BiH
Danas izricanje presude Miloradu Dodiku: Kakva ga kazna čeka?

U Sudu Bosne i Hercegovine za danas je zakazano izricanje prvostepene presude u slučaju protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i direktora Službenih novina RS Miloša Lukića za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik je ranije izjavio da neće doći na izricanje presude u Sud BiH. On i njegove pristalice izricanje presude će pratiti u Banjoj Luci gdje je za 12 sati zakazan nastavak 17. posebne sjednice Narodne skupštine RS.
Državni tužitelj Nedim Ćosić je u završnoj riječi na suđenju Miloradu Dodiku zatražio kaznu zatvor bližu najvišoj kazni koja je predviđena za ovo krivično djelo a to je kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Također je za Dodika i Lukića predložio da im se izrekne sigurnosna mjera zabrane obavljanja funkcije u trajanju od deset godina i za Dodika prestanak vršenja funkcije predsjednika RS, a za Lukića direktora Službenog Glasnika.
“Svi zaključci NSRS-a u zakone”
Dodik je rekao u utorak da RS ulazi u fazu da sve zaključke koje je donijela Narodna skupština pretvori u zakone.
On je to rekao na posebnoj sjednici NSRS uoči izricanja presude njemu i direktoru Službenog glasnika RS pred Sudom BiH.
Plan je, kako je rekao, da se donesu zakoni o prestanku važenja ovlašćenja SIPA-e, Tužilaštva i Suda BiH na području RS.
– Svi koji ostanu bez posla tamo dobiće ga ovdje isti dan. Onaj ko radi u SIPA-i dobiće posao u MUP RS – naveo je Dodik. On je rekao da će „RS prihvatiti sve radnike iz RS koji rade u zajedničkim institucijama i da će dobiti platu“.
Prethodno su se u Narodnoj skupštini RS obratili predsjednici političkih partija. Lideri iz koalicione većine saglasni su sa Dodikom da je ovo proces protiv institucija RS.
U Banjoj Luci je u utorak bio održan i miting podrške Dodiku.
Dodik i Lukić se terete da su od 1. do 9. jula 2023. u Banjoj Luci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika, piše Fokus.
Presuda Dodiku i Lukiću bit će izrečena danas u 13 sati.
BiH
Stevandić očajnički traži pažnju Trumpa: Tagovao ga na X-u s porukom “podržao sam te još 2024.”

Na X-u je objavio podsjetnik da je “neko od nas”, misleći na sebe, podržao Trumpa još 1. novembra 2024. godine, neposredno prije američkih izbora, te se pritom požalio kako su ga mediji odmah “na nišan” stavili.
Stevandić je objavio fotografiju na kojoj pozira s tri prsta u majici s likom Trumpa i s natpisom “fight (borba op. a.)”. U njegovoj pozadini nalazi se grb Srbije.
Uz standardne narative o borbi i historijskim izborima srpskog naroda, pokušao je još jednom da se prikaže kao “veliki strateg i vizionar” – sada na međunarodnoj sceni.
Klix
BiH
Stravična nesreća na bh. cesti: Vatrogasci rezali vozilo da izvuku stradalog mladića

Jedna osoba je poginula u teškoj saobraćajnoj nesreći u Zabrđu, na magistralnom putu Kotor Varoš – Banjaluka.
Na mjestu nesreće si intervenisali i kotorvaroški vatrogasci, koji su morali rezalti vozilo kako bi izvukli unesrećenog.
Kako Glas Kotor Varoša nezvanično saznaje, smrtno je stradao dvadesetogodišnji Kotorvarošanin J. I.
BiH
VIDEO Šokantna ispovijest: Šefik na Bajram pobjegao iz mrtvačnice, i doktor počeo bježati

Šefik Šećić iz Srebrenika prošle godine na Bajram doživio je nevjerovatnu sudbinu. Naime, nakon što mu je naprasno pozlilo, završio je u bolnici gdje su ga otpisali.
Misleći da je već mrtav, poslali su ga u mrtvačnicu. Međutim, otvorio je oči i šokirao se od prizora.
“Bio je bajram. Ustao sam ujutru da otvorim vrata, samo što sam ustao, pao sam i zvao djecu. Sanitet je odmah došao po mene. Doktori su odmah rekli djeci da idu kući, jer umirem. Rekli su da ne mogu preživjeti! Izvadili su 5.5 litara vode iz mene”, ispričao je ovaj čovjek i za YouTube kanal tatabrada.tv opisao iskustvo iz mrtvačnice:
“Mrtvog su me odvukli za Tuzlu u mrtvačnicu. Umotali su me u najlone, bio sam na nosilima. Nisam bio svjestan šta se dešava sve dok se nisam probudio. Nisam znao ni da sam u Tuzli, ni šta se dešava. Otvorio sam oči i vidio starijeg čovjeka u crnom odijelu kako stoji pored mene, a ja umotan u najlon. Počeo sam plakati, a onda mu rekao: “Doktore, spasi me”. Ja onako plav, modar, uhvatio sam one najlone i počeo čupati. Njega sam pitao “Jesi li kad čuo za Nunceta, on meni veli “Nisam”, rekoh “E, pa sad ćeš čuti”. Pokidao sam najlone, a on je počeo bježati”, ispričao je Šefik.
On se zatim prisjetio da je nag sam izletio na hodnik, a oni su ga ostavili tu jer su očekivali da će umrijeti.
“Zahtijevao sam da idem kući, oni su javili mojima. U mrtvačnici sam proveo dva sata”, ispričao je on.
BiH
Skandalozne izjave Dodika iz Moskve: “Muslimansko-bošnjačko Sarajevo je prevara, to su genetski lažovi”

Bjegunac pred bh. pravosuđem i predsjednik RS Milorad Dodik poručio je u intervjuu za RTRS nakon sastanka s Vladimirom Putinom da će se vratiti u BiH onako kako je i otišao.
“Zlo samo za sebe”
Između ostalog svoje putovanje u Rusiju je ocijenio uspješnim, jer se sreo s ruskim predsjednikom. ne ide nigdje i u Republiku Srpsku vratiće se onako kako je i došao, istakao u intervjuu nakon sastanka sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom.
U pomenutom razgovoru je imao nekoliko šokantnih, odnosno fašističkih izjava, koje se tiču Bošnjaka.
Naime, govoreći o Sarajevu, istakao je da je to poslao “jedno zlo samo za sebe”.
“Pokušava da lažnim narativima drži medijsku pažnju na nekim stvarima, dok mi razgovaramo s najvažnijim ljudima svijeta. Skoro i u Izraelu su počeli da prave priču o tome, nešto izmišljaju, nisam mogao da vjerujem da mogu toliko da lažu. Očigledno da se radi o nekoj bolesnoj namjeri”, govorio je Dodik vidno zamuckujući.
Dalje je istakao da su Bošnjaci-muslimani, politička elita koja je proizašla iz onoga što je Alija Izetbegović napravio, objašnjavajući da je Dejtonski sporazum samo privremena priča koja treba da se završi razgradnjom Republike Srpske.
“Sve ove godine i dane oni su radili na razgradnji RS. Ja sam bio svjedok kada je Silajdžić ulazeći kod Burnsa rekao: “Vi ste nas prevarili u Dejtonu, rekli ste da će se Republika Srpska razgraditi”. To je bilo 2011. godine i tada sam se zakleo da neće, sebi, svojoj porodici, narodu i RS i svim meni važnim ljudima sam se zakleo da neće to učiniti. Moj grijeh je samo što nisam dozvolio da se to desi, a oni postali nervozni, jer očigledno da se mijenja ta vrsta konfiguracije u svijetu”, objašnjavao je patetično Dodik.
“Lagali na mrtvima”
Nastavio je s skandaloznim uvredama, očigledno strašno ljut zbog potjernice i teške situacije u kojoj se nalazi.
“Ne mogu da imaju na svoj lažni plač i prevaru. Sve što je Sarajevo učinilo, muslimansko-bošnjačko je prevara. Oni su varali svijet pričom kako je pobijeno njih 300.000, a sad se vidi da nije više od 60.000. Dakle pet puta su lagali na mrtvima, onda kako neće lagati na živima. Oni su najobičniji genetski lažovi koji pokušavaju da održe lažni narativ smatrajući da što više laži nametnete nekome da ste bliže tom cilju nestanka same RS. Morat ću ih razočarati”, naveo je bjegunac od bh. pravosuđa.
BiH
Šta je u pitanju? Sputnjik objavio da je Dodik dobio rusko državljanstvo i boravak pa izbrisao vijest

Iako se vijest više ne može pronaći na portalu, korisnici koji su pokušali otvoriti link naišli su na poznatu internet poruku “404: Stranica je uklonjena”. Međutim, URL jasno sugerira da je vijest bila objavljena prije nego što je uklonjena, što je izazvalo brojna pitanja da li je u pitanju prvoaprilska šala ili je u pitanju istinita vijest koja je “procurila” u javnost.
Dodik se sinoć oglasio putem društvene mreže X, objavivši video u kojem navodi da se nalazi u Moskvi te najavljujući povratak u rusku prijestolnicu 9. maja. Njegova lokacija bila je nepoznata od povratka iz Izraela, gdje je prošle sedmice boravio, ali je zbog nepoželjnosti naglo napustio tu zemlju. Tek sinoć, njegovim javljanjem iz Moskve, postalo je jasno gdje se nalazi.
Podsjetimo, Sud Bosne i Hercegovine ranije je odredio pritvor Dodiku, premijeru Republike Srpske Radovanu Viškoviću i predsjedniku Narodne skupštine Nenadu Stevandiću, zbog njihovog odbijanja da se odazovu na poziv Tužilaštva BiH. Nakon toga, Sud BiH je zatražio od Interpola raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem.
S druge strane, ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da je Beograd odmah podnio žalbu Interpolu na ovaj zahtjev, budući da su Dodik i Stevandić državljani Srbije. Odluka iz sjedišta Interpola se još uvijek čeka.
Klix
BiH
Čović i Milanović: Potrebno je osigurati legitimno predstavljanje Hrvata

Kako je saopćeno iz Milanovićevog kabineta, Čović je kazao da je stav HNS-a i HDZ-a da je nužno sačuvati mir i stabilnost u BiH, osigurati funkcioniranje institucija BiH te nastaviti proces evropskih integracija BiH.
U tom je kontekstu naglasio kako je za funkcioniranje institucija BiH potrebno garantovati ravnopravnost sva tri konstitutivna naroda u BiH što znači i promjenu izbornog zakona koji će osigurati legitimno predstavljanje Hrvata u svim institucijama BiH.
Sastanku je prisustvovao i šef Ureda predsjednika Republike Hrvatske Orsat Miljenić, a uz Čovića je bila zastupnica u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Darijana Filipović.
Klix
-
Smrtovniceprije 3 dana
Na Ahiret preselio Ćatić (Sakib) Safet
-
Smrtovniceprije 3 dana
Na ahiret preselila Jakupović (Avdić) Zumreta
-
USKprije 5 dana
Uprava pogriješila dužinu staze: Hoće li Airbus moći slijetati u Bihać?
-
Cazinprije 5 dana
Kreće izgradnja ceste u Krajini kojom će se BiH povezati s Europskom unijom
-
USKprije 4 dana
Afera Saniteks: Bivšem direktoru Agencije za privatizaciju USK dvije godine zatvora
-
BiHprije 4 dana
Srušili smo Dodikov i Bakirov san – Bosna cijela na tri dijela! Naš san: Bosna bez entiteta i kantona!