Nakon prošlosedmične posjete delegacije Vlade Federacije sa ministrima energije, rudarstva i industrije Vedranom Lakićem i poljoprivrede Kemalom Hrnjićem na čelu te predstavnicima BH Gasa, Cesta i Terminala Federacije BiH Unsko-sanskom kantonu, apetit za velike projekte porastao je kod Krajišnika, piše Oslobodjenje.
Gdje ima dima…
Premijer USK-a Nijaz Hušić naročito je bio zainteresovan za projekt gasifikacije USK-a u okviru zapadne interkonekcije, tražeći da se on kao strateški uvrsti u program javnih investicija, a gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić pokazao je interes za dio vojne industrije koja bi trebala doći u Bihać.
– Priča o namjenskoj industriji traje već nekoliko godina, ali sad je osjetan interes da se dio njene proizvodnje prebaci u USK. Vlada Federacije tako želi pokazati brigu o našem kantonu, a postoje i druga strateška pitanja. Nama je to značajno zbog zapošljavanja i industrije. A što se tiče gasovoda, delegacija iz Sarajeva je, nakon Bihaća, nastavila posjetu Republici Hrvatskoj, jer se tamo pozitivno mijenja klima za uspostavu i obnovu unske pruge, na koju se svakako nadovezuju i naše aktivnosti za obnovu naftnog terminala, kazao nam je gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.
Naftni terminal u Bihaću uveliko je u fazi obnove, investicija je vrijedna oko 20 miliona maraka, a rok za završetak poslova je kraj 2025. godine.
Što se tiče gasifikacije Unsko-sanskog kantona, u ovom dijelu BiH svjesni su da se radi o generacijskom projektu, ali su i ohrabreni aktivnostima vezanim za južnu interkonekciju o kojoj su ovih dana intenzivirani razgovori. Naravno, postoji još i sjeverna interkonekcija od Brčkog, a što se tiče zapadne interkonekcije BiH – HR Tržac, prema planovima, ogranci bi prioritetno povezivali Cazin, Bihać, Veliku Kladušu i Bosansku Krupu te, eventualno, potez do Sanskog Mosta sa Bosanskim Petrovcem i Ključem.
To je predviđeno i Prostornim planom Kantona za 20 godina, kojeg smo mi prošle godine usvojili. Koliko dugo će sve to trajati nije poznato, ali kada se o tome počne razgovarati, sigurno je da će se i ubrzati. Uzimajući u obzir aktivnosti na južnoj interkonekciji, onda je nama svakako u interesu da se razgovara i o ovoj aktivnosti koja je nama najinteresantnija, rekao nam je Zikrija Duraković, predsjedavajući Skupštine Kantona.
I drugi načelnici su zainteresovani za ove projekte, pogotovo Boris Horvat iz Velike Kladuše, koja se intenzivno otvara ka USK-u i Federaciji BiH.
– Bilo bi mi izrazito drago da što prije dođe do potpisivanja tog ugovora iz jednostavnog razloga što taj plinovod kroz Hrvatsku prolazi tek petnaestak kilometara od naše općine. To bi jako puno značilo za privredu i domaćinstva Velike Kladuše, kazao nam je načelnik Horvat.
Kapaciteta ima
Delegacija iz Sarajeva je, pored obnove terminala u Bihaću, obišla i prostorije bivše tvornice Bira. U javnosti se stekao zaključak da je to zbog otvaranja pogona namjenske industrije, međutim kako nam je kazao gradonačelnik Bihaća, postoje ograničenja u zakonskoj regulativi o tome koji dio vojne industrije može biti smješten u naseljenom području. Izvidnica Bire bila je samo zbog procjene mogućih kapaciteta, a Krajišnici su složni da je važno da dio ove industrije dođe u bilo koji grad USK-a.
Što se tiče same Bire, biznismen iz USK-a Amir Murić koji polaže prava nad jednim njenim dijelom kaže da ne bi imao ništa protiv.
– Ona svakako ima kapacitete, ali to ovisi o namjerama nosilaca vlasti. Ja sam za svaki daljnji pokušaj koji ide u pravcu razvoja grada i našeg kantona, kazao nam je Murić.
U Krajini su sve opcije otvorene i svi žele isto, velike projekte i ekonomski preokret o kojem sanjaju već dugo.