Magazin
3 znaka da vam jetra ne radi kako treba: Ako ih uočite, hitno se javite ljekaru
Ovaj moćni organ je odgovoran za varenje hrane, kao i eliminaciju toksičnih supstanci iz tela, pored brojnih drugih važnih uloga. Jetra takođe pomaže u zaštiti našeg organizma od infekcije, plus skladišti energiju – što je čini važnim organom za mnoge aspekte zdravlja.
Kada ovaj vitalni organ prestane da funkcioniše pravilno, fokusiranje na zdravlje jetre može postati pitanje života i smrti. Postoji mnogo različitih vrsta bolesti jetre, ali ukoliko se ne dijagnostikuju i ne liječe, mogu biti štetne i potencijalno smrtonosne.
Budući na ozbiljnost mogućih bolesti jetre i komplikacija insuficijencije jetre, važno je da budete svjesni znakova upozorenja koje vam organizam šalje.
Ruski lekar Aleksandar Ogulov govori o promjenama koje ukazuju na probleme sa jetrom.
Znaci patologije jetre
Osoba osjeća probleme sa viličnim zglobom. Mišići viličnog zgloba predstavljaju jetru. Kao rezultat toga, osoba počinje da govori bez otvaranja usta.
Patologiju jetre prati suva, osetljiva koža (pukli prsti). Zašto se ovo dešava? Žuč (proizvedena u jetri) mora imati određenu koncentraciju.
Ako se ovo drugo smanji, onda se potrošene masti slabo apsorbuju, postoji nedostatak vitamina rastvorljivih u mastima, što se odražava na kožu.
Na licu u zoni „trećeg oka“ može se pojaviti crvenilo, iritacija, pa čak i čirevi (ovo je već promena jetre blizu ciroze).
Ostali znaci problema sa jetrom:
- Nokat ima bled izgled
- Kosa je lomljiva
- Hrkanje
- Škripanje zubima
- Crvene mladeži ili vene na telu
- Poremećaj stolice
- Dijareja
- Razdražljivost, nezadovoljstvo.
Šta je još važno da znate što je povezano sa jetrom?
Bolesti sa očnom membranom ukazuju na zagušenje u jetri.
Stanje jetre igra ulogu u razvoju senilne demencije (oštećenje pamćenja). Jetra je usko povezana sa mozgom. Ako postoji nedostatak bakra, mozak pati. Koncentracija žuči određuje stanje crijeva. Pri niskim koncentracijama može doći do nadimanja. Bakterije ne žive u kiseloj sredini, a flora počinje da dominira, što nije korisno, ne proizvodi vitaminske grupe, enzime, koenzime.
Otrovi – toksini preopterećuju jetru.
Bijes je loš za jetru. Kada smo ljuti, jetra prestaje da čisti krv.
Jetra proizvodi enzime koji ne samo da poboljšavaju varenje, bore se protiv parazita, aktiviraju enzime pankreasa, stvaraju okruženje u crijevima, već su i komponente koje aktiviraju mazive elemente u zglobovima. Zbog toga, kada čučnu (i djeca takođe), zglobovi mogu da popucaju ako jetra nije u redu.
N1
Magazin
Mislite da ste dobar vozač? Ok, ko ima prednost?
DOLAZAK na raskrižje tijekom vožnje često može izazvati zbunjenost. Ako se tri vozila istovremeno nađu na istom raskrižju, to može dovesti do komplikacija, no njih je ipak lako izbjeći.
Internetom se proširila fotografija koja simulira jednu od mogućih situacija. Na raskrižju bez semafora i prometnih znakova su se istovremeno našla tri vozila, a pitanje je koje od njih ima prednost?
Dva vozila idu ravno, a jedno skreće
Žuti i plavi auto na ovom raskrižju idu ravno, dok kamion skreće lijevo. Dobro proučite fotografiju, razmislite i probajte točno odgovoriti na pitanje.
Razmišljajući o točnom odgovoru, potrebno je znati o kakvom raskrižju se radi. Budući da na prikazanom raskrižju nema ni semafora ni prometnih znakova, vrijedi pravilo desne strane. Prema njemu, vozilo na lijevoj strani mora prepustiti prednost vozilu koje mu se nalazi zdesna.
Index.hr
Magazin
Talijanka koja je živjela 117 godina otkrila je da je svaki dan jela isto jelo
TALIJANKA Emma Morano rođena je 1899., a preminula je 2016. u dobi od 117 godina, što znači da je službeno doživjela tri stoljeća, dva svjetska rata i skoro 90 političkih promjena u Italiji. Doživjeti ove godine prava je rijetkost, a prema zapisima, postoji samo 12 ljudi koji su doživjeli toliku starost.
Izbjegavala je muškarce
Morano je živjela ispunjen život, a jednom prilikom izjavila je da ima jednostavnu formulu za dug život – stroga dijeta i izbjegavanje odnosa s muškarcima.
Bila je udana, no razvela se 1938. godine nakon što joj je preminulo jedino dijete, 6-mjesečni sin. Od muža se rastala u vrijeme kada je u Italiji to bilo nezamislivo i tada je odlučila da se nikada više neće udati, a često je govorila da joj je to pomoglo da živi dulje, objašnjavajući da “nije željela da itko njome dominira”.
Također, otkrila je da je svaki dan, skoro 90 godina, jela tri jaja, od čega su dva bila sirova. Tu naviku je uvela, kako je rekla, nakon Prvog svjetskog rata kada joj je dijagnosticirana anemija. No, uz jaja je pila i tradicionalno talijansko alkoholno piće, nešto poput rakije.
“Jedem tri jaja dnevno i za probavu pijem grappa koju pripremam sama – stavim je u staklenku sa sedam listova kadulje, pelinom i nekoliko grožđica”, objasnila je jednom prilikom.
Zaslužna je i genetika
Carlo Bava bio je njezin liječnik gotovo 30 godina, a on je rekao za AFP da je Emma rijetko jela voće i povrće. “Kada sam je upoznao, jela je tri jaja dnevno, dva sirova ujutro, a zatim omlet za ručak i piletinu za večeru”, ispričao je, ali i dodao da je tajna njezinog dugog života i genetika. Naime, njezina majka doživjela je 91 godinu, a nekoliko njezinih sestara proslavilo je svoje 100. rođendane.
Index.hr
Magazin
Ako ovaj predmet imate u automobilu, u Njemačkoj možete platiti kaznu do 10.000 eura
Predmet koji mnogi kod nas često drže u automobilu može skupo da vas košta.
Njemački automobilski klub ADAC upozorava na jedan predmet koji u Njemačkoj nikada ne treba prevoziti bez valjanog razloga – nož. Ako se nož prevozi u vozilu bez valjanog razloga, to može dovesti do kazne od 10.000 eura, piše Avtomagazin.si.
Dešava se da vozači ponesu nož sa sobom, naprimjer, na piknik. Međutim, Zakon o oružju postavlja stroga pravila za nošenje noževa: zabranjeno je bilo kome sa oštricom dužim od 12 cm.
Dozvoljeno im je da se nož prevozi samo ako postoji legitiman razlog, kao što je posao, inače je prevoz zabranjen.
Za prekršaje su predviđene novčane kazne do 10.000 eura.
Ako imate valjan razlog, nož treba čuvati u zatvorenoj kutiji ili sličnom sigurnom pakovanju.
Pored naoružanja, među stvarima koje zahtijevaju posebnu pažnju prilikom transporta spada i gorivo.
U Njemačkoj je u kontejnerima dozvoljeno da se preveze do 240 litara dodatnog goriva po vozilu, a svaki kontejner ne smije da sadrži više od 60 litara. Prekoračiti to znači rizikovati novčanu kaznu.
Prilikom transporta goriva u inostranstvo potrebno je provjeriti pravila pojedine zemlje. U nekim zemljama, poput Luksemburga, transport goriva je, naprimjer, strogo zabranjen.
Ako u Njemačkoj u automobilu vozite kućne ljubimce, oni moraju biti uredno osigurani, u posebnim sjedištima. Nepoštovanje može da dovede do kazne od 35 eura, a u slučaju opasnosti kazna se povećava na 60 eura i jedan kazneni poen.
-
Religija7 dana ago
Šejtanski prilazi čovjeku
-
Svijet / Zanimljivosti7 dana ago
Zašto je djeci potrebna rutina?
-
Cazin2 dana ago
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivosti4 dana ago
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Religija4 dana ago
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Cazin3 dana ago
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivosti3 dana ago
5 navika za zdraviji um i život
-
Svijet / Zanimljivosti1 dan ago
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike