Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Dokumenti otkrivaju šta je Tuđman htio učiniti BiH, Vlada RH odlučila šutjeti

Published

on

Ovih dana objavljen je memorandum njemačke diplomacije koji potvrđuje da je Tuđman htio raskomadati BiH.

Službena hrvatska diplomacija pod vodstvom Gordana Grlića Radmana nije ni na koji način komentirala objavu ovih novih njemačkih dokumenata. Vjerojatno su zaključili da je kompromitantne vijesti iz prošlosti najbolje jednostavno odšutjeti, piše Telegram.

Nekoliko dana prije ovog Božića, uz 32. godišnjicu proglašenja prvog Ustava samostalne Republike Hrvatske – takozvanog božićnog Ustava – objavljeni su službeni dokumenti koji još jednom potvrđuju da je predsjednik Franjo Tuđman ranih devedesetih činio sve da se Bosna i Hercegovina rasformira i rasparča kako bi se Hrvatska uspostavila u “svojim prirodnim granicama” i da je za to želio dobiti međunarodnu podršku koju nije dobio.

Tuđmanova stranka HDZ sve ove godine i dandanas negira da je Tuđman ikada imao ikakve planove o podjeli BiH i svu argumentaciju za to proglašava podvalom usprkos tome što ju je, kao povijesnu istinu, prihvatio i Međunarodni sud za ratne zločine u Haagu i citirao je u svojim presudama.

Ovoga puta dosad nepoznati dokazi dolaze iz Njemačke, a riječ je o preslikama službenih memoranduma njemačke diplomacije iz 1991. godine, vezanima uz Tuđmanov posjet tadašnjem kancelaru Helmutu Kohlu. Objavio ih je na Twitteru dugogodišnji novinar konzervativnog lista Frankfurter Allgemeine Zeitung i stručnjak za Balkan Michael Martens.

Kohl i Genscher nevoljko pristali na sastanak s Tuđmanom

Na susretu s Tuđmanom, na koji su, kako kaže Martens, kancelar Kohl i njegov ministar vanjskih poslova Hans Dietrich Genscher pristali nevoljko, odredivši da će se on održati bez uobičajenih znakova gostoprimstva, crvenog tepiha, počasne garde i zastave gosta, te da Tuđman neće spavati u rezidenciji njemačke vlade nego u hotelu, hrvatski predsjednik otvoreno je otkrio karte u vezi s BiH.

U memorandumu se navodi da je Tuđman Kohlu i Genscheru pokušao rastumačiti kako su “granice BiH povijesno i geopolitički apsurdne”. Kao uzor za njega idealnog uređenja ovog područja naveo je Banovinu Hrvatsku te je iznio uvjerenje da se “pitanje BiH” može riješiti u pregovorima s Miloševićevom Srbijom a pod pokroviteljstvom Europe i SAD-a.

Iz objavljenih dokumenata vidljivo je da je Tuđmanu rečeno kako od toga, što se Njemačke tiče, neće biti ništa. Kohl i Genscher jasno su Tuđmanu kazali da Njemačka neće podržati podjelu BiH te da su ga upozorili da ne pokušava mijenjati tuđe granice jer je to nedopustivo i opasno.

Kompromitantne vijesti iz prošlosti najbolje je odšutjeti

U svom govoru povodom verifikacije božićnog Ustava u Saboru krajem prosinca 1990., Tuđman je kazao kako “Republika Hrvatska postaje jedinstvena i nedjeljiva demokratska i socijalna država” te se “ustavnopravno u potpunosti svrstava u krug suverenih europskih demokratskih država”. Samo pola godine nakon toga, pred kancelarom Kohlom direktno je propagirao komadanje BiH smatrajući tuđu državu itekako nesuverenom i itekako djeljivom.

Službena hrvatska diplomacija pod vodstvom Gordana Grlića Radmana nije ni na koji način komentirala objavu ovih novih njemačkih dokumenata. Vjerojatno su zaključili da je kompromitantne vijesti iz prošlosti najbolje jednostavno odšutjeti kako bi se tako izbjegli njihovi daljnji odjeci i kako bi se iz HDZ-a moglo nastaviti s glorifikacijom Franje Tuđmana čak i u potpuno spornim pitanjima kao što je njegova dugogodišnja kampanja cijepanja BiH. No zatvaranje očiju pred nespornim činjenicama i zavaravanje javnosti Hrvatskoj ne može donijeti ništa dobra.

Hrvatska bi se trebalo suočiti s greškama

Bar sada, kada je BiH dobila status kandidata za članstvo u Europskoj uniji, Hrvatska bi se napokon morala pošteno suočiti s greškama svoje službene politike u odnosu prema toj državi. One se mogu nedvosmisleno iščitati iz niza elemenata, a ne samo iz mitske Tuđmanove salvete o podjeli BiH iz 1995., na kojoj je konture novih granica dogovorenih sa Slobodanom Miloševićem nacrtao visokom predstavniku međunarodne zajednice Paddyju Ashdownu.

Ti elementi su bošnjačko-hrvatski sukob za vrijeme rata u BiH, koji je trajao od listopada 1992. do potpisivanja Washingtonskog sporazuma u ožujku 1994., zatim konstantno secesionističko djelovanje čelništva Hrvatske zajednice Herceg Bosne, te napokon haaške presude kojima je 17 visokih dužnosnika HVO-a i Herceg-Bosne osuđeno za ratne zločine u BiH, a šest za udruženi zločinački pothvat “koji je težio odcjepljenju i ujedinjenju Herceg-Bosne s Hrvatskom”.

Mlađim generacijama dužni smo ostaviti istinu

U procesima na Haaškom sudu dokazano je da je Republika Hrvatska imala totalnu kontrolu nad HVO-om te da je na područje države BiH slala Hrvatsku vojsku. Konstatirano je kako je predsjednik Franjo Tuđman “dugo gajio nadu da će proširiti granice Hrvatske” podjelom Bosne i Hercegovine sa Srbijom te da je politika Hrvatske prema BiH bila instrument njegovog uvjerenja da je njihova državnost “umjetno stvorena”.

Kad se već prije nije smoglo snage da se to prizna, sada bi bio pravi trenutak jer mlađim smo generacijama dužni ostaviti istinu, a ne laž. No odmah treba reći kako nema nikakve nade da će se to i dogoditi. Previše se mitomanije tu naslagalo i to se više ne da presjeći. Možda će do čišćenja “sjećanja” doći jednom u budućnosti, kad na vlast u Hrvatskoj dođu neki zreli i osobno nekompromitirani ljudi, ali s obzirom na ovo što imamo, ta budućnost nije ni na vidiku.

Autor:Telegram.hr

Svijet / Zanimljivosti

Kamera snimila trenutak potresa kod Slunja: Oštećene crkva i zgrada općine

Published

on

By

POTRES magnitude 4.3 po Richteru, koji je jutros zatresao Rakovicu i Slunj, snimila je nadzorna kamera. Na snimci koju je objavio portal Lika Club vidi se trenutak potresa u mjestu Irinovac u općini Rakovica.

Načelnik općine Rakovica Mihovil Bićanić rekao je za Lika Club da je u potresu oštećena crkva u Rakovici.

“Treslo je 10-15 sekundi oko 20 do šest. Zasad nema prijavljenih šteta, osim u crkvi u Rakovici, gdje je pala žbuka i napukao je strop na par mjesta. Ministar Tomo Medved se javio i rekao da će poslati hrvatsko potresno inženjerstvo u Rakovicu da pregledaju teren”, rekao je načelnik.

“Prema zaprimljenim informacijama u vezi potresa kod Slunja, zabilježena je manja materijalna šteta. Služba civilne zaštite Karlovac je od načelnika općine Rakovica zaprimila informaciju o oštećenju stropa u crkvi sv. Jelene i dimnjaka na zgradi stare općine u Rakovici. Na teren su upućeni statičari Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo. Za sada nije bilo drugih dojava o štetama”, priopćilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.

Potres  se jako osjetio i u Bosni i Hercegovini.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Autobus sa Vučićem i Dodikom se zaglavio u blatu, morali su izaći (VIDEO)

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić polaže danas kamen temeljac povodom početka izgradnje Nacionalnog stadiona. Uz propratni komleks i akvatik centar, Nacionalni stadion koštaće 1,2 milijarde eura.

Prisutni su i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ambasador Kine u Srbiji Li Ming, predsjednik Fudbalskog saveza Srbije Dragan Džajić, ministar finansija Srbije Siniša Mali, građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, ministar sporta Zoran Gajić, ministarka nauke Jelena Begović, ministar turizma Husein Memić, selektor fudbalske reprezentacije Srbija Dragan Stojković Piksi, nekadašnji fudbaler Nenad Bjeković, potpredsednik FSS Bratislav Nedimović, direktor JP Koridori Srbije Aleksandar Antić itd.

Na putu do mjesta izgradnje, autobus u kojem su se nalazili Vučić, Dodik i delegacija je zaglavio u blatu. Nakon što su stajali nekoliko minuta, morali su se prebaciti u drugi.

„Moramo u drugi autobus, pošto se ovaj zaglavio u blatu. Teški smo, Dragane, šta da ti kažem.. Ja po kilaži, Dragan ovako kao čovjek, ali svakako smo teški. Znaš li koliko smo vode bacili i ne vrijedi opet i mi se zaglavimo“, rekao je Vučić.

Vučić će postavljanjem lopte sa potpisima legendarnih igrača, ali i sa svojim potpisom simbolično označiti početak izgradnje Nacionalnog stadiona u Surčinu, javlja Tanjug.

O Nacionalnom stadionu

Srbija će, prema ranijim najavama Aleksandra Vučića, do 2027. u EXPO, Nacionalni stadion, ali i niz drugih infrastrukturnih projekata po cijeloj zemlji, poput akvatika, izgradnje puteva, pruga, obnove fasada, škola, rekonstrukcija luka, domova zdravlja, ali i hotela i stambenih zgrada, uložiti nevjerovatnih 18 milijardi evra. Samo će na paviljone, hotelski i stambeni kompleks, akvatik centar i Nacionalni stadion „otpasti“ oko 1,2 milijarde eura.

Inače, krajem godine je iz tekuće budžetske rezerve za stadion izdvojeno više od 13 miliona evra. Kako je saopštio Fiskalni savjet, samo u 2023. godini na planiranu izgradnju potrošeno je 65 miliona evra.

Predsjednik Srbije je prilikom današnjeg obilaska pripremnih radova na izgradnji kompleksa EXPO 2027 i novog stadiona rekao da se stadion nalazi na 121 hektar zemljišta i da će za njega biti potrebno 2.400 šipova da se pobode.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić odgovorio State Departmentu: Evo, ja se jednom nedeljno družim i pijem sa Dodikom koji je pod sankcijama…

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je danas povodom poruke iz State departmenta u kojoj se navodi da su Sjedinjene Američke Države razočarane usljed činjenice da su Aleksandar Vulin i Nenad Popović, funkcioneri koji se nalaze pod sankcijama SAD, dio nove Vlade Srbije. On je rekao da “Vladu Srbije biraju građani”, a potom je iskoristio priliku da pomene i slučaj Milorada Dodika koji se nalazio s njim u društvu, navodeći da se redovno viđaju i da piju zajedno, uprkos tome što je predsjednik Republike Srpske pod sankcijama Amerike.

“Pa dobro, i Milorad Dodik je pod sankcijama SAD i evo ga pored mene. Evo, družimo se. Jednom nedjeljno popijemo, on čašu rakije, ja čašu vina i šta s tim? To za nas nije lijepa vijest, ja se nadam da ćemo imati dobre odnose sa našim američkim partnerima. Izuzetno je važno da imamo da imamo dobre odnose. Nisam srećan zbog njihove reakcije, ali Vladu Srbije biraju građani Srbije. Šta to znači? Kad protiv nekog uvedu sankcije mi treba da ponizno pokunjimo glavu i da kažemo: ‘Da, hvala vam što ste nas obavijestili ko ne smije da bude ništa’. Pa, predsjednika Dodika je birao narod i ja poštujem volju naroda kao što i ovdje poštujem volju onih koji su izabrani“, naveo je Vučić reagujući na raniju poruku iz State departmenta.

Predsjednik Srbije je potom dodao da je bilo kritika i zbog toga što se u Vladi nalaze i „evrofanatični ministri“.

„Čuo sam ja i s druge strane primjedbe, ali su ti bili toliko pristojni da o tome ne govore javno. Važno je da je Vlada srpska i da će da sprovodi interese Srbije“, kaže Vučić.

Prema najavama mandatara Miloša Vučevića, nova vlada Srbije imaće i dva člana koji su pod sankcijama SAD – Aleksandra Vulina, koji je predložen za potpredsjednika vlade, i Nenada Popovića, predloženog za ministra bez portfelja.

„Naš stav o gospodinu Vulinu je dobro poznat. On ostaje pod američkim sankcijama“, navodi se u izjavi portparola State departmenta, piše VoA. Takođe se ističe da Sjedinjene Države ne igraju nikakvu ulogu u kadrovskim odlukama srpske vlade.

Čitajući imena sastava budućeg kabineta Vučević je, između ostalog, kao budućeg potpredsjednika vlade naveo i Aleksandra Vulina – jednog od najkontroverznijih aktera na srpskoj političkoj sceni – za koga se smatra da je čovjek sa snažnim ruskim vezama i koji se od 11. jula prošle godine nalazi na listi sankcija Sekretarijata za finansije Sjedinjenih Država zbog „koruptivnih i destabilizujućih djela“, zarad unaprijeđivanja sopstvenih političkih agendi i ličnih interesa, a na štetu mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.

„Sankcionisanje Aleksandra Vulina pokazuje riješenost Sjedinjenih Država da pozovu na odgovornost osobe koje se bave koruptivnim poslovima čime unapređuju sopstvene političke agende i lične interese na štetu mira i stabilnosti u području Zapadnog Balkana. Ti koruptivni poslovi olakšavaju širenje ruskih zlonamjeinih aktivnosti u Srbiji i regionu“, navedeno je u saopštenju Kancelarije za kontrolu strane imovine američkog Sekretarijata za finansije (OFAC) kada su sankcije uvedene u julu 2023.

Nastavi čitati

Najčitanije