Connect with us

USK

FOTO Vandali među nama, u Bužimu srušili školu na njen stoti rođendan

Published

on

U razgovoru s predsjednikom ove komisije Farukom Kapidžićem saznali smo da rušenje škole još nije gotova stvar. Komisija će uskoro donijeti odluku kojom se zabranjuje bilo kakva gradnja na mjestu Stare škole dok se ne donese konačna odluka o proglašenju nacionalnim spomenikom. Osim toga, ubrzo će se pristupiti i sastavljanju optužnice za sve koji su odgovorni za rušenje.

Nisu Mongoli, Vandali, Huni i četnici jedini rušitelji civilizacija. U vremenima u kojima živimo ima ih mnogo, puno više nego što to možemo zamisliti. Jedni ruše iz mržnje, drugi iz neznanja, a treći zbog ličnog interesa.

U Bužimu, malom gradu na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine, koji je u posljednjoj agresiji i odbrambeno oslobodilačkom ratu svojom borbom i hrabrošću zadivio svijet, desio se nesvakidašnji slučaj barbarizma. Pritajeni rušitelji, skriveni među nama, zarad vlastite koristi ili ko zna iz kojeg drugog razloga, srušili su najstariji objekt u Bužimu, zgradu stare osnovne škole.

Ovaj objekt, koji je ove godine dočekao svoj stoti rođendan, nažalost, skoro u potpunosti je porušen.

Zgrada Stare osnovne škole u Bužimu, građena je u vrijeme Kraljevine SHS sredstvima mještana a njena gradanja potrajala je više od decenije, s obzirom na to da se radilo o veoma skupom objektu za ondašnje prilike. To je bio reprezentativni objekt, koji je svjedoči o urbanom i arhitektonskom razvoju ovoga kraja.

Škola je napravljena na zemljištu koje je, prema kazivanju mještana, uvakufio Hasan (Hase) Isaković. Gradnju su finansirali građani općine Bužim koji su osigurali sav potreban građevinski materijal (kamen, pijesak, željezo, kreč, opeku i drvo). Objekt je zidao majstor Burzić iz Bužima.

Građevina je zidana klesanim i lomljenim kamenom, koji, zbog svoje crnkaste boje, daje posebnu ljepotu građevini. Kamen je vađen iz obližnjih majdana i transportiran konjskim i volovskim zapregama.

Zgrada se sastojala iz dva krila, koji su se razlikovali po svojoj arhitekturi. Stariji dio zgrade (koji se nalazio pored glavne ulice) imao je kordunski krov s dvije atike. Tlocrt ovog dijela zgrade nije kvadratni, nego u obliku slova “ׅT”. Na sjeverozapadnoj strani je isturen dio u kojem se nalazilo drveno polukružno stepenište koje je vodilo do stanova u potkrovlju. Noviji dio zgrade (koji se nalazio do nove škole) dozidan je u socijalističkom periodu i bio je kvadratnog oblika. Oba dijela zgrade imala su podrumske prostorije i dva sprata u kojima se nalaze učionice. Fasada je bila žuto-zelenkasta.

Objekt stare osnovne škole u Bužimu od izuzetne je arhitektonske, kao i kulturno-historijske važnosti jer svjedoči o urbanom razvoju Bužima i čuva sjećanje na početak i kontinuitet modernog osnovnog obrazovanja. U staroj i novoj zgradi Osnovne škole “Bužim” kroz njenu historiju prodefilirali su desetci hiljada učenika, tako da je većina stanovnika općine Bužim i emocionalno vezana za objekt stare škole. Uz izuzetak krova i fasade, građevina je bila u prilično dobrom stanju.
U posljednje vrijeme, kod nekih pojedinaca, pojavili su se apetiti za rušenjem Stare škole i u velikoj tajnosti radili su na pripremi plana za rušenje ove građevine od posebnog kulturnog i historijskog značaja.

Podsjećamo da je 2019. godine, sudski vještak građevinske struke mr. Ibrahim Bašić izradio elaborat kojim je bila predviđena obnova zgrade. Međutim pobornici rušenja objekta nisu se složili s tim, te su naručili drugi elaborat koji je sugerirao potpuno rušenje i uklanjanje zgrade, pravdajući to kojekakvim tvrdnjama da je seizmički nestabilna i da ugrožava sigurnost prolaznika.

Početkom novembra 2023. godine građani Bužima podnijeli su Peticiju za proglašenjem Stare škole u Bužimu nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Komisija za zaštitu i očuvanje nacionalnih spomenika je 13. novembra 2023. godine uputila Zahtjev za dostavu dokumentacije svim nadležnim organima i institucijama općine Bužim.

U skladu sa Aneksom 8. (član V, stav 3) Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, navedeno je da su do donošenja konačne odluke Komisije, svi nadležni organi vlasti, institucije i pojedinci dužni suzdržati se od poduzimanja mjera koje mogu oštetiti to dobro.
Peticije, protivljenje građana i akt koji je dostavila Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika nisu mogli zaustaviti pojedine kabadahije, koje su umislile da mogu raditi šta hoće.

U razgovoru s predsjednikom ove komisije Farukom Kapidžićem saznali smo da rušenje škole još nije gotova stvar. Komisija će uskoro donijeti odluku kojom se zabranjuje bilo kakva gradnja na mjestu Stare škole dok se ne donese konačna odluka o proglašenju nacionalnim spomenikom. Osim toga, ubrzo će se pristupiti i sastavljanju optužnice za sve koji su odgovorni za rušenje.

Građani Bužima koji se protive ovom institucionalnom vandalizmu poručuju da škole ruše oni koji ih ne vole, koji mrze znanje i prosvjećenost. Upozoravaju da na položaje, koje ne zaslužuju, dolaze ljudi bez znanja, uz pomoć novca, prijatelja i određenih moćnika. Poruka njima je da neće uspjeti u svojim namjerama i da će ih historija pamtiti isto kao što su zapamtili Mongole i ostale rušitelje kulture.

Stav

USK

Kamenolom “prijeti” Nacionalnom parku Una

Published

on

By

Bageri, kamioni i buldožeri uskoro bi mogli da vade gips na granici Nacionalnog parka Una, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine (BiH).
Kompanija “Siniat” iz Bihaća, grada u kojem se nalazi nacionalni park, planira da otvori kamenolom, na osnovu koncesije koju su dobili prije devet godina.
“Siniat” je u vlasništvu belgijske kompanije “Etex” koja se bavi proizvodnjom građevinskih materijala.
Površinski kop će biti smješten oko pet kilometara sjeverno od Kulen Vakufa, mjestašca na obali rijeke Une, koje teritorijalno pripada Bihaću.
Iz uprave Nacionalnog parka upozoravaju da bi zbog blizine budućeg kopa mogao biti ugrožen biodiverzitet.
Nacionalni park Una je jedan od četiri nacionalna parka u BiH, sa više od 1.900 biljnih vrsta što iznosi više od pola svih vrsta prisutnih u zemlji. Također, prema podacima NP Una, na njegovoj teritoriji živi više od 50 zaštićenih vrsta životinja.

Šta se zna o projektu?

Iz Ministarstva okoliša i turizma Federacije BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE) je rečeno da je investitor po pitanju dozvola “tek na početku”, jer im nedostaje, između ostalog, dozvola za eksploataciju i upotrebna dozvola.
Upkos tome, ovo ministarstvo je 19. aprila objavilo na svom sajtu da nema potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu.
Iz Ministarstva za RSE je pojašnjeno da su odluku donijeli na osnovu dostavljene dokumentacije i mišljenja nadležnih organa.
Prema važećem entitetskom zakonu, procjena uticaja na životnu sredinu se vrši u dvije faze.
U prvoj se utvrđuje da li ima potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu. Ukoliko ima, ide sa na drugu fazu koja podrazumijeva izradu studije o procjeni uticaja.
Ukupne količine gipsa iznose nešto više od 13.000 tona, predloženi prostor za eksploataciju pet hektara, dok je ukupni odobreni koncesioni prostor skoro 72 hektara (oko 720.000 kvadratnih metara).
Inače, koncesioni ugovor sa Vladom Unsko-sanskog kantona (jedan od 10 kantona u Federaciji BiH, jednom od dva bh. entiteta) sklopljen je 2015. godine, na period od 25 godina.
Iskopani kamen će moći da se koristi u proizvodnji gips ploča, gipsanih maltera, u proizvodnji cementa i sl.
Rudarski institut iz Tuzle je procijenio da bi se iz ovog kamenoloma gips mogao eksploatisati naredne 74 godine.

Blizina nacionalnog parka

Površinski kop će biti udaljen oko kilometar i po od Une, ali i 100 metara od potoka Lončić, koji se ulijeva u tu rijeku. Prema idejnom rudarskom projektu, potok će biti izmješten.
Kako navodi Rudarski institut iz Tuzle, koji je radio Zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu, očekuje se da će “emisije sedimentne i lebdeće prašine u procesu bušenja i miniranja” negativno utjecati na životnu sredinu.
Ipak, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, ranije je dao mišljenje da eksploatacija gipsa “ne bi trebalo” da ima štetan uticaj na zdravlje stanovništva i životnu sredinu.
Niko nije protiv razvoja, ali on mora biti u skladu sa principima i načelima očuvanja prirode, kaže za RSE Amarildo Mulić, direktor Nacionalnog parka Una. Dodaje da je problem za nacionalni park moguća prerada gipsa i način transporta.
– Ako taj način transporta bude kroz nacionalni park, ili dijelove nacionalnog parka, recimo unskom prugom, željezničkom prugom koja nije eksploatisana, onda se moraju preventivne mjere za eksploataciju preuzeti – rekao je Mulić.
On smatra da bi i potencijalni zagađivač trebalo da plaća određenu kompenzaciju upravi zaštićenog područja. Ocjenjuje da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma, koje je nadležno za ekološke dozvole u tom bh. entitetu, trebalo u saradnji sa njima da formira mišljenje o projektu.
Detaljnije pročitajte ovdje.
Nastavi čitati

USK

Lijepe vijesti: Sanjanin Zekerijah Kerić se uspješno oporavlja!

Published

on

By

Iz Kantonalne bolnice u Bihaću stižu lijepe vijesti – Zekerijah Kerić, mladić iz Sanskog Mosta koji je nedavno bio u teškom stanju, sada se uspješno oporavlja.

Ajdin Hodžić nam je potvrdio da je Kerić u puno boljem stanju te da oporavak napreduje pozitivno.

S obzirom na ove dobre vijesti, akcija prikupljanja pomoći za Kerića danas se obustavlja.

Detalji o ukupnom prikupljenom iznosu i spisku donatora bit će objavljeni naknadno.

Zahvaljujemo svima koji su se uključili i pružili pomoć u ovoj situaciji, objavili su na facebook stranici MZ Tomina.

 

Nastavi čitati

USK

U teškoj saobraćajnoj nesreći u Velikoj Kladuši jedna osoba smrtno stradala

Published

on

By

U Zborištu, općina Velika Kladuša u utorak desila se teška saobraćajna nesreća.

U nesreći su učestvovala dva vozila, jedan vozač je nažalost preminuo usljed teških povreda, a drugi vozač se nalazi u Kantonalnoj bolnici u Bihaću, javlja GPM.

 

 

Kako saznajemo, stradali muškarac je iz mjesta Laburda, općina Bužim.

Nastavi čitati

Najčitanije