Connect with us

Magazin

Emotivna ispovijest mame Donne Ares: “Da nijedna majka ne osjeti kako to preživjeti…”

Published

on

Sedam godina je prošlo od smrti Donne Ares. Popularna pjevačica, pravog imena Azra Kolaković, dugo se borila s teškom bolesti i tog 2. oktobra 2017. u 41. godini je izdahnula.

Mnogi su tugovali i tuguju za Donnom Ares, ali majci je najteže. Samo Ajka Kolaković zna kako je prošla i prolazi kroz život bez svoje Donči.

U emotivnoj ispovijesti za Raport, Ajka je govorila o svojoj kćerki, teškim danima, usponima, padovima, uspomenama…

Ne daj Bože razumjeti, a dalje se mora…

Rekli ste mi u pripremi intervjua da ovih dana, uoči tužne godišnjice, osjećate nemir.

“Sad, kako vrijeme prolazi, svoju tugu duboko čuvam u sebi, poslije svih oblika tuge koje sam prošla i ponosna sam i dostojanstvena što sam imala takvu kćerku. Ali kad se bliži 2. oktobar i sad sedam tužnih godina vraćaju se tužne uspomene i nemiri”.

Kako podnosite i preživljavate ove teške dane?

“Imam već mehanizme kako se nositi sa situacijama i puno se javljaju prijatelji i mediji iz cijeloga regiona, tako da to ispoštujem i hvala im što se sjete i što sjećanje na moju Donči ne blijedi”.

Danas ćete obići grob Donne Ares…

“Porodica i bliski prijatelji idemo obići Humke a ona je uvijek prisutna… Ljudi iz cijeloga svijeta se javljaju sa raznim snimkama… Tako da ona živi sa svima nama u našim srcima.

Sedam godina je prošlo od Donnine smrti. Kako majka koja izgubi svoje dijete uspijeva nastaviti sa životom?

“Bolje da nijedna majka ne osjeti kako to preživjeti sa usponima i padovima, ne daj Bože razumjeti, a dalje se mora…  Tako da sam sad dobro i sad živim sa lijepim njenim uspomenama, kojih je ostavila i previše. I moram biti sad, kad sam to sve prošla, još jača i bolja zbog nje”.

Sjećanja ima i previše i sad živim od lijepih uspomena

Vi ste se počeli baviti muzikom što je bila velika Donnina želja.

“Jesam. I pored putovanja koja su moja velika strast, našla sam mir u muzici poslije moga profesionalnoga rada u školi. Sad sam se vratila pjevanju, koje sam napustila zbog porodice, i to je moja ljubav, izazov i rad na sebi.

I nema veze sa grandioznom karijerom moje kćerke, to je lično njeno, a ovo moje, jer od mene je krenulo i samo ćemo zaokružiti taj put.

A ujedno i njenu želju ispunjavam i ja samo pjevam iz ljubavi, imam obaveze i ni sa kim se ne takmičim, već uživam na svoj način, a imam i svoj ansambl “Prijatelji sa Une”, s njima vježbam, nastupam…”.

Po čemu je se Vi najradije sjećate?

“Sjećanja ima i previše i sad živim od lijepih uspomena i sad osjećam kao da je tu negdje oko mene i kaže: “Izdrži”, jer svi smo u prolazu na ovome svijetu.

Bez obzira na sve ponosna sam mama kćerke koju sam imala, a imam i dalje u srcu”.

Magazin

VIDEO U Salt Lake Cityju koriste laserske zrake za nadzor prometa

Published

on

By

NAPREDNA tehnologija može detektirati prijestupnike, ali i aktivno optimizirati tijek prometa u realnom vremenu.

Državne vlasti Ute odlučile su u Salt Lake Cityju početi koristiti naprednu tehnologiju za povećanje sigurnosti prometa u raskrižjima. Radi se o primjeni lidara (Light Detection and Ranging), optičkog mjernog instrumenta koji koristi laserske zrake.

Takvu tehnologiju koristi Mercedesova S klasa koja je postala prvi automobil s razinom 3 autonomne vožnje. Trenutno se nova tehnologija koristi na pet raskrižja, a omogućava registriranje pješaka, biciklista i vozila.

Za razliku od klasične kamere, ovaj sustav bilježi cjelokupno kretanje objekta kroz raskrižje, što omogućuje naknadnu obradu podataka i definiranje pojedinih putanja. U konačnici, budući da bilježi i brzinu, ova tehnologija omogućava reviziju sustava regulacije prometa u cilju postizanja optimalnog protoka.

“Zamislite da netko prelazi cestu i spotakne se i jednostavno ne može stići na vrijeme”, rekao je glasnogovornik UDOT-a John Gleason za Fox13. “Ne moramo ništa raditi ručno, automatski će se prilagoditi vrijeme kako bi se omogućio siguran prijelaz.”

Nije poznato koliko stoje sustavi koje je razvio Panasonic, ali odjel za promet savezne države Ute (UDOT) otkriva kako će nova tehnologija biti uvedena na druge lokacije u državi korištenjem dijela bespovratnih sredstava od 20 milijuna dolara. Fox13 sugerira da je cijena tehnologije između 30.000 i 40.000 dolara.

Nastavi čitati

Magazin

Žena jela samo sardine 70 dana: ‘Mislili su da sam luda i da gladujem‘; njena transformacija je nevjerovatna

Published

on

By

Bolničarka Jane (62) je u razgovoru s doktoricom Annette Bosworth, koja je poznata kao dr. Boz, otkrila da joj je bizarna dijeta od sardina i biljnog ulja pomogla da smrša13 kilograma te da joj je pomogla kod zdravstvenog problema.

Ona je visoka 173 centimetra, a u maju ove godine bila je teška skoro 83 kilograma, što znači da je njen indeks tjelesne mase (BMI) bio čvrsto u kategoriji prekomjerne težine. Međutim, unutar samo deset dana jela je samo riblje konzerve te je smršala preko šest kilograma.

Ublažila bol u stopalima

Do 70. dana bila je teška 74 kilograma, što je pola kilograma više od njene idealne težine. Jane tvrdi da joj je bogata proteinska dijeta također pomogla u rješavanju boli koju je uzrokovao problemom sa stopalom, a koji je poznat kao plantarni fasciitis.

To stanje uzrokuje bol u donjem dijelu stopala, oko pete i svoda, posebno tokom hodanja. Jane je otkrila da je njena bol u stopalima prešla “s deset na dva” nakon dijete sa sardinama.

Ona je objasnila da se odlučila na takvu prehranu nakon što joj je “mesožderska dijeta” prestala pomagati u gubitku kilograma. Kada je prvi put razgovarala o ideji prehrane samo sardinama s prijateljima i porodicom, mislili su da je “luda” i da se “lišava” hrane.

Jane je rekla da je bila zabrinuta zbog količine teških metala kao što je živa u količini sardina koje je jela. Ona se, naime, može nakupiti u tijelima riba u obliku metil žive, koja je vrlo toksična. “Sardine su najmanja riba. Ne mislim u njima ima puno žive jer ne žive dugo”, rekla je.

Stroga kontrola kalorija

Njena prehrana sastoji se od četiri konzerve sardina dnevno, zajedno s dvije kašike vrste biljnog ulja koje se zove MCT u svakom obroku. MCT ulje je laboratorijski proizvedena tvar bez okusa ekstrahirana iz palminih košpica i kokosa.

Jane je držala svoj energetski unos pod strogom kontrolom kako bi osigurala da nikada ne jede više od 1500 kalorija dnevno. Opisujući svoju dnevnu prehranu, rekla je da počinje s prvom konzervom sardina vrlo rano, u osam sati ujutro. U vrijeme ručka, oko 12 sati, pojede dvije konzerve i četiri kašike MCT ulja.

Neobično, Jane se pobrine da joj posljednji obrok u danu bude prije 15 sati, kada pojede svoju posljednju konzervu. “Sardine su mi utažile glad. Nisam jela grickalice… Bilo je kao da je sijalica ugasila. Nisam gladna, ne trebam jesti”, rekla je.

‘Tako sretna‘

Jane je mjerila svoj dnevni šećer u krvi tokom eksperimenta i tvrdi da je nakon samo pet dana njegova razina “spala” u kategoriju zdravijih. Šećer u krvi koji stalno iznosi više od 7 mmol/l prije jela povezan je s većim rizikom od dijabetesa tipa 2. Jane kaže da joj je dnevna razina šećera u krvi natašte pala s 9 mmol/l prije eksperimenta na između 6 mmol/l i 7 mmol/l.

Što se tiče toga dosadi li joj svakodnevno jesti sardine, Jane je rekla da je “tako sretna” što tako često jede ribu u konzervi. “Nisam gotova – nastavit ću”, otkrila je.

Nastavi čitati

Magazin

Znate li koji je grad najskuplji za život?

Published

on

By

Švicarska je poznata po visokim troškovima života, a to je potvrdio i ovogodišnji izvještaj Cost of Living Index by City 2024., koji je objavio Numbeo, najveća svjetska baza podataka o gradovima i državama diljem svijeta.

Prema njihovim podacima najskuplji gradovi za život dosad u 2024. godini su Ženeva i Cirih, a za petama im je New York.

Pri izradi tog izvještaja uzeti su u obzir troškovi namirnica, stanarina, obroci u restoranu te ukupni troškovi života.

U Ženevi su namirnice skuplje za 11.4% nego u New Yorku, a cijene u restoranima više su za 1.5%.

Međutim troškovi stanovanja jeftiniji su u Ženevi za 40.4% nego u New Yorku.

Nastavi čitati

Najčitanije