Connect with us

BiH

Božo Ljubić u duhu velikosrpskih nacionalista: Da nije bilo prevjeravanja na islam BiH bi bila većinski hrvatska i katolička

Published

on

Podnoseći izvještaj o radu, od proteklog zasjedanja Čovićeve nevladine organizacije Hrvatski narodni sabor (HNS) do danas predsjednik Glavnog vijeća HNS-a Božo Ljubić govorio je o demografiji i projektu demografske strategije s ciljem demografske revitalizacije hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini koji je, kako je kazao Ljubić, suočen s demografskom erozijom, starenjem stanovništva, rastućim iseljavanjem i niskom stopom fertiliteta.

Ljubić je kazao da su prije otomanske okupacije katolici činili 90 posto stanovništva BiH.

-Poznato je da je u ranom srednjem vijeku preko 90% stanovništva BiH bilo katoličke vjere. Povelja Kulina Bana počinje riječima: „U ime oca i sina i duha svetoga“ a završava „neka mi Bog pomogne i sveto Evanđelje …„Ja Radoje banov pisah ovu knjigu banove povelje od rođenja Kristova tisuću i sto osamdeset i devet ljeta, mjeseca augusta dvadeset i deveti dan(na dan) odrubljenja glave Ivana Krstitelja.“ Poznato je koji narod u Bosni i Hercegovini danas slavi 29. augusta/kolovoza kao svoj blagdan – mučeništvo Svetog Ivana Krstitelja. To je hrvatski narod. Da nije bilo progona i prevjeravanja na islam pod otomanskom okupacijom i da nije bilo pravoslavnog doseljavanja, potaknuto različitim razlozima a opet najčešće od strane različitih okupatora, danas bi čitava Bosna i Hercegovina bila većinski katolička i hrvatska. Koliko bi nas bilo, 3 ili 30 milijuna to danas nitko ne može odgovoriti, kazao je Ljubić, te nastavio:

-Nakon otomanske okupacije dolazi austrijska uprava pa potom prva Jugoslavija i postupni demografski oporavak hrvatskog naroda. Tako popis stanovništva iz 1931. bilježi blagi procentualni udio Hrvata u BiH od 22,5%, da bi popis iz 1948., nakon uspostave druge Jugoslavije pokazao udio od 23,9%. Ovi podaci zorno pokazuju kako je demografska situacija u uskoj vezi s političkim položajem naroda, koji je nesumnjivo nakon prestanka otomanske okupacije išao nabolje. Nažalost, Hrvati su na samom kraju rata od Bleiburga i križnog puta nadalje, doživjeli zločin razmjera genocida što se uz se, što se događalo u drugoj Jugoslaviji, negativno odrazilo na sve naredne popise, kazao je on.

Advertisement

-Drugi vid planirane dekroatizacije je smišljeno administrativno razbijanje velikih zemljopisnih cjelina s većinskim hrvatskim stanovništvom i njihovo pripajanje većinskim srpskim ili muslimanskim općinama. Zoran primjer je mostarska općina. Prilikom komunalne reorganizacije, općini Mostar se pripajaju naselja Gornje Drežnice, mahom nastanjena tada Muslimanima, koja su tri puta bliže Jablanici nego Mostaru a naselje Ljuti Dolac koje je na „cigar hoda od Mostara“, kako su govorili naši stari, pripaja se općini Široki Brijeg. Na taj način Mostar prije rata postaje većinski muslimanski. Na isti način Ravno je pripojeno Trebinju, kazao je Ljubić.

-Hrvatski narod u BiH se nažalost u više od dva desetljeća nakon Daytona i nepravednog ustavnog ustroja suočava sa sličnim trendom iseljavanja, međutim s negativnim prirodnim priraštajem smo izgubili skoro polovicu svoje prijeratne glavnice. Stoga primarni cilj demografske obnove je zaustavljanje iseljavanja, koje je prema Josipu Županovu osam puta veći demografski problem od niskog nataliteta, tvrdi Ljubić.

Ljubić je kazao kako se u dijelu bosanskohercegovačke javnosti i politike manipulira presudama Haškog tribunala, zanemarujući činjenice, optužujući hrvatsko političko i vojno vodstvo i čitav hrvatski narod za „udruženi zločinački pothvat“.

-Na taj način si priskrbljuju moralno pravo za nastavak dekonstituiranja i obespravljivanja hrvatskog naroda u BiH, što naravno potiče frustraciju i negativan stav velikog broja Hrvata prema ovoj državi i motivira ih na dalje iseljavanje, kazao je on.

Advertisement

-Što nam je činiti, upitao se Ljubić.

-Zanemarivanje demografskog osipanja vodi ka demografskom slomu, gubitku političkih prava i nestanku. Vrijeme je za akciju. Demografska strategija Hrvata u BiH polučiti će cilj samo ako upali alarm i motivira na akciju. Nužno je stoga pristupiti pronatalitetnoj politici ali prije svega „zaustaviti krvarenje“, kako je Josip Županov nazvao iseljavanje stanovništva. Stoga je nužno donijeti demografsku strategiju na razini države, kazao je Ljubić, upitavši se zbog čega se onda Hrvatski Narodni Sabor bavi demografskom strategijom.

-Zato što se Hrvati u BiH suočavaju s problemima koje građani pripadnici druga dva naroda nemaju a to je ustavna neravnopravnost. Istina, Schmidt je donio izmjenu izbornih pravila, koje će Hrvatima, uz plebiscitarnu podršku listama HNS-a, ovoga puta omogućiti participiranje u vlasti ali ponovno bez predstavljanja u Predsjedništvu i diplomaciji. Međutim, ove izmjene nisu ispravile niti manji dio napravdi koje su Hrvatima od 2000. godine učinjene od strane njegovih prethodnika, kazao je on, te dodao:

-Stoga, ukoliko dugoročno namjeravamo održati narodnu supstancu i politički subjektivitet, neophodne su dublje ustavne promjene koje će pored već postojećih elemenata institucionalnog federalizma uključivati i racionalniju i pravedniju administrativno teritorijalnu organizaciju. Komunalna reorganizacija odnosno formiranje općina s hrvatskom većinom gdje to demografski i teritorijalni uvjeti dozvole je sljedeća mjera, kazao je.

Advertisement

Govoreći o demografskoj revitalizaciji Hrvata u BiH Ljubić je posebno akcentirao odnose i suradnju s Republikom Hrvatskom kojoj su, kako je rekao, Hrvati kroz desetljeća ako ne i stoljeće bili demografsko vrelo, koje je sada nažalost presušilo.

-Hrvatska više ne može računati, a ne smije niti pomisliti, da bi vlastite demografske rupe popunjavala Hrvatima iz BiH. Za Hrvatsku je danas jedini strateški interes i zalog dugoročne teritorijalne suverenosti, očuvanje političkog subjektiviteta i ostanka Hrvata u BiH što je jasno zapisano u Strategiji o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske, iz 2011., kazao je Ljubić.

BiH

Plenković: Duboko smo zabrinuti zbog situacije u BiH, među prvima imamo interes za njenu stabilnost

Published

on

By

Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je u razgovoru za francusku televiziju France24 da je Hrvatska duboko zabrinuta zbog trenutne situacije u Bosni i Hercegovini.

Istakao je da njegova zemlja snažno podržava stabilnost susjedne države, kako na političkom tako i na institucionalnom planu, te poštivanje njenog pravnog poretka.

“Hrvatska je među prvim državama koje imaju iskren interes za političku i institucionalnu stabilnost Bosne i Hercegovine. Ključno je voditi otvoren i konstruktivan dijalog između tri konstitutivna naroda, dva entiteta – Republike Srpske i Federacije BiH – i državnih institucija”, kazao je Plenković.

Podsjetio je da je predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto te naglasio da Hrvatska u potpunosti podržava njen rad i reformske procese, posebno one koji vode ka otvaranju pregovora sa Evropskom unijom.

“Naš cilj je da budemo faktor stabilnosti u regiji, da doprinosimo smirivanju tenzija i ohrabrujemo poštivanje ustavnog poretka i institucija Bosne i Hercegovine”, rekao je Plenković.

Advertisement

Na kraju je pozvao sve političke aktere u BiH da se uzdrže od zapaljive retorike i da poštuju pravni okvir države.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Lührmann: Građani RS nisu uz Dodika, ne sele u Rusiju već u zemlje EU

Published

on

By

U večerašnjem ekskluzivnom intervjuu za N1, njemačka ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann govorila je, prije svega, o neugodnom iskustvo prilikom jučerašnjeg diplomatskog skandala koji se desio u Republici Srpskoj kada je tokom posjete “ispraćena” iz ovog entiteta kao nepoželjan gost i to sve po naredbi tamošnjih vlasti, tačnije, predsjednika RS Milorada Dodika. Iako je ružna gesta, Lührmann je ipak zapamtila toplu dobrodošlicu stanovnika Banjaluke i jednog dijela vlasti, a u razgovoru nam je kazala da će se tamo opet vratiti te je uputila jasnu poruku tamošnjim vlastima, građanima, a na kraju i svima u Bosni i Hercegovini.

Lührmann je istakla da je već tri-četiri puta boravila u BiH i da je uvijek željela otići u Banjaluku jer je čula da u tom dijelu države vlada gostoprimstvo i toplina ljudi.

“U Njemačkoj imam mnogo prijatelja koji dolaze iz Republike Srpske, i upravo zbog toga sam željela da idem tamo. Bila sam primljena vrlo srdačno – divan grad, šetali smo, imala sam susrete sa civilnim društvom i opozicijom. No, zatim je stigla obavijest iz Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a da moramo napustiti teritorij entiteta, uz prijetnje nasiljem ukoliko to ne učinimo. Zbog toga smo odlučili da odemo”, navela je Lührmann koja je navela da će bez obzira na sve što se desilo opet doći u RS i BiH.

Zatim je ustvrdila da su takvi potezi samo dokaz slabosti Dodika pogotovo ukoliko se uzmu u obzir sankcije koje mu je samo dan prije ovog diplomatskog skandala uvela Njemačka, a u isto vrijeme i Austrija. Sankcije, između ostalog, podrazumijevaju da je Dodiku, a uz njega i Nenadu Stevandiću, predjsedniku Narodne skupštine RS i Radovanu Viškoviću, premijeru RS zabranjen ulazak i prolazak kroz ove dvije zemlje, ali nas je zanimalo šta će se zapravo desiti ukoliko oni pokušaju preletjeti preko Njemačke ili Austrije?

Advertisement

“Neće im biti dozvoljeno da uđu u zemlju, morat će se vratiti i želim još jednom jasno da naglasim da se zabrana ulaska odnosi na sve one koji podržavaju i dio su ovih separatističkih aktivnosti i to je naravno nešto protiv čega se djeluje i od strane vlasti ovdje u BiH. Da postoji nalog za hapšenje i zabrana ulaska je prvi dio, a može se itekako desiti da se takve mjere primijene i na druge osobe koje podržavaju ovakve aktivnosti”, istakla je njemačka ministrica.

Jedno od najvažnijih pitanja koje se u posljednje vrijeme spominje jeste i to da postoji mogućnost da se sankcijama Dodiku pridruže i ostale zemlje EU. Pitali smo Lührmann koliko je to moguće budući da ima država, poput Mađarske, koje podržavaju Dodika i njegovu politiku?

“Mi imamo konkretne odluke Evropske unije, također i pojedinačnih zemalja koje osuđuju takvo ponašanje i navode da je budućnost BiH u Evropskoj uniji, to je proces koji gospodin Dodik uvijek iznova blokira. Upravo imamo i paket rasta, preko milijarde eura za BiH, ta sredstva su trenutno blokirana, a ostale zemlje Zapadnog Balkana su uspjele da povuku ta sredstva, samo BiH još uvijek ne, upravo zbog toga što gospodin Dodik to blokira i to pokazuje da mi kao Evropska unija djelujemo jedinstveno i podržavamo sasvim jasno one koji su proevropski orijentisani”, istakla je naša sagovornica.

Budući da je Dodik u jednom od svojih obraćanja rekao da se “Njemačka počela ponovo iživljavati nad Srbima”, Lührmann je u tom kontekstu imala poruku za sve stanovnike RS-a.

Advertisement

“Imam jasnu poruku za stanovnike RS. Potpuno smo na njihovoj strani, želimo ih podržati na putu ka Evropskoj uniji i želimo da u tom entitetu postoji jaka privreda, da se jačaju odnosi sa Republikom Njemačkom u ekonomskom smislu. I također imamo sredstva koje želimo investirati u infrastrukturu, a jedini koji to blokira je Dodik i njegovo okruženje i to je sasvim jasno. Lično sam i itekako svjesna toga da on nema podršku stanovništva Republike Srpske, da to stanovništvo zaista želi stabilnost, smislenu politiku koja će jednostavno osigurati dobru budućnost za ljude”, istakla je Lührmann.

Osvrnula se i na to da ovo nisu jedine sankcije koje su Dodiku uvedene. Stopirani su brojni projekti, međutim, interesovalo nas je da li zbog toga najviše ispašta stanovništvo?

“Za nas je važno da se podržava stabilnost i pravna država ovdje u BiH i upravo zbog toga su određena sredstva vezana upravo za te uslove, da postoji određeni razvoj, a to podrazumijeva i provođenje presuda sudova ovdje u BiH, da se te presude poštuju i naravno vrijednosti EU. Zbog toga je jasno da čim vodstvo RS-a se vrati na taj put i čim bude moguće donositi odluke na državnom nivou kako bi zemlja jasno krenula ka EU, onda će ta sredstva biti odobrena. Dakle, to je skoro pola milijarde direktnih investicija, to se tiče infrastrukture i ukupno se radi zapravo u iznosu od preko milijarde za BiH u okviru Plana rasta. Mislim da je to jako dobra ponuda za ljude ovdje i vrlo je jasno da mi kao EU smo oni koji dajemo tu ponudu, a i stanovništvo želi u EU. Nikada nisam čula za osobu iz Republike Srpske, recimo, koja želi da ide u Rusiju, da emigrira tamo, već zapravo ljudi odlaze u Njemačku, u Austriju, u EU. Dakle, to žele ljudi, a mi smo također čvrsto na njihovoj strani”, rekla je Lührmann.

S obzirom na to da je odavno poznata retorika vlasti RS-a da ne priznaju Christiana Schmidta kao visokog predstavnik u BiH navodeći da je on nelegalni predstavnik, da nije legalno izabran na tu poziciju u Vijeću sigurnosti UN-a itd. Lührmann, budući da Schmidt dolazi iz Njemačke, poslala je i u tom smislu jasnu i kratku poruku vlastima RS-a

Advertisement

“Ja sam se naravno se sastala sa gospodinom Schmidtom kao i kod prilikom svake posjete BIH. On ima podršku Njemačke, Evropske unije i on je također imenovan u skladu sa Dejtonskim sporazumom kao legitiman predstavnik i on ovdje jako dobro radi”, naglasila je Lührmann.

Imala je poruku i za vlasti BiH – evropski put ili blokade.

“Uvijek i iznova, tokom razgovora političarima, ali također civilnom društvu, prenosim jasnu poruku. BiH ima izbor da se odluči za put u stabilnu budućnost, blagostanje u Evropsku uniju, što je povezano sa brojnim sredstvima Evropske unije, ili put blokade, destabilizacije, dakle put koji ide upravo u suprotnom pravcu od onoga što imamo u Evropskoj uniji, dakle prostor slobode i stabilnosti i sigurnosti. I uvijek, iznova, moraju da donose tu odluku, da biraju i mislim da je jednostavno teško gledati na koji način se uvijek blokiraju ti koraci na državnom nivou u tim tijelima i mogu zaista samo da apeliram na odgovorne da pronađu put iz te blokade. Također sam recimo razgovarala jako puno i sa mladim ljudima, sa studentima, uključujući i u Republici Srpskoj, oni su zaista nestrpljivi, žele da rade na budućnosti svoje zemlje, autu, svrhu političari moraju da uklone ove blokade kako bismo osigurali stabilnu i blagostajući budućnost. Mislim da je prijedlog vrlo jasan. Prava su na stolu, prijedlozi su na stolu, radi se o tome da je potrebno imenovati glavnog pregovarača sa Evropskom Unijom, isto tako potrebno je donijeti plan reformi kako bi se povukla sredstva iz plana rasta i kao što sam rekla, to su stvari koje su druge zemlje Zapadnog Balkana već učinile i imaju već koristi od toga, njihovo stanovništvo ima koristi od toga i upravo zbog toga apeliram na političare i političarke ovdje da što prije donesu te odluke da pronađu kompromise za dobrobit svoje zemlje i da ne riskiraju kada se radi o budućnosti zemlje i također to se odnosi i na predsjednike RS-a da ne djeluju protiv ustava zemlje već da djeluju na konstruktivan način kako bi radili za ljude u ovoj zemlji”, jasna je bila Lührmann ističući da je opozicija u RS u proteklom periodu pokazala da su spremni za kompromise i saradnju u korist puta ka EU.

Na kraju je spomenula da mnogi odlaze u Njemačku iz BiH, ali da u razgovoru s tim ljudima zapravo shvata da su to uradili jer u svojoj državi nisu mogli ostvariti ono što su željeli.

Advertisement

“Ja se radujem mnogim osobama iz BiH koji potiču odavde, dakle, a koji aktivno doprinose našem društvu, našem dobrostanju u Njemačkoj. Imamo također i određene parlamentarne zastupnike u Njemačkoj koji su porijeklom odavde, koji su čak rođeni ovdje, tako da se radujem tome. Mi trebamo i kvalificiranu radnu snagu, ali želim da naglasim da tokom razgovora ovdje mi je uvijek iznova bilo jasno da ljudi žele da ostanu u svojoj domovini. I da ono zapravo što mogu da pronađu kod nas, stabilno okruženje, dobrostanje, mogućnost da osnuju porodicu, da to zapravo žele da nađu ovdje, tamo gdje su njihovi korijeni, njihove porodice, kultura. U kojoj su odrasli i upravo zbog toga je sada važno i apeliram da se radi na tome da se ide u tom pravcu i ja sam zaista uvjerena, to sam vidjela tokom posjeta, da ima jako puno divnih mladih ljudi koji žele da se založe za ovu zemlju, ali trenutno postoji blokada od strane političke elite, tako da zaista apeliram da se prevaziđu te blokade i onda to može ići jako brzo, uključujući i kada govorimo o demokratiji, ali isto tako kada govorimo o privredi”, zaključila Lührmann u razgovoru za N1.

Detalje o diplomatskom skandalu i reakcijama koje su uslijedile nakon njega možete pronaći ovdje, a cijeli intervju za N1 možete pogledati u videu

Nastavi čitati

BiH

Košarac: Vijeće ministara BiH neće raspravljati o njemačkoj ministrici, ona je persona non grata u RS-u

Published

on

By

Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Staša Košarac (SNSD) poručio je da neće dozvoliti raspravu o njemačkoj ministrici Anni Luhrmann koju je Vlada Republike Srpske jučer proglasila za personu non grata i naredila da napusti prostor tog entiteta.
“Takva sjednica se neće desiti, jer ovo krajnje nevažno pitanje neće dobiti moju podršku da se nađe na dnevnom redu”, rekao je Košarac.On je rekao da to “što dva velika gubitnika u bošnjačkoj strukturi ministri vanjskih poslova Elmedin Konaković i transporta i komunikacija Edin Forto pokušavaju da na populistički način skrenu pažnju na sebe glumeći velike državnike, pa danas kukumaču o tretmanu Luhrmannove, dokaz je njihove političke i faktičke nemoći”.

Dalje kaže da postoje primjeri kada upravo bošnjački ministri nisu podržali da Vijeće ministara raspravlja o važnim pitanjima za RS, FBiH i BiH, za tri konstitutivna naroda i sve građane.

“Sada bi htjeli da nam na dnevni red stave personu non grata?! Osobu koja je na najbrutalniji način lagala i vrijeđala Republiku Srpsku i njeno rukovodstvo. Osobu koja je prekršila ne samo diplomatske norme, već i sve elemente pristojnog ponašanja. Svakome po zasluzi”, napisao je Košarac na Instagramu. Rekao je i da su sve prijetnje prema RS-u “zmaj od papira”.

Podsjetimo, ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto (NS) traži hitnu sjednicu Vijeća ministara nakon što je vlast Republike Srpske jučer prijetila i protjerala njemačku ministricu za Evropu i klimu Annu Lührmann tokom njene posjete ovom entitetu.

Advertisement

Forto je najoštrije osudio ovaj čin, ocijenivši ga diplomatskim skandalom bez presedana, kojim su zvaničnici RS-a ugrozili život i sigurnost članice Vlade Njemačke i njenog tima.

Njemačka ministrica je jučer otkrila da su Dodikovi predstavnici prijetili nasiljem njoj i njenoj delegaciji.

Klix

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Konaković: Uhapsiti Dodika, tražimo hitnu asistenciju EUFOR-a

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković vanredno se obratio javnosti iz zgrade Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine u Sarajevu.

 

Povod njegovog obraćanja bila je jučerašnja odluka Vlade RS da državnu ministricu za Evropu i klimu u Ministarstvu vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke Annu Lührmann proglasi personom non grata, te naredila MUP-u RS da je isprati iz entiteta Republika Srpska.

“Od jučer imamo vanredno stanje u ministarstvu zbog vjerovatno najvećeg diplomatskog skandala, ali i terorističke prijetnje Milorada Dodika zvanično izabranoj ministrici njemačke Vlade. Silom joj je zaprijećeno da napusti teritoriju RS”, započeo je Konaković, pa najavio:

“Danas ćemo iz ministarstva poslati pismo čelnicima EU i svim ministrima vanjskih poslova EU, SAD-u, ambasadama, EUFOR-u, NATO-u… Želimo da svi shvate da je ova priča prešla u okvire opasnog po život. Jučer je Milorad Dodik direktno tražio da se Anna Luhrmann prepadne, uplaši i protjera iz Banjaluke. Imamo zvanične informacije sa terena da direktor i ministar unutrašnjih poslova nisu bili za to, ali je Dodik to lično naredio”.

Advertisement

Pozvao je EU da se uozbilji i da je ovo test za cijelu EU, te da se odluče da li su spremni pozvati EUFOR da pruži hitnu asistenciju sigurnosnim agencijama u BiH da se Dodik uhapsi.

“Dodik je jučer svoje saradnike obavještavao da u protjerivanju i prijetnjama ministrice Luhrmann ima podršku Srbije. Ja to ne tvrdim, ali zato očekujemo od čelnika Srbije hitno očitovanje o tome da li podržavaju ono što je Dodik jučer uradio. Veoma je važno da rasvijetlimo ulogu Srbije u ovom procesu, zato je važno da se očituju.

Mi ovakvog Dodika znamo dugo, ali ga Evropa nije poznavala na pravi način. Od danas tražimo ultimativnu i hitnu asistenciju EUFOR-a, da se dozvoli asistencija EUFOR-a za hapšenje Dodika, Viškovića i Stevandića. Oni koji su imali malo skepse, od danas trebaju da znaju da je Dodik bio spreman lišiti slobode i života visokog diplomatu Njemačke. Odlično je što Kalas stiže u BiH, ovo će biti jedna od naših tema na večeri”

Advertisement

“Mi nećemo da se iduće godine, ili narednih godina obilježava dan stradanja policajaca koji su hapsili Dodika. Asistencija EUFOR-a u hapšenju Dodika postaje realnost, ali i obaveza. Dodika smo izolovali i on više nikada neće sjesti za politički stol sa onim koji odlučuju o budućnosti BiH. Zato apelujem danas posebno na HDZ da se uozbilje u procesu izbacivanja Dodika iz vlasti, a nužno je da imenujemo ministra sigurnosti, potrebnije je to nego ikada. Neka HDZ ne preuzima na sebe spašavanje Milorada Dodika, svakim danom koji on provede na vlasti nanosi štetu svima nama, ali i HDZ-u”.

Konaković je pozvao pravosudne institucije da intenziviraju aktivnosti na privođenju Dodika.

“Imati takvog čovjeka poput Dodika na slobodi predstavlja regionalnu i evropsku opasnost. Zamislite šta bi bio u stanju da uradi u narednih mjesec dana ako mu ovakav potez prođe bez adekvatne kazne. Još jednom apelujem na EU, njene čelnike i predstavnike u BiH – Na ispitu je njihov kredibilitet, odlučnost i spremnost da se obračunaju sa onima koji rade u interesu Moskve, a Dodik to jeste. Ako tu imaju kalkulacije, ne vjerujem kako EU može pobijediti izazove koji su pred njom. I dalje sam optimista, ali je važno da ih malo probudimo iz te letargije u kojoj se dio EU nalazi”, zaključio je Konaković.

Konaković je upitan da prokomentariše Dodikove najave ulaska RS u vojni sporazum sa Srbijom i Mađarskom.

Advertisement

“Danas je Dodik razvodnio tu priču, vjerovatno šokiran i svjestan šta je jučer uradio. Danas je na Vladi bilo govora da će oni biti posmatrač… Entitet RS će biti posmatrač u vojnom savezu Mađarske i Srbije. Još jednom savjetujem ljude oko Dodika da shvate kakva je on osoba, da ne kažem nešto drugo”, rekao je Konaković, te dodao:

“Dodik ne može ništa, osim što u samoodbrani od hapšenja može pucati na nekoga. To je jedini rizik koji ja stalno podvlačim i o tome ćemo voditi računa”.

(Vijesti.ba)

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Vukanović nazvao Dodika monstrumom: “Gledaj dobro šta ti govorim – pravda će te stići”

Published

on

By

Poslanik u NSRS i lider Liste za pravdu i red, Nebojša Vukanović na svom blogu iznio je teške optužbe na račun entiteskog predsjednika Milorada Dodika.

Vukanovićeva reakcija je uslijedila nakon što je na skandalozan način iz Banje Luke protjerana njemačka ministrica Anna Lührmann.

Dodika nazvao monstrumom

Vukanović u svojoj reakciji Dodika naziva “monstrumom i zvijeri bez trunke ljudskosti”, optužujući ga da koristi jezik mržnje, širi strah i direktno učestvuje u kreiranju atmosfere linča.

“To je monstrum koji je prije petnaest dana psovao i mrtvu majku Mirku Šaroviću, a sada i moju majku koja je u teškom zdravstvenom stanju. Srce joj je slabo, ide na dijalizu, a od stresa je završila u bolnici”, naveo je Vukanović.

Advertisement

Vukanović podsjeća na sopstvena teška lična iskustva, uključujući trenutak kada mu je, kako tvrdi, Dodik psovao pokojnog oca svega sedam dana nakon sahrane.

Također, ističe kako ne želi eksploatisati privatnu bol, ali da je primoran reagirati zbog brutalnosti koja dolazi iz vrha vlasti.

Naveo je kako ga je teško pogodilo šta mu se dogodilo s majkom nakon što mu je u Trebinju zapaljen automobil.

“Majka se probudila, istrčala, vidjela plamen i pomislila da gori kuća. Te noći je završila u bolnici. Od tada slabije jede, zdravlje joj se pogoršalo. A sve je to posljedica monstruoznog sistema koji podstiče nasilje i mržnju.”

Advertisement

Naglašava kako su institucije ostale nijeme nakon što je zapaljen automobil.

“Nisam nikada puzao”

“Niti su me nazvali iz policije, niti tužilaštva. Nije došla ni jedna patrola ispred kuće. Ništa. A prijetnje su bile otvorene: ‘Ubiće te, zapaliće ti auto’.”

Vukanović se osvrnuo i na pokušaje minimiziranja političkog uticaja njegove stranke: “Ako smo tako nevažni, zašto nas stalno spominjete? Na opštim izborima smo imali 5,3 posto podrške, četvrta smo po snazi. A pokušaj imenovanja našeg ministra izazvao je paniku od Sarajeva do Beograda.”

Navodi kako mu nije stalo do pozicije, odnosno do ministarskog mjesta.

Advertisement

“Da mi je stalo do pozicije, ponašao bih se drugačije. Nisam nikada puzao, neću ni sada.”

Vukanović u svom blogu, također navodi da je stanje u zdravstvu RS-a katastrofalno. Ističe da je direktor Fonda zdravstva RS, Dejan Kustudić, “gubitnik dana”, jer “ima dug od 1,2 milijarde maraka, što je strašnije od bilo čega drugog”.

Navodi kako neće više prisustvovati političkim sastancima.

“Za mene su razgovori završeni. Ako hoćete korektno, hajde. Ako nećete – ne moramo nikako. Oni koji direktno ili indirektno podržavaju Dodika i ruše sve oko sebe, moraju snositi posljedice. Pa bio to i moj prijatelj.”

Advertisement

Vukanović je govorio i evropskom putu BiH navodeći da naša zemlja mora ispuniti obaveze kako bi dobila 300 miliona eura pomoći. “To nije mala stvar za narod. A mi da ostanemo slijepo crijevo dok svi drugi otvaraju pregovore? Ne ide to tako.”

“Monstrum vodi narod u sukobe”

Na kraju se ponovo osvrnuo na Dodika.

“Ovaj monstrum vodi narod u sukobe, zatvara tržišta, širi mržnju, a sebe i porodicu sklanja na sigurno. Mi se borimo da ljudi ostanu ovdje, da žive dostojanstveno. Ali kad vam dirnu porodicu, onda to više nije samo politika – to je borba za opstanak”, i dodao:

“Ko se zadnji smije – najslađe se smije. Pravda će biti osveta. Gledaj dobro šta ti govorim – pravda će te stići. Kad tad.”

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Dodik: Stiže nam 500 miliona KM od “prijatelja”, uništili su nam namjensku industriju, ali mi znamo šta imamo

Published

on

By

Umjesto da se tematska sjednica Vlade Republike Srpske iskoristi za konkretne mjere suočavanja s teškom ekonomskom i političkom situacijom, prvostepeno osuđeni predsjednik entiteta Milorad Dodik još jednom je iskoristio priliku za politički monolog prepun optužbi, zamjena teza i pokušaja samopromocije.

Na samom početku, Dodik je, bez ikakvih dokaza, optužio ambasadore BiH da vode “bošnjačku spoljnu politiku” i da djeluju protiv Republike Srpske. Niti jedno konkretno ime, niti jedan diplomatski incident koji bi potkrijepio ove tvrdnje nije naveden. Umjesto odgovornog vođenja entiteta, Dodik nastavlja s opasnim narativom o “neprijateljima iznutra i izvana”.

Izbjegavajući ozbiljnu analizu problema, Dodik se pohvalio skromnim budžetskim pokazateljima iz prošle godine, uporedivši Republiku Srpsku s državama poput SAD-a i Francuske.

Nisu izostale ni već uobičajene teorije zavjere o “međunarodnom faktoru” koji je navodno uništio vojnu industriju u RS-u, dok je, po njegovim riječima, ostavio “11 fabrika oružja u Federaciji”. Dodik nije propustio priliku ni da se dotakne Dejtonskog sporazuma, koji naziva “svetinjom”, iako ga svojim političkim djelovanjem svakodnevno podriva.

“Mi, Srbi, mora da znamo da je međunarodni faktor uništio sve fabrike namjenske industrije u Republici Srpskoj, a da je ostavio 11 fabrika, proizvođača oružja, u Federaciji. Vjerovatno na tome zasnivaju neku vrstu svojih ambicija. Mi nismo sjedili skrštenih ruku, znamo šta imamo, ne treba da se brinu za to. MUP RS može da bude bolje organizovan nego Oružane snage BiH. Ipak, to nam nije cilj. Naš cilj je mir”, ističe on.

Advertisement

“Republika Srpska, za ovu godinu, ima obezbijeđenih 500 miliona KM. To nisu sredstva Evropske unije, ali jesu od naših prijatelja, koji razumiju naše stanje. Nećemo bankrotirati, imamo bolje makroekonomske pokazatelje nego Francuska. Republika Srpska ne treba da bježi od toga da se za investicije zaduži”, rekao je Dodik.

Klix

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije