Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Tragedija u Njemačkoj: Poginuo građevinski radnik iz BiH, zatrpala ga zemlja

Published

on

Kriminalistička policija Schwäbisch Halla provodi istragu o smrti muškarca. 

Njemačka policija je izvijestila da je u srijedu poginuo 47-godišnji građevinski radnik u Schwäbisch Hallu.

Kako saznaje Fenix-magazin, riječ je o hrvatskom državljaninu Nikoli Č. koji je rođen 1975. godine u Livnu.

U svom izvještaju policija navodi kako je stradali radnik izvodio građevinske radove na jami dubokoj četiri metra u Finkenwegu.

 

“U srijedu poslijepodne oko 13 sati 47-godišnjak je izvodio građevinske radove u jami na Finkenwegu. Tlo se u jednom trenutku zatreslo, te je zemlja zatrpala nesretnog radnika”, navodi njemačka policija.

Policija navodi kako je 47-godišnjak zadobio smrtonosne povrede, te kako je reanimacija bila neuspješna.

Kriminalistička policija Schwäbisch Halla provodi istragu o smrti muškarca.

Svijet / Zanimljivosti

Najsigurnija mjesta ako izbije treći svjetski rat, samo jedno u Evropi

Published

on

By

U svakom scenariju koji predviđa treći svjetski rat, postoje izrazito neutralne zemlje koje bi mogle biti pošteđene razaranja. Ove nacije karakterizira i geografska udaljenost, a bogati resursi čine ih idealnim odredištima za prevladavanje globalnih sukoba.

Atmosfera na planetu, čini se, nikad nije bila napetija, čak ni među zemljama u kojima nema drame. Tako Skandinavci dobivaju popis namirnica za slučaj rata, a Times of India objavljuje popis zemalja u koje bismo se trebali preseliti ako želimo da nas zaobiđe treći svjetski rat… Ne čudi da su dosta su udaljeni i nedostupni, pogotovo iz naših krajeva.

 

Antarktik

Iako nije država, Antarktik je osigurao mjesto na svim listama ove vrste zbog svoje izuzetne izoliranosti.

Poznat po krajolicima koji oduzimaju dah i ledenim terenima, nije baš mjesto koje bi mnogi nazvali domom, ali…

Fidži

Fidži je izolirana otočna država u ogromnom Tihom oceanu koja vodi miroljubivu vanjsku politiku.

Stanovništvo živi skromno, a njegove zelene šume, mineralni izvori i bogata ribolovna područja čine Fidži privlačnim utočištem usred globalne neizvjesnosti, prenosi Nova.rs.

Island

Island je konstantno na vrhu popisa Globalnog indeksa mira.

S obilnim rezervama slatke vode, obnovljivom energijom i morskim resursima, Island postiže samodostatnost, tako da se uopće ne mora oslanjati na druge zemlje za osnovne resurse. Uostalom, tu je i najusamljenija kuća na svijetu za koju se priča da je utočište u slučaju apokalipse.

Grenland

Dok Danska, kao dio Europske unije i NATO-a, može biti na udaru rata u Europi, Grenland, autonomna konstitutivna država, ostaje strateški udaljen i politički nesvrstan.

Njegov udaljeni, planinski teren čini ga pogodnim mjestom za bijeg od ostatka svijeta.

Novi Zeland

Novi Zeland, sa svojom stabilnom demokracijom i poviješću bez rata, još je jedna skrivena i razvijena nacija.

Uz plodno tlo, čistu vodu i mogućnost proizvodnje vlastite hrane, planinski teren Novog Zelanda nudi prirodna utočišta od potencijalne invazije.

Butan

Okružen Himalajom, Butan pruža izvrsno utočište, ušuškan i skriven od potencijalnih prijetnji.

 

Sa svojom predanošću vanjskoj neovisnosti i opreznim izbjegavanjem diplomatskih zavrzlama, Butan sigurno nije logična meta za invaziju.

Irska

Unatoč blizini potencijalnog sukoba u Engleskoj, Irska vodi potpuno neovisnu vanjsku politiku i suzdržava se od članstva u NATO-u. Vojno je neutralna pa bi je svaki sukob mogao zaobići.

Švicarska

Švicarska, poznata po svojoj političkoj neutralnosti, ima planinski teren bez izlaza na more i brojna nuklearna skloništa. Čak i kad bi tamo pale nuklearne bombe, švicarsko stanovništvo dobro je zaštićeno bunkerima i okruženo planinama, stvarajući obranu od susjednih zemalja.

Indonezija

Uključivanje Indonezije na ovaj popis proizlazi iz njezine tradicionalno neutralne pozicije prema globalnim političkim pitanjima, utjelovljene u “slobodnoj i aktivnoj” vanjskoj politici.

Zemlja je usredotočena na neovisno djelovanje u međunarodnim poslovima i predana je njegovanju globalnog mira.

Tuvalu

Unutar golemih prostranstava Tihog oceana, Tuvalu je iznimno povučena i politički nesvrstana nacija.

 

Mala populacija i zanemarivi resursi ne daju poticaj velikim zemljama uključenim u svjetski rat da ciljaju na Tuvalu. Jedinstveno samodostatni, tamo proizvode vlastitu hranu i zalihe, osiguravajući svoju neovisnost i vjerojatnu izolaciju u ratnom scenariju.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Njemačku čeka teško razdoblje: Radnici iz BiH sve više razmišljaju o povratku kući

Published

on

By

U ovom najturbulentnijem desetljeću od Drugog svjetskog rata, a još nismo stigli ni do polovine, imali smo niz događaja bez presedana u geopolitičkom smislu, a povratak Donalda Trumpa na čelo Amerike uistinu se tako može nazvati.

Početkom desetljeća bio je apsolutno otpisan, ismijan zbog stavova o pandemiji, izvrgnut ruglu nakon što su njegovi pristaše upali u Kongres, osramoćen zbog raznih optužnica, a onda se digao iz pepela poput Feniksa, preživio atentat i pokušaj atentata te dobio izbore.

Prijeti gubitak 33 milijarde dolara

Sve to govorimo jer će ovaj događaj snažno utjecati na Europu, a na Bosnu i Hercegovinu i iz njezinog ugla, a možda još snažnije iz ugla Njemačke, gdje je danas oko 200 hiljada radnika porijeklom iz BiH koji šalju milijarde maraka svojima ovdje.

 

Njemačku bi, prema svemu sudeći, moglo čekati teško razdoblje ako se brzo ne osvijesti, a prema najnovijim događajima, neće, no krenut ćemo redom, i to od istraživanja münchenskog ekonomskog instituta Ifo. Trumpove najavljene carine na uvoz iz drugih dijelova svijeta, uključujući Kinu i EU, značajno će smanjiti izvoz Njemačke u SAD, koji je za ovu zemlju najvažnije izvozno tržište.

 

Prema analizi Ifa, visoke carine i ograničenja međunarodne trgovine mogli bi Njemačku godišnje stajati čak 33 milijarde eura, pri čemu bi njemački izvoz u SAD mogao pasti za 15 posto, dok bi izvoz u Kinu zbog neizravnih učinaka mogao pasti za dodatnih 10 posto. I kako to nadomjestiti!? Njemački ekonomisti upozoravaju da bi te mjere, ako se provedu, mogle imati ozbiljne posljedice na radna mjesta i gospodarski rast Njemačke. Sada idemo dalje, na posljednji događaj, a to je dodatna destabilizacija Njemačke (ili uvod u stabilizaciju ako pitate naše ljude vani).

Pala je vlada kancelara Olafa Scholza nakon što je on odbio predložene mjere partnera u vlasti, poput smanjenja socijalnih davanja, ublažavanja klimatskih propisa i smanjenja poreza kompanijama. U ovom trenutku događaj je dodatno otežao poziciju Njemačke.

 

 

Šta čeka radnike iz BiH u Njemačkoj, koja nam je više od pola stoljeća, uz Hrvatsku, glavno odredište za život i rad. Prema procjenama, u Njemačkoj živi i radi oko 200.000 radnika iz BiH. U Njemačkoj im nikad nije bilo lako. Rad od jutra do sutra je činjenica i nekad i danas, međutim, nezadovoljstvo je danas veće nego ikad. Neko je dobro primijetio da dio tog nezadovoljstva, i to ne samo naših ljudi vani već i Nijemaca koji su tu od postanka, proizlazi i iz osjećaja da rade kako bi financirali sistem socijalne pomoći koji u velikoj mjeri koristi novopridošlim migrantima. Prema trenutačnim njemačkim socijalnim propisima, socijalna naknada za nezaposlenog migranta može iznositi i do 450 eura mjesečno za pojedinca, uz dodatne iznose za članove obitelji, kao i subvencije za stanarinu i zdravstveno osiguranje.

Marko koji trenutno živi u Berlinu otkriva da sve više radnika iz BiH razmatra povratak u domovinu.

“Radim ovdje već pet godina i u početku je bilo dobro. Međutim, sve više osjećam da moj rad ide u korist sistemu koji ne pomaže radnicima, nego financira ljude koji i ne rade, a primaju naknade. Sve više nas razmišlja o povratku jer ni Njemačka više nije kao što je bila.

Prije je bila sigurna i stabilna, sada je haotičnija i nesigurnija. Tome, iskreno, doprinosi i “woke” agenda koja uči našu djecu nekim nelogičnim stvarima, da ne iskoristim neku grublju riječ – priča nam sagovornik. Nezadovoljstvo, čini se, raste svakim novim danom, a sve spomenuto, kao i činjenica da je u zemlji oko 1,2 miliona ilegalnih migranata, itekako tome pomažu jer je opterećen sistem socijalne skrbi, troškovi koje država troši na socijalu rekordni su, kriminal i nesigurnost rastu.

Prema riječima Lisandre Flach, direktorice Ifo centra za međunarodne ekonomske odnose, Njemačka i EU moraju ojačati svoju poziciju kako bi se nosili s očekivanim ekonomskim promjenama. Preporučuje se veća integracija EU-a na području tržišta usluga i vjerodostojan odgovor na događaje u svijetu. Njemačka mora pokazati zašto je najjača europska sila, piše Večernji list BiH.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Otkriveni detalji dizajna iPhonea 17 Pro

Published

on

By

Apple planira značajne promjene u dizajnu iPhonea 17 Pro i 17 Pro Max, što bi moglo označiti prekretnicu u razvoju njihovih vrhunskih modela. Prema pouzdanim izvorima, kompanija će se vratiti aluminijskim okvirima, napuštajući eksperiment s titanijem nakon samo dvije generacije. Ova odluka mogla bi biti povezana s izazovima u proizvodnji, troškovima ili povratnim informacijama korisnika, koji su možda preferirali lakši i povoljniji aluminij.

Još veća promjena očekuje se na stražnjoj strani uređaja. Modul kamere bit će izrađen od aluminija u obliku pravougaonika, zamjenjujući dosadašnje staklene module. Stražnji panel će kombinirati aluminijsku površinu na vrhu i stakleni segment na dnu. Ovakav dizajn nije samo estetski inovativan već i funkcionalan, jer stakleni dio omogućava bežično punjenje, dok aluminij nudi veću izdržljivost na udarce i ogrebotine.

Modul kamere će također biti veći u odnosu na prethodne modele, što prati trend sve većih kamera na pametnim telefonima kako bi se unaprijedila kvaliteta fotografija i videozapisa. Očekuje se da će ovaj novi modul sadržavati dodatne senzore ili tehnologije koje će unaprijediti fotografske mogućnosti uređaja.

Ove promjene mogle bi predstavljati najveći redizajn iPhone Pro modela u posljednjih nekoliko godina. Pored vizualnih i materijalnih promjena, Apple bi mogao iskoristiti priliku da unaprijedi i unutrašnje komponente, poput boljih kamera, moćnijeg čipseta i poboljšane baterije. S obzirom na to da su informacije došle iz pouzdanih izvora, entuzijasti već s nestrpljenjem iščekuju potvrdu ovih glasina.

Ako se ove promjene realiziraju, iPhone 17 Pro bi mogao donijeti ne samo osvježenje u dizajnu, već i unaprijediti korisničko iskustvo, zadržavajući Appleovu poziciju lidera u industriji pametnih telefona. Svaka promjena izazvat će raspravu među korisnicima i stručnjacima, ali ako Apple uspješno implementira ove inovacije, mogao bi postaviti novi standard za premium pametne telefone.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Trumpova prva odluka? Novi američki predsjednik izbacuje transrodne osobe iz vojske

Published

on

By

Donald Trump, novoizabrani predsjednik SAD-a, navodno planira potpisati izvršnu naredbu odmah nakon inauguracije 20. januara 2025., kojom bi transrodnim osobama bilo zabranjeno služenje u vojsci. Ova naredba bi poništila politiku predsjednika Joea Bidena i mogla bi rezultirati medicinskim otpuštanjem hiljada aktivnih trans vojnika.

Tokom svog prvog mandata, Trump je već pokušao uvesti zabranu trans osobama u vojsci, pravdajući to “velikim medicinskim troškovima i ometanjem”. Ta politika, usvojena 2019., ukinuta je pod Bidenovom administracijom.

Trumpova inicijativa dio je šireg plana za ukidanje prava LGBT+ zajednice, uključujući zabrane trans učenicima u sportu i korištenju toaleta prema njihovom rodnom identitetu te zabranu medicinske njege za transrodnu djecu. Ove mjere vjerovatno će izazvati pravne sporove.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Škola kod Zagreba: Domar pritvoren zbog seksualnog zlostavljanja djece, optužena i direktorica

Published

on

By

“Policijski službenici Policijske uprave zagrebačke proveli su kriminalističko istraživanje nad 29-godišnjim zaposlenikom odgojno obrazovne ustanove, zbog sumnje u počinjenje ukupno tri krivična djela iz domene krivičnog djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, te nad 48-godišnjakinjom, odgovornom osobom u istoj ustanovi, zbog sumnje u počinjenje krivično djela neprovođenja odluke za zaštitu dobrobiti djeteta i drugih ranjivih grupa ili postupanje protivno pravilima struke”, objavila je zagrebačka Policijska uprava.

“Po dovršenom kriminalističkom istraživanju, policijski službenici su osumnjičene u zakonskom roku predali pritvorskom nadzorniku, dok je posebni izvještaj dostavljeno nadležnom državnom tužilaštvu”, dodaje se u priopćenju objavljenom na internetskim stranicama PUZ-a.

Riječ je o domaru i direktorici škole. Domar je osumnjičen da je djevojčice pozivao u WC, pipkao, slao im fotografije svog spolnog organa i mamio da šalju gole fotografije, javlja Nova TV.

“Dijete je na parkingu izjavilo da ju je radnik škole seksualno uznemiravao u dva navrata i pipkao po spolnom organu. Uveo ju je prvi put u WC za osobe s invaliditetom gdje ju je pitao – hoćeš imati odnos sa mnom, na vulgaran način. Ona se uspjela izvući van iz te situacije, a drugi put ju je odveo u kabinet, tu joj je gurnuo ruku u gaćice”, ispričao je otac jedne djevojčice za Novu TV.

“Kćerka mi je poslije u razgovoru rekla da ju je tražio da slika svoje poprsje i da mu pošalje, da slika međunožje, da se slika cijela gola, da mu pošalje slike i da snimi video gdje ona sama sebe zadovoljava i da je on njoj slao slike svog spolnog organa. Dijete je jako u stresu, ne želi više ići u školu, ne želi imati kontakt ni s kim, potištena je, ne jede ništa”, nastavio je otac djevojčice.

Roditelji još jedne djevojčice kažu kako ju je mamio i pratio.

“Tokom devetog mjeseca su krenule poruke – šta radiš, kako si, možemo li se naći, hoćemo ići izlaziti van… A onda su bile također i golišave fotografije u boksericama od dotičnog. U školi ju je pipao za ruke, ona se morala istrgnuti, počela ga je izbjegavati”, rekli su roditelji druge djevojčice.

Djeca su se bojala i sramila išta reći. Na kraju su ipak na nagovor jedne djevojčice, koja nije bila žrtva, koja je samo htjela pomoći svojim prijateljicama, odlučili otići direktorici i sve prijaviti. Roditelji kažu da im direktorica nije pomogla, nego je sve pokušala zataškati.

“Pismeno su morali napisati neku izjavu šta se tačno dogodilo, da opišu cijeli slučaj sa svojim potpisom, škola kao takva nije kontaktirala roditelje. Znamo da je radnicima jasno iskomunicirala da se o tom slučaju dalje ne govori, da se roditelji ne zovu”, rekli su roditelji djevojčice.

Osim domara, pritvorena je i direktorica škole zbog sumnje da nije zaštitila djecu.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike

Published

on

Mnogim roditeljima je već dosta 15-godišnjaka koji ne znaju složiti krevet za sobom, koji ne peru suđe, koji ne posuđuju sami knjige za lektire već čekaju da sve to obave njihovi roditelji. Roditelji, sada već srednjovječni, koji su sve to činili u tih 15 godina sada žele malo odmora i vremena za sebe i smatraju da je red na njihovoj djeci. No pitanje je kako?

Piše: Kristina Bačkonja, dipl. psiholog

U svojoj praksi često se srećem s vrlo sličnim pitanjima i problemima roditelja. Jedno od njih, koje se opetovano ponavlja jest kako da njihova djeca – koja su sada već dovoljno odrasla – počnu konačno preuzimati odgovornost za kućne poslove i postanu samostalnija.

Mnogim roditeljima je već dosta 15-godišnjaka koji ne znaju složiti krevet za sobom, koji ne peru suđe, koji ne posuđuju sami knjige za lektire već čekaju da sve to obave njihovi roditelji. Roditelji, sada već srednjovječni, koji su sve to činili u tih 15 godina sada žele malo odmora i vremena za sebe i smatraju da je red na njihovoj djeci. No pitanje je kako? – prenosi ordinacija.vecernji.hr

Iako bi bilo idealno da dolaskom kod stručnjaka možemo dobiti recept nakon čije primjene stvari funkcioniraju bez problema, to je gotovo nemoguće. Taj “kako“ ne stane u jedan savjet i jednu pilulu koju je dovoljno jednom popiti da bi došlo do promjene. Taj “kako“ se gradi godinama, puno prije nego do problema uopće dođe.

Ako ste ikada pokušali promijeniti neku svoju naviku koja egzistira već godinama, sigurno ste primjetili da to baš i nije jednostavno. Ako već godinama imamo običaj popiti kafu prije doručka, trebat će nam neko vrijeme da se naviknemo na promjenu u kojoj ćemo prvo doručkovati a tek potom popiti kafu. Nije nemoguće, no isto tako je i prilično nerealno za očekivati da ćemo nakon prvog puta odmah usvojiti novi obrazac.

Navike se usvajaju od najranije dobi

Iz navike radimo puno stvari: zaključavamo vrata po izlasku iz stana, palimo svjetla na automobilu, zatvaramo vodu kada operemo ruke… Ali isto tako navika je i spremiti tanjir za sobom, oprati posuđe, složiti krevet, brinuti o svojim obavezama. Navika koja se usvaja od najranije dobi.

Kako to da onda nemaju svi 15-godišnjaci te navike? Odgovor na to pitanje imaju roditelji koji tih 15 godina sve čine umjesto djece.

Mogu razumjeti roditelje koji su sami imali teško djetinjstvo i stroge roditelje i koji su željeli svoju djecu osloboditi obaveza, dopustiti im da uživaju kako oni nikada nisu mogli. Mogu razumjeti roditelje u procesu rastave braka ili samohrane roditelje koji pokušavaju djetetu smanjiti stres i pritom čine sve kako bi ono bilo sretno. Međutim, ako dijete godinama nije imalo obaveze, ako nikada nije moralo pospremiti krevet, oprati suđe ili posuditi knjigu za lektiru (neovisno o razlozima) zašto bi ono odjednom to htjelo (ili znalo) u starijoj dobi?

Sa sigurnošću mogu reći da se nijedno dijete neće samoinicijativno uhvatiti posla u starijoj dobi ako do tada nije steklo radne navike i ako su do tada roditelji sve radili za njega. Godine same po sebi ne znače ništa ako tokom njih nismo ništa naučili. Drugim riječima, same godine ne garantiraju da će  20-godišnjak znati oprati posuđe a 10-godišnjak neće. To ovisi o njegovom prijašnjem iskustvu i stavu roditelja.

Sjećam se posjeta prijateljici koja je sa svojom trogodišnjom kćerkicom spremala posuđe u mašinu za pranje suđa – ponos koji je u tom trenutku zasjao na malom licu ne može se ni opisati. Prijateljica mi je tada objasnila da se njezina kćerkica voli tako igrati s njom: kada je mama pospremala kuću, malena je imala svoju igračku metlu koju je vukla po podu; kada je mama slagala ormar i malena je s veseljem i ponosom pomagala. Je li dijete od tri godine pomelo pod? Nije. Je li to isto dijete dobro posložilo posuđe u stroj za pranje? Nije. Jesu li majice u ormaru bile dobro posložene? Nisu. No to nije ni bila poenta. Majčin cilj nije bio da njezino dijete odradi posao umjesto nje; cilj je bio da dijete kroz igru i druženje stiče radne navike koje ne možemo usaditi nabrzinu i odjednom. Za to je potreban dobar primjer nas odraslih i vrijeme.

Nikada nije kasno

Rekla bi da nikada nije prerano (a ni prekasno) da se bavimo djetetom i naučimo ga sve što želimo da usvoji. Dok će nam u mlađoj dobi biti jednostavnije (dijete će vjerojatno s guštom i ponosom učiti kako se slaže krevet i veseliti se malim ritualima čišćenja, kuhanja i slično), u starijoj dobi se stvari malo kompliciraju. Da bi privolili našeg adolescenta da se osamostali potrebno je osluškivati što je njemu važno, kakav je njegov tempo. Primjer, ako znamo da je naše dijete jako motivirano da se jednog dana odseli od nas, tada mu i obaveze kao što su kuhanje i pospremanje možemo prezentirati kao nešto u čemu će jednog dana uživati u vlastitom domu. Rečenica poput “Pa sigurno nećeš visiti kod mame na ručku svaki dan – to nije cool” itekako bi ga mogla nagnati da uzme stvari u svoje ruke. Naravno da se stvari neće promijeniti preko noći i da ih neće prihvatiti s oduševljenjem – no, ništa se ne usvaja preko noći.

Na kraju bih voljela reći svim roditeljima da ne vjerujem u greške – samo u povratne informacije koje dobivamo od okoline. Neka svoju djecu i godine do kojih su došli iskoriste kao povratnu informaciju koja će im dati odgovor na pitanje kako (ne) dalje.

akos.ba

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije