakciju Sanje Vulić bio je navodni mobing nad direktorucin Instituta za mjeriteljstvo BiH Milicom Ristović Krstić

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić poručila je predsjedavajućoj Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj Ermini Salkičević Dizdarević i ostalim bošnjačkim političkim predstavnicima na nivou BiH “da prestanu sa mobingom nad srpskim kadrom koji se bori za uvođenje reda u institucijama na čijem su čelu”.

– Malo su Vam bili “Silos”, “Viktor Bubanj” i ostala srpska stratiša u 21. vijeku, pa ste sada našli da se iživljavate nad direktorom Instituta za mjeriteljstvo Milicom Ristović Krstić samo i isključivo zato što je Srpkinja, istakla je Vulić za Srnu reagujući na “organizovane napade političkog Sarajeva na Krstić, koja je još ranije ukazala da je indikativno da se mjerenjem gledanosti medija unazad 10 godina bavila jedna agencija, te da je novim pravilnikom Instituta za mjeriteljstvo otvorilo tržište u ovoj oblasti”.

Povodom dopisa koji Dizdarević uputila Krstić u kojem traži od nje da Zajedničkoj komisiji dostavi, između ostalog, izvještaj o radu i plan rada za ovu godinu zbog održavanja tematske sjednice, Vulić je upitala Dizdarević “da li je sramota što se javno i otvoreno zalaže za monopol pojedinaca”?

Vulić je istakla da su novim pravilnikom, “koji je uvela Krstić upravo da bi spriječila manipulacije i monopol, ugrožene medijske kuće koje su, po pravilima pomoćnika direktora za naučno mjeriteljstvo Zijada DŽemića, imale profit od jednog do 11 miliona KM”.

– Mislite li da par televizijskih kuća donose mandat? Ne! Građani sude, cijene i povjerenje daju. Ko ste Vi da svoju političku priču gradite kroz etiketiranje i ponižavanje jedne Srpkinje? Zašto, koleginice Salkičević Dizdarević, javno ne kažete koja medijska kuća iz FBiH je imala devet, a koja 11 miliona profita od tih takozvanih Džemićevih pravilnika? Znate li da su dvije medijske kuće zgrtale milione, a ostale mrvice koje ostanu?! Da li je to vama normalno i regularno?! Da li ste Vi, koleginice Salkičević Dizdarević, jedan od lobista tih medijskih kuća?, upitala je Vulić.

– Prema Poslovnikom o radu Predstavničkog doma, koleginice, nema nadležnosti Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj za oblast metrologije jer član 61. j) kaže “statistiku, mjere i standarde”, iz čega proizilazi da se proizvoljno tumači kao osnov za sazivanje tematske sjednice o ovoj temi, rekla je Vulić.

Ona je pozvala Salkičević Dizdravić i ostale bošnjačke političare “koji se bore za muljanja po Džemićevim pravilima da izađu i javno kažu da li oni na ovaj način otvoreno lobiraju za monopol, kriminal i korupciju i ne podržavaju rad direktora koji se zalaže za uvođenje reda i kraj anomalijama koje traju više od decenije”.

BiH

SNSD-ova Hrvatica objavila sliku ‘pasoša RS’: Krenula u Sarajevo

Published

on

By

Potpredsjednica NSRS i SNSD-ovka Anja Ljubojević objavila je na društvenoj mreži X fotografiju na kojoj se vidi navodni pasoš entiteta RS uz poruku ‘Krenula u Sarajevo’.

 

Na fotografiji se dakle vidi komad kartona koji na sebi ima grb entiteta RS i na kojem piše pasoš.

Radi se o očitoj provokaciji koja otkriva da SNSD ne odustaje od secesionističke politike.

Ljubojević se inače izjašnjava kao Hrvatica.

“Da, jesam Hrvatica iz RS, volim svoju RS, moj predsjednik nije Zoran Milanović, niti me zanima. Moj predsjednik je Milorad Dodik i moja država je RS i tako se ponašam”, govorila je Ljubojević na jednoj od sjednica NSRS.

Nastavi čitati

BiH

Dodik vrijeđao tužioce, sudije, kolege: Krišto se ponaša kao nenavođena raketa, to bi bilo najviše na štetu hrvatskog naroda

Published

on

By

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratio se medijima nakon što je okončano ročište u Sudu Bosne i Hercevoine. Ponovio je da je ovo “montirani politički proces” koji se davno “trebao zaustaviti”. Ponižavao je pravosuđe i radnike u Tužilaštvu i Sudu BiH, a optužio “centre moći” i Ambasadu SAD da stoje iza ovog procesa. Ponovo je iznosio svoje tumačenje Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH, te proces protiv njega predstavio kao proces od “državnog značaja”.

“Vioki predstavnik, čak ako je legalan ni po Ustavu BiH, RS ni po zakonima, ni bonskim ovlaštenjima nema pravo da se miješa u zakonodavni postupak i to je jasno rečeno. On ne može da nemetne zakon i zaustavi zakon”, rekao je Dodik, iznoseći svoje tumačenje.

Kritikovao je i Tužilaštvo kazavši da “izmišlja” proces, da bi kasnije rekao i da pravosudne institucije BiH “ne postoje” po Ustavu BiH.

“Veoma je jasno da ovo hrani neku zlu aždaju u FBiH kojoj je važno da Milorad Dodik samo ovdje dolazi i hrane se s tim dolaskom, a mi dolazimp da pokažemo koliko je to besmisleno u svakom pogledu”, rekao je Dodik.

Ponovo je optužio “centre moći” da stoje iza ovog procesa, prevashodno Ambasadu SAD. Vrijeđao je sudije i tužioce kazavši da su podanici, a za one iz reda srpskog naroda nazvao je “poltronima”.

“Kada odmakne vrijeme i kada ne budemo bili ovako intenzivno uključeni u proces i kada nekog tužioca sretnete, mislim da će ga biti sram i objašnjavaće da su morali. Ova je montaža na štetu prije svega Bosne i Hercegovine, uništit će povjerenje”, rekao je Dodik.

Iskoristio je Dodik i ovaj trenutak za izbornu promociju poručivši da će SNSD pobijediti u “70 posto opština, a sa koalicionim partnerima i više”.

Odgovarajući na pitanja novinara u vezi Plana rasta koji je dostavila predsjedavajuća vijeća ministara BiH Borjana Krišto, kazao je kako se “ponaša kao nenavođena raketa”.

“Ona pokušava da sruši mehanizam koordinacije. Moramo s dokumentima koji su usaglašeni u skladu s mehanizmom koordinacije istrajavati, ako nije usaglašeno onda ne dostavljamo. I Borjana Krišto nije niko ko to može da uradi bez obzira što se umislila da to može da uradi. Ne znam ni šta je dostavila, ali očigledno da je ona sebi misionarsku ulogu postavila da može nešto da istumači ili ne. Ako je to usgalašeno u skladu s procedurom vezano za mehanizam koordinacije, ako nije ona ruši mehanizam koordinacije i samim time dogovor u BiH i to je na najveću štetu hrvatskog naroda jer hrvatski narod bi trebao da bude zainteresovan za mehanizam koordinacije više nego bošnjački. Ako je hrvatski neki kadar ruši, onda ruši taj mehanizam koji će doći glave hrvatskom narodu u BiH”, rekao je Dodik.

Odgovarajući na komentare Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova BiH rekao je da je “on pokazao nesposobnost i da je on podvala bošnjačkom narodu.

N1

Nastavi čitati

BiH

Fotografija umjesto pečata: Kako sa bh. pasošima u Schengen od novembra

Published

on

By

Od 10. novembra stupa na snagu novi sistem ulaska u EU i Schengen za građane država koje nisu dio evropske/šengenske porodice, pa tako i za nosioce bh. pasoša. Osim već ustaljene pasoške kontrole, uzimat će se otisci najmanje četiri prsta, te fotografisati svaki putnik.

Otisci

Radi se o stupanju na snagu EES sistema, ustanovljenog u novembru 2017. godine. Uvođenjem EES-a nastavlja se skeniranje putnih dokumenata, ali prestaje unošenje pečata u pasoše, te se očekuje da će uzimanje otisaka i fotografisanje produžiti čekanje u kolonama. Na aerodromima će provjere biti vršene po slijetanju, a države članice su omogućile uzimanje biometrijskih podataka i provjere i prije graničnih kućica, dok putnici čekaju u redu, kako bi se omogućila bolja protočnost. EES sistem je uspostavljen kako bi baze članica EU bile povezanije, kako bi se spriječio boravak duži od 90 dana u periodu od šest mjeseci, ali i otežao kriminalcima ili teroristima ulazak u EU s lažnim pasošima.

ETIAS neće dozvoljavati grupno apliciranje, a od putnika se mogu tražiti i detalji kao što su potvrda o rezervaciji hotela i o zaposlenju

No, ni ovo nije sve. Za iduće ljeto je najavljena provedba i Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS). On će podrazumijevati da putnici iz zemalja koje imaju bezvizni režim s Evropskom unijom moraju putem interneta aplicirati za dozvolu za ulazak, uz plaćanja takse od sedam eura bankovnom karticom. ETIAS će zahtijevati i da, prije putovanja, državljani oko 60 zemalja popune formular, u koji će, pri prvom ispunjavanju, unijeti lične podatke (e-mail, broj telefona, te detalje o putnoj ispravi, obrazovanju, zaposlenju, kao i pojedinosti o planiranom putovanju i boravku u zemlji EU). Bit će, također, tražene i pojedinosti o krivičnim osudama, ranijim putovanjima u ratne zone ili zone sukoba, te informacije o eventualnom protjerivanju iz neke države. Takse od sedam eura bit će oslobođeni mlađi od 18 i stariji od 70 godina, te supružnici/registrirani partneri i djeca državljana EU i zemalja šengenskog sistema, kao i djeca supružnika/partnera koji dolaze izvan EU, ali i oni koji su u tranzitu preko nekog evropskog aerodroma.

Izuzeci

ETIAS dozvola će vrijediti tri godine ili do zamjene putne isprave kojom je aplicirano za ulazak. ETIAS formular neće morati popunjavati osobe koje imaju validnu vizu – studentsku, radnu ili slično ili boravišnu dozvolu u nekoj zemlji Unije, kao ni osobe koje žive uz granicu i posjeduju pogranične propusnice. Izuzetak će biti i odlazak na liječenje u slučaju životne ugroženosti podnositelja ili srodnika, te odlazak na sahranu člana porodice ili obaveze pojavljivanja pred sudom, piše Oslobodjenje.

Nastavi čitati

Najčitanije