Connect with us

BiH

Dodik tvrdi: “U Prvom svjetskom ratu se naslućivalo postojanje RS, jedina je koja funkcioniše u nemogućim okolnostima”

Published

on

Milorad Dodik obratio se javnosti povodom krsne slave koju danas obilježava MUP entiteta Republika Srpska, ali i godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirnovnog sporazuma.

S Drugog svjetskog rata prešao na Prvi

Krenuo je Dodik od kraja 1. svjetskog rata i oslobođenja Banjaluke na današnji dan prije 105 godina. Kaže kako je tada 14 okruga Banjaluke, oni uz Drinu i u Hercegovini, tražilo od tadašnjeg kralja (op. a. Aleksandar Karađorđević) da “prisajedini ove prostore kraljevini Srbiji i na taj način riješi status ovih krajeva”.

“Istorija se poigrala da se 70 i nešto godina nakon odbijanja tog zahtjeva kralju, stvori Republika Srpska koja gotovo identično pokriva one prostore koji su tada imali potrebu za nacionalnim oslobođenjem i pripajanjem Srbiji”, kaže Dodik.

To je bio uvod da govori o godišnjici potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je, kako on kaže, na taj način i međunarodno priznata Republika Srpska.

“Ona je (op.a. RS) dala ovlaštenja SR Jugoslaviji da u ime nje potpiše Opšti okvirni sporazum koji su tada potpisali Jugoslavija, Hrvatska i tada nepostojeća RBiH koju je predstavljao Alija Izetbegović koji nije imao legitimitet Srba i Hrvata. Ali su moćnici u svijetu smatrali da taj potpisnik treba da bude Izetbegović. On je upravljao sa 23% teritorije ili manje, a koja se nalazila pod njegovom komandom, njegove vojske i mudžahedina koji su došli na taj prostor”, kaže Dodik ne navodeći da je RBiH tada bila međunarodno priznata država.

Analizirajući taj period, Dodik je zaključio kako BiH kao državna zajednica, što BiH nije i pojam državna zajednica se u Ustavu BiH nigdje ne spominje, već 28 godina pokazuje svoju nesposobnost da funkcioniše. Poručuje da je RS jedina koja pokazuje svoju sposobnost da funkcioniše u nemogućim okolnostima stalnih pritisaka i napada.

“Danas je jedan od svjedoka potpisa parafiranja Dejtonskog sporazuma, Rusija, jasno potvrdila da se radi o nesnošljivim i antidejstonskim pritiscima koje jasno čine kolektivni zapad predvođen SAD-om i Velikom Britanijom. RS nema ni jednu godinu od 28 godina od Dejtona u kojoj je mogla da se posveti razvoju i stabilnosti. Uvijek su bile neke izmišljene reforme koje su tražili od RS-a prije svega da odustane od svoga autoriteta i nadležnosti koje je dobila i koje su međunarodno verifikovane Dejtnoskim mirovnim sporazumom”, poručuje Dodik.

 

Napadi na BiH

On kaže kako je osnovna tendencija unitarizacija BiH i pokušaj razgradnje Republike Srpske.

“SAD su obezbjedile postojanje BiH iz geopolitičkih razloga. BiH i danas 28 godina poslije nema ni jedan imenitelj koji bi bio osnov održavanja BiH bez međunarodnog pritiska. Bosna i Hercegovina se nalazi u kolonijalnom statusu. Kolonijalni upravnici koji sada stoluju u Srajevu kroz razne mahinacije, upotrebe i zolupotrebe hoće da učine RS nemogućom, dovedu je u praznu ljušturu, koja ne bi imala smisla, imala bi protokolarni karakter kroz obilježavanje nekih datuma. To je njihov cilj, a to se najbolje vidi kroz proces javne imovine. Javna imovina, što se nas tiče, pripada entitetima. To se vidi i kroz odluke OHR-a. OHR je utvrdio da imovina pripada entitetima i da oni provode proces privatizacije. Najbolje tome svjedoči knjiga Harisa Siladžića da centralni dio BiH provodi privatizaciju, a bio je odbijen OHR-om. To je riješeno ustavom, a to se jasno govori o podjeli teritorije RS”, kaže Dodik.

U svom govoru nekoliko puta je optužio SAD i Veliku Britaniju, prije svih, kao “kolonijalne sile koje drže BiH u šaci”. Govorio je o imovini i Zakonu o istoj, tvrdeći kako krše Dejtonski sporazum. Ponovo je prijetio otcjepljenjem.

“Ovo je napad na Ustav i demokratski potencijal BiH. Vodi se hibridni rat protiv RS-a na političkom, finansijskom i svakom drugom planu. Mi smo pokazali našu sposobnost da se tome suprostavimo. Mi smo stabilna zajednica, jedina koja može da nastavi sama na prostoru BiH. To ne može ni BiH, ni Federacije i vjerujem ni pojedini kantoni. Ako je put u EU ukidanje RS do mjere gubljenja nadležnosti, mi treba da odbijemo taj put. I to ćemo saznati u vremenu koji dolazi. I to je nešto što RS mora da donese autentičnom odlukom o tome, imamo kapacitet i zbog toga smo na meti zbog tog kapaciteta. Zbog toga je priča o imovini”, dodaje Dodik.

Kaže kako će 05. decembra u Briselu biti održan sastanak na visokom niovu o putu BiH ka EU, ali poručuje da će insistirati da od 14 prioriteta kao uslov početka pregovora BiH sa Unijom, sa njegove strane biti Zakon o Ustavnom sudu i Izborni zakon, ali i dalje postojanje Visokog predstavnika i OHR-a u BiH.

Neumjesne izjave o slavama

Govori  je Dodik i o slavama koje se proslavaljaju od danas pa naredna dva mjeseca.

“Činjenica je niz godina iza nas ulazimo u vrijeme slava. Gotovo da nema sedmice ili dana da nije neka slave i to traje do kraja januara. To je divna tradicija koju naš narod ima. Imate Nikoljdan, pola Srba slavi slavu, a pola ide na slave. I što je najgore, na tim slavama se priča samo negativno o RS, a ako pogledate sto to nije ručak, to je gozba. Barem pola hrane koja je iznešena bude nepotrošena, a oni koji stoje za trpezom govore negativno, ne valja ono, ne valja ovo. Kao da te trpeze služe na neki način da bi se govorilo o tome. Nemam ništa protiv toga, ali djeluje apsurdno… nije tako”, rekao je Dodik uvrijedviši ljude koji se, da bi proslavili slavu u današnje vrijeme i zbog teške situacije zadužuju, javlja N1.

 

 

Najavio je i proslavu 9. januara uprkos tome što je ovaj datum proglašen neustavnim.

BiH

Kako političari troše vaš novac na automobile: Mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

Published

on

By

Vozilo mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

Odlukom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine donesene na 31. sjednici prošlog mjeseca o kupovini službenih automobila u vrijednosti od 1.6 miliona KM, vozni park domaćih političara ponovo je učinila vrućom temom. Od njene nezavisnosti do danas, zemlja pred kojom je bio put izgradnje njene ekonomije i kompletne infrastrukture, znala je biti u deficitu po mnogo osnova (u budžetu uvijek ili često nije bilo dovoljno novca da bi se povećale naknade za porodilje, samohrane majke, socijalne kategorije, penzije, plate…), ali nikada u BiH, u oba njena entiteta, nije nedostajalo novca u budžetu za kupovinu novih službenih automobila za potrebe njenih institucija i državnih preduzeća. Koliko je vozni park bh. političara impresivan, pokazuje i podatak da je nerijetko godinama bio i tema novinskih članaka u susjedstvu, koji su znali napisati, citirajući neformalne razgovore nekih od političara, kako neće da se voze u autu u kojem se vozio njihov prethodnik, piše Forbes.

 

Vozilo mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

 

Tokom 2023. godine, javni sektor u BiH je na službene automobile potrošio 18,5 miliona KM, ali to nije konačna cifra, jer je krajem te godine najavio kupovinu još 12 automobila. Pozivajući se na podatke iz obavještenja o javnim nabavkama, ili tenderima objavljenim na Portalu javnih nabavki BiH, prošle godine mediji su objavili detaljnu listu – pregled institucija, ustanova, agencija, javnih preduzeća, općina i gradova u cijeloj BiH koji su 2023. nabavljali službene automobile, plaćajući ih iz budžeta, sa cijenama bez PDV.

 

U tenderskoj dokumentaciji se može pronaći opis, specifikacije, kakve automobile žele, pa tako naprimjer, za jedno od vozila koje je traženo, navodi se da mora imati i ventilaciju i masažu prednjih sjedišta, frižider i TV. Tražena boja je metalik crna te i unutrašnjost vozila mora biti u crnoj boji.

 

Ostatak teksta pročitajte ovdje.

Nastavi čitati

BiH

Dodik i Vučić se sastali pa najavili: “23. maja zajednički ćemo se boriti za istinu, ponos i dostojanstvo”

Published

on

By

Generalna skupština Ujedinjenih nacija razmatraće prijedlog rezolucije o Srebrenici i izjasniti se o nacrtu tog dokumenta 23. maja – Otvaranje Pandorine kutije

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

Ključna tema razgovora bili su odnosi Republike Srbije i Republike Srpske i reakcija cejelokupnog srpskog naroda na izglasavanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, prenosi RTRS.

– Obavijestio sam predsjednika Dodika o naporima koje Republika Srbija preduzima kako bi se zaštitili vitalni nacionalni interesi srpskog naroda, ali i međunarodno javno pravo, još jednom ponovivši da bi usvajanje takve rezolucije značilo otvaranje Pandorine kutije za budućnost uz otvaranje nebrojeno mnogo rana iz prošlosti, napisao je Vučić na Instagram nalogu.

Istovremeno, dodao je Vučić, predsjednik Dodik me je informisao o razgovorima koje je imao u Budimpešti sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i daljim perspektivama razvoja odnosa Srbije i Srpske.

– Dodik me je upozorio da će donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici imati katastrofalne posljedice na odnose unutar BiH, naveo je Vučić.

Posebna tema razgovora bio je predstojeći Sabor srpskog naroda zakazan za 8. juni u Beogradu, za koji su dogovorene brojne zajedničke aktivnosti, potpisivanje memoranduma i sporazuma, kao i događaji koji će potvrditi jedinstvo naroda i njegovo pravo da očuva svoja ognjišta, bude svoj na svome i zaštiti pravo na budućnost generacija koje dolaze.

– Republika Srbija i Republika Srpska će se 23. maja ove godine, zajednički i jedinstveno, boriti za istinu, ponos i dostojanstvo srpskog naroda, rekao je Vučić.

Kao što je poznato, Generalna skupština Ujedinjenih nacija razmatraće prijedlog rezolucije o Srebrenici i izjasniti se o nacrtu tog dokumenta u četvrtak 23. maja.

Nastavi čitati

BiH

Dijelovi miša pronađeni u konzervama graha koje su isporučene na bh. tržište

Published

on

By

Agencija za sigurnost hrane BiH je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena da je na bh. tržište isporučen proizvod konzervirani grah u kojim je utvrđeno prisustvo dijelova miša.

Riječ je o smeđem sterilizovanom pasulju čiji je proizvođač/izvoznik “Fijama Vezuvijana” iz italijanskog grada Otavijano.

Radi se o lotovima L M261 / LOT L F361 svih rokova upotrebe.

Sve raspoložive informacije o proizvodu, shodno važećim propisima, dostavljene su na dalje postupanje nadležnim inspekcijskim organima u Bosni i Hercegovini od kojih je zatraženo preduzimanje mjera i povratno obavještavanje Agencije za sigurnost hrane BiH.

Iz Agencije napominju da se ova obavijest odnosi isključivo na proizvod sa navedenim podacima.

Nastavi čitati

Najčitanije