Connect with us

Magazin

Folk zvijezda postala majka u 52. godini nakon duge borbe za potomstvo

Published

on

Folk zvijezda Sanja Maletić je nakon duge borbe za potomstvo postala majka u 52. godini.

Sa suprugom Ljubišom dobila je djevojčicu kojoj su dali ime Vanja. Porođaj je protekao u najboljem redu. Zbog trudnoće se povukla iz javnosti te se nije oglašavala.

Ovaj bračni par je više od 10 godina pokušavao dobiti dijete. U jednom od ranijih intervjua je izjavila:

“Dokle god dišem, dokle god postoji bilo kakva šansa od Boga i prirode, ja sam tu i odustati neću. Suprug i ja smo pokušavali više puta, nije uspjelo. U današnje vrijeme se brzo živi, čovjek nema vremena da se isplače i odboluje kada dođe kući iz bolnice, nego odmah mora da ide dalje i završava druge stvari, druge obaveze.”

Ranije je rekla da ima bolest štitne žlijezde – Hashimoto.

“Gospodin Japanac i ja pričamo. Kad imam obaveza, onda se ujutro dogovorimo o svemu. Bitno je da psihološki sebe namjestiš i dirigiraš ti, odnosno da si ti gospodar. Koliko god to bila teška bolest, ima nade”, kazala je.

Magazin

Kako znati da li je bazen u kojem se kupate čist? Jedna od pet osoba priznaje da vrši malu nuždu u vodi…

Published

on

By

Sve je češća pojava da se ljudi nakon upotrebe javnih bazena žale na različite zdravstvene probleme. Tokom vikenda u Doboju je više osoba zatražilo ljekarsku pomoć nakon što su se kupali u jednom od javnih bazena. Policija i inspekcija utvrđuju razloge zbog kojih je došlo do zdravstvenih problema kupača. U ovom tekstu daćemo vam nekoliko savjeta kako da prepoznate da je voda u bazenu koji koristite čista.

Za početak, jedno istraživanje u Americi dalo je pomalo šokantne detalje, jedna od pet ispitanih osoba priznala je da vrši malu nuždu u bazenima. Takvu pojavu neki od modernije opremljenih bazena spriječavaju bojama koje označe plivače koji mokre u vodi. U BiH ipak ta je pojava vrlo rijetka.

Dok mnogi bazeni koriste brojne hemikalije kako bi vodu održavali čistom, studija Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) pokazala je da samo 20 posto javnih bazena nije opasno po zdravlje i sigurnost. Preostalih 80 posto? Ako nisu kontaminirani milionima bakterija, vjerovatno sadrže višak hlora, što također ima štetne posljedice po vaše zdravlje, piše N1.

BISTRA I ČISTA VODA

Zagledajte se u vodu i golim okom probajte ocijeniti čistoću vode, ako je bistra, ako lako vidite dno to je dobar znak ali naravno ne zači da u vodi nema bakterija. Važno je da u vodi nema drugih boja i masnoće. Ako ih primjetite preskočite kupanje.  Znamo da ovaj savjet možda izlgeda pomalo banalan ali sjetite se koliko ste puta skočili u vodu, a da je ne pgoledate.

Ljigave stvari nemaju mjesta u bazenu

Zaronite ruke u vodu ili dodirnite zidove bazena. Ako su na dodir ljigavi ili masni, to znači da hlor izliven u bazen zapravo ne djeluje – to je dovoljan razlog da znate da su u takvom bazenu milioni bakterija. Naravno, preskočite kupanje.

Rade li filteri u bazenu?

Filter za bazen je u osnovi srce cirkulacijskog sistema bazena. Prljavština iz vode se filtrira kroz ulaznu cijev bazena, a njena svrha je da uhvati sitnu prljavštinu i krhotine koje plutaju u bazenu. Ako nema jake struje vode koja udara u vaše tijelo kada stojite ispred cirkulirajućih mlaznica, onda filteri ne rade, ostavljajući bazen u stagnaciji gdje se klice i bakterije mnogo lakše razvijaju.

Nema jakih mirisa u okolini bazena

Vjerovatno mislite da je jak miris u bazenima uzrokovan prekomjernim sadržajem hlora ali nije. Taj jak miris je hloramin – razvodnjeni hlor koji je manje efikasan i proizvodi taj miris kada reaguje na znoj, urin, kosu ili kožu. Hloramini takođe mogu iritirati kožu, oči i respiratorni trakt.

Uzroci prljavog bazena i opasnosti po zdravlje

Hlor je efikasno sredstvo za čišćenje jer može ubiti većinu mikroorganizama za manje od jedne minute ako su nivoi hlora dovoljno visoki, ali ne mogu sve klice koje izazivaju bolesti odmah ubiti hlorom. Najčešći zdravstveni problem je tzv. infekcija kriptosporidijama koji su primarni uzrok dijareje, te klice mogu izdržati sedam dana u dodiru sa hlorom.

Višak hlora može uzrokovati poteškoće u disanju i može opeći osjetljivu kožu, posebno kod djece. Kada se hlor susretne sa ljudskim znojem i urinom, nastaje hloramin , koji nije prisutan samo u vodi bazena, već se i nakuplja u vazduhu ako nema odgovarajuće ventilacije u bazenu.

Ne kažemo vam da se nužno suzdržite od kupanja u javnim bazenima, najbolje je odabrati bazen koji zadovoljava sigurnosne standarde i pridržava se strogih smjernica. Iako nam služi kao jedna od omiljenih rekreativnih aktivnosti, poduzimanje mjera opreza jednako je važno kao i uživanje u plivanju.

Nastavi čitati

Cazin

VIDEO ‘Grad meda i mlijeka’: Bh. pustolov naveo zašto biste trebali posjetiti Cazin

Published

on

By

Bh. pustolov Robert Dacešin je u novom videu naveo razloge zbog kojih biste trebali posjetiti Cazin, kojeg mnogi nazivaju gradom meda i mlijeka.

“Smješten u neposrednoj blizini Bihaća na prelijepoj rijeci Uni i sa svojih 60.000 stanovnika, Cazin je grad koji bez dileme predstavlja biser ovog dijela naše zemlje. Počev od činjenice da se ovdje nalazi prekrasna tvrđava Ostrožac, stari spomenici od kulturnog značaja, kao i bogata gastronomska ponuda, ovaj grad nekako spaja sve u jednom”, naveo je.

Plodno zemljište i organski uzgoj omogućuju proizvodnju prehrambenih proizvoda vrhunske kvalitete. Proizvodnja oko 13 miliona litara mlijeka godišnje (najveći proizvođač mlijeka u FBiH), 2.000 hektara kestenove šume i činjenica da se kestenov med Cazinske krajine nalazi na listi Svjetskog instituta za intelektualno vlasništvo (WIPO) predstavljaju odlične preduslove za dalje investiranje.

Područje Cazina bilo je naseljeno još u prethistorijskom dobu. Na lokalitetima Stijena, Selište, Gradina i Čungar pronađeni su ostaci kostiju, kamena, gline i bakra koji potječu iz prahistorije.

Naravno, ne biste trebali zaboraviti posjetiti tvrđavu Ostrožac. Bila je u posjedu knezova Babonić, a u osmanskom periodu vladala je begovska porodica Beširević. Nakon toga ju je kupila supruga viteza Lothara von Berksa. Ovo prelijepo zdanje je danas, nažalost, prepušteno vremenu i malim ustanovama kulture. Od osmog novembra 2013. se nalazi na listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.

Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Ovako zvuči najskuplji Mercedes 190 u povijesti

Published

on

By

S CIJENOM od 714.000 eura spada u red najskupljih automobila s Mercedesovom osnovom.

Iako je Mercedes 190E nastao kao odgovor na BMW seriju 3 i svojevrsnu Mercedesovu interpretaciju „narodnog Mercedesa“, isti je taj model nudio i jednu od najboljih sportskih limuzina koju je asfalt ikad vidio.

Upravo ta izvedba dobiva nasljednika. Duhovni nasljednik 190E 2.5-16 Evo II je nastao u režiji HWA, a u odnosu na izvornik je širi i niži. I da, 190-ica je i dalje osnova modela. Ispod poklopca je sad 3.0 twin-turbo V6 s 450 KS i 550 Nm u kombinaciji s opcijskim Affalterbach paketom.

A ako ste se pitali kako ovaj automobil od 714.000 eura zvuči, savjetujemo da pogledate video. Prije sjednite i pojačajte zvuk. Debi automobila dogodio se u društvu izvornika što je samo po sebi dodatno uveličalo ovaj ionako fantastičan događaj. I za kraj recimo kako će samo 100 sretnika imati prilike posjedovati ovaj doista posebni 190.

Nastavi čitati

Najčitanije