Connect with us

USK

Bajramović kaže da se ne osjeća krivim: ‘Žao mi je što su mi sad ruke vezane da se borim za Krajinu’

Published

on

Nakon što se u javnosti pojavila informacija da je federalni zastupnik Halil Bajramović (NiP) osuđen na tri godine zatvora zbog “obmane pri davanju kredita” a prema presudi Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, Bajramović u razgovoru za Faktor tvrdi da još ni on, ni njegovi advokati nisu dobili presudu.

Dodaje kako se ne osjeća se krivim.

U junu prošle godine Kantonalni sud u Bihaću objavio je prvostepenu presudu kojom je predsjednik NiP-a u Unsko-sanskom kantonu Halil Bajramović proglašen krivim za krivično djelo obmana pri davanju kredita.

– Nisam dobio presudu, niti su je dobili moji advokati. To je 100 posto tačno. Kako bih se mogao smatrati krivim ako me niko nije obavijestio da sam nekoga oštetio? Ako su tadašnji direktori Hypo Leasinga, koji ne postoji već 10 i više godina, svjedočili na sudu u moju korist da ih nikada nisam oštetio ni za jednu KM, i da taj zahtjev oni popunjavaju, te da to u Hypo Leasingu ne znači ništa, ključno je bilo da li imam biznis koji može vratiti kredit, a imao sam, te da li imam hipoteku koja to garantuje, a imao sam – govori Bajramović i dodaje:

– Uzeo sam kredit na 10 godina sa 10 posto kamate, nakon tri godine kamate su pale, pa sam putem svog drugog biznisa i drugih planova vratio kredit u cijelosti, sa svim pripadajućim kamatama i troškovima. Kako bih se osjećao krivim za nešto za što nisam odgovoran?

Dodaje kako postoje identične presude na Sudu BiH.

– Imamo identične presude na Sudu BiH, gdje postoji šteta od 650.000 KM za NLB Leasing. Taj dokazani prevarant je osuđen uvjetnom kaznom. Ja nisam nikoga prevario i ne postoji šteta za Leasing. Ako postoji, neka mi sud ukaže na svaku jednu KM štete, ja ću platiti oštećenom 100 KM, znači stotinu puta više – govori Bajramović.

Upitali smo ga da li nakon presude Vrhovnog suda FBiH ostaje bez mandata u Parlamentu FBiH.

– Prema pravilima Centralne izborne komisije BiH (CIK-a) za više od šest mjeseci osude gubi se mandat, što im je vjerovatno bio i cilj u najvećem dijelu. Ali to mi je manji problem. Bio sam poprilično glasan za moju Krajinu i žao mi je zbog toga što su mi sad ruke vezane da se borim za ovaj zapostavljeni dio BiH, ali sada se moram posvetiti mojoj maloj Leyni, Hallyu, Daliji i Sabini – kazao je Bajramović.

Izborni zakon kaže da mandat prestaje izabranom članu organa vlasti danom pravosnažnosti presude kojom je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci i duže.

USK

VIDEO Stanje i položaj osoba s invaliditetom u USK: Praksa nezadovoljavajuća, projekti u toku

Published

on

By

U Bihaću je, u okviru DISC projekta, Caritas Bosne i Hercegovine zajedno s predstavnicima udruženja i organizacija osoba s invaliditetom s prostora Unsko-sanskog kantona održao info sesiju na kojoj se govorilo o pravima i položaju osoba s invaliditetom uz konstruktivne ideje kako da se upravo oni što bolje involviraju u društvo, da im se olakša participacija, ali i da se njihov položaj maksimalno poboljša. Sufinansijer projekta je i Federalno ministarstvo rada i socijalne politike.

federalna.ba

Nastavi čitati

USK

Kamenolom “prijeti” Nacionalnom parku Una

Published

on

By

Bageri, kamioni i buldožeri uskoro bi mogli da vade gips na granici Nacionalnog parka Una, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine (BiH).
Kompanija “Siniat” iz Bihaća, grada u kojem se nalazi nacionalni park, planira da otvori kamenolom, na osnovu koncesije koju su dobili prije devet godina.
“Siniat” je u vlasništvu belgijske kompanije “Etex” koja se bavi proizvodnjom građevinskih materijala.
Površinski kop će biti smješten oko pet kilometara sjeverno od Kulen Vakufa, mjestašca na obali rijeke Une, koje teritorijalno pripada Bihaću.
Iz uprave Nacionalnog parka upozoravaju da bi zbog blizine budućeg kopa mogao biti ugrožen biodiverzitet.
Nacionalni park Una je jedan od četiri nacionalna parka u BiH, sa više od 1.900 biljnih vrsta što iznosi više od pola svih vrsta prisutnih u zemlji. Također, prema podacima NP Una, na njegovoj teritoriji živi više od 50 zaštićenih vrsta životinja.

Šta se zna o projektu?

Iz Ministarstva okoliša i turizma Federacije BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE) je rečeno da je investitor po pitanju dozvola “tek na početku”, jer im nedostaje, između ostalog, dozvola za eksploataciju i upotrebna dozvola.
Upkos tome, ovo ministarstvo je 19. aprila objavilo na svom sajtu da nema potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu.
Iz Ministarstva za RSE je pojašnjeno da su odluku donijeli na osnovu dostavljene dokumentacije i mišljenja nadležnih organa.
Prema važećem entitetskom zakonu, procjena uticaja na životnu sredinu se vrši u dvije faze.
U prvoj se utvrđuje da li ima potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu. Ukoliko ima, ide sa na drugu fazu koja podrazumijeva izradu studije o procjeni uticaja.
Ukupne količine gipsa iznose nešto više od 13.000 tona, predloženi prostor za eksploataciju pet hektara, dok je ukupni odobreni koncesioni prostor skoro 72 hektara (oko 720.000 kvadratnih metara).
Inače, koncesioni ugovor sa Vladom Unsko-sanskog kantona (jedan od 10 kantona u Federaciji BiH, jednom od dva bh. entiteta) sklopljen je 2015. godine, na period od 25 godina.
Iskopani kamen će moći da se koristi u proizvodnji gips ploča, gipsanih maltera, u proizvodnji cementa i sl.
Rudarski institut iz Tuzle je procijenio da bi se iz ovog kamenoloma gips mogao eksploatisati naredne 74 godine.

Blizina nacionalnog parka

Površinski kop će biti udaljen oko kilometar i po od Une, ali i 100 metara od potoka Lončić, koji se ulijeva u tu rijeku. Prema idejnom rudarskom projektu, potok će biti izmješten.
Kako navodi Rudarski institut iz Tuzle, koji je radio Zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu, očekuje se da će “emisije sedimentne i lebdeće prašine u procesu bušenja i miniranja” negativno utjecati na životnu sredinu.
Ipak, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, ranije je dao mišljenje da eksploatacija gipsa “ne bi trebalo” da ima štetan uticaj na zdravlje stanovništva i životnu sredinu.
Niko nije protiv razvoja, ali on mora biti u skladu sa principima i načelima očuvanja prirode, kaže za RSE Amarildo Mulić, direktor Nacionalnog parka Una. Dodaje da je problem za nacionalni park moguća prerada gipsa i način transporta.
– Ako taj način transporta bude kroz nacionalni park, ili dijelove nacionalnog parka, recimo unskom prugom, željezničkom prugom koja nije eksploatisana, onda se moraju preventivne mjere za eksploataciju preuzeti – rekao je Mulić.
On smatra da bi i potencijalni zagađivač trebalo da plaća određenu kompenzaciju upravi zaštićenog područja. Ocjenjuje da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma, koje je nadležno za ekološke dozvole u tom bh. entitetu, trebalo u saradnji sa njima da formira mišljenje o projektu.
Detaljnije pročitajte ovdje.
Nastavi čitati

USK

Lijepe vijesti: Sanjanin Zekerijah Kerić se uspješno oporavlja!

Published

on

By

Iz Kantonalne bolnice u Bihaću stižu lijepe vijesti – Zekerijah Kerić, mladić iz Sanskog Mosta koji je nedavno bio u teškom stanju, sada se uspješno oporavlja.

Ajdin Hodžić nam je potvrdio da je Kerić u puno boljem stanju te da oporavak napreduje pozitivno.

S obzirom na ove dobre vijesti, akcija prikupljanja pomoći za Kerića danas se obustavlja.

Detalji o ukupnom prikupljenom iznosu i spisku donatora bit će objavljeni naknadno.

Zahvaljujemo svima koji su se uključili i pružili pomoć u ovoj situaciji, objavili su na facebook stranici MZ Tomina.

 

Nastavi čitati

Najčitanije