Connect with us

BiH

Ćudić: Neću biti ministrica, NIP i SDP uzeli veliki zalogaj, Nikšić zbog funkcije premijera napravio ustupke

Published

on

Državna zastupnica u Predstavničkom domu PS BiH Sabina Ćudić i zvaničnica Naše stranke kazala je da nije u igri za ministricu vanjskih poslova Bosne i Hercegovine jer je unutar Osmorke, odnosno Trojke donesena odluka da njeno ime možda nije adekvatno.
“Sudeći po sadašnjoj konstelaciji stvari Elmedin Konaković će biti ministar vanjskih poslova. Mislim da premijer Kantona Sarajevo treba ostati pozicija Naše stranke i da će se te stvari regulisati za gospodinom Efendićem na drugi način. Mislim da su velik zalogaj uzeli NiP i SDP na različitim nivoima vlasti i da je SDP zbog ambicija gospodina Nikšića da bude premijer Federacije napravio niz ustupaka”, kazala je Ćudić u Rezimeu FTV-a.

Na pitanje da li je Naša stranka pristala na određene kompromise Ćudić odgovara:

“Ja mislim da je kompromis u BiH apsolutno neophodan. Imate tri moguća pitanja u BiH. Oni koji iz SDA i DF-a kažu da znaju kakvu BiH ne žele, odnosno kakvu BiH žele najčešće nemaju odgovor na pitanje kako to postići. Ja mislim da je strategija Osmorke ispravna – tražiti najmanji zajednički sadržilac i otvarati prostor za naredne nivoe i korake. Istovremeno mislim da neke stvari su olako shvaćene.”

Navodi da ne vjeruje da su se promijenili politički ciljevi HDZ-a i SNSD-a.

“Ali će od Osmorke zavisiti i mudrog navigiranja minskog polja te koalicije način na koji će i građani doživljavati tu koaliciju za četiri godine. Da je kompromis potreban – jeste. Da li su se promijenili politički ciljevi svih strana – nisu, ali bi politički ciljevi Osmorke trebali biti radikalno drugačiji od političkih ciljeva SDA, odnosno ličnih ciljeva koje su imali.”

Kaže da će izmjene Izbornog zakona biti test za koaliciju.

“Kao i mnoge druge stvari u sporazumu. Test svake koalicije je stepen implementacije onoga s čime se izašlo pred javnost. Ne bih rekla da smo udovoljili Draganu Čoviću kada je riječ o Izbornom zakonu. Mislim da je mnogo stvari iz sporazuma koje bi podrazumijevale udovoljavanje itekako obrisano. Ono što me možda više brine jesu kapaciteti da se sprovede ova reforma iako govorimo o reformi pravosuđa. Teško da se ona može sprovesti sa gospodinom Tegeltijom. Ova konstelacija ima ogromne izazove i Naša stranka će učiniti sve da pametno navigira kroz te izazove, ali ne obećavamo čuda”, zaključila je Ćudić.

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije