Svijet / Zanimljivosti
Burno u Skupštini Srbije: Obradović nazvao RS “srpskom državom”, uslijedio verbalni okršaj sa Zukorlićem

U Skupštini Srbije jučer je održana sjednica Odbora za vanjske poslove. Burna rasprava je nastala kada su Dveri i njima bliske stranke predložile deklaraciju o “srpskom mini šengenu” i ukidanju, kako je rekao lider Dveri Boško Obradović, granica između tri “srpske države”.
Obradović je rekao da je potrebno da se “Srbija, Crna Gora i Republika Srpska povežu u carinsku uniju, zajedničko tržište, a to bi u budućnosti moglo da preraste u balkanski mini šengen”.
“Ne postoje obrazloženje koje bih ja u ovom trenutku mogao da pretpostavim da Srbija, Crna Gora i Republika Srpska ne ukinu granica, između ove tri srpske države i da ne otvore jedan novi sistem saradnje koji bi svima bio na korist”, kazao je Obradović.
Na izlaganje Obradovića reagovao je predsjednik Stranke pravde i pomirenja Usame Zukorlić kazavši da Republika Srpska nije država, već manji entitet u Bosni i Hercegovini. Kazao i da je termin “srpski mini šengen” nedekvatan, jer u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, Srbi nisu većinski narod.
“Kao neko ko predstavlja Stranku pravde i pomirenja i poslanički klub ‘Za pomirenje’ u kojem imamo po jednu bošnjačku, srpsku i hrvatsku stranku, smatram da prijedlog koji je dao Obradović je neadekvatan iz dva razloga. Prvo korištenje izraza srpski u geografskom smislu je vrlo problematično, pogotovo na teritoriji tri suverene države. Podsjetit ću da na teritoriji Crne Gore prema posljednjem popisu živi 44 posto Crnogoraca, 28 posto Srba i 12 posto Bošnjaka. Na teritoriji Bosne i Hercegovine živi 50 posto Bošnjaka, 30 posto Srba i 15 posto Hrvata”, kazao je Zukorlić.
Dodao je da je izraz srpski mini šengen neadekvatan i podsjetio da vanjsku politiku BiH vodi Predsjedništvo BiH, što je definisano Dejtonskim sporazumom kojem je garant i Srbija.
“Tako da ne postoji nešto, što sam čuo od Obradovića kako reče, država Republika Srpska, postoji država Bosna i Hercegovina, a Republika Srpska je manji bh entitet. Glasat ću protiv ove deklaracije i apelujem radi ovoga za šta se zalažemo, to bi trebalo da bude nešto što bi sve stranke i svi narodni poslanici trebalo da se zalažemo, a to je pravda i pomirenje, ne samo u Srbiji, već na cijelom Zapadnom Balkanu”, dodao je Zukorlić.
Naglasio je da bi zaista zbližili narode i da bi među narodima napravili bolju konekciju, potrebno je “da ispoštujemo neke principe pravde”.
“Ako se zalažemo za teritorijalni integritet Srbije, ako nas boli da neko cijepa dijelove Srbije, poštujete teritorijalni integritet susjedne države BiH. Ovaj prijedlog g. Obradovića je jako destruktivan, naročito jer dolazi istovremeno sa negativnim tonovima koje smo čuli od g. Dodika prije neki dan, što ne doprinosi poboljšanju prilika na Zapadnom Balkanu i meni kao Bošnjaku, kojem je Bosna i Hercegovina matična država i Sarajevo duhovni centar, za mene su takve formulacije neadekvatne i ja vas molim da u budućim političkim potezima vodite računa o ovim stvarima koje sam spomenuo”, dodao je Zukorlić
Obradović je na to kazao da je “šokiran” izjavom Zukorlića da je za njega Bosna i Hercegovina matična država, a Sarajevo duhovni centar.
“Vjerujte Zukorliću da ste me iznenadili, ja ne mogu da razumijem, da poslije vjekova našeg zajedničkog života na ovim prostorima, da vi ne doživljavate Srbiju kao svoju matičnu državu i da vam Beograd nije duhovni i svaki drugi administrativni centar. Sa druge strane ne mogu da razumijem”, odgovorio je Obradović.
Zukorlić je u svom odgovoru kazao da on Bosnu i Hercegovinu doživljava na isti način kao što Srbi iz Bosne i Hercegovine doživljavaju Srbiju.
“Sve što Srbin iz Bosne osjeća prema Srbiji, ja to osjećam prema Bosni”, poručio je Zukorlić.
Svijet / Zanimljivosti
Srceparajuće slike iz Gaze i ovog Bajrama: Palestinci posjećuju mezarje, opet nisu dočekali mir

Kako slike i svjedoče, prvog dana Ramazanskog bajrama su posjetili mezarje članova porodice.
Oni Bajram-namaz klanjaju na mračnim ulicama, a mnogi od njih nemaju porodice ni prijatelje koje mogu posjetiti.
Kada je riječ o mirovnim pregovorima, Izrael je u subotu navečer potvrdio da je primio novi prijedlog o prekidu vatre i oslobađanju talaca od zemalja posrednica.
Prema uredu izraelskog premijera, Benjamin Netanyahu održao je niz konsultacija u petak navečer kako bi razgovarao o prijedlogu.
U subotu popodne, Izrael je odgovorio svojim protuprijedlogom te su rekli da je to učinjeno “u punoj koordinaciji sa SAD”.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
Dačić: Dodik i Stevandić su državljani Srbije, uputili smo protesnu notu Interpolu zbog potjernice

Ivica Dačić, potpredsjednik vlade Srbije, izjavio je da su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić i državljani Republike Srbije.
Dačić je rekao da međunarodne potjernice, koje je zatražio Sud Bosne i Hercegovine, još uvijek nisu prošle kontrolu Generalnog sekretarijata Interpola u pogledu ispunjenosti uslova za njihovo objavljivanje te da zato ne predstavljaju osnov za postupanje.
“Republika Srbija čvrsto i odlučno štiti prava i interese svojih državljana, kako na domaćem, tako i na međunarodnom nivou. Naša država je posvećena očuvanju suvereniteta i ljudskih prava svojih građana, prepoznajući da je zaštita svakog pojedinca temelj naših međunarodnih obaveza. Milorad Dodik i Nenad Stevandić su državljani Republike Srbije, a međunarodne potjernice na koje se BiH poziva još uvijek nisu prošle kontrolu Generalnog sekretarijata Interpola u pogledu ispunjenosti uslova za njihovo objavljivanje te same ne predstavljaju osnov za postupanje”, naveo je Dačić.
Dalje je pojasnio kako je Interpol Beograd uputio Generalnom sekretarijatu Interpola protesnu notu jer je u zahtjevima, kako on tvrdi, prekršen član 3. Statuta, a on glasi:
“U Organizaciji je strogo zabranjena bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima ili slučajevima koji imaju političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu”.
Svijet / Zanimljivosti
Vučićeva supruga plesala u Keniji kako bi spriječila priznanje Kosova, nije upalilo

Neuspješna misija Tamare Vučić
Priznanje Kosova dolazi nekoliko mjeseci nakon što je Srbija poduzela diplomatsku ofanzivu kako bi ga spriječila. U oktobru prošle godine je Tamara Vučić, supruga predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, poslana u Nairobi kao dio srbijanske diplomatske kampanje.
Njena posjeta nije bila najavljena, što je dodatno potaknulo spekulacije da je svrha putovanja bila upravo lobiranje protiv priznavanja Kosova. Vučićeva supruga je tada sudjelovala u razgovorima s kenijskim premijerom Musalijom Mudavadijem i ministrom vanjskih poslova, a naglasak je bio na jačanju bilateralnih odnosa i ekonomske suradnje između Srbije i Kenije.
Uprkos ovim naporima, odluka o priznavanju Kosova ipak je donesena i Kenija je postala najnovija u nizu zemalja koje su podržale kosovsku neovisnost.
Ministarstvo vanjskih poslova Srbije sada oštro je osudilo odluku Kenije, nazvavši je “grubim kršenjem međunarodnog prava” i “direktnim narušavanjem Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda”.
“Ovakva odluka podriva napore usmjerene ka konstruktivnom dijalogu, regionalnoj stabilnosti i poštovanju međunarodno-pravnog poretka. Također predstavlja žalostan presedan u tradicionalno prijateljskim odnosima između Srbije i Kenije”, navodi se u saopćenju.
Svijet / Zanimljivosti
Vozač porijeklom iz BiH pokušao pregaziti policajca pa bježao pješačkom zonom 100 km na sat

U austrijskom gradu Badenu, nedaleko od Beča, uhapšen je 34-godišnji muškarac porijeklom iz Bosne i Hercegovine, koji je bez vozačke dozvole i u neregistrovanom automobilu vozio pješačkom zonom brzinom od 100 kilometara na sat.
Policija je uočila sumnjivi crni automobil marke KIA s bečkim registarskim oznakama i odlučila ga kontrolisati. Vozač je parkirao vozilo čim je primijetio patrolu, no kada mu je policajac prišao i zatražio dokumente, naglo je pritisnuo gas i krenuo automobilom prema njemu. Policajac se uspio spasiti skočivši u stranu.
Nakon toga, osumnjičeni je punom brzinom pobjegao prema centru Badena, vozeći kroz pješačku zonu i trotoare, ne obazirući se na opasnost koju je predstavljao za prolaznike. Policija ga je ipak sustigla i uhapsila.
Prema podacima austrijske policije, 34-godišnjak je od ranije poznat nadležnim organima zbog brojnih krivičnih djela, prvenstveno krađe automobila. Utvrđeno je da su registarske oznake na vozilu bile ukradene, a u autu su pronađene i dodatne tablice za koje se sumnja da su također ukradene.
Također su mu oduzete vozačke dozvole, za koje se sumnja da su falsifikovane ili ukradene, a sam vozač nije imao važeću dozvolu niti registrovan automobil.
Policija ga tereti za pokušaj nanošenja tjelesnih povreda, pružanje otpora državnim organima i ugrožavanje javnog reda i mira.
Svijet / Zanimljivosti
Ko može u penziju u Njemačkoj prije 67.? Ako ste rođeni prije 1964. godine imate ovu prednost

Redovna dob za penzionere u Njemačkoj postupno se podiže na 67 godina. No, ne moraju svi raditi do tada. Evo ko još može ranije u penziju bez umanjenja – i koje iznimke postoje.
Dob za odlazak u penziju u Njemačkoj već se godinama postepeno povećava. Ko danas želi ići u penziju, mora – ovisno o godini rođenja – raditi duže nego prethodne generacije. No, ne vrijedi to za sve – nisu svi pogođeni granicom od 67 godina.
Ko još uvijek može u penziju prije 67. godine?
Za sve rođene prije 1947. redovna dob za penzionisanje bila je 65 godina.
Od tada se ona postupno podiže:
- Generacije od 1947. do 1963.: postepeno podizanje dobi za penzionisanje s 65 na 67 godina
- Generacije od 1964. nadalje: redovna penzija tek sa 67 godina
To znači: svi koji su rođeni 1963. ili ranije, još uvijek mogu ići u redovnu penziju prije 67. rođendana, pod uvjetom da su najmanje pet godina uplaćivali u obavezno penzijsko osiguranje. Samo oni koji ispunjavaju taj uvjet mogu uopće primati starosnu penziju.
“Penzija sa 63” postaje “penzija sa 65”
Pod određenim uvjetima moguće je i prije redovne dobi otići u penziju bez umanjenja. To vrijedi za osobe s dugogodišnjim stažom. U to se ubrajaju svi koji imaju najmanje 45 godina uplata u penzijsko osiguranje.
Ova penzija bez umanjenja često se naziva “penzija sa 63”, no ta granica je vrijedila samo za one rođene prije 1953. Za mlađa godišta i ovdje se starosna granica postupno povećava – tako da od generacije 1964. “penzija sa 63” postaje “penzija sa 65”.
Uvjeti po godini rođenja za penziju bez umanjenja:
- Rođeni prije 1953.: penzija sa 63 godine
- Rođeni 1953.: sa 63 godine + 2 mjeseca
- Rođeni 1954.: sa 63 godine + 4 mjeseca
- Rođeni 1955.: sa 63 godine + 6 mjeseci
- Rođeni 1956.: sa 63 godine + 8 mjeseci
- Rođeni 1957.: sa 63 godine + 10 mjeseci
- Rođeni 1958.: sa 64 godine
- Rođeni 1959.: sa 64 godine + 2 mjeseca
- Rođeni 1960.: sa 64 godine + 4 mjeseca
- Rođeni 1961.: sa 64 godine + 6 mjeseci
- Rođeni 1962.: sa 64 godine + 8 mjeseci
- Rođeni 1963.: sa 64 godine + 10 mjeseci
- Rođeni od 1964.: sa 65 godina
Dakle, svi koji su rođeni prije 1964. i imaju najmanje 45 godina staža mogu još uvijek prije 65. godine u penziju bez umanjenja.
Penzija uz umanjenje – ko može i sa 63 ili 64?
Ko ima najmanje 35 godina uplata, može već s 63 godine u penziju – no tada s umanjenjem. Umanjenje iznosi 0,3 posto po mjesecu ranijeg odlaska u penziju u odnosu na redovnu dob. penzija tada ostaje trajno smanjena.
Posebni slučajevi – ko još može ranije u penziju?
Neke skupine, neovisno o godini rođenja, mogu ranije u penziju. Npr. osobe s potvrdom o teškoj invalidnosti mogu bez umanjenja ići u penziju sa 65 godina, a uz umanjenje čak već od 62 godine. Za neka fizički teška zanimanja (npr. rudari) također vrijede posebni propisi.
Svijet / Zanimljivosti
Nove promjene u EU pravilima za vozačke dozvole: Šta sve treba znati?

Evropska unija donosi značajne promjene u pravilima za vozačke dozvole, uključujući digitalizaciju dozvola, strožije zahtjeve za nove vozače i smanjenje starosne granice za profesionalne vozače. Ove reforme imaju za cilj povećanje sigurnosti na cestama i prilagođavanje vozačkih dozvola modernim tehnologijama i potrebama tržišta rada.
Digitalna vozačka dozvola – budućnost u džepu
Jedna od najvažnijih novina je uvođenje digitalne vozačke dozvole, koja će se moći čuvati na pametnim telefonima. Cilj ove promjene je modernizacija i lakši pristup dokumentima. Države članice imaju pet i po godina da implementiraju ovaj sistem, dok će vozači i dalje imati pravo da zatraže fizičku verziju dozvole.
Stroža pravila za nove vozače
Mladi i novi vozači morat će proći kroz strože testove i probni period od najmanje dvije godine.
Prilikom polaganja ispita, vozači će morati dokazati:
- Poznavanje rizika za pješake, bicikliste i vozače skutera,
- Sigurnu upotrebu mobilnih telefona tokom vožnje,
- Upotrebu naprednih sistema asistencije u vožnji,
- Pravilan način otvaranja vrata vozila radi izbjegavanja nesreća,
- Vožnju u otežanim vremenskim uslovima (snijeg, led),
- Svijest o opasnostima mrtvog ugla.
Tokom probnog perioda, novi vozači će se suočiti s strožim kaznama za:
- Vožnju pod uticajem alkohola,
- Nekorištenje sigurnosnog pojasa,
- Nepravilno prevoženje djece.
Smanjena starosna granica za profesionalne vozače
Kako bi se riješio problem nedostatka profesionalnih vozača, EU smanjuje starosnu granicu:
- Za vozače kamiona – s 21 na 18 godina,
- Za vozače autobusa – s 24 na 21 godinu.
Osobe koje žele voziti kamione sa 18 godina ili autobuse sa 21 godinom morat će posjedovati potvrdu o profesionalnim kompetencijama. Države članice mogu omogućiti 17-godišnjacima da voze kamione ili kombije, ali samo unutar granica svoje zemlje i uz pratnju iskusnog vozača, piše Fokus.
Period važenja vozačkih dozvola
Prema novim pravilima:
- Vozačke dozvole za automobile i motocikle vrijedit će 15 godina (države mogu smanjiti na 10 godina ako se koriste kao lični dokument),
- Dozvole za kamione i autobuse vrijedit će 5 godina, uz obavezno obnavljanje.
- Države članice mogu skratiti važenje dozvola za vozače starije od 65 godina.
Obavezni ljekarski pregledi
Prije izdavanja prve vozačke dozvole, kandidati će morati proći obavezan ljekarski pregled, uključujući:
- Test vida,
- Provjeru kardiovaskularnog zdravlja.
Međutim, za vozače automobila i motocikala, države članice mogu omogućiti alternativu – samoprocjenu zdravstvenog stanja putem formulara umjesto ljekarskog pregleda.
Rok za implementaciju novih pravila
Postignuti dogovor sada moraju formalno potvrditi Evropsko vijeće i Parlament, što se očekuje uskoro. Nova direktiva stupa na snagu 20 dana nakon objave u Službenom listu EU, a države članice imat će četiri godine da ove promjene implementiraju u svoja nacionalna zakonodavstva.
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na ahiret preselio Hairlahović (Mehmeda) Sead – Sedo
-
USKprije 2 dana
Uprava pogriješila dužinu staze: Hoće li Airbus moći slijetati u Bihać?
-
Cazinprije 2 dana
Kreće izgradnja ceste u Krajini kojom će se BiH povezati s Europskom unijom
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na ahiret preselila Boja (Bajrektarević) hadži Refika
-
USKprije 1 dan
Afera Saniteks: Bivšem direktoru Agencije za privatizaciju USK dvije godine zatvora
-
BiHprije 7 dana
Hoće li Trojka postati Četvorka: U vlast na državnom nivou mogao bi ući i NES