Connect with us

BiH

Evropska unija se rješava zamrznutog mesa i šalje ga u BiH

Published

on

Domaćim farmerima u BiH veliki problem predstavlja uvoz mesa iz Evropske unije, jer, kako kažu sagovornici Nezavisnih novina, zbog različitih pravilnika o trajanju ispravnosti smrznutog mesa za ljudsku upotrebu, na naše tržište uvozi se nekvalitetna roba.

Naime, kako su rekli, u EU pravilnik kaže da smrznuto meso može da se koristi za ljudsku ishranu do šest mjeseci, dok je u BiH taj rok do godinu dana.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja Republike Srpske, kazao je za Nezavisne novine da kad istekne rok u zemljama Evropske unije, prerađivači i hladnjače traže način da se riješe tog smrznutog mesa, pa se ono izvozi u treće zemlje, odnosno u BiH.

“Domaći građani ne obraćaju pažnju na to šta konzumiraju u ishrani i najveći problem, pored isteka rokova, jeste taj zdravstveni dio, a to je što mesoprerada, da bi povratila svježinu tog mesa i plasirala ga na police, to ne radi bezazlenim sredstvima, jer se upotrebljavaju velike količine nitratne soli, što nije dobro za zdravlje ljudi”, kaže Maljčić.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, kazao je da činjenica da je u Evropi tako kratak period kada je meso zamrznuto u odnosu na nas, daje mogućnost uvoznim lobijima da uvoze meso koje je duže zamrznuto.

“Za to meso postoje znatno velike i visoke takse za uništavanje nakon isteka roka upotrebe u zemljama Evropske unije i njima je znatno povoljnije da to meso daju u bescjenje i dobiju dodatne stimulanse od države nego da ga uništavaju tamo”, kazao je Marinković.

Ističe da su se domaći uvoznici dosjetili da je to idealan momenat i oni to meso uvoze.

“Mislim da to meso nije štetno za ishranu ljudi ukoliko se uvozi i koristi za preradu, a meso sa naših farmi da se koristi za svježu upotrebu”, kazao je Marinković.

Prema njegovim riječima, poljoprivredni proizvođači 15 godina upozoravaju na prekomjeran uvoz mesa, što za posljedicu ima pad naše proizvodnje.

“Uvoze se nekontrolisano velike količine, što destimuliše farmere da proširuju svoju proizvodnju”, kazao je Marinković.

Kako je rekao, domaći farmeri imaju kapacitete da povećavaju proizvodnju.

“Jasno nam je da ne možemo obezbijediti sve potrebne količine mesa, ali treba voditi računa da se uvozi samo ono što nedostaje”, kazao je Marinković.

Draško Banjac, predsjednik Udruženja farmera Republike Srpske, ranije je rekao za “Nezavisne novine” da se na naše tržište uvozi nekvalitetna roba.

“Svi znamo kakva roba dolazi kod nas, a kakva ide u Evropsku uniju. Često dolazimo u situaciju da nas u marketima i mesnicama upozoravaju da ne kupujemo pojedino meso, što potvrđuje činjenicu da se kod nas uvozi nekvalitetna roba”, kazao je Banjac.

Igor Gavran, ekonomista, pretpostavlja da i u našim i u EU propisima postoje neka naučna obrazloženja i argumenti zašto je to tako.

“Naravno, i meni se čini logičnim da su EU pravila stroža i sigurnija za potrošače. Ipak, mislim da je bitno spomenuti da je, bez obzira na propise, mnogo lakše lažno deklarisati starost zamrznutog mesa nego svježeg i ohlađenog, pa sami propisani rokovi ne garantuju da su deklaracije istinite”, kazao je Gavran.

Dodao je da je uvoz mesa štetan u svakom pogledu, jer meso, kako kaže, možemo i sami proizvesti i trebalo bi jedino (a i to privremeno) uvoziti žive životinje za dalji uzgoj i povećanje stočnog fonda, a kasnije od njih imati cijeli lanac domaće proizvodnje mesa “od pašnjaka do trpeze”.

“U tom slučaju se puno lakše može planirati i distribucija mesa u lancu do potrošača, gdje bi dominirala prodaja svježeg i ohlađenog mesa, a zamrznutog tek u kraćim rokovima. Uz, naravno, pozitivne ekonomske efekte, pored veće sigurnosti za zdravlje potrošača”, kazao je Gavran.

BiH

Dodik ponovo po svom: Postoji samo jedan način da se BiH produži rok trajanja

Published

on

By

Predsjednik entiteta Milorad Dodik izjavio je za Srnu da je samo “jedan način da se BiH produži rok trajanja”, a to je da se “domaći legalno izabrani predstavnici dogovore, jer šta god radili stranci neće uspjeti”.

-Ništa što su do sada uradili nije bilo dobro, i ništa što se pokušava nametnuti ne može i neće opstati, pa tako ni BiH koju priželjkuju, istakao je Dodik.

On je poručio da “o BiH mogu odlučivati jedino izabrani domaći predstavnici u institucijama u skladu sa Ustavom i donesenim zakonima, a ne nametnutim”.

Na pitanje da prokomentariše da je Evropska unija primila k znanju namjeru visokog predstavnika Christiana Schmidta da dostavi podneske Evropskom sudu za ljudska prava u predmetu “Slaven Kovačević”, Dodik je odgovorio da “ustaljena praksa Bošnjaka da zagovaraju strane intervencije sve ove godine nije ih opametila, naprotiv, dovela ih je do toga da se sad hvataju za glavu jer bi taj lažnjak Schmidt mogao da priča nešto što njima ne ide naruku”.

-Naš stav je isti od početka – Schmidt nema nikakav legitimitet, lažno se predstavlja i mora da ode. On je najveća prijetnja BiH i svojim nelegalnim radnjama, za koje je dobio podršku Amerike i Britanije, izazvao je krizu u BiH sa nesagledivim posljedicama i igrokaz u kome svako pokušava nešto da ušićari i nekoga da prevari, što je neodrživo iz jednostavnog razloga zato što sve više urušava BiH. Ako nastave ovako od BiH neće ostati ništa, a posebno ne unitarna BiH koju oni žele da naprave, istakao je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Konaković najavio još veću ofanzivu na Dodika i “kočničare”: “Ne piše im se dobro”

Published

on

By

Na inicijativu ministarstva vanjskih poslova BiH u Berlinu je jučer na sastanku ministara vanjskih poslova država Zapadnog Balkana usvojena Deklaracija o reafirmaciji dobrosusjedskih odnosa i regionalne saradnje, a sve povodom 10. godišnjice berlinskog procesa.

Pored deklaracije usvojena je i zajednička izjava, a ministri su se složili da će zajedničke teme biti na polju obrazovanja – pristupu visokom obrazovanju i upisu na visoke studije u Zapadnom Balkanu, zajednička ulaganja u države Zapadnog Balkana, te posvećenost regionalnoj saradnji, naručito u oblasti istraživanja i inovacija.

Podrška BiH na evropskom putu

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković je nakon sastanka za BHRT rekao da je dobio uvjerenja od kolega iz EU da će snažno podržati BiH ka njenom evropskom putu, ali i da će se suprotstaviti onima koji koče taj put.

Tu primarno mislim na Milorada Dodika koji je od povratka iz Moskve u junu ove godine kočio procese evropskih integracija i nanosio štetu svim građanima BiH, a najveću onima koji žive u Republici Srpskoj… Negatori i kočničari mogu očekivati još veću ofanzivu prema njima svih realnih snaga u BiH, kao i međunarodnih prijatelja, rekao je Konaković.

On je dodao da na račun BiH nije bilo kritika evropskih zvaničnika, jer je urađeno mnogo na putu prema EU, ali i da se “ne piše se dobro onima koji budu kočili BiH”.

Konaković ističe važnost regionalne saradnje, kao i priliku koju trenutno cijeli region ima, a sve da bi se zaustavio odlazak mladih iz zemalja regiona.

Regionalna saradnja

-Dobro je da mi imamo inicijative, da smo aktivni, pokrećemo procese i procedure, a veoma nam je važna ta regionalna saradnja. Preko 20% našeg izvoza ide u ovaj dio Evrope…Region napokon ima priliku i šansu. EU je korektna prema nama. Mi imamo problem odlaska mladih ljudi, moramo učiniti sve da mlade ljude u regionu zadržimo. U okviru te ekonomske saradnje akcenat je na ekonomskim procesima koji će privući investicije i zadržati malde ljude u našim zemljama, objašnjava Konaković.

On kaže da se od BiH očekuje dalje praćenje evropskih standarda i rad na reformama, te da je poseban akcenat na regionalnoj saradnji.

-Moramo poslati poruku da možemo i hoćemo sarađivati. Regionalno tržište je broj jedan naš zajednički interes, naglašava Konaković.

Nastavi čitati

BiH

Denis Bećirović fotografijom sa suprugom Mirelom oduševio pratioce: “Ponos i dika države BiH”

Published

on

By

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović, proteklih dana je boravio u New Yorku, gdje je razgovarao s brojnim međunarodnim zvaničnicima.

Pored ovih sastanaka, Bećirović se obraćao i pred Generalnom skupštinom UN-a, a njegove izjave proizvele su mnogo reakcija u Bosni i Hercegovini, ali i regionu.

S njim je putovala i njegova supruga Mirela, s kojom je na svom Facebook nalogu objavio zajedničku fotografiju.

Sudeći po komentarima, njegovi pratioci su oduševljeni onim što su vidjeli.

Ponos i dika države BiH“, “Prelijep prizor. Naš predsjednik i njegova podrška”, “Hvala gospođo Bećirović što ste takvi kakvi jeste”, “Dvije ljepote“, “Predsjednik i prva dama. Divni su“, “Lijepi i pristojni, baš kako i dolikuje pravim državnicima!”, neki su od komentara na Bećirovićevu fotografiju sa suprugom Mirelom.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

Najčitanije