Connect with us

BiH

EU uvodi direktivu o minimalnoj plaći, BiH hiljadu godina daleko: ‘Novalić misli da su 543 KM dovoljne za život’

Published

on

Evropski parlament usvojio je prijedlog direktive o minimalnoj plaći koji bi trebao radnicima u zemljama članicama Evropske unije omogućiti da namiruju osnovne životne potrebe.

Kako je pojašnjeno po usvojenoj direktivi, određivanje minimalnih plaća ostaje u nacionalnoj nadležnosti, ali države članice morat će garantirati da radnicima omogućavaju dostojan život, uzimajući u obzir troškove života i nivoe plaća.

Nova pravila u EU

U saopćenju se navodi da bi Vijeće tokom ovog mjeseca trebalo službeno odobriti sporazum, nakon čega će države članice EU imati dvije godine za provedbu direktive.

Nova direktiva će se primjenjivati na sve radnike u EU koji imaju ugovor o zaposlenju ili radni odnos. Države članice u kojima je minimalna plaća već zaštićena isključivo kolektivnim ugovorima neće imati obavezu uvesti nova pravila.

Nažalost, građani u našoj zemlji još uvijek se bore i preživljavaju sa minimalnom plaćom od 543 KM. Selvedin Šatorović, predsjednik predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH u razgovoru za Raport je kazao da je naša zemlja od ovakvog uređenog sistema hiljadama godina daleko.

“Godinama činimo sve kako bismo educirali izvršnu vlast u Federaciji BiH o tome šta tačno znači minimalna plaća, ali i šta znači Konvencija koju je prihvatila BiH te pokazatelj kako se to radi u Evropi. U suštini, to treba da bude vodilja našim političarima koji deklarativno pričaju o želji da BiH uđe u EU, a formalno čine sve da nikada se i ne približimo EU. Generalno, minimalna plaća treba da bude egzistencijalni minimum. Od minimalne plaće biste trebali da imate osnovne uslove za normalan život. Ako neko danas smatra da je 543 KM dovoljno za normalan život, onda stvarno vrijeđa inteligenciju građana Federacije BiH. Za razliku od Evropske unije, naša vlast podmeće priču o zakonu o minimalnim primanjima i pokušava noćni rad, rad praznicima kao i vikendom i minuli rad uključiti sve u taj iznos”, kazao je Šatorović.

Bolje plaće, a jeftiniji troškovi života

Minimalna plaća zakonom je propisana u 21 državi Evropske unije, a njena visina se znatno razlikuje od zemlje do zemlje.

Kako pojašnjavaju ekonomski stručnjaci, to zavisi od razvijenosti, kao i životnog standarda i socijalne osjetljivosti. Prema posljednjim podacima Eurostata, bruto minimalac se kreće od 332 eura u Bugarskoj, do 2.257 eura u Luksemburgu. Zemlja u blizini BiH, Hrvatska se sa 624 eura nalazi pri dnu evropske ljestvice.

“Upravo ovi podaci o minimalnim plaćama pokazuju jasnu razliku između nas i zemalja Evropske unije. Međutim, uzmimo u obzir da je gorivo u Luksemburgu znantno jeftinije nego u našoj zemlji, da je hrana u Njemačkoj dosta jeftinija nego kod nas. Osnovne stvari za život su puno jeftinije nego u BiH i to je samo jasan pokazatelj kolika je razlika između životnog standarda naših građana i građana EU. Moram istaknuti i da Hrvatska mora biti svjesna da veliki broj njihovih građana odlazi u druge zemlje EU. Hrvatska vlada će vrlo brzo donijeti mjere kojima će svoje minimalne plaće pokušati ujednačiti sa plaćama zemalja EU. Svjesni su da, ukoliko to ne urade, mogu ostati bez svojih radnika. Svaka dva ili tri autobusa napuštaju Hrvatsku i to se toliko ne osjeti jer taj nedostatak radne snage nadomjeste ljudima iz BiH”, pojašnjava Šatorović.

Minimalne plaće u zemljama Evropske unije / Foto: Printscreen

On dodaje da se ni uslovi rada u našoj zemlji ne mogu porediti sa uslovima rada u zemljama Evropske unije.

“Imamo situaciju da i danas imamo ljude koji ginu na svojim radnim mjestima zbog neadekvatne zaštite na radu. Imate slučaj da poslodavci još uvijek segment zaštite na radu tretiraju kao trošak, a ne ulaganje. Primjera radi, u tekstilnim industrijama se radi na stolicama koje su proizvedene 40-ih godina i gdje ljudi nepovratno gube svoje zdravlje. Dakle, potpuno je jasno kakva je razlika između radnika u našoj zemlji i radnika u EU. Neuporedive su te stvari. Ako nam i u narednom periodu vlast u FBiH bude vodio Fadil Novalić, koji smatra da su 534 KM su dovoljne za život, onda će građani odavde bježati glavom bez obzira”, zaključio je Šatorović za Raport.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije