Od danas u Banjoj Luci i drugim gradovima Republike Srpske počinje obilježvanje 9. januara kao “dana RS” kojeg je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim.
Sutra će biti održana centralna manifestacija u Banjoj Luci, a danas će se već početi s polaganjem vijenaca nakon čega će se održati akademija na kojoj će se dodijeliti odlikovanja najzaslužnijim pojedincima i institucijama, a sutra nakon svečanog defilea će biti održani koncerti, predstave i drugi sadržaji.
Salkić uputio zahtjev OHR-u
Ovaj program je godinama na repertoaru, međutim, ove će biti izmjena jer Milorad Dodik, predsjednik RS neće prisustvovati obilježavanju već će njegove dužnosti preuzeti premijer RS Radovan Višković, članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS.
Ovu informaciju je u programu RTRS-a potvrdila generalna sekretarica predsjednika RS.
Dodik neće prisustvovati manifestaciji obilježavanja ovog neustavnog dana jer se oporavlja nakon operacije koju je prošle godine imao u Beogradu.
Može se reći da je upravo zbog toga, nikad tiše ovaj datum dočekan. Nije bilo toliko istaknutih izjava tamošnjih političara, ali je upečatljiv bio zahtjev kojeg je Ramiz Salkić, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) i potpredsjednik SDA uputio visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu prije nekoliko dana.
On je, naime, pozvao Schmidta da, u skladu sa svojim mandatom i ranijim odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, poništi zaključak NSRS od 27. novembra o formiranju odbora za organizaciju proslave dana entiteta RS 9. januara.
Schmidt nije donio nikakve odluke u vezi s tim zahtjevom, ali važno je istaći, također, da su i ranije bile podnesene brojne prijave Tužilaštvu BiH, a jednu od njih je podnio upravo i Salkić, međutim, nikakvih konkretnih reakcija nije bilo.
Ana Brnabić danas dolazi u Banju Luku
Također, ministar odbrane BiH Zukan Helez je jučer odbio dati saglasnost za prelet vojnog aviona Srbije preko teritorije BiH, a prema planu leta dostavljenom od ambasade Srbije u BiH na dane 8. i 9. januar 2025. godine.
“Ovaj prelet helikoptera R Srbije i posjeta delegacije Ministarstva odbrane Srbije nedvojbeno upućuje na zaključak da je namjera prisustva događajima vezanim za obilježavanje 9. januara, kojeg je 2015. i 2019. godine Ustavni sud Bosne i Hercegovine svojim odlukama proglasio neustavnim danom Republike Srpske“, naveo je jučer Helez.
Jučer je na tu odluku reagovao Aleksandar Vulin, ministar unutrašnjih poslova Srbije navodeći da je “malo Zukana da bi spriječili Srbe”. Iako još nije poznato da li će biti preleta navedenih aviona, poznato je da danas dolazi delegacija Vlade Srbije na Aerodrom Banja Luka u Mahovljanima u 14:00 sati.
Tako su iz NSRS danas poslali saopćenje medijima u kojima su najavili da će predsjednik ove entitetske institucije Nenad Stevandić danas u 13:45 sati na aerodromu u Mahovljanima dočekati Anu Brnabić, premijerku Srbije.
Važno je istaći da su na obilježavanje neustavnog 9. januara u više navrata reagovali brojni zvaničnici i profesori među kojima je i i profesor filozofije i studija holokausta i genocida na Državnom univerzitetu Southern Connecticut i član Upravnog odbora Programa studija genocida na Univerzitetu Yale dr. David Pettigrew koji je poručio da visoki predstavnik za BiH i međunarodna zajednica moraju biti svjesni da je proglašenje 9. januara tzv. “danom RS“ možda najekstremniji slučaj negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca u RS, a i jedno i drugo predstavljaju kršenje Krivičnog zakona BiH.
Ustavni sud BiH tri puta proglasio proslavu 9. januara kao dana RS neustavnom
Podsjećanja radi, Ustavni sud BiH do sada je tri puta presudio da je proslava 9. januara kao Dana RS neustavna.
Do sada, niko nije krivično odgovarao za to krivično djelo.
Ustavni sud BiH je proglasio 9. januar neustavnim zato što Vlasti RS slave 9. januar, datum kada je 1992. godine u Sarajevu tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine.
Cilj je bio da se taj dio BiH potom pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.
Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, koji su osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata.
Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom na teritoriji RS.
Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i deklaracija i Ustav Srpske Republike BiH. Ustavni sud BiH je, 23 godine kasnije, u novembru 2015. donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a, neustavan.
Osim što se Ustavni sud u obrazloženju osvrnuo i na događaje iz 1992. godine, utvrdio je i da se tad obilježava i krsna slava Republike Srpske – Sveti arhiđakon Stefan, pa se doživljava i kao vjerski praznik.
Ustavni sud BiH nije osporio pravo na dan Republike Srpske, ali je utvrdio da “Dan RS-a” ne može biti 9. januar.
N1