Connect with us

BiH

Entitet Republika Srpska upisuje državnu imovinu BiH uprkos zabranama

Published

on

Radi se o imovini koju koriste javne institucije i ustanove od kraja rata u BiH i potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995 godine

Republika Srpska i dalje upisuje državnu imovinu na svoje ime, uprkos odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine (BiH) i visokog predstavnika u BiH, prema kojima su entitetski zakoni kojim je to omogućeno nevažeći.

Ovo je potvrđeno za Radio Slobodna Evropa (RSE) u nekoliko lokalnih zajednica.

Radi se o imovini koju koriste javne institucije i ustanove od kraja rata u BiH i potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995 godine.

Advertisement

Upis ovakve imovine RS je ozakonila u februaru ove godine. Zakon o nepokretnoj imovini koji je tada donesen, međutim, stavio je van snage visoki predstavnik u BiH koji na to ima pravo prema Bonskim ovlašćenjima iz 1997. godine.

Zahtjev Ustavnom sudu BiH da ocijeni da li je ovaj zakon u skladu sa Ustavom podnijelo je i šest delegata Doma naroda Parlamenta BiH, a na odluku se još čeka.

Neustavnim su 2020. i 2021. godine već proglašeni i zakoni kojim se dozvoljava upis šumskog i poljoprivrednog zemljišta.

NAČELNICI OPŠTINA O KNJIŽENJU IMOVINE

Ognjen Milinković, načelnik Opštine Gacko za RSE kaže da se sve uredno knjiži na lokalnu zajednicu odnosno na entitet, te da on “poštuje sve zakone Republike Srpske i ponaša se u skladu sa tim”. On navodi da “Kristijan Šmit za njega nije visoki predstavnik u BiH”, te da su “sve odluke koje on donosi nelegalne”.

Advertisement

Vlasti u RS ne priznaju Christijana Schmidta kao visokog predstavnika, te tvrde da on nema legitimitet, jer po njihovom mišljenju, njegovo imenovanje nije potvrdilo Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija.

Miroslav Drljača, načelnik Bosanskog Novog, kaže za RSE da “dosta stvari u prethodnom periodu nije bilo uknjiženo”, te da se svake godine spisak imovine u katastru dopunjava.

“Ono što je imovina opštine je na Bosanskom Novom, a državna imovina, onaj dio oko šuma, korisnik i upravljač je javno preduzeće ‘Šume Republike Srpske'”, rekao je Drljača.

On smatra da je Schmidtova odluka – politička odluka.

Advertisement

“To je osporavanje prava Republici Srpskoj i lokalnim zajednicama da upravljaju tom imovinom, to na kraju krajeva je uvijek bilo predmet špekulacija”, smatra Drljača.

Srebrenici, imovina koju u zakonskom roku nisu potraživali privredni subjekti kojima pripara, prešla je u vlasništvo opštine, pojašnjava za RSE načelnik ove opštine na istoku BiH, Mladen Grujičić.

Kaže da za drugu imovinu “ne zna na šta se misli”, te da nema tu informaciju. Dodaje da su šume na teritoriji opštine knjižene na Javno preduzeće “Šume RS”, te da su pojedini lokalni putevi u vlasništvu opštine, a drugi u vlasništvu “Šuma”. Ističe da ne znaju šta sve od imovine posjeduje Opština.

“Mi smo u fazi popisa imovine, tako da nismo to doveli do kraja, jer niko se time nije bavio prije, tako da dosta te imovine još nije popisano. To se dovodi u red, kroz javna izlaganja, međutim to je proces koji će trajati pet godina sigurno”, rekao je Grujičić.

Advertisement

Bosanski Šamac, od stupanja na snagu zakona nije knjižio već postojeću imovinu koja je od ranije upisana na opštinu ili entitet, ali je u pojedinačnim slučajevima primjenjivao zakone RS. Ovo je za RSE rekao Đorđe Milićević, načelnik Šamca.

“U koordinaciji sa katastrom lokalnim, svi predmeti se knjiže kao imovina lokalne samouprave”, rekao je Milićević.

Milićević pretpostavlja da je ovo “praksa u svim lokalnim zajednicama”. Ističe da je očekivao i veće probleme zbog kolizije između novog zakona i odluke visokog predstavnika, ali da nije bilo “nekih značajnijih knjiženja postojeće imovine”.

Dodatno pojašnjava da Bosanski Šamac postupa po Zakonu o stvarnim pravima Republike Srpske, koji predviđa da je upravljati, koristiti i raspolagati nepokretnostima u društvenoj (državnoj) imovini, mogu biti RS, jedinica lokalne samouprave, odnosno javna preduzeća.

Advertisement

Zakon o stvarnim pravima RS je takođe završio na Ustavnom sudu BiH, u aprilu prošle godine, ali nije oboren. Tada je iz OHR-a za RSE navedeno da će sudovi odlučivati u pojedinačnim slučajevima knjiženja imovine.

ŠTA KAŽU U GEODETSKOJ UPRAVI RS?

Za primjenu zakonskih rješenja iz ove oblasti, nadležna je Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP) iz Banjaluke.

Za Radio Slobodna Evropa (RSE), iz ove uprave navode da su “u skladu sa materijalnim propisima RS, nepokretnosti na teritoriji RS koje su ranije bile uknjižene kao društvena svojina knjižene kao svojina nosilaca prava svojine javnog prava”.

Dalje pojašnjavaju da su “objekti škola i bolnica knjiženi na javne ustanove, objekti u kojima vlast vrši jedinica lokalne samouprave na jedinice lokalne samouprave, a objekti koji služe za obavljanje entitetske vlasti RS knjižene na RS”.

Advertisement

KAKAV JE KOMENTAR OHR-A?

Iz Kancelarije visokog predstavnika (OHR) za RSE naglašavaju da “državnom imovinom može raspolagati samo država Bosna i Hercegovina kao njen titular”.

Upozoravaju da je “ništavno” svako raspolaganje imovinom koje je izvršeno suprotno Zakonu o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH. Dodaju da se time “ugrožava vladavina prava, narušava pravna sigurnost i sigurnost poslovanja, što su odlučujući faktori koji se uzimaju u obzir prilikom donošenja svake odluke o ulaganju”.

“Koraci koje poduzimaju vlasti RS otvoreno obeshrabruju ulaganja i pravne transakcije koje se odnose na državnu imovinu u Republici Srpskoj, čime se direktno ugrožavaju razvojne mogućnosti i dobrobit građana u samoj Republici Srpskoj”, ističu iz OHR-a.

Takođe kažu da su primjetili izjave u kojima predstavnici Geodetske uprave RS navode “da se šume i šumsko zemljište, kao i poljoprivredno zemljište, registruju kao vlasništvo Republike Srpske”.

Advertisement

Podsjećaju da prema nametnutoj odluci visokog predstavnika državna imovina eksplicitno uključuje i poljoprivredno zemljište, rijeke, šume i šumsko zemljište. Dodaju da su to sve oblici imovine koje je Ustavni sud BiH u njegovim odlukama okarakterisao kao državnu.

Iz OHR-a još podsjećaju da je Upravni odbor Vijeća za provođenje mira u BiH u posljednjem kominikeu poručio svim nivoima vlasti da “prekinu svaku daljnju registraciju nezakonite imovine” i u potpunosti provedu odluke visokog predstavnika.

Može li biti i kakvih kazni za kršenje zakona i odluka visokog predstavnika iz OHR-a nisu naveli.

Iz Tužilaštva BiH, rečeno je za RSE da do sada nije bilo prijava zbog knjiženja imovine na entitet.

Advertisement

SKORO DVIJE DECENIJE BEZ DOGOVORA O DRŽAVNOJ IMOVINI

Ustav BiH ne sadrži izričite odredbe o podjeli državne imovine između različitih nivoa vlasti. Zato se država i entiteti ne mogu dogovoriti oko toga koja su njihova pojedinačna prava na korišćenje, upravljanje i raspolaganje takvom imovinom.

U nedostatku ustavom određenih definicija, entiteti su zadržali posjed nad većinom javne imovine koja se nalazi na njihovoj teritoriji.

U septembru 2004. godine, Savjet za implementaciju mira (PIC) u BiH je tražio od države da dođe do trajnog rješenja za državnu imovinu.

Godinu kasnije, tadašnji visoki predstavnik u BiH, Paddy Ashdown je nametnuo zakon kojim se zabranjuje raspolaganje ovom imovinom.

Advertisement

Prema tom zakonu, državna imovina se odnosi na onu nepokretnu imovinu koja je pripala BiH na osnovu Sporazuma o pitanjima sukcesije republika bivše socijalističke Jugoslavije iz 2001. godine.

U ovu imovinu je svrstana i ona kojom je BiH upravljala kao nekadašnja savezna republika SFR Jugoslavije do 31. decembra 1991. godine.

Ovaj zakon će biti na snazi sve dok u parlamentu BiH ne bude usvojen novi, prema kojem će se utvrditi koja imovina je u vlasništvu države, entiteta i Brčko Distrikta.

Do sada, jedini konkretni koraci ka ovome su učinjeni 2009. kada je sačinjen Završni izvještaj Popisa državne imovine u BiH.

Advertisement

Ovaj dokument je tada dostavljen vladama entiteta i Brčko distrikta.

Odlukom visokog predstavnika određeno je da će ovaj popis poslužiti samo kao osnov da bi svaki nivo vlasti imao imovinu neophodnu da funkcioniše. Zabrana raspolaganja je, međutim, još na snazi jer nema novog zakona koji definiše šta je čija imovina.

Republika Srpska je i ranije pokušavala da riješi status ove imovine, ali na entitetskom nivou.

Tadašnji visoki predstavnik u BiH, Valentin Inzko, 2011. godine je van snage stavio Zakon o statusu državne imovine koja se nalazi na teritoriji Republike Srpske i pod zabranom je raspolaganja – do odluke Ustavnog suda BiH.

Advertisement

Ovaj sud je tu odluku i potvrdio nakon godinu dana.

BiH

Trojka, NES i NAPRIJED na sastanku, danas će potpisati koalicioni sporazum: Je li Efendić ostao opet sam?

Published

on

By

Uoči sastanka stranaka Trojke, HDZ i stranaka opozicije iz RS, trenutno je u toku sastanak Trojke i NES-a te stranke NAPRIJED.

Naime, Trojka, NES i NAPRIJED danas bi trebali potpisati koalicioni sporazum koji bi trebao djelovati na državnom, ali i na federalnom nivou gdje NES ima svoje zastupnike u Predstavničkom domu FBiH, piše Raport.

Time Trojka jača svoj koalicioni kapacitet ali i snagu u parlamentima, posebno u Federalnom gdje je većina nije komotna.

Advertisement

Zanimljivo je da NES ima od ranije neki sporazum sa SBiH-om, no sad je pitanje da li ovo znači raskid te koalicije s obzirom na to da niko iz Trojke ne želi bilo kakvu saradnju sa Semirom Efendićem.

Nastavi čitati

BiH

Isak: Stevandića doživljavam kao seoskog lolu, vjerujem da je sletio na livadu

Published

on

By

U Političkim minutama Jutarnjeg programa Federalne televizije gostovao je Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova FBiH.

Kakav će biti odgovor Interpola? Očekujete li da raspišu međunarodnu potjernicu?

“Pa ja očekujem jer ispunjeni su svi potrebni uslovi. Uglavnom kada su iz govorimo iz prakse kada su ovakve stvari u pitanju uvijek se raspiše. Znači nikada nije bilo problema. Institucije su državne dostavile sve što treba tako da ne bi trebalo biti problema da se to desi.”

Šta to onda znači? Hoće li on ostati u Moskvi u tom slučaju, gospodin Dodik?

Advertisement

Vidite to bi morali pitati gospodina Dodika. On može da ostane u Moskvi, to znači on može da ostane u Moskvi tada neće biti normalno isporučen to dobro znate da Rusija nikada nije nikoga isporučila, ali evo čekamo da vidimo“, kazao je Isak, prenosi federalna.ba.

On može biti uhapšen ukoliko bude preletio preko zemalja članica NATO-a?

Tako je. To znači bilo koja država članica NATO-a može taj da, civilni avion nebitno, vladin avion, bilo čiji avion država može da prisili avion da sleti i da liši slobode osobe za koje je raspisana potjernica. To znači to se može desiti. To se može desiti i unutar Bosne i Hercegovine. Ovo što koristi ovaj helikopter, mogli su određene snage na bilo kojem području jer nebo Bosne i Hercegovine ne pripada ni RS-u ni Federaciji ni Brčko distriktu, ono pripada Bosni i Hercegovini. Moglo je to i do sada da se desi, zašto se nije desilo ja ne znam. To znači naše vlasti su mogle to da urade. Ako nisu imali kapacitete, a ja znam da su imali kapacitete mogli su da traže pomoć od međunarodnih partnera.

Zašto nisu? Kažete ne znate. Je li imate neke pretpostavke, je li neka politička pozadina u pitanju?

Advertisement

Pa vidite, ja mislim da se išlo na to da gospodin uradi što više djela za koja je predviđena maksimalna kazna, tako da su jednostavno pustili. Kako ono kažu “Pustite čovjeka da pravi što više greški, kada napravi dovoljno greški onda uradite to”. Da je bio odmah lišen slobode raspravljalo bi se samo o kazni koja je tada bila izrečena prvostepena. Sada već ima tu veći broj krivičnih djela. Za sve ovo što mu se stavlja na teret predviđena je kazna od 5 godina do dugotrajne kazne zatvora tako da je možda neko i htjeo baš da se desi. Evo vidite problem je što mi, teško je sada ulaziti jer imaju ljudi koji su radili vjerovatno određene procjene koji su radili ovaj pretpostavke šta kako i na koji način i sada kada mi iz ovog ugla bilo šta komentarišemo, to je neozbiljno. Ipak ljudi iz struke su radili određene procjene, pa evo da pustimo taj dio da se dovede do kraja na način kako su planirali ti ljudi iz struke.”

Da, ali evo kako je uopće i on i gospodin Stevandić prelazio međunarodnu granicu Bosne i Hercegovine. Priča je neka da su rampe bile podignute. Ukoliko je bjegunac pred zakonom kako je prešao granicu?

Idemo redom. Gospodin Stevandić kada je prešao granicu tada nije raspisana bila ni naša unutrašnja potjernica, ali kada je ušao u državu je već bila raspisana. Po informacijama koje smo mi dobili, sada da li su tačne ili nisu, a ja mislim da jesu da je helikopter vlade Srbije sletio negdje na livadu i da je gospodin Stevandić ušao na teritoriju Republike Srpske. Pošto ja Stevandića onako likom i djelom doživljavam kao nekog seoskog lolu onaj otprilike jeste sletio na livadu.

Da na teritoriju Republike Srpske koja je u Bosni i Hercegovini. Opet je morao granicu preći? Morao je imati saučesnika?

Advertisement

Pa naravno, naravno. Dodik, prvo su rekli da je snimak koji je objavljen da je to snimak autentičan, na kraju smo utvrdili da je to snimak star godinu i nešto dana, tako da onaj snimak koji se pojavljivao nije tačan. Jer smo mi posumnjali da je to moguće da se desi u ovo vrijeme jer policija na granici je bila dužna, obavezna da lice zaustavi, da ga liši slobode i da ga preda u nadležnost policijskim agencijama i tužilaštvu. Tako da nije moguće da se to desilo. Ako se utvrdi da je negdje stvarno prešao granicu na način taj koji pojedinci pretpostavljaju, pošto ja poznajem direktora granične policije, on je već pokrenuo istragu vezano za taj prelazak. Ako se bude desio sva ta lica će odgovarati kao saučesnici za krivično djelo jer faktički oni nisu postupili po zakonu. Potjernica koja se nalazi unutar države Bosne i Hercegovine je vidljiva svim policijskim agencijama, a posebno SIPI i graničnoj policiji. Što znači da je granična policija bila dužna da reaguje, da lice odstrani i normalno preda ga u nadležnosti ovaj tužilaštvu i policijskim agencijama dalje da rade taj dio. Tako da sve su to pretpostavke. Jedna je pretpostavka da je preletio helikopterom i tako dalje, ali evo da ne bi mi o pretpostavkama jer bi to bilo malo i neozbiljno. Istrage se vode, istrage će pokazati ko je odgovoran i svi oni koji budu odgovorni protiv njih će biti pokrenuti postupci. Pripadnici policije Republike Srpske i pripadnici granične policije i bilo koje druge policijske agencije moraju shvatiti ako ne urade svoj posao u skladu sa zakonom oni čine krivično djelo i za to krivično djelo će odgovarati. A kada ostanu bez službe neće Milorad Dodik njima ništa obezbijediti, a budu li slučajno osuđeni otići će u zatvor i neće Milorad Dodik ništa uraditi. Ne Milorad Dodik, da sam ja u pitanju ili bilo ko drugi. Institucije države Bosne i Hercegovine moraju svoj posao raditi.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić očajnički traži pažnju Trumpa: Tagovao ga na X-u s porukom “podržao sam te još 2024.”

Published

on

By

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić još jednom je pokazao da nema granica kada je u pitanju očajničko traženje pažnje – ovog puta, ni manje ni više nego od američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Na X-u je objavio podsjetnik da je “neko od nas”, misleći na sebe, podržao Trumpa još 1. novembra 2024. godine, neposredno prije američkih izbora, te se pritom požalio kako su ga mediji odmah “na nišan” stavili.

Stevandić je objavio fotografiju na kojoj pozira s tri prsta u majici s likom Trumpa i s natpisom “fight (borba op. a.)”. U njegovoj pozadini nalazi se grb Srbije.

Uz standardne narative o borbi i historijskim izborima srpskog naroda, pokušao je još jednom da se prikaže kao “veliki strateg i vizionar” – sada na međunarodnoj sceni.

Advertisement

Ipak, čini se da Stevandićevo prozivanje Trumpa nije izazvalo nikakav odgovor s druge strane Atlantika. Američki predsjednik, poznat po tome što ne propušta priliku da odgovori kada ga nešto zaista zanima, nije našao za shodno da uopće primijeti ovaj pokušaj pridobijanja pažnje.Dok se Stevandić nada da će mu Trump možda nekad uzvratiti retvitom ili bar lajkom, ostaje nejasno da li je ovo Stevandićev očajnički pokušaj da bude primijećen ili samo još jedan pokušaj da domaćoj publici dokaže koliko je važan na svjetskoj sceni – bar u svom “X balonu”.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Stravična nesreća na bh. cesti: Vatrogasci rezali vozilo da izvuku stradalog mladića

Published

on

By

Jedna osoba je poginula u teškoj saobraćajnoj nesreći u Zabrđu, na magistralnom putu Kotor Varoš – Banjaluka.

Na mjestu nesreće si intervenisali i kotorvaroški vatrogasci, koji su morali rezalti vozilo kako bi izvukli unesrećenog.

Kako Glas Kotor Varoša nezvanično saznaje, smrtno je stradao dvadesetogodišnji Kotorvarošanin J. I.

Advertisement

 

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Šokantna ispovijest: Šefik na Bajram pobjegao iz mrtvačnice, i doktor počeo bježati

Published

on

By

Šefik Šećić iz Srebrenika prošle godine na Bajram doživio je nevjerovatnu sudbinu. Naime, nakon što mu je naprasno pozlilo, završio je u bolnici gdje su ga otpisali.

Misleći da je već mrtav, poslali su ga u mrtvačnicu. Međutim, otvorio je oči i šokirao se od prizora.

“Bio je bajram. Ustao sam ujutru da otvorim vrata, samo što sam ustao, pao sam i zvao djecu. Sanitet je odmah došao po mene. Doktori su odmah rekli djeci da idu kući, jer umirem. Rekli su da ne mogu preživjeti! Izvadili su 5.5 litara vode iz mene”, ispričao je ovaj čovjek i za YouTube kanal tatabrada.tv opisao iskustvo iz mrtvačnice:

“Mrtvog su me odvukli za Tuzlu u mrtvačnicu. Umotali su me u najlone, bio sam na nosilima. Nisam bio svjestan šta se dešava sve dok se nisam probudio. Nisam znao ni da sam u Tuzli, ni šta se dešava. Otvorio sam oči i vidio starijeg čovjeka u crnom odijelu kako stoji pored mene, a ja umotan u najlon. Počeo sam plakati, a onda mu rekao: “Doktore, spasi me”. Ja onako plav, modar, uhvatio sam one najlone i počeo čupati. Njega sam pitao “Jesi li kad čuo za Nunceta, on meni veli “Nisam”, rekoh “E, pa sad ćeš čuti”. Pokidao sam najlone, a on je počeo bježati”, ispričao je Šefik.

Advertisement

On se zatim prisjetio da je nag sam izletio na hodnik, a oni su ga ostavili tu jer su očekivali da će umrijeti.

“Zahtijevao sam da idem kući, oni su javili mojima. U mrtvačnici sam proveo dva sata”, ispričao je on.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Skandalozne izjave Dodika iz Moskve: “Muslimansko-bošnjačko Sarajevo je prevara, to su genetski lažovi”

Published

on

By

Bjegunac pred bh. pravosuđem i predsjednik RS Milorad Dodik poručio je u intervjuu za RTRS nakon sastanka s Vladimirom Putinom da će se vratiti u BiH onako kako je i otišao.

“Zlo samo za sebe”

Između ostalog svoje putovanje u Rusiju je ocijenio uspješnim, jer se sreo s ruskim predsjednikom. ne ide nigdje i u Republiku Srpsku vratiće se onako kako je i došao, istakao u intervjuu nakon sastanka sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom.

U pomenutom razgovoru je imao nekoliko šokantnih, odnosno fašističkih izjava, koje se tiču Bošnjaka.

Naime, govoreći o Sarajevu, istakao je da je to poslao “jedno zlo samo za sebe”.

Advertisement

“Pokušava da lažnim narativima drži medijsku pažnju na nekim stvarima, dok mi razgovaramo s najvažnijim ljudima svijeta. Skoro i u Izraelu su počeli da prave priču o tome, nešto izmišljaju, nisam mogao da vjerujem da mogu toliko da lažu. Očigledno da se radi o nekoj bolesnoj namjeri”, govorio je Dodik vidno zamuckujući.

Dalje je istakao da su Bošnjaci-muslimani, politička elita koja je proizašla iz onoga što je Alija Izetbegović napravio, objašnjavajući da je Dejtonski sporazum samo privremena priča koja treba da se završi razgradnjom Republike Srpske.

“Sve ove godine i dane oni su radili na razgradnji RS. Ja sam bio svjedok kada je Silajdžić ulazeći kod Burnsa rekao: “Vi ste nas prevarili u Dejtonu, rekli ste da će se Republika Srpska razgraditi”. To je bilo 2011. godine i tada sam se zakleo da neće, sebi, svojoj porodici, narodu i RS i svim meni važnim ljudima sam se zakleo da neće to učiniti. Moj grijeh je samo što nisam dozvolio da se to desi, a oni postali nervozni, jer očigledno da se mijenja ta vrsta konfiguracije u svijetu”, objašnjavao je patetično Dodik.

Advertisement

“Lagali na mrtvima”

Nastavio je s skandaloznim uvredama, očigledno strašno ljut zbog potjernice i teške situacije u kojoj se nalazi.

“Ne mogu da imaju na svoj lažni plač i prevaru. Sve što je Sarajevo učinilo, muslimansko-bošnjačko je prevara. Oni su varali svijet pričom kako je pobijeno njih 300.000, a sad se vidi da nije više od 60.000. Dakle pet puta su lagali na mrtvima, onda kako neće lagati na živima. Oni su najobičniji genetski lažovi koji pokušavaju da održe lažni narativ smatrajući da što više laži nametnete nekome da ste bliže tom cilju nestanka same RS. Morat ću ih razočarati”, naveo je bjegunac od bh. pravosuđa.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije