Cazin
Dva najljepša iz Krajine: Znate li koja su najljepša sela u BiH (FOTO)
Bosna i Hercegovina mora više ulagati u seoski turizam kako bi posjetioci, uz netaknutu prirodu, gastronomsku ponudu i druge aktivnosti, mogli ponijeti i uspomenu
Bliži se početak turističke sezone i ove godine će biti posebno interesantno pratiti hoće li se početi razvijati i seoski turizam, jer su krajolici i prirodne ljepote zapravo naš najveći turistički potencijal. Iako imamo na hiljade predivnih krajeva, USAID Turizam je 14. decembra proglasio prvih 14 najljepših sela Bosne i Hercegovine. Ovo proglašenje otkriva neka od najživopisnijih sela i skreće pažnju samo na nekoliko skrivenih dragulja naše zemlje.
LEGENDE I POTOCI
Krenimo redom, to su Kraljeva Sutjeska na magičnoj planini Perun sa manastirom bosanskog kralja Stjepana II Kotromanića, izvor istorijskog i kulturnog naslijeđa. Martinbrod na smaragdnoj Uni, u Nacionalnom parku, poznat je po vodopadima i kanjonu Unca. Krupa na Vrbasu sa ostacima srednjovjekovnog grada Grebena, sa fantastičnim vodenicama i slapovima. Prokoško jezero, planinsko selo na ivici glečerskog jezera, kompletno je rustikalno i odsječeno od svijeta.
Ostrožac kod Cazina sa starim gradom kao da je iz bajke, u zadivljujućem prirodnom okruženju.
Packa kod Mrkonjić-Grada ušuškana je nedaleko od vrela Sane i fascinantnog Zelenkovca. Ravno kod Popovog polja, između Stoca i Trebinja, savršena je destinacija za ljubitelje mediteranskog zaleđa, sa manastirom Zavala i pećinom Vjetrenicom.
Selo Umoljani u planinama iznad Sarajeva bogato je legendama, neponovljivim krajolikom i osvježavajućim Studenim potokom. Selo Stupe na putu za Livno je netaknuti raj vodenih tokova, brda i šuma sa nadaleko poznatim sirom i jedinstvenom kulturom i gastronomijom.
Zatim su tu Mijakovići – Dragovići – Bobovac, rodno mjesto kraljevske loze BiH i kruna srednjovjekovne ere sa inspirativnom šumovitom okolinom i pitkim potocima.
Vranci kod Kreševa, gdje još žive tradicionalna zanimanja bazirana na mineralnim bogatstvima, selo je koje zna čuvati naslijeđe. Blagaj na Buni je možda i najpoznatija turistička destinacija među izabranima, biser je Hercegovine, ali tu je i Bratač na nevesinjskom platou, sa antičkim rimskim mostovima i jedinstvenim seoskim igrama poznatim kao Nevesinjska olimpijada.
Na popisu je i selo i manastir Guča Gora kod Travnika, omiljeno mjesto nobelovca Ive Andrića, a danas destinacija za bicikliste i planinare.
– To su dobra priznanja, jaka je konkurencija najljepših sela u BiH, promocija i marketinške aktivnosti mogu se razvijati unedogled na ovoj temi, kazao nam je Amarildo Mulić, direktor NP-a Una iz Bihaća.
Dva najljepša sela su iz Krajine, pa su i oni zadovoljni.
– Martinbrod i Ostožac su jako posjećeni, svake aktivnosti na podizanju ponude na viši nivo i samim tim i broja turista su od koristi. Vremenom to će biti i bolje, turistička tržišta širom svijeta to trebaju otkriti, a mi želimo da ljudi borave kod nas. Sva navedena sela vrijedi posjetiti, ova aktivnost je samo jedan segment u našim referencama, ističe Mulić.
Titula najljepših sela ide u korist opštinama u kojima se nalaze, a na tome trebaju raditi turističke zajednice, agencije, nacionalni parkovi i druge službe.
– To našem gradu čini veliki doprinos. Dragovići su jedno selo, nakon nekoliko kilometara razmaka su Mijakovići, a Bobovac je između njih. Oni pripadaju našem Varešu, ali većina turista dolazi preko općine Kakanj, jer mi moramo više poraditi na putnoj komunikaciji. Turistička zajednica u našoj općini još nije oformljena, a prema nezvaničnim podacima iz ranijih godina, znali bismo imati oko 20.000 posjetitelja godišnje, uglavnom povodom dvije patriotske manifestacije na Bobovcu. To su proslava Dana državnosti i Križ za domovinu, govori nam Ivan Lovrić, direktor Radija Bobovac – Vareš.
Ponegdje treba ulagati u infrastrukturu, smatra kolega fotograf Dado Ruvić, koji je obišao većinu ovih sela. A opet, negdje treba očuvati onu starinu, pa je balans teško pronaći.
FRANCUSKI KONCEPT
– Na Ostrošcu tvrđava nije bila uređena, bilo je opasno šetati, Martinbrod je super, samo je put do njega makadamski i ponegdje loš. Krupa na Vrbasu je lijepo sređena, ali fale sadržaji za turiste. Doduše, bio sam jako rano, pa možda nisu iznijeli ponudu. Za Guču Goru nisam imao odobrenje da snimam manastir. Prokoško jezero je predivno, put je dobar, ali tom gradnjom su narušili autentičnost. Sela kod Bobovca su fina, uredna i čista, dosta se ide pješice i to je dobro. Kraljeva Sutjeska, sve za pohvalu, mada nedostaje suvenirnica, inače, malo gdje se može kupiti neka uspomena, sumirao je utiske Ruvić.
Koncept Najljepša evropska sela pokrenulo je francusko udruženje Les Plus Beaux villages de France 1981. godine. Njegova misija je očuvanje, unapređenje i promocija prirodnog i kulturnog naslijeđa ruralnih područja, s ciljem doprinosa njihovom ekonomskom razvoju, piše Oslobodjenje.
Cazin
Saobraćajna nesreća u cazinskom naselju Kovačevići
U mjestu Kovačevići došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj su učestvovala dva vozila.
Na sreću, prema prvim informacijama, nije bilo teže povrijeđenih, ali je zabilježena materijalna šteta.
Zbog udesa, saobraćaj se na ovom dijelu puta odvijao otežano, a vozačima se savjetuje oprez. Na licu mjesta intervenisala je policija, koja je obavila uviđaj.
Cazin
GFC Sarajevo pjesmom Dine Merlina “bocnuo” svog igrača nakon prelaska u redove Bubamare
ako je Brkanić napustio redove viceprvaka BiH usred sezone, a to će mu u Sarajevu očito teško oprostiti, pošto su ga “bocnuli” putem zvanične stranice koristeći stihove čuvene pjesme Dine Merlina.
https://www.facebook.com/watch/?v=1581809169142469
“Nešto je u nama, do pola sveto, a od pola prokleto. Nije sreća para puna vreća, to znaju oni što je imaju”, dio je poznatog hita “Godinama”, koji je Dino Merlin u duetu otpjevao sa Ivanom Banfić, a koji je GFC Sarajevo podijelio na zvaničnoj stranici.
Brkanić je 22-godišnji reprezentativac Bosne i Hercegovine koji je u jesenjem dijelu prvenstva postigao 10 pogodaka, 9 u Premijer ligi i jedan u Kupu BiH.
Bubamara je nakon devet kola Premijer lige lider na tabeli sa 25 bodova, jednim više od ekipe Mostar SG Staklorada, a treća je Sloga sa 21 bodom.
GFC Sarajevo trenutno zauzima šesto mjesto sa devet bodova.
Klix
Cazin
Veliki transfer u bh. futsalu: Cazinska Bubamara dovela najboljeg igrača GFC Sarajevo
Najbolji igrač aktuelnog viceprvaka GFC Sarajevo Faruk Brkanić je postao novi futsaler Bubamare.
Radi se o 22-godišnjem reprezentativcu Bosne i Hercegovine koji je u jesenjem dijelu prvenstva postigao 10 pogodaka, 9 u Premijer ligi i jedan u Kupu BiH.
Brković je s ekipom iz Cazina potpisao ugovor do ljeta 2027. godine i sasvim sigurno će im biti veliko pojačanje u pohodu na tiulu prvaka.
Cazin
Saobraćajna nesreća u Cazinu, udaren pješak
Na Ćupriji je danas došlo do nesreće u kojoj je automobil udario pješaka. Prema riječima očevidaca, pješak je zadobio povrede, ali je zahvaljujući brzoj reakciji prolaznika dobio prvu pomoć prije dolaska hitne pomoći, piše Cazin.com.
Prolaznici su odmah priskočili kako bi unesrećenom pomogli i osigurali mjesto nesreće. Vozilo hitne pomoći stiglo je ubrzo nakon dojave, a povrijeđeni je prebačen u bolnicu na dalju medicinsku obradu.
Policija je izašla na teren i obavila uviđaj kako bi se utvrdili tačni uzroci nesreće. Za sada nije poznato u kakvom je stanju povrijeđeni, a više informacija očekuje se nakon istrage.
Cazin
Postavljeni solarni radari na dvije lokacije u Cazinu
U ulicama Generala Izeta Nanića, ispred Srednjoškolskog centra, i Žrtava Domovinskog rata, kod JU OŠ Cazin II, instalirani su solarni maxi radari za kontrolu brzine.
Cilj postavljanja ovih uređaja je unapređenje sigurnosti svih učesnika u saobraćaju i podizanje svijesti vozača o važnosti pridržavanja propisa, piše Cazin.com.
Solarni radari funkcionišu tako da prilikom nailaska vozila prikazuju trenutnu brzinu kretanja. Ako je brzina veća od dopuštene, radar šalje upozorenje “USPORI!”, dok poruka “HVALA” nagrađuje vozače koji poštuju ograničenja.
Postavljanje ovih radara posebno je značajno za povećanje sigurnosti u blizini škola i frekventnih saobraćajnica.
Cazin
Podijeljena mišljenja: Cazinjani o zabrani pušenja u zatvorenim objektima
Na području Cazina sprovedena je anketa u vezi s novim zakonskim propisima koji se odnose na zabranu pušenja u zatvorenim objektima. Prema novim pravilima, svi zatvoreni objekti veći od 50 m² bit će obavezni osigurati posebno odvojene prostorije za pušače, što je izazvalo različite reakcije među građanima.
Iako je većina građana izrazila mišljenje da zabrana pušenja u manjim zatvorenim objektima može biti korisna za očuvanje zdravlja, nisu svi dijelili isto stajalište. Neki su smatraju da bi ove mjere mogle negativno utjecati na rad ugostiteljskih objekata, posebno manjih kafića i restorana koji ne mogu priuštiti dodatne prostorije za pušače.
Ova zabrana pušenja i dalje izaziva žustre debate, a mišljenja građana i dalje variraju. Dok jedni podržavaju mjere za smanjenje izloženosti pasivnom pušenju, drugi smatraju da zakon ide predaleko i narušava slobodu izbora.
Pogledajte cijeli video s reakcijama građana i razmislite o njihovim stavovima u vezi s novom zabranom.
-
Smrtovniceprije 5 dana
Na ahiret preselila Avdić (rođ. Kadić) Meleća
-
BiHprije 1 dan
Skandalozna Zovko: “A to se događa u BiH s kršćanima, a kamoli u Siriji. Zato ne budimo naivni!”
-
Cazinprije 3 dana
Tuga u Cazinu, iznanada preminuo Anel Lojić
-
Sportprije 6 dana
Džanan Musa se obrisao s Instagrama: “Prolazi najteže trenutke od dolaska u Real”
-
Svijet / Zanimljivostiprije 3 dana
Snažne eksplozije u Siriji, Izraelci napali: “Najteži udar od 2012.”
-
Smrtovniceprije 2 dana
Na ahiret preselio Lojić (Nijaz) Anel