USK
U obračunu u Velikoj Kladuši upucana braća Palić
Otac i sin Suad i Zuhdija Silahić uhapšeni su zbog pucnjave koja se desila jučer u naselju Marjanovac, općina Velika Kladuša.
Kako je Raport sinoć objavio oni se dovode u vezu s obračunom u kojem su ranjene dvije osobe koje su odranije poznavali.
Kako smo sinoć objavili, kod njih je pronađena poluautomatska puška Papovka, a sumnja se da je iz nje pucao 19- godišnji Zuhdija koji će danas biti predat TužilaštvuPrema informacijama Raporta radi se o obračunu koji je rezultirao ranijim nesuglasicama.
Saznajemo da su u pucnjavi ranjena braća Palić. Kod njih je policija pronašla pištolj. Jedan od braće je Nail (1989).
Obojica se nalaze u bolnici u Bihaću.
USK
Porodično nasilje u Bihaću, muškarac fizički napao bivšu suprugu
U naselju Harmani zabilježen je fizički napad na žensku osobu.
Kako saznajemo od slučajnih prolaznika, napad se desio u blizini zgrade H15 kada je iznenada došlo do galame i vike ispred navedene zgrade.
Prema riječima jednog od prolaznika za naš portal, muškarac je verbalno napao ženu, a potom i fizički nasrnuo na nju, piše Dijaspora.
Kako saznajemo iz Doma zdravlja Bihać, u ovu ustanovu je primljena K.D. (25) s vidnim povredama u predjelu ruke, te su joj konstantovane lakše tjelesne povrede. Nakon ukazane liječničke pomoći, K.D. je otpuštena na kućno liječenje.
Nezvanično saznajemo, radi se o bivšim supružnicima.
USK
Velikokladuški frizer Mirfet Hašić novi predsjednik Saveza frizera u BiH
Protekle nedjelje u Vitezu održana je Skupština Saveza frizera u Bosni i Hercegovini na kojoj je izabrano je novo rukovodstvo Saveza na mandat od četiri naredne godine. Mirfet Hašić iz Velike Kladuše (Klub “Krajina”) uz ubjedljivu većinu glasova delegata Skupštine izabran je na mjesto novog predsjednika Saveza frizera u BiH na kojem je naslijedio Sanina Fazlića, javlja RVK.
Kandidature za predsjednika Saveza podnijeli su, osim Hašića još Zlatko Alibalić iz Tuzle (Klub “Banja Luka”) i Sead Babić iz Sarajeva (Klub “Šampion”). Prije same procedure glasanja Alibalić je odustao od kandidature, a rezultati glasanja pokazali su da je dvadeset delegata podržalo Hašića u odnosu na pet delegata koji su svoj glas dali Babiću. Jednoglasno su izabrani i ostali članovi rukovodstva Saveza. Potpredsjednici: Zlatko Alibabić i Zorica Knežević. Sekretar: Sead Babić. Predsjednica Skupštine: Snježana Bodulović. Nadzorni odbor: Daniel Krivokapić, Dragica Arsić i Janja Martinović. Sud časti: Violeta Gašpar, Admir Dedajić, Zlatka Melkić i Vedad.
USK
Velika Kladuša: Horvat na računu zatekao svega 138.453 KM, hoće li prijaviti Abdića?
USK
Bužim: 21-godišnji mladić povrijeđen na radnom mjestu
U Bužimu je zabilježena nesreća na radnom mjestu, u kojoj je povrijeđen 21-godišnji mladić.
Prema informacijama, mladić je zaposlen u firmi “Abi” i prilikom korištenja bušilice došlo je do nesreće, uslijed koje je povrijedio prste na ruci, piše Dijaspora.
Povrijeđeni radnik je odmah prevezen u Dom zdravlja Bužim, gdje mu je ukazana medicinska pomoć.
Nakon što su utvrđene povrede, mladić je otpušten na kućno liječenje, a prema informacijama, povrede nisu ozbiljnije i očekuje se njegov potpuni oporavak.
USK
Ključan događaj za odbranu Bihaća: Srpska televizija priznala je poraz i prikazala snimke (VIDEO)
Prvog decembra 1994. godine, nakon neuspjelog oklopno-pješadijskog napada na položaje boraca 5. Korpusa na “Orljanskom mostu”, neprijatelj je pokušao proboj oklopnim vozom “Krajina ekspres”.
Voz je krenuo iz Ripča, preko sela Pritoka, prema Bihaću, ali je na prilazima mostu bio zaustavljen raketnim napadom. Borci 5. Korpusa, uz pomoć rakete “Maljutka”, pogodili su voz i onemogućili dalji napredak.
Ovaj herojski momenat, koji je zaustavio napad oklopnog voza, bio je jedan od rijetkih uspjeha nad navedenim vozom, jer nikad u četiri godine rata u Hrvatskoj takav voz nije pogođen osim u Bihaću. Smatra se da je borac 502. viteške bihaćke brigade Šerif Kličić ispalio raketu koja je uništila voz.
Ovaj događaj, iako ključan u odbrani Bihaća, često je zanemaren u ratnim izvještajima. Srpska televizija je, međutim, priznala poraz i prikazala snimke oklopnog voza koji prelazi rijeku Unu i borbe oko grada.
USK
Zabrinutost u Bihaću zbog povratka migranata: ‘Bojim se da ćemo biti najveći nosioci tog tereta’
U četiri centra sa ukupnim kapacitetom oko pet hiljada mjesta sada boravi oko 890 migranata. Skoro 10 hiljada manje migranata tražilo je azil ove u odnosu na prošlu godinu
Migrantska kriza manjeg kapaciteta, ali niti je zaustavljena niti bi uskoro mogla biti. Problem ilegalnih migracija i dalje problem kompletne Evrope, a tako i Bosne i Hercegovine. Sada i najave reaadmisija migranata iz Njemačke, Italije, Švicarske zabrinjavaju nadležne. Da li će one koji se vrate u Hrvatsku vraćati i za Bosnu i Hercegovinu?
Da će Njemačka u Hrvatsku zbog sporazuma o readmisiji vratiti 16 hiljada migranata zabrinula je javnost. Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske kaže da je ipak plan da ih do kraja naredne godine bude vraćeno nešto više od 700. Ali zbog sporazuma o readmisiji oni koji su prešli preko BiH mogli bi biti vraćeni ovdje, jer upravo je tokom prethodne godine najviše zahtjeva za povratkom bilo iz Hrvatske, piše N1.
”Postoji opravdana mogućnost da jedan veći broj ilegalnih migranta po okončanju određenih postupaka od strane nadležnih organa R. Hrvatske bude predmetom readmisije sa Bosnom i Hercegovinom. BiH je potpisnica bilateralnog Sporazuma o readmisiji sa Republikom Hrvatskom, smatramo da smo u obavezi svaki zahtjev razmatrati i odlučivati prema važećem sporazumu.”
Međutim, zbog ovih najava najviše strahuju u područjima prihvatnih centara. U četiri centra sa ukupnim kapacitetom oko pet hiljada mjesta sada boravi oko 890 migranata. Skoro 10 hiljada manje migranata tražilo je azil ove u odnosu na prošlu godinu. No, zbog naglog zaustavljanja migranata iz Srbije prema Mađarskoj mnogi su se vratili na bh. rutu. Kriza nije zaustavljena, a bojazan od naglog priliva, zbog prethodnih iskustava, posebno zastupljena u Bihaću.
”Bojim se da ćemo doći opet u situaciju da če se cijeli teret ako bude opet neki veći priliv migranata, dakle, sa istočne granice, ili ako bude neki veći priliv ovih u postupku readmisije sa Zapada, dakle, povratnika da ćemo opet biti mi ti, ovdje u Bihaću, da ćemo bit najveći nosioci tog tereta”, kaže Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća.
”Očekujem da će Ministarstvo sigurnosti i druge agencije koje su relevantnije za migracije donesu strategije, to jest donesu odluke kako i na koji način djelovati u tim slučajevima ukoliko dođe do nekih situacija koje nisu takoreći one situacije na koje smo mi navikli”, kaže Adnan Beganović, glasnogovornik MUP USK.
Određene strategije i akcioni planovi donose se od 2004. godine. Ipak očekuje se aktivniji angažman nadležnih. Zbog toga se svi uzdaju u potpisivanje sporazuma sa FRONTEX-om, jer su pregovori izgledno pri kraju. Granična policija je zabilježila u 2024. godini 9.600 pokušaja ilegalnog prelaska granice, tako da im je tehnička, ljudska i operativna pomoć koju potpisivanje Sporazuma sa Agencijom za graničnu i obalnu stražu bila omogućena.
”Frontex je danas najzaslužniji za sigurnost i funkcionalne vanjske granice i jedna je od najvećih i najbrže rastućih agencija Evropske unije i Bosna i Hercegovina treba njihovu potporu u svim aspektima povezanima s upravljanjem granicama i borbe protiv prekograničnog kriminala, a to je ujedno i jedan od načina integriranja u Evropsku uniju.”
Za ilegalni prelazak rute preko BiH do željene zemlje migranti izdvajaju od 12 do 18 hiljada eura. Ruta do željenih zemalja odavno poznata. Sada najavljene i veće readmisije. BiH je za sada te sporazume potpisala sa pet zemalja i Evropskom unijom, no ono što predstavlja problem jeste što najveći broj migranata dolazi iz zemalja sa kojima sporazuma nema. Poput Afganistana, o čemu se krajem septembra govorilo na četvrtom migrantskom dijalogu.
”Niti ijedna država u okruženju nema potpisan sporazum o readmisiji sa Afganistanom, mi kad želimo da vratimo nekoga u zemlju porijekla. Konkretno u Afganistan, država iz koje oni dolaze ne garantuje im bezbjednost, jer ne možete vi nekoga udaljiti na način da kažete evo vraćamo ga, pa da poslije toga kad dođe u svoju državu da ima određenih problema”, kaže Žarko Laketa, direktor Službe za poslove sa strancima.
Upravo je i zaštita ljudskih prava migranata jedan od zadataka, kao i sprečavanje rada kriminalnih grupa koje su se organizirale među migrantima. Zato sada nadležni rade na saradnji sa okruženjem, ali i FRONTEX-om kako ne bi došlo do prekapacitiranosti ili novih problema.
-
Cazinprije 5 dana
Rupa do rupe na parkingu u centru Cazina, nadležni šute
-
Cazinprije 4 dana
Teška saobraćajna nesreća u Cazinu, više povrijeđenih
-
Cazinprije 5 dana
Policija u Cazinu uhapsila mladiće iz Bihaća zbog droge, među njima i maloljetnik
-
USKprije 4 dana
Katastrofalni uslovi u bihaćkom Domu zdravlja: Četiri godine nakon zemljotresa, pacijenti i zaposleni i dalje u opasnosti
-
USKprije 5 dana
Kekić se skrivao u šumama između Cazina i Kladuše, kada se vratio u Sloveniju ubijen je
-
Magazinprije 5 dana
Mehaničari tvrde: S ovim autima nećete prijeći ni 160.000 kilometara