Connect with us

Magazin

Brojni restorani kreirali ramazanske ponude: Iftar za porodicu i do 400 KM!

Published

on

Iftarska sofra u restoranima ove godine minimalno je za 20 KM skuplja nego što je bila u 2023.

Iako brojni postači ostaju vjerni tradiciji i pripremaju iftare kod kuće za sebe, svoju porodicu i prijatelje, u BiH je posljednjih godina sve češća pojava odlaska na zajedničke iftare u restorane.

Međutim, sudeći prema cijenama iftarskih menija koji se nude u brojnim restoranima i ugostiteljskim objektima, za brojne građane će iftar izvan vlastitog doma biti nedostižan. Iftarska sofra u restoranima ove godine minimalno je za 20 KM skuplja nego što je bila u 2023. godine, piše Avaz.

Glavno jelo

Među iftarskim ponudama prava je rijetkost naći meni po cijeni od 20 KM, a osnova svih su hurme, topa, čorba ili supa te limunada. Naprimjer, među više od 20 menija u Mostaru i Sarajevu samo dva su s cijenom od 20 KM.

 

U tom najjeftinijem iftarskom meniju glavno jelo je napravljeno od piletine, poput šnicle i, eventualno, s nekim sosom. Također, na svakom iftarskom meniju neizostavni su kolači, a uglavnom se radi o tradicionalnim bosanskim slasticama, poput hurmašice.

Jednostavnom računicom, četveročlanoj porodici koja se opredijeli iftariti piletinu potrebno je minimalno 80 KM. S druge strane, u većini restorana u većim bh. gradovima iftarski meniji su puno skuplji.

Za 30 KM, uz hurme, čašu limunade, topu, begovu ili neku drugu čorbu, uključeno je neko skromnije jelo od teletine. Na meniju od 40 KM kao glavno jelo nudi se teletina ispod sača, a pojedini restorani, uz tu cijenu, služe mineralnu vodu i limunadu u neograničenim količinama.

Bez cijene

Iftarski meni od 50 KM u jednom sarajevskom restoranu sadrži ribu ili ramstek kao glavno jelo, u drugom od 60 KM to je janjeće pečenje. Međutim, pronašli smo i menije od 70 KM, gdje je glavni slijed file minjon, teleći kotlet i pileći file sa susamom.

Zanimljivo je da pojedini restorani imaju iftarski meni, međutim, cijena nije istaknuta. Za one dubljeg džepa pojedini su kreirali i meni od 100 KM.

Razne pite

U cjenovno višim menijima za desert se pretežno nudi baklava, dok su u skoro svim restoranima prilozi uz glavni obrok riža i pekarski krompir, ponegdje pomfrit. Također, na većini menija je zastupljena i sezonska salata, a ponegdje i razne vrste pita.

Magazin

Nutricionisti: Ako prakticirate ove navike, možda nećete doživjeti stotu

Published

on

By

MNOGI sanjaju o tome da dožive 100 godina, ali dugovječnost ne ovisi samo o genetici – ključni su i prehrambeni i životni izbori. Iako postoje mnogi načini za produženje životnog vijeka, određene greške u prehrani i načinu života mogu imati suprotan učinak. Loše prehrambene navike, nedostatak tjelesne aktivnosti i štetne navike mogu ubrzati starenje i smanjiti šanse za dug i zdrav život. Evo na koje su još navike nutricionisti upozorili.

1. Sjedilački način života

Nedostatak tjelesne aktivnosti značajno smanjuje šanse za dugovječnost jer povećava rizik od kroničnih bolesti i ubrzava starenje. Sjedilački način života doprinosi pretilosti, srčanim bolestima, dijabetesu tipa 2 i visokom krvnom tlaku. “Barem 150 minuta umjerene tjelesne aktivnosti tjedno jača srce, poboljšava kontrolu šećera u krvi i doprinosi općem zdravlju”, savjetuje nutricionistica i dijetetičarka Krutika Nanavati za SheFinds.

2. Pržena hrana

Pržena hrana bogata je nezdravim trans mastima i oksidiranim uljima, koja potiču upalne procese te povećavaju rizik od srčanih bolesti i visokog kolesterola. “Ove namirnice mogu povećati upalne procese i dugoročno pridonijeti razvoju kroničnih bolesti”, upozorava nutricionistica Trista Best. Umjesto prženja, zdravije alternative su pečenje, roštiljanje ili korištenje friteze na vrući zrak.

3. Alkohol

Alkohol može ozbiljno oštetiti jetru i povećati rizik od bolesti poput masne jetre, ciroze i raka jetre. Također doprinosi visokom krvnom tlaku, srčanim bolestima i slabljenju imunološkog sustava. “Prekomjerna konzumacija alkohola povezana je s oštećenjem jetre, srčanim bolestima i određenim vrstama raka,” ističe Best. Srećom, danas postoje mnoge zdrave i ukusne bezalkoholne alternative.

4. Pušenje

Ovo upozorenje ne iznenađuje – dobro je poznato da cigarete skraćuju život. “Negativni učinci pušenja na zdravlje su dobro dokumentirani, uključujući njegovu povezanost s rakom pluća, srčanim bolestima i raznim respiratornim problemima. Prestanak pušenja smatra se jednom od najučinkovitijih mjera za poboljšanje dugovječnosti i kvalitete života”, tvrdi Nanavati.

5. Kronični nedostatak sna

Nedostatak sna ometa ključne tjelesne funkcije, uključujući regulaciju hormona, imunološki odgovor i staničnu obnovu. Također povećava razinu kortizola, hormona stresa, koji doprinosi upali i povećava rizik od kroničnih bolesti, poput srčanih bolesti, dijabetesa i neurodegenerativnih poremećaja. Nanavati preporučuje 7-8 sati kvalitetnog sna svake noći kako bi se podržalo optimalno zdravlje i dugovječnost.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Liječnik upozorava na štetne dodatke prehrani: “Jedan može oštetiti jetru”

Published

on

By

DODACI prehrani često se reklamiraju kao brzo rješenje za bolje zdravlje, ali nisu svi jednako sigurni. Neki sadrže skrivene sastojke ili, ako se uzimaju u prevelikim dozama, mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme – od oštećenja bubrega do povećanog rizika od srčanih bolesti. Kako bismo saznali na koje dodatke treba posebno paziti, liječnik dr. Peter Brukner otkrio je koji mogu biti potencijalno opasni.

1. Visoke doze željeza

Prevelik unos željeza može uzrokovati probavne smetnje poput zatvora, mučnine i bolova u trbuhu, a s vremenom može dovesti i do ozbiljnog oštećenja jetre.
“Prekomjeran unos željeza može dovesti do stanja poznatog kao preopterećenje željezom, što loše utječe na jetru i druge organe. Također može narušiti ravnotežu crijevnih bakterija i izazvati upale te probavne smetnje”, upozorava dr. Brukner za SheFinds.

2. Pretjerane doze omega-3 masnih kiselina

Omega-3 masne kiseline poznate su po svom pozitivnom učinku na zdravlje srca, kognitivne funkcije i smanjenje upala. No, pretjeran unos može izazvati neželjene posljedice, osobito kod osoba koje uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi.

“Omega-3 masne kiseline su korisne, ali u velikim dozama mogu povećati rizik od krvarenja i izazvati nepravilan rad srca. Također mogu izazvati probavne tegobe, poput nadutosti i plinova”, objašnjava liječnik.

3. Prekomjerni unos vitamina D

Vitamin D ključan je za zdravlje kostiju, ali njegova prevelika količina može uzrokovati probleme. “Ako se konzumira u prevelikim količinama, može dovesti do povećane razine kalcija u krvi, što može biti štetno. Previše kalcija može uzrokovati bubrežne kamence i ometati apsorpciju drugih hranjivih tvari, što može rezultirati zatvorom ili proljevom”, ističe dr. Brukner.

Dakle, iako su ovi dodaci korisni u umjerenim količinama, njihov prekomjeran unos može donijeti više štete nego koristi. Važno je paziti na doziranje i konzultirati se s liječnikom prije uzimanja dodataka prehrani.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Otkriven novi virus kojeg prenosi komarci, ovo su simptomi kod onih koji se zaraze

Published

on

By

Španski naučnici otkrili su novi virus koji prenose komarci – sindbis virus koji nije smrtonosan, a izaziva simptome kao što su groznica, bolovi u glavi i zglobovima i osip na koži.

Naučnici su otkrili taj virus kod komaraca u Andaluziji, a pretpostavljaju da je u Španiji od 2017. godine, ali do sada nije bio detektovan jer su istraživanja bila usmjerena na virus Zapadnog Nila.

Taj virus se ranije već pojavio u Skandinaviji i Alžiru, a prenijeli su ga komarci iz Sjeverne Afrike ili Kenije lokalnim komarcima, piše Fokus.

Nije smrtonosan kao virus Zapadnog Nila, koji je također prisutan u Andaluziji.

Nastavi čitati

Magazin

‘Često kažem samo ime, a prezime ne…’: Ovo je unuk Emira Kusturice, a otkrio je i šta misli o slavnom djedu

Published

on

By

Unuk Emira Kusturice, Janko Kusturica, talent za umjetnost naslijedio je od članova porodice te se danas bavi fotografijom.

 

Janko se nikada nije eksponirao u javnosti i malo ko zna kako izgleda i da je baš on unuk uspješnog reditelja.

 

Mlađi Kusturica nedavno je progovorio o tome kako je biti nasljednik Emira Kusturice, a zatim je istaknuo da ga mnogi poštuju zbog proslavljenog djeda.

 

– Biti unuk Emira Kusturice je jako zahvalno, ali na primjer u ono nekom pravom životu, u socijalnom životu, je veoma zeznuto. Trebaš šutjeti često. Zovem se Janko, ne kažeš prezime… Često paziš s kim komuniciraš, ali i ako paziš nekako u svemu tome pronalaziš neku jako lijepu stvar, a to je da možeš naći dosta ljudi koji poštuju djeda, djedov rad, i istovremeno će poštovati mene kao osobu. Okej, ti si Janko, jesi Kusturica, ali ja ću te zvati Janko zato što si za sebe takav – rekao je fotograf u emisiji ‘Maša i…’.
Podsjetimo, Emir Kusturica je već preko četiri desetljeća u braku s Majom Mandić Kusturicom koja mu je rodila dvoje djece, Stribora i Dunju.

Nastavi čitati

Magazin

Tri obroka koja mogu smanjiti rizik od raka, prema dijetetičarki

Published

on

By

OBROCI mogu igrati ključnu ulogu u dugoročnom zdravlju, a pametnim odabirom namirnica možemo smanjiti rizik od raka. Istraživanja pokazuju da hranjivi obroci, bogati antioksidansima, vlaknima i esencijalnim vitaminima, pomažu u zaštiti stanica od oštećenja. Uključivanjem voća, cjelovitih žitarica i zdravih masti u svakodnevnu prehranu, možete jednostavno i učinkovito podržati svoje opće zdravlje.

Magistrica znanosti i dijetetičarka, Sheena Patel, podijelila je nekoliko ideja za obroke koji mogu smanjiti rizik od raka.

1. Tost od cjelovitih žitarica

Možemo zaboraviti na bijeli kruh s maslacem i marmeladom te isprobati tost od 100 posto cjelovitih žitarica, tvrdi Patel.
“Počnite s osnovom od cjelovitog tosta, dodajte povrće ili voće po želji i završite zdravim proteinima, poput maslaca od orašastih plodova, humusa ili jaja”, savjetuje za SheFinds. Ovakvi obroci osiguravaju ključne hranjive tvari koje podržavaju zdravlje.

2. Smoothie od bobičastog voća i špinata

Osim tosta od cjelovitih žitarica, možemo isprobati i smoothie od svježeg ili zamrznutog bobičastog voća – primjerice, borovnica, jagoda, malina – šake špinata, pola banane, žlice mljevenih lanenih sjemenki i nezaslađenog bademovog mlijeka. “Bobičasto voće bogato je antioksidansima, dok špinat osigurava vlakna, folnu kiselinu i lutein, koji dodatno pridonose borbi protiv raka”, kaže dijetetičarka.

3. Avokado tost s rajčicom i bučinim sjemenkama

“Namažite polovicu zrelog avokada na tost od cjelovitih žitarica, dodajte kriške svježe rajčice, pospite bučinim sjemenkama i prelijte maslinovim uljem. Cjelovite žitarice smanjuju rizik od raka debelog crijeva, avokado osigurava zdrave masti i vitamin E, dok rajčice pridonose likopenom, snažnim spojem povezanim sa smanjenjem rizika od raka prostate i dojke”, navodi Patel.

Dakle, obroci poput ovih nisu samo ukusni već nude ključne hranjive tvari koje podržavaju zdravlje i smanjuju rizik od raka. Jednostavne promjene u svakodnevnim obrocima mogu imati značajan učinak na dugoročnu dobrobit, piše Index.hr.

Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Mnogi tvrde da ih nikada više neće jesti: Znate li kako se zapravo proizvode hrenovke?

Published

on

By

Proces se odvija brzo – toliko brzo da se u samo 35 sekundi može proizvesti dovoljno hrenovki da ispune cijelo nogometno igralište!

Nakon hladne i vlažne zime, mnogi ljudi s nestrpljenjem očekuju proljeće koje donosi toplije vrijeme, duge dane na otvorenom, sunčanje i neizostavno roštiljanje. No, nakon što su vidjeli video o tome kako se proizvode hrenovke, mnogi su odlučili zauvijek izbaciti ovu popularnu namirnicu iz svojih menija, piše Mirror.

YouTube kanal How It's Made objavio je video koji u detalje objašnjava proces proizvodnje hrenovki, a reakcije su, blago rečeno, podijeljene. Petominutni isječak pokazuje što se sve koristi kako bi se hrenovke našle na policama supermarketa – a to je nekima bilo previše.

Večernji

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije