Connect with us

BiH

Čović pisao Plenkoviću: Nemjerljiv je vaš doprinos stabilizaciji političkih prilika u FBiH

Published

on

Predsjednik HDZ-a Dragan Čović uputio je pismo premijeru Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću, u kojem mu se zahvaljuje na doprinosu dodjeli kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini za članstvo u Europskoj uniji.

“Kandidatski status je veliko ohrabrenje, ogroman iskorak i pravovremen poticaj da ispunimo obaveze koje nismo uspjeli ispuniti u proteklom razdoblju zbog nedovoljnog povjerenja, razumijevanja i saradnje predstavnika triju konstitutivnih naroda u strukturama i institucijama BiH. Dopustite mi da ovim putem uputim neizmjernu zahvalnost u ime moje domovine Bosne i Hercegovine, kao i mene osobno, te jasno naznačim kako je upravo Vlada Republike Hrvatske, pod vašim vodstvom, najzaslužnija za ovaj historijski iskorak prema punopravnom članstvu”, navodi Čović u pismu hrvatskom premijeru.

Dodaje kako su se Plenković lično, i Vlada Hrvatske, “kao najvjerniji i najiskreniji zagovornik evropske perspektive BiH neumorno zalagali u srcu institucija EU-a, argumentujući bez zadrške u korist evropske budućnosti svih njenih naroda i svih ostalih građana, na izrazito transparentan, pravičan i otvoren način”.

“Upravo je to, vjerujte, bio najvažniji, a usudio bih se reći čak i presudni faktor koji je izravno doprinio sazrijevanju institucija i država članica EU-a o potrebi donošenja odlučnih odluka i slanja signala koji će ohrabriti sve aktere u BiH da udruženo počnu djelovati u korist dublje evropeizacije BiH i transformacije njenog društva. Bosna i Hercegovina pripada evropskome civilizacijskom krugu te ćemo to u idućem razdoblju i dokazati”, ističe Čović.

Datumi 15. decembar 2022. godine kao i 15. februar 2016. godine, kada je, kako kaže, s velikim zadovoljstvom i ponosom predao zahtjev za članstvo BiH u EU-u, ostaju zabilježeni kao jedni od najvažnijih u savremenoj političkoj povijesti BiH.

“Ta dva datuma predstavljaju dva izuzetno značajna događaja za BiH: jedan, koji vraća povjerenje među konstitutivnim narodima i njihovim političkim predstavnicima, a samim time i povjerenje u institucije BiH, a drugi u vidu odobrenog kandidatskog statusa, koji napose otklanja sve sumnje i čvrsto pozicionira BiH u krug evropske političke obitelji.  Neporeciv je i nemjerljiv vaš osobni doprinos i zasluge koje su dovele do, usuđujem se reći, apsolutne stabilizacije političkih prilika kako u Federaciji BiH tako i u cijeloj BiH. Ne samo da ste strpljivo, neumorno i predano  gradili konsenzus unutar EU-a i uvelike doprinijeli u sazrijevanju svijesti o nužnosti dodjele kandidatskog statusa, kako bi se otklonila i posljednja skepsa u njenu budućnost i put kojim treba ići, nego ste i jedinstvenim političkim stilom obilježenim umjerenošću, velikodušnošću i dubokim razumijevanjem naših unutarnjih odnosa značajno potpomogli stabilizaciju BiH i šire regij”, naglašava Čović.

Na kraju pisma, navodeći da dijeli neizmjernu radost nadolazećeg Božića i nove 2023. godine, u kojoj “imamo velika zajednička očekivanja u smislu unapređenja jednakopravnosti hrvatskog konstitutivnog naroda u BiH kroz završetak izborne reforme, demokratske stabilizacije i euroatlantske perspektive BiH”, Čović se Plenkoviću još jednom zahvaljuje na, kako kaže, zalaganju i podršci koju već godinama neumorno pruža, kako svom hrvatskom narodu u BiH u ostvarivanju potpune ustavne jednakopravnosti s druga dva konstitutivna naroda i njihovom legitimnom predstavljanju tako i svim ostalim građanima BiH u procesu sazrijevanja na integracijskome putu, koji uz sve poteškoće i izazove ostaje naša jedina perspektiva, bez druge alternative.

klix

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije